YABANCI DİL EĞİTİMİNDE YAZ OKULLARI FARK YARATIYOR..!

İrem Travel london Ltd. Seyahat acentası sahibi ve XUK SUMMER SCHOOL Türkiye Temsilcisi İrem Goulding; yurtdışındaki Yaz Okullarında verilen yabancı dil eğitiminin farkına dikkat çekti. Nilgün ATAR-ÖZEL

12 Ekim 2011 Çarşamba - nilgunatar@turizmhaberleri.com

Avrupa Birliği normlarına göre gençler Avrupa'da en az üç dil bilecek şekilde yetiştiriliyor. Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde bekleyen Türkiye'de “yabancı dil eğitimi yeterli mi '' sorusunun cevabını bu konuda sayıları binlere ulaşan öğretmen açığı ve eğitim sistemindeki sorunların çözümünde aramak gerekiyor. Buna rağmen ülkemizde ikinci hatta üçüncü bir dil bilmenin önemi ve farkındalığı giderek artıyor.

Okullarda, özel dershanelerde alınan yabancı dil eğitiminin yanı sıra öğrenme sürecini hızlandırmak, farklı coğrafya ve kültürleri tanımak için son dönemlerde yurtdışındaki yaz okullarına ilginin oldukça yoğun olduğunu söyleyebiliriz. Öğrenci hem yaz tatilini değerlendiriyor,hem yabancı dilini bir başka ülkede geliştiriyor, bir de sosyal faaliyetlerde bulunarak ufkunu genişletiyor. Bir taşla birkaç kuş misali…

Peki yaz okulları hakkında neler biliyoruz?.. Bilmediğimiz bir ülkeye çocuğumuzu göndermek için kafamızda oluşan sorular nelerdir?..Bu okulların şartları fiyatları nelerdir? Yaz okullarında geçirilen sürenin geri dönüşümleri nasıl oluyor?.. Yaz okullarına katılmak yabancı dil öğrenmede en doğru yol mudur? Yaz okullarında yapılan etkinlikler nelerdir?.. Fiyatlar nasıldır..?

İşte tüm bu soruların cevabını XUK SUMMER SCHOOL'un Türkiye Temsilcisi İrem Travel london Ltd. Seyahat acentası sahibi İrem Goulding ile gerçekleştirdiğimiz ufuk açan keyifli röportajdan sizlere aktarıyoruz.

Londra'da ikamet eden İrem Goulding aynı zamanda güzel bir başlangıç yaptığını da söyleyebiliriz. Türkiye'den her yıl ihtiyaç sahibi bir öğrencinin okul masraflarını karşılayarak Londra'daki yaz okuluna katılımını sağlayacağını şu cümlelerle müjdeliyor:

“Öğrenci ikinci dili yaz okulunda yaşayarak öğrenir ve okulda kaldığı sürece günlük hayatının her yerinde kullanarak hızla geliştirir. XUK Residential veya XUK Summer School'da, öğrencinin tercihini serbest bırakarak, her yıl bir hafta bir öğrenciyi hiç bir ücret ödenmeksizin ağırlayacağım. Bu benim için manevi yönü olan bir atılım. Bir kaç öğrenciyi ağırlayabilme imkanım olmadığından ancak her yıl bir öğrenciye yardımcı olmayı hedefledim. Sonraki yıllarda öğrenci sayımız artarsa bu beni de çocuklarımız gibi çok mutlu edecektir. Kısa zaman sonra okullara duyurmayı planlamaktayız. Bu imkandan yaralanmak isteyen öğrencimizin başarılı ve maddi imkanlarının kısıtlı olması gerekmektedir. '' dedi.

Sosyal sorumluluk adına güzel bir adım atan İrem Goulding; öncelikle Türkiye Temsilciliğini yaptığı XUK SUMMER SCHOOL'un kurucuları ve yöneticilerini tanıtıyor sohbetimizin başlangıcında:

1996 Yılında Nicholas ve Richard Bernstein kardeşlerin kamp idareciliğine başladığını, kısa süre sonra XUK Yaz Okullarını aldığını ve bugüne kadar 250'den fazla yaz kampı gerçekleştirdiklerini, sezon boyunca kampları yakından takip ettiklerini anlatan Goulding; '' XUK etkinlikleri 10 yıldan uzun bir süredir Richard ve Nick Bernstein kardeşler tarafından yürütülüyor. Nicholas Bernstein Japon Edebiyatı ve Psikoloji eğitimi almış olup, Durham Üniversitesi mezunu. Gunduz kamplarından sorumlu. .Richard Bernstein ise Marks and Spencer mağazalarında müdür iken çocukluğundan 19 yaşına kadar kamplarda yaşadığından yaz okullari açarak hayalini gerçekleştirmiş. Richard, XUK Residential camp ve XUK Language School'dan sorumlusu.. '' dedi.

Yabancı dil öğrenmede en doğru yöntem yaz okulları mıdır?

“ Esasen dil öğrenmenin en doğru yaşı nedir gerçeği bilimciler tarafından parçalanmış durumda. 03-17 yaş aralığında çok kolayca öğrenilen ikinci dilin 17 yaşından sonra oldukça zorlanıldığı, sonradan öğrenilen bilgilerin ise kullanılmadıkça unutulduğu belirtilmekte. Oysa 17 yaşına kadar öğrenilen yabancı dilin unutulmadığını araştırmalar ortaya koyuyor.

Yabancı dil öğrenmenin en uygun yaşının 03-17 yaş aralığında olduğu belirtilse de bu yaşlarda öğrenciler kendi okuluna devam etmek zorunluluğunda. Dolayısıyla sadece yaz tatillerinde ikinci dili daha iyi ve uygulamalı öğrenebilecektir. Yaz okulları faydalı diyoruz çünkü Türkiye'deki sistemde devlet okulları veya dershanelerde yabancı dil eğitiminden ayrı bir yapıda kendilerine bir kaç haftada vereceğimiz yöntem çok farklıdır.

Öğrenci İngilizceyi yaz okulunda yaşayarak öğrenmektedir ve okulumuzda kaldığı sürece günlük hayatının her yerinde kullanmaktadır. Öğrendiklerini arkadaşları ile paylaşma imkanı bulacak, yabancı dilini rahatlıkla kullanacaktır. Ayrıca, yaz okullarımıza katılan çocuklar küçük yaşta sosyal kimliklerini geliştirerek dünyaya açılmakta, Yeni bir yaşamı tanımaktadır. Bunu tatil heyecanı, keyfi ile yapar, yaşayarak da yeni lisanını kullanır. Dolayısıyla yaz okulları imkanı olan ailelere tavsiye edilmeli, çocuk hangi dili öğrenmek istiyorsa mutlaka İmkanlar çerçevesinde desteklenmeli, dünyaya açılmanın önemi aşılanmalı, dil öğrenmenin gelecekteki başarısında büyük payı olduğu anlatılmalıdır. ''

Yaz kampları ve okullarında yapılan çalışmalar ve etkinlikler hakkında bilgi verir misiniz?

'' Öncelikle okullarımızdaki ortam yeni öğrendiği her kelimeyi kullanabilme imkanı sağlarken, katılımcı çocukları kendine güven, sosyal yasama alışma, dünyaya açılma, paylaşma, ekip çalışması gibi çok önemli basamaklara yöneltiyor.

Okullarımız gündüz ve yatılı olmak üzere 5 ayrı kamp seklinde eğitim veriyor. Üç Okulumuz Londra içinde ve yatılı değil. Londra'nın kuzeyi Finchley'de, Christ College School bünyesinde bulununan okulumuzda Mini Minors 3-4 yas için gruplar bulunuyor. Sabah 09:30 da başlayıp 15:30 da sona erer. Mini Minors her bir çocuğun güvenli ortamda maksimum eğlenmesini esas olarak görmektedir. Etkinlik serisi ve eğlencelerden sorumlu kişiler her yaş kategorisine göre belirlenir ve uyum esası gözetilir.

Etkinlikler arasında yüz boyama, streç ve büyüme, karşılıklı hikaye anlatma, bulmaca, paraşüt oyunlar, fanci giyim, oyun kaleleri, müzik, maske yapımı, havuzda top, Mr Tickle Palyaço, hikaye zamanı, teddy ayının pikniği, kukla yapımı ve tiyatro, tırmanış çerçevesi, yoga, futbol, hayvanları tanımak gibi çeşitlilik var.

Finchley'de Christ College School bünyesinde gerçekleşen diğer programda ise 5-6-13 yaş için gruplar bulunuyor. Sabah 09:30 da baslayıp 15:30 da sona erer. Seçmeli olarak sabah etkinliklerinde savunma kursu, müzik, yaz yüzmesi, çeşitli sporlar, masa tenisi, judo dersleri, sağlıklı yaşam workshopları, drama, yoga, oyunlar, çeşitli sanat ve elişleri Mutlu Bulmaca Şirketi, Go-Küresel oyunlar, zeka oyunları bulunuyor. Öğleden sonraki etkinlikler ise Olimpik oyunlar ve sabun yapımı, Futbol beceriler ve drama workshop ve sirk becerileri,oyunlar, Yemek yapma veya DJ workshop yapılır.

Aynı okulun Cross Keys programında 4- 6-13 yas icin grupları bulunuyor. Gündüz saatleri dahilinde 6 yaş üzeri her çocuğa bir hafta boyunca sanat, drama veya sporda uzmanlaşma veya çeşitli etkinliklerde bulunma seçenekleri sunularak bu alanlardaki potansiyellerini geliştirmeleri sağlanır..

Londra dışında yaz kampınız var mı?

Londra dışında XUK Residential Camp daha cok eglenceli etkinlikler olup, tatil ağırlıklıdır.. XUK yatılı kampı Juniors (6-9), Orta (10-12) ve Teenler (13-17) yaş gurubuna hitap ediyor. Londra dışında Norfolk'da New Eccles Hall School bünyesinde yer almaktadır. En az bir haftalık öğrenci kabul edilir, istenirse kayıt sırasında daha uzun dönem seçilebilir. Tüm Kamp Etkinlikleri arasinda yapılan seyahatlerimizde; Cambridge, Bury'e, St Edmnds veya Norwich Londra gezisi yer alır. BBQ Nights, Olimpiyat, Dünya Kupası, Akşam Eğlencesi, sinema geceleri, Karaoke, Pampering geceleri, Havuz partileri, Quiz geceleri, kamp turnuvaları, Su Sporları, Squba dalış,Yüzme, Su basketbolu, Su polosu gibi etkinlikler kısaca sayılabilir.

Londra dışındaki ikinci yatılı okulumuz ise XUK Language School Ipswich'de, bulunmaktadır. İngilizce Lisan dersleri ağırlıklıdır. Yaş aralığı ise 7-17 olup, düzeyleri ne olursa olsun, her çocuğun İngilizcesi ilk gün belirlenir. Bunun anlamı kendi düzeylerindekilerle birlikte öğrenmeleridir. Her hafta hocalar her çocuğun gelişim ölçümünü yaparlar ve bir üst düzeye geçecek gelişimi göstermelerini beklerler. Kurs sonunda, her öğrenci bir sertifika alır ve kaydettikleri başarılar belgede gösterilir.

XUK İngilizce sınıflarında, 'yaparak öğrenme' prensibi uygulanıyor. Deneyimli eğitmenler motive edici bir arzu ile emek veriyorlar. Okullarda yeterlilik temelli Ortak Avrupa Çerçevesini kullanıyoruz ve hocalarımızın karşılıklı temasa dayalı etkinlikler yapmalarını teşvik ediyoruz.

Küçük gruplardan oluşan bu sınıflarda öğrenciler konuşma ve dinleme pratiği yapma fırsatı buluyorlar. Ayrıca Cambridge Exam (Sınavlarına) hazırlık ve bire bir dersleri de verilmektedir.

Okulumuzda kesin haftalik program;15 saat İngilizce dersi, Lokal ilçeye çalışma gezisi, Londra ve Cambridge'e geziler, Heyecan dolu aktif İngilizce, Keyifli Sosyal İngilizce Etkinlikleri şeklindedir. Çocuklar İngilizceyi taa içinden yaşayarak öğreniyorlar. Okul suresi tatil günlerinde ve yaz sezonunda Temmuz ve Ağustos aylarındadır.

Yaz Kampında yaşam nasıl?..Çocuklarda uyum kolay mı oluyor? Güvenlik nasıl sağlanıyor?

Bizler çocuklara güvenli bir ortam sunarken amacımız ailelerin de bunu bilerek rahat uyuyabilmelerini sağlamaktır. XUK'de tüm çalışanlar güvenlik testleri ve zorlu mülakat aşamalarından geçerek göreve başlarlar.. Bir kamp ancak çalışanları ile başarılı olacağı için sadece yenilikçi, yaratıcı ve güvenilir başvuruları dikkate almaktayız. Tüm okullarımızda güvenlik önceliktir. Tüm alanlarda güvenlik kontrolü yapılmakta ve risk hesaplanmaktadır. Takımlarımızda birer hemşire vardır. Elemanlarımız arasında cankurtaran, spor hocası ve öğretmenler bulunmaktadır.

Küçük Çocuklar gezilerde alışveriş yapmak istediğinde nasıl bir yöntem izleniyor?

XUK Summer School, çocukların cep harçlığını kontrol edecek banka hesabına sahiptir. Gezilerde veya mağazalarda çocukların yaptığı alışverişler çocukların imzası ile yapılmaktadır. Bütün para işlemleri özenle izlenmektedir.

XUK Summer School'un mutfağına girelim biraz da..?

Sağlıklı beslenmeyi teşvik ettiğimizden yatılı öğrencilerimize yönelik kontinental ve geleneksel olarak kahvaltı seçeneklerimiz bulunmaktadır. Öğle ve akşam menüsünde daima bir ana yemek, vejetaryen yemek seçeneği, salata çeşitleri ve makarna büfe, leziz tatlı ve taze meyve çeşitlerini sayabiliriz.Mangalımız çok popüler olup haftada iki kere yapılmaktadır.

XUK Yaz Okullarını farklı kılan ve tercih edilmesini sağlayan unsurlar nedir sizce?

Öncelikle özgün, sevecen ve dost çevrede Ingilizce öğrenerek tatillerini en iyi şekilde geçirmelerini sağlamaktayız. Her zaman konuşma, dinleme ve çocukların mutlu olmaları adına günlük çeşitli aksiyon paketiyle rahatlamalarına yardımcı oluyoruz. Çocukların tatilinin unutulmayacak kadar güzel ve bütçeye uygun organize edilmesini amaçlıyoruz. Jimnastik, spor salonu, tiyatro, sanat merkezi, yemek salonu ve kapalı ve açık ortam etkinliklerinden ve daha fazlasından yararlanılmasını sağlıyoruz.

Yaz Okulu ve yaz kamplarına çocuklarını yollamak isteyen veliler için önerileriniz..?

Bir anne olarak geçmişte kızıma dil öğrenmesi için vermiş olduğum emeğin yansımasını gururla izlemekteyim. Bu mutluluğu bütün annelerin yaşamaları öncelikle dileğim. Çocukların bir ya da birkaç dil öğrenerek dünyaya açılmalarının önce kendilerine sonra ülkelerine inanılmaz faydalarını görebileceğiz.

Çocuklarını yaz kampına göndermek isteyen aileler size nasıl ulaşmalı, kayıtlar ne zaman başlıyor?..

'' Bize, irem@iremtravellondon.com mail ile, 004479 0487 9752 veya 004420 8445 9858 numaralı telefonlarla veya okullarımıza enquiry@xkeys.co.uk mail ile veya 004420 8371 9686, 004420 8922 9739 numaralı telefonlarla ulaşıp her turlu bilgiyi alabilirler. Kayıtlarımız hala devam ediyor ve şu an rezervasyon yaptıranlar 2011 fiyatlarını kullanabilecekler. web sayfasında 2012 fiyatlarımız yayınlanana kadar devam edecektir.Fiyatlara web sitesi www.xkeys.co.uk den istenilen seçeneklerle ödenecek tutar bulunabilir. Ya da seçenekleri bize bildirebilirler ise fiyatları çıkarabiliriz. ''


Kaynak: turizmhaberleri.com

                Google+ paylaş               
YABANCI DİL EĞİTİMİNDE YAZ OKULLARI FARK YARATIYOR..!
          
Günün Haber Başlıkları
NİLGÜN ATAR YAZIYOR: TUREB, ŞİMDİ DEĞİLSE NE ZAMAN! Yorumlar
    İREM TRAVEL LONDON EĞİTİM VE KÜLTÜR
    Sevgili İrem, Londradaki başarılarını eğitimle birlikte Türkiyeye getirmen çok anlamlı bir hareket, tebrik ediyorum.

    ONEMLİ BİR KONUYA PARMAK BASTINIZ!
    Oncelikle Irem Travel London Ltd yi bu basarili girisimden dolayi tebrik ediyorum. Ulkemizde maalesef yabanci dil egitiminin kalitesi oldukca dusuk ve uzerine yeterince ehemmiyet verilmiyor. Globallesen dunyada yabanci dil olmadan iletisim kurabilmek imkansiz hale gelebilir ilerki zamanda. Artik bircok kurulus websitelerini Ingilizde dili uzerinde sunuma sürüyor. Hal boyleyken yabanci dilin onemi gittikce artiyor ve duyarsiz kalmak cok zor. Ozellikle Ingilizce globallesen dunyanin ana dili oldu. Ben yurt disinda yasiyorum ve dediginiz gibi burda en az 3 dil konusuluyor ve okullara bu uc dil uzerinden egitim veriliyor. Ulkemizde yasayan genclerin dil egitiminin oneminin farkinda oldugu kesin ama ulkemizdeki dil kurslarinin uygulamalari yetersiz bence. Irem Travel London Ltd. bu konunun uzerine parmak basmakla tekrar gundeme gelmesine sebep oldu. Bu girisim sayesinde ulkemizdeki veya diger ulkelerde gencler eglenceli bir ortamda dil ogrenebilecekler. Bir sinifta oturup tahtaya izlemektensen, aktiviteler yaparak bircok yonden dili gelistirebilecekler. Bence kacinilmaz firsattt!!! Hem odemeler de cok uygun. Ayrica egitimin kalitesi tartisilmaz. Ingiltere ulkemize cok yakin, mesafe olarak da cok avantajli. Ayrica ingiltere de ki okullarda verilen egitimin kalitesi dunya standardlarinin ilersinde. Kizim uygun yasa geldiginde bu hizmettten kesin yararlanicam. Basarilariniz devamini dilerim.


Benzer Haberler :
     YABANCI UYRUKLULARIN ÇİN'E GİRİŞİ 28 MART'TA DURDURULUYOR
     BAKANLIK OCAK AYI YABANCI ZİYARETÇİ SAYISINI AÇIKLADI
     YABANCI YATIRIMCININ DİKKATİNİ ÇEKTİK, 2023 HEDEFLERİNE ODAKLANDIK
     YABANCI FİLM YAPIM VE DİZİ FİLM DESTEKLERİNE BAŞVURULAR BAŞLADI
     10 AYDA YAKLAŞIK 41 MİLYON YABANCI ZİYARETÇİ AĞIRLANDI
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx