Kapadokya'da balonda evlilik teklifine ne dersiniz...

Kairos Travel'ın sahibi Tuncay Yılmaz; 100 e yakın evlilik teklifi organizasyonu ile turizme romantik bir soluk getirdi.Nilgün ATAR-ÖZEL

10 Haziran 2014 Salı - NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com/ ÖZEL RÖPORTAJ

Kapadokya hem muhteşem peri bacaları hem de gökyüzünü çiçek bahçesi gibi süsleyen balonları ile büyüleyici bir destinasyon..Peri bacaları ve balonlar Kapadokya'nın olmazsa olmazı.

Kapadokya'da balon turlarında evlenme teklifi yapmak, yerden 1000 metre yükseklikte EVET cevabı almak ve bir ömür boyu beraberliğe uçmak yaygınlaşıyor. Kapadokya balonları artık büyük aşklara ve büyük mutluluklara şahit oluyor.

Kairos Travel seyahat acentasının sahibi Tuncay Yılmaz'ın balonda evlilik teklifi organizasyonlarında çok başarılı olduğunu öğrendiğim an kendisine ulaştım ve çok özel bir röportaj gerçekleştirdik. İki bölümlük bu röportajda balonlara dair her şeyi ve en önemlisi Balonda evlilik teklifi organizasyonunu sorduk. İkinci bölümde ise sektörün sorunlarını gündeme taşıdık.

İşte sohbetimizden renkli satırbaşları.. Ama önce kısaca Tuncay Yılmaz'ı tanıyalım:

Kairos Travel seyahat acentasının sahibi Tuncay Yılmaz İzmirli.. Uzun yıllar Avustralya'da yaşadıktan sonra 1989 yılında Türkiye'ye dönüyor ve el halısı satışı alanında yaklaşık 20 sene çalışıyor. Daha sonra sektörden ayrılıyor ve 3 yıl önce kendi seyahat acentasını kuruyor. Kairos Travel yurtiçi ve yurtdışı kültürel turlar, Kapadokya'da özel balon turları düzenliyor.

Tuncay Yılmaz tam bir Kapadokya aşığı… Bakın nasıl anlatıyor Kapadokya'yı:

'' Kapadokya ülkemizin ve dünyanın en önemli turizm merkezlerinden birisi. Gerek coğrafi özellikleri gerek tarihi ve kültürel yapısıyla adeta bambaşka bir dünya… Kapadokya denilince akla gelen ilk elbette peri bacaları... Erciyes, Hasan dağı gibi aktif volkanik dağ iken püskürttüğü lavlar ve etrafına yayılan volkanik materyaller, Nevşehir, Kayseri, Aksaray ve Niğde illerine yayılarak bölgenin kurumasına ve kayalaşmasına neden olmuştur. Kapadokya'nın temelini atan yanardağların yakınlarında böyle kaya yapılarına rastlanmazken, Nevşehir ve çevre ilçelerinde görülen kayaçlar dünyada eşi benzeri bulunmayan bir doğallığın simgesi olmuştur. ''


BALONLA UÇMANIN BÜYÜLEYİCİ HEYECANI..
Tanıtım filmlerinde veya resimlerde balonsuz Kapadokya yok gibi.. Buraya gelip de balonla uçmayan var mı?

Yerli yabancı turistlerin balon turlarına ilgisi her geçen gün daha da artıyor. Kapadokya bölgesinde her gün müsait hava koşullarında peri bacalarını ve vadileri gökyüzünden izlemenizi sağlayan, ayrıca güneşin doğuşuna gökyüzünde şahit olmanın keyfini veren balonlar 1000 metreye kadar yükseliyor.
Misafirlerimizin ilk önce binerken “benim yükseklik korkum var '' deyip balondan indikten sonra da “beni bir daha bindirseniz olmaz mı '' dedikleri bir etkinlik olmaya başladı. Her gün 100 'e yakın balon Kapadokya semalarında güvenli bir şekilde uçuş sağlamakta ve her gün binlerce kişi bu heyecanı sabahın ilk ışıklarında burada yaşamaktadır.

Peki balonda evlenme teklifleri nasıl başladı?
Kapadokya'ya gelen yerli yabancı misafirlerimizin istekleri doğrultusunda daha önceleri düşünülmüş ama gerekli başarı sağlanamamış bir etkinlik bu. Ciddi bir organizasyon ve ekip işi. En ufak ayrıntısına kadar incelemek ve neyin nereden geleceğini bilmeniz ve düşünmeniz lazım. Ufak bir hata bütün sürprizi bozabilir.

Evlenme teklifli balon turlarımıza 2012 Haziran ayında bir arkadaşımızın sevgilisine evlenme teklifi etmek istemesi üzerine yoğunlaştık. Tam bir organizasyon sağladık ve her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşündük, balon kalkmadan önce ne yapabiliriz, aşağıda ne yapabiliriz ve nasıl bir düzen gerçekleştiririz dedik. Balon turlarına farklı bir konsept daha ekleyerek sektörü çeşitlendirdik. Organizasyonu orijinal fikirlerle pratikleştirdik ve inanılmaz güzel anlar yaşattık genç çiftlerimize.


Balonda evlenme teklifi seçenekleriniz nedir?
Özel Balon Turlarında kişilere farklı iki seçenek sunuyoruz. Evlenme teklifinde veya farklı ortamlarda kişiye özel sadece kendilerinin ve pilotun bulunduğu 4 kişi kapasiteli balon sepetlerimiz var. Bu sepetler ile istenildiği gibi özel balon turları gerçekleştiriyoruz. Evlenme teklifinde misafirlerimiz isterse onlara özel balon temini sağlayabiliyoruz. Ya da 16 kişilik veya 24 kişilik sepetlerde evlenme teklifi için balon turları gerçekleştiriyoruz. Özel balon fiyatları ve 24 kişilik sepet fiyatları değişiyor.

Kaç evlenme teklifi gerçekleştirdiniz?..
Şimdiye kadar yaklaşık olarak 100 civarında evlenme teklifi organizasyonu gerçekleştirdik ve bunların bazılarını basına bildirdik, bazıları da özel oldu, zaten basına bildirdiklerimiz de gündemden hiç eksik olmadı. Türkiye'de ilginç evlenme teklifi fikirlerine eklediğimiz balonda evlenme teklifi ile de yepyeni bir konseptin ilk adımlarını sağlam ve kararlı bir şekilde attık. Biz turizmin içerisinde yıllardır gelen konuklarımıza en iyi hizmeti vermek için çabaladık ve şimdiye kadar da hiçbir misafirimizi mutsuz veya eksik bir şey yaparak göndermedik evlerine. Bizim görüşlerimizde önce misafirlerimizin memnuniyeti, sonra ücretler oldu. İnsanlar gezmeye, eğlenmeye, bir şeyler öğrenmeye geliyorlar buralara. Onların bu isteklerinin aksini düşünmek imkansız.

GÖKYÜZÜNDE YÜKSELEN EVET ÇIĞLIKLARI......
Peki en ilginç evlenme teklifi hangisiydi?..
En ilginç evlenme teklifimiz geçtiğimiz Mart ayında gerçekleştirdiğimiz Engin ve Şeyma çiftinin pankart açımında oldu. Misafirlerimiz sabah hotellerinden alındı ve balon turu için kalkış alanına geldiler. Ekibimiz her şeyi planladı, balon kalkışı sağlandı. Turun yaklaşık 40 dakika sonrasında ise pankart açımı için balon ile diyalog halinde olan ekibimiz herkesin ıslık ve alkış sesleriyle şaşırdı. İki balon aynı anda pankart açılacak vadiye alçalırken; asıl evlenme teklifi edilecek balondan hariç, arkasında alçalan diğer balondan EVET sesleri yükseliyordu.

Engin bey orada pankartı göstermiş, yüzüğünü çıkarmış ama gelin adayımız Şeyma hanım ise heyecandan susmuş kalmış ve diğer balondan Evet sesi gelince de şaşırmış. Bir yandan çiftlerin mutluluğuna şahit olurken, diğer balondakilerin katılımı ile gerçekten çok ilginç bir an yaşadık..

HAYIR DİYEN OLMADI...
Hayır ya da bi düşüneyim diyen oldu mu hiç?
Hayır diyeni veya düşünmek isteyeni görmedik ama yerin 1000 metre üstünde de HAYIR cevabı verilmez değil mi?.. Gelen çiftler zaten yıllarca birbirlerini tanımış insanlar, yani 2 ay arkadaş kalıp burada balona gelen birileri değiller. Birbirlerini tanıyan ve ömür boyu hayat arkadaşı olmaya karar verenler rağbet gösteriyor. Biz de onların isteklerini farklı fikir paylaşımlarıyla değerlendiriyor, güzel bir sürpriz hazırlayıp başrolü oynadıkları bu filme güzel bir son ekliyoruz.HAYDİ BALONA....
Bir balon turunu başlangıcından yere inene kadar anlatır mısınız? Hazırlıklar, havadaki süre ve iniş...
Saat 8:00 gibi balon için hazırlıklara başlanıyor; balonlar ayarlanıyor, yakıtlar ve tüpler dolduruluyor. Ertesi gün gece saat 03'te balon yer ekibi tarafından balon ekipmanları ve balon sepetleri araçlara yüklenip direk kalkış alanına getiriliyor. Sabah saat 04 de ise gelen balonlar yere serilip şişirilmeye başlanıyor. Saat 04 gibi hotellerdeki misafirler alınıp balon turu için kalkış alanına getiriliyor ve hafif kahvaltı tarzında çay, kahve, bitki çayları ikram ediliyor. Misafirler balonların şişirilmesini kahvaltı yaparken merakla izliyorlar. Balon şiştikten sonra sepetlerde yerleşimleri yapılır ve sertifikaları için tam isim ve soy isimleri yazılır. Pilotun uçuş için gerekli izinleri almasıyla kalkış başlar.

Yerden 1000- 2000 metre yüksekliğe çıkan balondan doyumsuz bir Kapadokya manzarası sağlanıyor ilk etapta. Sonrasında ise peri bacalarına daha yakın alçalarak adeta peri bacalarına elinizde dokunacak kadar yaklaşacak profesyonellikle bir uçuş gerçekleştiriliyor.

Rüzgarın yönüne doğru giden balonların iniş yerini kestirmek biraz zor ama hemen hemen iniş için yerler belli olmasa da 1 saatlik uçuşun sonunda iniş gerçekleştiriliyor. Balon içerisinde bulunan hava üst kısımda bulunan deliğin açılmasıyla soğutularak boşaltılıyor.

Misafirler balon sepetinden alınarak kutlama ve sertifika takdimi için hazırlanan masanın etrafında toplanıyor. Pilotumuz yıllardan beri gelenek olan kutlama için misafirlere şampanya ikramında bulunuyor. Tabii şampanyalar yeni çıkan yasa gereği alkolsüz.. Şampanya ile kutlamanın ardından pilotlarımız uçuşu başarı ile tamamladıkları için tüm misafirlerimize kendi elleriyle takdim ettiği uçuş sertifikalarını veriyor ve hatıra fotoğrafları çekilmeye başlanıyor.

Bölgede 30'a yakın sıcak hava balonu firması mevcut. Balonda istediğiniz kadar fotoğraf ve video çekebilirsiniz. Kapadokya'yı gökyüzünden istediğiniz kadar izleyebilir ve istediğiniz kadar bu doyumsuz manzarayı içinizde ölümsüzleştirebilirsiniz.

KAPADOKYA'DA BİR ÖMÜR BOYU EVET....
Evlenmeyi düşünenler, ne yapsam nasıl söylesem diye bir türlü karar veremeyenler, aklından bir çeşit senaryo geçirenler…. Artık düşünmeyin; gelin Kapadokya'ya, atlayın balona ve avazınız çıktığı kadar bağırarak sorun sevdiğinize.. 1000 metre yükseklikte, Peri bacalarının şahitliğinde:
“Benimle evlenir misin? '' Kesin EVET Diyecektir.

İZLEMEK İÇİN:
http://www.youtube.com/watch?v=KRwqiscBGvs&feature=youtu.be

Bilgi için: www.kapadokyabalongezisi.com

YARIN:
Kapadokya'da balon sektörü ve sorunlarını konuşacağız:Kaynak: turİzmhaberlerİ.com

                Google+ paylaş               
KAPADOKYA'DA BALONDA EVLİLİK TEKLİFİNE NE DERSİNİZ...
          
Günün Haber Başlıkları Yorumlar
    TUNCAY BEY VE TANJU BEYE TEŞEKKÜRLER
    merhabalar bu etkinliğe bende katıldım ve harika bir keyif aldım mart ayında aynı tür bir balon turu sağladım eşimle:) artık evlendik tabi :) Evlenme teklifi ne edeyim nasıl yapayım diye düşünürken sıradışı ve farklı birşey aradım. en sonunda bunu buldum desem yeri var. hemen aradım ve hotel ve balon için rezervasyon yaptırdım. pankartım hazırlandı ve bana gönderildi onay verildi baskısı tamamlandı. Sabah tanju bey ile sürekli telefonlaşarak kalkış alanında buluştuk. ve hiç haberimiz yokmuş gibi bizi karşıladı arkadaşlar ama hiç belli olmadı :) sohbet ettiğimiz sırada foto ve videolarımız çekilmiş haberimiz dahi olmadı taki resimleri ve videoları teslim aldığımda farkettim. gerçekten güzel bir tur ve evlenme teklifi geçirdim. bu turu organize eden tuncay beye ve tanju beye çok teşekkür ediyorum. yorum yapma gereği duydum çünkü burada olmak bir harikaydı ve kapadokya da kalmak bir ayrıcalıktı. hotelimi ve turumu ayarladılar hiç sorun yaşamadan evimize geri döndük sonra düğün alışverişleri ve telaşlar başladı. ben gerçekten şimdi bunu görünce çok sevindim


Benzer Haberler :
     KAPADOKYA ALAN BAŞKANLIĞINA YIKIM YETKİSİ VERİLDİ
     KAPADOKYA ALAN BAŞKANLIĞI İLE KAÇAK YAPILAŞMA ÖNLENECEK
     ÇİNLİ TURİSTLERİN KAPADOKYA TERCİHİ
     KAPADOKYA ÜNİVERSİTESİ'NİN EĞİTİM MUTFAĞI GÖREME'DE
     SALOMON KAPADOKYA ULTRA-TRAİL'DE BÜYÜK FİNAL
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx