DÜNYA TURİZM GÜNÜ'NDE EVRENSEL MESAJLAR

Sarıkız Kazdağı Etnografya Müzesi’nden...

Bundan önceki yazımda Sinop ta yapılan Arama konferansı için Güre den Sinop a uzanan yaşam öyküsü bazında Sabahattin ALİ ağırlıklı olarak yer verdiğim Galeriyi bugün de evrensel değerleri ile paylaşmak istiyorum.
1980 yılından beri kutlanmakta olan ve 1997 yılında İstanbul da yapılan Dünya Turizm Örgütü Genel Kurulu sırasında her yıl bir ülkenin ev sahipliğinde kutlanması kararı alınan Dünya Turizm Günü bu yıl TAYLAND da “Herkes İçin Turizm – Evrensel Ulaşım Kolaylığı '' konusu ile kutlanacak.

Evrene Ulaşım
Dünyanın en büyük ve en eski açık hava müzesinde 12 bin yıllık uygarlığın izlerini taşıyan topraklarda yaşamanın ayrıcalığını hissedebilen, evrenler arası ulaşımı binlerce yıl önce çözmüş astronomi bilginleri ile aşmış bir ülkede yaşıyoruz.

2016 yılının konusu olarak seçilen “Tourism for All – promoting universal accessibility '' Tanımının ülkemizin zenginliklerinden dünyaya “Evrene Ulaşım '' anlamında sunulabileceği görüşündeyim.

Dijital Ortamda Üretilmemiş Bildiriler Gerekli
Bu karar Dünya Turizm Günü nün sıradan, dijital ortamlarda düzenlenen mesajlarla kutlanması yerine ülkelerin geleceğe yönelik evrensel anlamda proje ve gelişim modellerinin dünya komu oyu paylaşılması açısından önem taşıyor. Ülkelerin geleceğe yönelik kararlarının ve bakış açılarının dünya kamuoyunda paylaşılması açısından Bu yıl ülkemizin TAYLAND da hangi mesajlarla yer alacağını Bakanlığın yayınlayacağı bildiride izleyebileceğimizi tahmin ediyorum.
Ben bu yılın konusu ile uyumlu olarak denizle ilk kez tanışan DENİZ in geleceğe ve evrene mutlu ve umutlu bakışını seçtim. Geçen yazımdaki Esentepe li simitçinin manisini ve Simit i de unutmadım. (1)

Yöresini ve Kendini Keşfeden Müze
Dünya Turizm Günü için Sıradan bildiriler yayınlanmadan önce bir başka konuyu, müzecilik alanında pek çok tercihin yeniliklerin ve akımların üzerinde durulduğu, geçmişe, sanata ve yöreye olan ilgilerin yeni yorumlarla artırılması yönünde gelişmeler örnek olarak gösterilebilecek bir yatırımı da gündeme taşımak istedim.

SARIKIZ KAZDAĞI ETNOGRAFYA GALERİSİ bilgi ve duyguyu bir arda arada değerlendiren yapısı ile Güre de bu anlamda çok önemli bir yere sahip.
Açıldığından beri seçkin ziyaretçilerin ve basının ilgisini çeken Müze den alınacak izlenimlerle Antandros Kenti nin gizemli yaşamından bir başka evrensellik örneği olarak AENEAS ın Rotası ndan Roma ya ulaşmak, Homeros un destanlarındaki öykülere ulaşmak mümkün. KAZDAĞLARI nın mitolojik kronolojisi içerisinde günümüze yansıyan sunumlar, bahçesinde yerel ürünlerle yapılan sunumlar herkes için evrensel değerleri olan bir ortam sağlıyor.

Güre de dünyanın önemli müzelerindeki uygulamaların örnekleri ile zenginleştirilmiş mutlaka görülmesi gereken bu kentsel ve yöresel mekanı tanıtmaya devam edeceğim. Kazı Ekibinin başarılı çalışmalarından ayrıca bahsedeceğim.

(1)
Haniya çıt, çıt
Yemeli çıtırdan
Eskişehir unundan
Şimdi çıktı fırından          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ/ SİNOP ALAN YÖNETİMİ BAŞKANI
27 Eylül 2016 Salı
Mesaj Gönder 1333 Yorumlar

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
TÜRSAB SEÇİMLERİ 'DEJAVU 2015 = 2018'

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
TÜRKİYE'NİN DAĞLARI İŞTE BÖYLE YOK EDİLİYOR!

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
21 ŞUBAT DÜNYA REHBERLER GÜNÜ KUTLU OLSUN.

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TÜRSAB İÇİNDE TÜRSAB GİBİLER….

Asil S. TUNÇER
Yazara Mesaj gönderin
SOYAĞACI

Mahmut Ökçesiz
Yazara Mesaj gönderin
ISTANBUL TARİHİ MEZARLIKLARI -22

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMCİLERE YENİ FIRSAT YAŞLI TURİZMİ

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
KENTSEL DÖNÜŞÜM ORMANCILIĞI

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .