BRITANYA TÜRK ACENTELER BİRLİĞİ KURULUYOR

Londra merkezli Edwin Holidays'in kurucu ortakları Şenel Gürlek ve Uğur Bulut ile gerçekleştirdiğimiz röportajda; Britanya Türk Acenteler Birliği'nin kurulması yönünde karar alındığını açıkladılar. Nilgün ATAR

26 Mart 2020 Perşembe - Nilgün ATAR-turizmhaberleri.com- ÖZEL RÖPORTAJ
Konaklama sektöründe 30 yılı aşkın deneyime sahip Şenel Gürlek ile seyahat acentalığında 25 yıllık başarılı çalışmaları ile tanınan Uğur Bulut; Londra merkezli Edwin Holidays'in kurucu ortaklarından… Türkiye'de üst düzey görevlerdeki sektörel deneyimlerini Edwin Holidays ile Londra'ya taşıdılar ancak 12 Mart tarihli görkemli açılışın hemen ardından Koronavirüs salgınının devreye girmesiyle duraklamak durumunda kaldılar. Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi hepimiz evlerimizde kalarak fırtınanın geçmesini bekliyoruz.

Peki yeni bir ülke, yeni bir iş ve bütün ülke sınırlarını zorlayan Korona'nın yarattığı bu büyük krizi Gürlek ve Bulut nasıl değerlendiriyor, kriz stratejileri, görüş ve önerileri nedir? Kriz turizm sektörüne ve insanlığa nasıl bir ders çıkaracak? Tüm bu soruların yanıtlarını kendilerine sorduk.

Sektörde çok krizler görmüş geçirmiş olmanın sakinliği ve özgüveni ile sorularımızı yanıtlayan Şenel Gürlek ve Uğur Bulut; Korona günlerinde beyin fırtınası yaratacak, belki de hepimize umut verecek, daha dik durmamızı sağlayacak açıklamalarda bulundular.

İNGİLTERE'NİN KRİZLERDE BİLE TÜRKİYE'YE İLGİSİ HEP YÜKSEK OLMUŞTUR
Ülkemizde uzun yıllar turizm sektöründe sürdürdüğünüz başarılı grafiğin ardından 12 Mart 2020 tarihindeEdwin Holidays'in açılışını yaptınız. Peki Neden Londra?

Londra'yı seçmemizin en büyük nedeni; İngiltere'de yaşam kalitesinin ve İngiliz pazarının yıllardır krizlerde dahi Türkiye'ye ilgisinin hep yüksek olmasıdır. İngiltere'de tatil bir zorunluluk ve bu zorunluluk toplumda yılda sekiz defa tatile çıkma durumu oluşturmakta. Londra'yı seçme nedenlerinden biri de bu şehirdeki Türk toplumunun yoğunluğu, lokomotif kitlemiz Türk toplumu olacak. Ayrıca Londra da havaalanı alternatifi çok daha fazla. Kosmopolitan bir şehir, her kitle var. Metropollerde iş hayatının yarattığı stresten kısa sürede olsa tatillerle uzaklaşma ihtiyacı ve sahip olduğu hobileri Dünyanın başka yerlerinde deneyimleme isteği de tatile gitme kararı almalarında etken oluyor.

SEKTÖRDE FARKLILIK VE YENİLİK YARATAN KAZANACAK..
“Turizme alışılmışın dışında farklı ve alternatif tatil planlarıyla yeni bir soluk getirmeyi '' hedeflediğinizi söylüyorsunuz.. Girişimci ve cesur bir anlayışın ipuçlarını veren bu çıkış noktanızı biraz daha açar mısınız?

Ticarete baktığımız zaman kim yeniliği ve farklılığı yakalıyorsa o başarılı olma yolunda ilerliyor. Yıllardır turizmin içindeyiz, geçmiş yıllara baktığımız zaman sektörde bulunan bir çok işletmecinin birbirlerinin kopyalarını oluşturduğunu görürüz. Bizler daima çalışma hayatı boyunca de hep aynı çizgide kalmadık, hep bir farklılıklarımız oldu. Bu yüzden de çalışma hayatımızda her zaman yükselen bir grafik izledik. Bu grafiğimizi de kendi işimiz ile taçlandırdık. Farklılık yaratmalıyız ve bu farklılığı yenilikler ile birleştirmeliyiz. Amacımız bu anlayışla insanlara istediğini vermek.

HER KRİZ BERABERİNDE YENİ FIRSATLAR GETİRİR
Yeni bir ülke, yeni bir iş ve küresel kriz Korona…. Edwin Holidays'in açılışı için “yanlış zamanlama“ diye düşündünüz mü hiç? Bu süreçte nasıl bir kriz yönetimi ve strateji yürütmeyi planlıyorsunuz?

Her kriz kendi içerisinde ya da devamında fırsatlar getirir. Biz hayat boyu atmış olduğumuz adımları hata veya hayıflanma süreci olarak görmedik. Bugüne kadar hiç arkamıza bakmadık. Her zaman AN'da kaldık; AN'da kalmak önemli. Geçmiş zamanda yapılan her hata bile bir tecrübe bize. Çin'in en büyük şirketi Alibaba'ya bakın, Alibaba şirketinin sahibi hayatı boyunca 10 kez Harvard Üniversitesi'ne başvurup 10'unda da reddedilmiştir. Okul hayatında başarılı öğrenciler arasına girememiş olan Ma, iş hayatına ilk atıldığı zamanlarda da bocaladı ve buna ünlü fast food zinciri KFC'de dahil olmak üzere başvurduğu işlerden sürekli olarak ret cevabı aldı. Bu sırada internetle tanışan Ma, başta İngilizce çeviri için bir internet sitesi kurdu. Ancak bu işinde de başarılı olamadı. Ardından yeni yollar düşünürken 17 arkadaşıyla birlikte Alibaba'yı kurmaya karar verir ve hikayesi hala devam etmekte. Turizm sektöründe çalışırken birçok insan ile karşılaşıyor ve tanışıyorsunuz, hepsi bize birer tecrübe oldu. Hepsine şükran borçluyuz.

KRİZDEN ÇIKMANIN TEK YOLU: HEP BİRLİKTE HAREKET ETMEK
Sizce korona krizi ne zaman biter, sonrasında turizm sektörünü neler bekliyor?

Aslında korona krizinin yapay bir kriz olduğuna inanıyoruz. Merkez Bankalarının ve ülkelerin bugüne kadar hep kötüleşerek gelen ekonomilerini toparlamaya yönelik seçtikleri ve bunu tabana yaydıkları bir uygulama olarak görüyoruz. Ama maalesef hep eksi ile çıkılan bu uygulama bile bu ülkeleri kurtaramayacağa benziyor. Yüzyıllar boyu geriye baktığımız ve ekonomi tarihi okuduğumuz zaman her yüzyılda olan bir durum ile karşı karşıyayız. Önemli olan bu krizde ayakta kalmak. Bunun da bir tek yolu var: “HEP BİRLİKTE HAREKET '' etmek.

TEK ÇATI ALTINDA TURİZME ODAKLANALIM
Türk turizm sektörüne şöyle bir baktığımız zaman, hep büyüyen bir grafik çizmişiz, demek ki yapılan doğrularımız çoğunlukta fakat eksilerimiz de yok değil. Bunlara örnek verecek olursak hala ciddi anlamda bir birlik halinde değiliz, onlarca kurum var, hepsi farklı söylemlerde bulunsa da aslında aynı şey uğruna savaşıyoruz. Bizce tüm birlikler tek bir kurum haline gelmeli ve bu kurumun alt birimleri oluşturulmalı. “Hep birlikte '' hareket etmez isek inanın ayakta kalma şansımız gün geçtikçe azalıyor. Dünya artık bir kartelleşmeye doğru gidiyor. Herşey tek bir marka halini alma yolunda. Amazon, Google, Facebook gibi Apple, Samsung gibi markalar artık küreselleşmekten küçüklere fırsat vermiyor. Bir arama motorunun sizin hakkında olan düşünceleri ve haberleri sıralaması bile artık çok önemli. Buna karşı dik durmalıyız.

YURTDIŞINDAKİ TÜRK TUR OPERATÖRLERİ VE ALT ACENTELER DESTEKLENMELİ
Turizm camiası Korona krizinden nasıl bir ders çıkaracak sizce?

Her kriz bir tecrübe bize aslında ama turizm sektörü bu krizlerden yoruldu bence. Her iki yılda bir veya üç yılda bir kriz yaşıyoruz. Geçmişte yaşanan bu krizler öyle böyle yönetilecek krizler değildi. Bugüne kadar hepsinin üstesinden . gelerek başardık. Eminim bunun da üstesinden geleceğiz. Bunu başarma yollarından biri ise yurtdışında bulunan Türk Tur Operatörlerine ve alt acentelerine yeteri kadar önem vermek. Aslında bu alt acenteler Türk Turizmin birer tanıtım ofisleri gibi. Bunu en çok Almanya, Hollanda ve İngiltere'de görebilirsiniz. Her koşulda Türkiye paketleri satan bir mantıkla hareket ediyorlar. Türk menşeli alt acenteler büyütülmeli ve onlara destek paketleri oluşturulmalı. Hatta Kültür ve Turizm bakanlığı bu alt acenteler için oteller ile sistematik bir yazılım ile direk satışları otellere gönderme yollu bir sistemi aktivite etmeli. İnanın buna THY, Pegasus gibi uçak firmaları eklendiği zaman karşımıza kim çıkarsa çıksın Tükiye'yi tehdit eden bir Operatör zihniyetinden kurtulmuş oluruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı büyük tur operatörlerine ve reklamlara çok ciddi paralar aktarıyor. Bunların yüzde 50'si ile bu proje hayata geçirilse inanın yabancı menşeli bir çok firmaya ihtiyaç duymayacağız.

100 MİLYAR DESTEK SADECE TURİZM SEKTÖRÜNE AKTARILMALIYDI…
Geçtiğimiz günlerde ülkemizde 100 milyar liralık ekonomik destek paketi açıkladı. Turizm sektörünü ilgilendiren 3 önlem bulunuyordu. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

100 milyarlık destek paketini duyunca inanın içim acıdı. Turizm sektürü ile ilgili maddelere baktığım zaman maalesef iç açıcı bir durum yok. Bu pakette açıklanan rakam kadar sadece turizme ayrılmalıydı. Turizm sektörü için hep “dumanı tütmeyen sanayi '' deriz. Aslına bakarsanız yüzlerce kalem sektör turizm sektöründen faydalanmakta ve ayakta kalmakta. Milyarca dolar dönen bir ivme artık hor görülmemeli.

ÇATI GRUBU BÜYÜK BİR AİLE…..
Londra'ya yerleşen Türklerin kurduğu aktif bir sosyal platform olan ÇATI grubunun bu süreçte kriz masası oluşturduğunu duyduk. Neler yapılması planlanıyor?

İngiltere'ye ilk geldiğimde Çatı grubu ile tanıştım, bu grupta varolan insanların hepsi birbirinden kalifiyeli. Tükiye'deki beyin göçünün küçük bir örneği. Her konuda desteğimizi veriyoruz. Bu yapıyı gün geçtikçe hep birlikte daha kurumsal hale getirdik. Bu krizde de yine hep birlikte hareket ediyoruz. Mete, Taner, Sonay, Ahu, Ayşe, Nilay başta olmak üzere hep birlikte neler yapacağımızı konuştuk. Krizde Türkiye İngiltere Başkonsolosluğu ile ortak bir proje yürütmek için fikirlerimizi beyan eden bir proje koyduk ortaya. Özellikle yaş almış ve yalnız olan insanlara daha kolay ulaşmak için her bölgede Çatı grubundan bir kişi belirleyerek o bölgede ihtiyaç sahiplerine ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir ekip kurduk. İnsana dair bir oluşumun adımlarını attık. Çatı bir aile ve aile olmanın gerekliliğini yerine getiriyoruz. Telegram gruplarımız sürekli aktif, Corona hakkında güncel haberler, yapılacak yardımların hukuki yönleri, psikologlarımız bizlere yapmamız gerekenler hakkında güncel bilgiler veriyorlar. Aile olmak güzel.

BRITANYA TÜRK ACENTELER BİRLİĞİ KURULUYOR…
En önemli soruyu sona bıraktım: Londra'da faaliyet gösteren Türk turizmcilerin birlik beraberlik tablosu ne durumda? Sektörün menfaatleri için ortak hareket edebiliyor musunuz?

Aslında bu soruyu sormanıza sevindim, iki hafta önce Türk acenteler ile kriz konusunda bir değerlendirmemiz oldu ve bir araya geldik ilk defa. Bu değerlendirmeden çıkan en güzel sonuç ise Britanya Türk Acenteler Birliği kurulması için ortak akıl olarak kararını vermis olmamız. Sektöre yönelik oluşacak bu birlik uzun soluklu bir yola güvenli adımlarla devam edeceğimizi ortaya koymakta. Bunun için görev dağılımı yapıldı, en kısa zamanda bu birliği kuracağız.Kaynak: turizmhaberleri.com

                Google+ paylaş               
BRITANYA TÜRK ACENTELER BİRLİĞİ KURULUYOR
          
Günün Haber Başlıkları
NİLGÜN ATAR YAZIYOR: TUREB, ŞİMDİ DEĞİLSE NE ZAMAN! Yorumlar

Benzer Haberler :
     TÜRK SİNEMASI BERLİN FİLM FESTİVALİNDE TANITILIYOR
     20. DEVLET TÜRK SANATLARI YARIŞMASI'NDA 2. ETAP BAŞLIYOR
     TÜRK MUTFAĞI KÜLTÜRÜNÜN TÜM DÜNYAYA YAYILMASI HEDEFLENİYOR
     TÜRK SANAT VE ANTİKA PİYASASI 2020 DE İAAF'DA BULUŞUYOR
     GELENEKSEL TÜRK OKÇULUĞU UNESCO LİSTESİNDE
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx