MÜZELER HAFTASI

Ülkemizde de bir süredir Müzeler Haftası kapsamına alınan ve etkinliklerle desteklenen Müzeler Gecesi ile ilgili olarak Frankfurt Anakent Belediye Başkanı Bayan Petra ROTH’un Toplum Gazetesinde (Frankfurt) yayınlanan makalesini bu geceye Avrupa ülkelerinde verilen önemin bir göstergesi olarak aşağıya aynen alıyorum.

Özellikle son seçim döneminde kültür ve turizm ağırlıklı mesajlar veren Belediye Başkanlarımızın beldelerinin gelişiminde ne denli etkili olabilecekleri ve sağlayabilecekleri imkânları bu mesajdan fazlasıyla çıkarmamızın mümkün olacağını düşünüyorum.

“25 NİSAN: MÜZELER GECESİ

Sevgili Frankfurtlular,

25 NİSAN tarihini bir köşeye not ediniz: Çünkü o gün hem Frankfurt, hem de Offenbach şehrindeki tüm müzeleri kapsayacak ölçüde “Müzeler Gecesi '' düzenleniyor. Aslında bu etkinliğin bu seneki bölümünün ayrı bir önemi var. O da, bu yıl, bu etkinliğe 40 bin insan ilgi göstermiş. Bu denli ilginin bir nedeni, programda çok sayıda kültürel ve müzikal boyutların da olması gerek diye düşünüyorum.

Yapılan plana göre, bu sene de 50 ye yakın müze, akşam 19 dan gece 2 ye dek kapılarını halka açacak. Buna paralel, çok sayıda müzik, dans, tiyatro gösterileri, okuma saatleri, uluslararası mutfak kültürlerinden örnekler ve müze gezintileri de ziyaretçilerin ilgisine sunulacak.

Müzelerimiz, her ne kadar yürümeyle de ulaşılabilecek mesafede olmalarına rağmen, yine bir önlem olması için, otobüsler de gece boyu taşıma hizmeti verecek ve ziyaretçileri Höchst, Frankfurt ve Offenbach taki müzelere taşıyacak. Yani bir bağlantı köprüsü kurulmuş olacak.

Bu müzeler arasında özellikle Caricatura adlı komik eserler müzesi, Hauptwache bölgesindeki Çocuk müzesi, Villa Metzler (El Sanatları Müzesi – Angewandte Kunst Museum) ayrı bir çekiciliğe sahip olacak. Müzeler Gecesine ilişkin giriş kartları ve ve ayrıntılı program için, kentimizdeki bilet ön satış noktaları emrinizde olacak.

Örneğin 12 Euro luk bir bilet alarak, o gece bütün sergi salonlarını ve müzeleri ücretsiz gezip görebileceksiniz. Yıllık 75 Euro karşılığı temin edilen müze kartı sahipleri ise 25 NİSAN gecesi istedikleri tesisi ücretsiz gezebilecek. Bir tavsiyemiz var; arzu ederseniz yıllık müze kartını 25 NİSAN akşamı da alabilir ve aynı kart ile o akşam ve daha sonra 1 yıl boyu tüm müzeleri ziyaret edebilirsiniz.

Bölgemizde iyice yerleşen “Müzeler Gecesi '' etkinliği Frankfurt tun kültürel faaliyet takvimi içinde önemli bir yere sahip olup, giderek artan bir öneme sahip olmaya başladı. Naçizane tavsiyem, bu güzel programa katılarak, sizler de güzel şeyler yaşayanlardan olun.

Esen kalınız. ''Turizm Forumunda geçen yıl yayınlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre müze Turisti olarak adlandırılan grubun oranının 2015 yılında % 20 ye ulaşması bekleniyor. Bu grubun en belirgin özellikleri arasında çok önceden kolayca vazgeçmeyecekleri hareket planları yapmaları yer alıyor. Normal turistlere göre daha varlıklı oldukları tespit edilen bu grubun diğer tercihleri de alış-veriş, yürüyüş, dinlenme ve diğer kültürel etkinlikler olarak sıralanıyor.

Bu tespitlere bağlı olarak da Bern Üniversitesine bağlı FIF Araştırma Enstitüsünün tavsiyesi ise: “bu kesitten yararlanmak isteyen şehirlerin kentsel yapılarını, kültür ve sanat değerlerini müzecilik anlayışına uygun olarak planlamaları ve tanıtımına önem vermeleri '' yönünde. Gülhane Parkının çevresi ile birlikte bazı Avrupa şehirlerinde olduğu gibi “İstanbul Müzeler Parkı '' olarak öncü ve örnek bir anlayışla taleplere cevap verecek tarzda düzenlenmesi bu kapsamda düşünülebilir.

Turizmle ilgili hafta ve günlerin devamlılık içersinde kutlanmalarını öngören tavsiyeler geçen hafta basınımızda yer aldı. Bir sonraki yılın etkinliklerinin duyurulacağı ve hazırlıkların yapılacağı süreçler kapsamında 2010 Kültür Başkenti etkinliklerine bu haftanın dâhil edilerek yabancı konuklarla birlikte çok özel bir Müzeler Gecesi yaşanması önerilebilir.

İstanbul yanında Anadolu da son Başkentlik yapmış Bursa, Edirne ve Ankara nın da bu kapsamda değerlendirilmesi ile Müzeler Haftasına 2010 yılından itibaren devamı olacak yeni özellikler eklenmesi ileride tümü bir Açıkhava müzesi olan Anadolu topraklarının bitmeyen bir kültür yaşamına kavuşması için güzel bir başlangıç olacaktır.


          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
11 Mayıs 2009 Pazartesi
Mesaj Gönder 3525 Yorumlar

Asil S. TUNÇER
Yazara Mesaj gönderin
İZMİR ADNAN MENDERES HAVALİMANINDA TRAFİK SORUNU

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
SALDA'YI BİLMEDEN KORUYAMAZSIN... Yorum VAR !

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TÜRSAB'IN DEĞİŞİMCİ YÖNETİMİ DENETİM SORUNU YAŞIYOR..

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
ÜNLÜLERLE GEZİYORUM'A REHBERLERDEN ÜN'LEM İŞARETİ

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
ACENTALAR ARASI İLİŞKİLER (B2B) VE TURSAB TOAR KOMİTESİ

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
İSTANBUL ANILARIM IV Yorum VAR !

F.Sema KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
URLA'DA GÜZEL BİR HAFTA SONU

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
ÜÇÜNCÜ YAŞ TURİZMİ VE GELİŞEN BİR DESTİNASYON:

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .