SİHİRLİ FLÜTLE TANGOLAR

Uluslararası Şefika Kutluer Festivali-2

Devlet Sanatçısı, UNESCO İyi Niyet Elçisi Şefika KUTLER in Ankara nın eskiden olduğu gibi “Kültür ve Sanat Kenti '' kimliğini ve özelliğini koruması gerektiği düşüncesinin bir yansıması olan “Şefika KULUER Festivalleri “ nin altıncısı KUTLUER lere Festivalin izleyiciler adına sunulan plaketle sona erdi.

http://www.sefikakutluerfest.com/tr
Kendilerini 2 kişilik ordu olarak tanımlayan, festivali hiçbir maddi destek alınmadan gerçekleştiren, KUTLUER lerin özverili çalışmalarının yansımalarını bu yıl da izlemenin mutluluğunu yaşadık.

Doğu ile Batıyı, Bilimle Sanatı sahnede müzikle buluşturan dinletiler öncesinde yapılan sunumlar da Sanatın temelinde bilim olan topraklarda yeşerdiği görüşünün de birer kanıtı niteliğinde idi.

İlk Konserde FADO Sanatçısı Anna LAINS in Sunumunda yer alan küreselleşmenin sağladığı anlaşılabilirlik ve kaynaşma ortamına da vurgu yaptığı “sanatçıların ülkelerinden ve sanatlarından guru duymaları dünyanın her yerinde sevgi ve saygı ile karşılanmaktadır '' mesajı festivalin temaları ile tam bir uyum ifadesiydi.


Anadolu Medeniyetleri
Kapanış Konseri öncesi “Korumak İçin Tanımak Lazım '' başlıklı sunumunda Anadolu nun 12 bin yıllık bir üst kültür olduğuna vurgu yapan Refik KUTLUER Anadolu nun yaşadığımız topraklar olmaktan öte Doğu ile Batıyı Kuzey ile Güneyi birleştiren geleneklerin, dinlerin ve kültürlerin izlerini taşıyan bir beşik olduğunu vurguladı.

Ankara daki ödüllü Müzemize “Anadolu Medeniyetleri '' adını verilmesinin tesadüf olmadığı de ne denli bir yerinde olduğu, ziyaret edenlerin bu bilinci yakalamalarının dahi Müzenin hak ettiği ödüllerin yerindeliğini gösterdiğini düşünüyorum. bir kez daha kanıtlanmış oldu.

Anadolu da devlet kuran tüm uygarlıkların bu topraklarda bilim ve sanatın izlerini yaşayabileceğimiz, yaşam kültürü olan kentler bırakmış olduklarını Özgen ACAR ın sunumunda izlemiştik.

“Bize düşen bu değerlerin kıymetini bilmek ve gururunu yaşamak, yaşatmak ve aslı bizde olan dünyanın 7 harikasından ikisini yurtdışında izlememektir '' diyor Sayın KUTLUER.


Festivalin İlkleri
Sunumları ve konserleri dünya uygarlıklarının bir bütün olduğu düşüncesi ile izledik. Eserlerin bir bütünlük ve akış içinde sunulduğu bu festivalin de tadı damağımızda kaldı. Hislerimize tercüman olan, içimizden biri olduğunu ifade eden Sayın İzleyicimize de teşekkür ediyorum.

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Çocuk Senfoni Orkestrası, FADO yu Konseri ve Tanıtımı ile bir kez daha bu ölçüde tanışmış olduk, Prag Virtüözleri ile tangoların yorumunu izlerken Bandoneon un sihirli sesini bir kez daha duyduk.

Festival sırasında gerçekleşen UNICEF Tarım İşçisi Çocuklar Fonu na ve Sağlık Eğitim Vakfı (SEV) yapılan bağışları da bu anlamda kutlamak gerekiyor.
Harflerin gizemini Klasikten Caza uzanan sunumda izlerken Şaman kültürü ile “Ata Vatandan Ana Vatana '' teması altında Türk Ezgilerinin ve danslarının aşina olduğumuz ortamında Sayın KUTLUER in içten gelen bestesinde tüm annelerimizi de bir kez daha rahmet ve şükranla anmış olduk.

Bu arada “Sessiz Bir Kültür Elçisi “ başlıkla yazımızda paylaştığımız Rene GIESSEN in HAZİRAN 2004 te Giessen Filarmoni Orkestrası tarafından ilk seslendirilişi sonrasında Türk Halkına İthaf ettiği, surround icra edilen “YENİSEY Konçertosu '' nu hatırladım. http://d-nb.info/1047813971
Festivali Gazetemiz turizmhaberleri.com da (Editörümüze teşekkürlerimizle) yansıtmaya çalıştık.
Yazımı Şükrü Küçükşahin in “Ankara'nın Gelişmesi Üzerine '' başlıklı makalesinden yapacağım bir alıntı ile bitirmek istiyorum: “bir başkent sanat, kültür ve bilim olmadan yaşanır olamaz. ''

(Sayın ERTE ailesine fotoğraf ve katkıları için teşekkürlerimizle.)

          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
24 Aralık 2015 Perşembe
Mesaj Gönder 2203 Yorumlar

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
BİR TANITIM AJANSI ÖRNEĞİ: ATOUT FRANCE

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
CHENONCEAU ŞATOSU, LOIRE VADİSİ, FRANSA

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
BAKANLIK KERVANSARAYDA KALORİFER VE KLOZETİ UYGUN GÖRDÜ!

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
SMYRNALI HEMŞEHRİLERİM AMİŞLER

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
MARDİN MİDYAT HASANKEYF 2

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SAKLI CENNET ARTVİN

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMİN GENÇ ROL MODELİ: SİDAL YAŞAR

Elif ÇALIŞKAN
Yazara Mesaj gönderin
HAYVANLARLA KONUŞABİLSEK NE GÜZEL OLUR

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
IBO KONSTANZ GÖLÜ FUARI VE KAPANIŞI Yorum VAR !

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .