ATATÜRK'E HEDİYE EDİLEN SİLAH LONDRA'DA PASLANIYOR

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in dikkatine...

Dünyanın en büyük müzayede salonu olan Londra daki Christie s'de yapılan 2012 yılındaki açık artırmada, dönemin Arjantin Cumhurbaşkanı Marcelo Torcuato de Alvear tarafından Atatürk için özel olarak yaptırılan tabancayı 30 bin Sterlin'e satın alan Bülent Türker, bürokratik engeller nedeniyle iki yıldır bu eşsiz tarihi esere kavuşamıyor.

Üzerinde altın harflerle ‘General Mustafa Kemal yazan ‘Browning marka silahın satışı, internet ve telefon üzerinden 60 a yakın alıcının katılıyla yapılmıştı.


Açık artırmada silahı satın almayı başaran ve "Tabancayı Türkiye ye götüreceğim" diyerek heyecanla konuşan Bülent Türker, bu silaha sahip olmayı çok istediğini ve satın aldığı için de çok mutlu olduğunu belirtti.

"Bu tabancayı satın almak için Hollanda dan Londra ya 3 gün önce gitmiştim. Tabancayı, Türkiye miz ve şehitlerimiz adına aldım. Bu tabancayı Türkiye ye götürmekten gurur duyacağım. Türkiye mize, Atatürk ümüze, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkalım. Başka Türkiye yok." diyen ve kendisini 'Türkiye ve Atatürk sevdalısı' olarak tanımlayan Türker, "Tabancayı Türkiye ye götürebilirsem birçok müzede sergiletmeyi istiyorum. Ancak tüm girişimlerime rağmen henüz gerekli izin ve belgeleri alamadım" dedi.


Bülent Türker, Londra da yapılan açık artırmaya katılanlar arasında tek Türk olduğunu belirterek şöyle devam etti:

"Ankara da Kültür ve Turizm Bakanlığı nda, Emniyet Genel Müdürlüğü nde İçişleri Bakanlığı nda temaslarım oldu. Ama hala olumlu bir sonuç alamadım. Hala bana bir belge verilmedi. Bunun için çok üzgünüm. Bununla ilgili ben devletten bakanlıklardan yardım istiyorum. Ben bu tabancayı Türkiye ye getirmek istiyorum."

Satın aldığı tabancanın buraya getirilmesi için İngiltere de hiç bir sorun olmadığını, sadece kendisine Türkiye den bir belge verilmesi gerektiğini vurgulayan Bülent Türker, silahı getirebilmek için ilgili Bakanlıklardan birisinin izin vermesi gerektiğini kaydetti. Bülent Türker, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu Tabanca Türkiye Cumhuriyeti nin kuruluşunu kutlamak için yaptırılmış. Araştırmalarımda, 2 nci Dünya Savaşı nda çalındığı, çeşitli ülkelerde 5- 6 kez el değiştirdiği, benden önce Şili de bir koleksiyoncuda 22 yıl kaldığı bilgisine ulaştım. Son olarak Londra da açık artırmaya çıkarıldığı haberini aldım. Sanırım 7 nci sahibi oldum.Tabancanın üzerinde altın işlemeli hem Arjantin Cumhurbaşkanı nın hem de Atatürk ün ismi var. Ayrıca, üzerinde Cumhuriyetimizin ilanı olan 29 Ekim 1923 tarihi var. Önümüzdeki günlerde de Arjantin e gidip Arjantin eski Cumhurbaşkanı nın yakınlarıyla konuşmaya çalışacağım."

Bülent Türker, Atatürk'e ait olması gereken bu silahın Londra'da paslanmakta olduğunu, böylesi önemli bir tarihi eserin Türkiye müzelerinde olması gerektiğini belirtirken şöyle feryat ediyor: ''İnanın bu silah için bana 300 bin euro teklifi yapıldı. Ama ben satmıyorum. Lütfen, birileri çıksın ve bu silahın Türkiye'ye götürülebilmesi için bana yardımcı olsun.''


**************************************

Açık artırmadan önce, Anadolu Ajansı ve BBC'de yayınlanan haberler:

Ata ya özel tabanca açık artırmada

Dönemin Arjantin Cumhurbaşkanı Marcelo Torcuato de Alvear ın Atatürk için hazırlattığı ve üzerinde ‘General Mustafa Kemal yazılı tabanca Londra da satışa sunuluyor...

LONDRA, AA

Mustafa Kemal Atatürk e, Türkiye Cumhuriyeti nin kuruluşunu kutlamak için hediye edilmek üzere üretilen tabanca, İngiltere nin başkenti Londra da satılacak.
Dünyaca ünlü Christie s müzayede evinde, 26 Eylül de yapılacak “Antik Silahlar Müzayedesi nde '' , dönemin Arjantin Cumhurbaşkanı Marcelo Torcuato de Alvear ın (1868-1942), Atatürk e hediye etmek üzere hazırlattığı tabanca satışa sunulacak.
20 bin ile 25 bin sterlin arasında alıcı bulması beklenen tabanca, 29 Ekim 1923 te Türkiye Cumhuriyeti nin kuruluşunu kutlamak amacıyla, Atatürk e hediye edilmek üzere üretilmiş. Döneminin önemli siyasi liderlerine hediye ettiği silahlarla bilinen Alvear ın Atatürk e verilmek üzere hazırlattığı “Browning '' marka tabancanın üzerinde, altın harflerle “General Mustafa Kemal '' yazıyor.
Bu arada Christie s yetkilileri, tabancanın hediye olarak Atatürk e ulaşıp ulaşmadığına ilişkin ellerinde bir belge olmadığını bildirdiler.

******************************

Atatürk'ün silahı müzayedede satıldı

BBC Türkçe

Arjantin cumhurbaşkanı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu kutlamak için cumhurbaşkanına bir hediye göndermek ister. Hediye bir silahtır. Üzerinde Türkiye'nin ilk liderinin, Atatürk'ün adı ve cumhuriyetin kuruluş tarihi yazılıdır. İşte bu silah bugün Londra'daki Christie's Müzayede Evi'nde 30 bin sterline satıldı. Browning model tabanca, 1910 Belçika yapımı. Kalibresi de 7,65 milimetre. Üzerinde hem Arjantin'in eski cumhurbaşkanı Marcelo T. de Alvear'ın hem de Mustafa Kemal'in isimleri altın varakla yazılı. Bir de 29 Ekim 1923 tarihi.

1922 ile 1928 yılları arasında Arjantin'in cumhurbaşkanı olan Marcelo T. De Alvear, Atatürk'le doğrudan tanışmamış olsa da, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanını yakından takip etme fırsatı bulmuş. Christie's Müzayede Evi'nin silah uzmanı Howard Dixon şunları anlattı: "Alvear cumhurbaşkanı seçilmeden önce, Birinci Dünya Savaşı'nın akabinde Arjantin'in bir nevi Paris büyükelçisiydi. Bu görevinden ve ilerici bir politikacı olmasından dolayı, savaş sonrası tartışmalara tanık olduğu sıralarda Atatürk'ün modern Türkiye'yi kurma çabalarından haberdardı. Atatürk'e duyduğu saygıdan dolayı da bu tabancayı ona özel bir hediye olarak yaptırdı. Tabanca yakın geçmişte bir Christie's temsilcisi tarafından Şili'nin başkenti Santiago'da bir koleksiyonda bulunmuş. Bu koleksiyona 1990 yılında dahil olmadan önce Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te bir ailede bulunan tabanca, onlara da 1960 yılında Alvear ailesi tarafından verilmiş.''

Geri mi gönderildi?


Mustafa Kemal Atatürk için özel yapılmış olmasına rağmen bu tabancanın şimdi neden Türkiye'de olmadığına dair kesin bir belge bulunmamakta. Dahası, tabancanın Atatürk'ün eline geçip geçmediği bile tam olarak bilinmiyor. Silah uzmanı Dixon bu konuda "Ne yazık ki tabancanın 1960 yılı öncesi yolculuğuna ışık tutacak belge yok. Ailede kuşaktan kuşağa iletilen söylentiler, tabancanın İkinci Dünya Savaşı'nın hemen sonrasında Türkiye'den Arjantin'e geri gönderildiği yönünde." diyor.

Londra'da bulunan Christie's Müzayede Evi'nin yetkilileri, bu tabancaya oldukça yüksek ilgi gösterildiğini, en fazla arayıp bilgi almak isteyenlerin de yurtdışında yaşayan Türkler olduğunu belirtiyor. Tabancayı 30 bin sterline Bülent Türker adında bir koleksiyoncu satın aldı.
          |                              

İlhan KARAÇAY
GAZETECİ
06 Şubat 2014 Perşembe
3888 Yorumlar

Asil S. TUNÇER
Yazara Mesaj gönderin
İZMİR ADNAN MENDERES HAVALİMANINDA TRAFİK SORUNU

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
SALDA'YI BİLMEDEN KORUYAMAZSIN... Yorum VAR !

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TÜRSAB'IN DEĞİŞİMCİ YÖNETİMİ DENETİM SORUNU YAŞIYOR..

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
100.NCÜ YILA GİRERKEN TARİHİ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
ÜNLÜLERLE GEZİYORUM'A REHBERLERDEN ÜN'LEM İŞARETİ

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
ACENTALAR ARASI İLİŞKİLER (B2B) VE TURSAB TOAR KOMİTESİ

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
İSTANBUL ANILARIM IV Yorum VAR !

F.Sema KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
URLA'DA GÜZEL BİR HAFTA SONU

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
ÜÇÜNCÜ YAŞ TURİZMİ VE GELİŞEN BİR DESTİNASYON:

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .