Ankara Valiliği'nden okul gezileri için uyarı.!

Ankara Valiliği okul gezilerinin TÜRSAB belgeli Seyahat acentaları ile düzenlenmesi ve kesinlikle gece seyahatine izin verilmemesi konusunda uyarıda bulundu.Nilgün ATAR/Özel haber

08 Haziran 2011 Çarşamba - nilgunatar@turizmhaberleri.com

Ankara Valiliği 22.03.2011 tarihli yazısında, Ankara'da bulunan ilk ve orta dereceli eğitim - öğretim kurumlarının eğitim amaçlı düzenledikleri okul gezilerinde dikkat edilmesi gereken kuralları açıkladı.

Ankara Valiliği'nin okullara gönderdiği yazıda belirtilen hususları açıklamadan önce şu soruların samimiyetle ve doğru olarak cevaplandırılması gerekiyor:

1-Türkiye'de eğitim amaçlı okul gezileri kurallara ve yasalara uygun düzenleniyor mu?..

2- Okul yetkilileri bu kuralları biliyor ve uyguluyor mu?..
3- İlk ve orta dereceli okullarda düzenlenen gezilerde Türsab onaylı işletme belgeli seyahat acentaları kullanılıyor mu?.

4- Türkiye genelinde seyahat acentası kullanan okulların oranı ile şahıs veya taşıma firmaları ile anlaşarak gezi düzenleyen okulların oranı karşılaştırıldığında ortaya nasıl bir tablo çıkar?

5-Otobüslerin yaşı, teknik donanımı, sigorta gibi konular ne kadar dikkate alınıyor.?

6- Öğrenci velileri okul gezilerinde uyulması gereken kurallar ve yasal mevzuat hakkında ne kadar bilgi sahibi?..

7- Türkiye genelinde okul gezilerinin denetimi ne durumda..?

İşte bütün bu soruların cevapları ne yazık ki ülkemizde hiç te iç açısı değil.. Okul gezilerinin büyük bir çoğunluğunda seyahat acentası kullanılmadığı, daha düşük fiyat veren şahıs veya taşıma firmaları ile gerçekleştirildiği bizzat seyahat acentaları tarafından sürekli gündeme getiriliyor.

Peki yasa ne diyor?.. Çok açık:

- 1618 Sayılı Seyahat Acentaları Birliği Kanunu'na göre; okul gezileri de dahil olmak üzere kültür ve turizm amaçlı turlar, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan Seyahat Acentası İşletme Belgesine sahip ve TÜRSAB üyesi seyahat acentaları ile düzenlenmelidir.

Dolayısıyla Yasada belirlenen niteliklere haiz olmadan kar amaçlı tur düzenleyen, paket tur pazarlayan, otel rezervasyonu yapan okul, dernek, şahıs, kurum ve kuruluşların organizasyonları kaçak acentacılık faaliyeti kapsamına giriyor ve bunun da cezai yaptırımları var.

MEB 2008-03 sayılı genelgesindeki çelişkili madde.!

Milli Eğitim Bakanlığı'nın okul eğitim gezileri ile ilgili 2008-03 sayılı genelgesi'nde okul turlarının mutlaka seyahat acentası ile yapılması gerektiği açık bir şekilde belirtilmelidir. Zira söz konusu genelgede 'Geziler; SEYAHAT ACENTALARI, şahıslar veya firmalara ait otobüslerle yapılabilir. Geziden önce seyahat acentası, otobüs sahibi veya ilgili firma ile mutlak surette 'taşıma sözleşmesi' yapılacaktır.' denilmektedir.

Bu ifadeler 1618 sayılı yasa kapsamında boşluk yaratmakta ve seyahat acentası yerine şahıs ve taşıma firması ile de gezi düzenleneceği şeklinde anlaşılmaktadır. Bu da okul yöneticilerini yasal seyahat acentaları ile çalışmaktan uzaklaştırmaktadır.

ANKARA VALİLİĞİ'NİN YAZISI ÇOK AÇIK VE NET..
Ankara Valiliği Mart 2011 tarihli yazısında; okulları seyahat acentası ile yola çıkılması ve gece seyahati yapılmaması konusunda uyarıyor.. İlçe Kaymakamlıklarına, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne,Türsab Ankara Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanlığına dağıtımı yapılan bu yazıda belirtilen hususlara uymayanların tespiti halinde ise derhal yasal işlem yapılacağı belirtiliyor..

Ankara Valiliği'nin 22.3.2011 tarihli yazısı şöyle:
Ankara İlinde bulunan ilk ve orta dereceli eğitim - öğretim kurumlarının eğitim amaçlı düzenledikleri okul gezilerinde, aşağıda belirlenen hususların uygulamada göz önüne alınması gerekli görülmektedir.

Buna göre;

1-Okul gezilerinde; istiklal ve bağımsızlığımızın yolunu açan Kurtuluş Muharebelerinin cereyan ettiği (Polatlı-Duatepe, Afyonkarahisar-Kocatepe ve Çanakkale Şehitlikleri gibi) vatan topraklarımızın öğrencilerimize tanıtılması esas olacaktır.

2-Okul gezileri için öğrenci velilerinin yazılı muvafakati mutlaka alınacak ve yazılı muvafakati bulunmayan hiçbir öğrenci okul gezilerine kabul edilmeyecektir.

3-Gezi programları, Ankara İlinden başlatılacak, bilahare çevre illeri tanıtılacak ve önceden hazırlanmış gezi planlarına bağlanacaktır.

4-Okul gezilerinde; özellikle il dışı gezilere, birinci kademe öğrencilerinin (5. Sınıfa kadar olanlar) götürülüp götürülmeyeceği hususu ilgililerce değerlendirilecektir.

5-Okul gezilerinde gece seyahatlerine kesinlikle izin verilmeyecektir.

6-Gezilerde, 40 öğrenciye kadar bir yönetici ve en az bir gözetici öğretmen görevlendirilecek ve talepleri halinde gezilerde gönüllü velilere de görev verilecektir.

7-Okul gezilerinde TÜRSAB onaylı işletme belgesi olan Seyahat Acentelerinin kullanılması sağlanacaktır.

8-Gezi otobüslerinde çift şoför bulundurulması, otobüs yaşı, teknik donanımların yeterliliği ve sigorta gibi hususlar ilgililer tarafından önceden ve mutlaka aranacaktır.

İşbu emrin sorumlu ve sıralı Yönetici ve Öğretmenler ile tüm ilgililere duyurulmasını, aksi davranışı tespit edilenler hakkında ise derhal yasal işlem yapılmasını önemle rica ederim.

Alaaddin YÜKSEL
Ankara Valisi


Kaynak: turizmhaberleri.com

                Google+ paylaş               
ANKARA VALİLİĞİ'NDEN OKUL GEZİLERİ İÇİN UYARI.!
          
Günün Haber Başlıkları
DANIŞTAY TUREB LEHİNE KARAR VERDİ
İZMİR ADNAN MENDERES HAVALİMANINDA TRAFİK SORUNU
DR. SİNAN İBİŞ İLE GÜZEL HAYAT, 27 MAYIS PAZAR GÜNÜ Yorumlar
  OTOBÜS YAŞİ ?
  Sayın meslekdaşlarım konu ile ilgili bir not daha , okul turlarında otobüs yaşı herzaman sorun olmuştur bu anlamda biz acentalar da çok sıkıntı çekmekteyiz . Yaşı tutan araç sayısı yetersiz olunca uyanık öğretmen ve otobüsçüler milli eğitime farklı evrak vererek gezilerini yapıyorlar ! bu her yıl böyle biz ne yapıyoruz acenta olduğumuz için herşeyi daha titiz yapıp gerekirse daha fazla ücret ödeyip ildışından araç buluyoruz okulumuza fiyat olarak yansıtmadan yani 3 kazanacakken 2 kazanıp işimizi iyi yapalım da önemli olan o fakat bu konuyada kesinlikle dikkat çekmek istiyorum araç yaşları konusunda yaş sınırı uzatılmalı 2005 model pırıl pırıl araçlarımızla okul turu yapamıyoruz ; tabi bu sadece bize! giden gidiyor Çanakkale de bugüne kadar 2000 model üstü araca raslamadık sivil veya okul resmi yapılan gezilerde bile sahte evrak kullanılıyor + size bir sahtecilik daha günübirlik gezilerde 600 km sınırı var bu sınırı geçersen otel konaklama göstermen gerekir milli eğitim öyle diyor bazı acentalar ve şahıslar otel giriş çıkışı belgeleyip dosyaya iliştiriyorlar nasılsa alt yapısı sorgulanmıyor . Burada devletin hiç mi suçu yok insanları sahteciliğe itiyorlar değişmesi gereken çoook şey var . Esen kalın

  OGRETMENLER KACAK TUR YAPİYOR
  Oncelikle Sayin Valimize Tesekkur ederiz. Malesef sahsen bir cok bolgede Ogretmenlerin kacak kendi baslarina bir seyahat acentesi gibi davranip korsan tur yaptigina sahit olduk. Hem kustah hemde kabalar. Uyari yaptigimizda istedigimiz yere sikayet edebilecegimizi kimseden korkup cekinmediklerini acikca dile getirmislerdir. Universiteler ise Tam bir kacak / korsan merkezi, mezun olmayip korsan turizme devam eden cok sayida ogrenci (talebe) ! vardir. Sayin Valimizden beklentimiz. Ankara ve cevresindeki müze ören yeri ve sehir girislerinde kontrol mekanizmalarinin uygulanmasi vb Selamlar A.Selahattin Dal Atoll Turizm

  GECE YOLCULUĞU ?
  Sayın valimiz çok önemli bir konuya değinmiş fakat öğrencilerin gece yolcuğu yasak demiş Çanakkale ye, kapadokyaya konaklamalı olduğu halde gece yolculuğu yapmadan nasıl gidip gelinir ? birde bizimde bulunduğumuz ilde valimiz tursabsız çıkmayınız diye uyarı yaptı fakat millieğitim müdürlerimiz bu bilginin bize bakanlıktan gelmesi gerekiyor dediler yani çözüm sadece ankara için düşünülmemeli tüm illerde uygulanmalı bu da yanlızca millieğitim bakanımızın okullara ve müdürlüklerine yeniden genelge göndermesi gerekir ve son olarakta Valimizin yaptığı açıklamada tursab hariç zaten tüm detaylar mevcuttur okul gezilerinde yani sistem bu şekilde işliyor tursabı hatırlatmasına sevindim inanın bu da çözüm değil otobüs kaptanı tursab lı acentadan 100 tl ye belge kiralayıp istediği yere gidiyor bu türlü belge veren acentalara sadece acıyorum Valimizden bir ricada bulunmak istiyorum hazır Ankara da bakanlıkla içiçe iken millieğitimden bu yasağın tüm illerde yapılmasını sağlanmalı hepinize kolay gelsin saygılar ! Ayşe Baykan baykan67tour 4941

  GECE YOLCULUĞU ?
  Sayın valimiz çok önemli bir konuya değinmiş fakat öğrencilerin gece yolcuğu yasak demiş Çanakkale ye, kapadokyaya konaklamalı olduğu halde gece yolculuğu yapmadan nasıl gidip gelinir ? bir de bizimde bulunduğumuz ilde valimiz tursabsız çıkmayınız diye uyarı yaptı fakat milli eğitim müdürlerimiz bu bilginin bize bakanlıktan gelmesi gerekiyor dediler yani çözüm sadece Ankara için düşünülmemeli tüm illerde uygulanmalı bu da yanlızca milli eğitim bakanımızın okullara ve müdürlüklerine yeniden genelge göndermesi gerekir ve son olarakta Valimizin yaptığı açıklamada tursab hariç zaten tüm detaylar mevcuttur okul gezilerinde yani sistem bu şekilde işliyor tursabı hatırlatmasına sevindim inanın bu da çözüm değil otobüs kaptanı tursab lı acentadan 100 tl ye belge kiralayıp istediği yere gidiyor bu türlü belge veren acentalara sadece acıyorum Valimizden bir ricada bulunmak istiyorum hazır Ankara da bakanlıkla içiçe iken milli eğitimden bu yasağın tüm illerde yapılmasını sağlanmalı hepinize kolay gelsin saygılar ! Ayşe Baykan baykan67tour 4941

  SATILIK SODES PROJELERİ
  Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki SODES okul gezileri projeleri açık ihale üsulü ile ve ehil olmayan başka meslek grubundaki ve Turizm ile uzaktan yakından alakası olmayan kişilerin ellerinde işlem görmektedir.Yaptığımız şikayetler muhatabını bulmamakla beraber 25 Yıllık Güneydoğu bölge acentası olarak seyretmek zorunda kalıyoruz.Çünkü bu işler Resmi kurumlar tarafından yapılıyor bu konuda hassas olması gereken Milli Eğitim müdürlükleri, çoçuklarımızı işinin ehli olmayan kişilere emanet ederken herhangi bir aksilik durumunda Velilere verecekleri cevabı çok merak ediyoruz.Lütfen bu konuda birisi bizi aydınlatsın kimi, kime şikayet edelim.DİYARBAKIR

  İŞTE BUDUR.
  Yıllardır acentelerin çırpındığı...TURSAB ın sessiz kaldığı soruna nihayet birisi parmak bastı.Bu kişi ANKARA VALİSİ Sayın Alaattin YÜKSEL .Antalya Valiliğindeki başarılı çalışmalarından tanırım.Ankara içinde yerinde ve başarılı işler yapacağına eminim.Bunun bir başlangıç olmasını dileriz.Birde kumrular sokak ta pazar günleri olanlardan bir haberi olabilse.. Saygılarımla AHMET MERGEN-YTM TURİZM-A-5669

  OKUL GEZİLERİ
  BENDE VALİ BEY İN BELİRTİĞİ KONU ÜZERİNDE AYNI KANIDAYIM.OKUL GEZİLERİNİ BIRAKIN A BELGELİ ACENTALARIN YAPMASINI BİRÇOK GEZİ DE ŞAHİT OLDUĞUMUZ OLAYDA SADECE OTOBÜS BİLETİ SATAN FİRMALAR;MATBAACILAR VE BAŞKA BİRÇOK MESLEK GRUBUNDAN KİŞİLER OKUL GEZİLERİNİ DÜZENLEYİP YAPIYORLAR VE ONLARA BU İŞLERİN DÜZENLENMESİ İÇİN YETKİYİ VERENLER RESMİ KURUM YETKİLİLERİ...BU KONULARIN DİPTEN ARAŞTIRILMASINI İSTİYORUZ AMA KİMSE PARMAĞINI KIMILDATMIYOR...


Benzer Haberler :
     KOCAELİ COĞRAFİ İŞARETLER İÇİN HAREKETE GEÇTİ
     TEMA: TRAKYA'YA KÖMÜR SANTRALİ BÖLGE İÇİN BÜYÜK TEHDİT
     GÜRCÜN: DİYARBAKIR MARKASI İÇİN HEP BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ
     HERKES İÇİN DOĞAYA ERİŞİMDE YENİLİKÇİ ÇÖZÜM MODELİ
     TURİZM İSTİŞARE KURULU İÇİN PROTOKOL İMZALANDI
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx