BOOKİNG.COM KONUSUNDA


Ortalıkta henüz bilgi kirliliği dışında somut bir şey yok. Site kapandı, Site Türklere kapandı. Hayır Türk Otellerine kapandı. O da değil, Türklere Türk otelleri kapandı vs...

Biz saadete gelelim. Sonuç ne çıkarsa çıksın, Boykot oluyor diyerek 1 sene üniversitesi (İTÜ) kapatılan nesilden gelen biri olarak “Yasaklara Karşıyım“. Kurallara evet ama bu ülkede artık YASAKLAMAK YASAKLANSIN !

E ama adam haksız rekabet yapıyordu.. Doğru

Vergi vermiyordu... Doğru

Yasak olan “En ucuz“ ibaresi kullanıyordu... o da Doğru.

Peki yapılan uygulama doğru mu?... Evet YANLIŞ. Bir kere yöntem yanlış. Neden mi?

1.Her şeyin başında bu haber dünya basınında çıktı ve yasakçı zihniyetli ülke imajına bir diken de biz Türsab olarak diktik. Prestiji kaybettik. Dünya basınında bu olayı takip edenler, daha doğrusu edebilenler alaycı yazıları, yorumları okumuşlardır.

2. Türk halkının gözünde sürekli değer kaybeden Seyahat Acentaları, Birliğin aldırdığı bu karar ile Türk Halkının gözünde iki tık daha aşağıya düştü. Sosyal medyada ve bazı gazetelerde Seyahat acentalarının aleyhine onbinlerce yorum yapıldı. Nitekim bu olaydan sonra bırakın “biz booking’den otel alamadık bari siz bize rezervasyon yapın“ diye yeni müşterilerin gelmesini, mevcut müşterilerin tepkileri nedeniyle acentalarımızda işler azaldı.

Peki; Sen olsan ne yapardın? derseniz;

Deneyip denemediklerini bilmiyorum ama

1. Öncelikle 280 ülke ve özerk bölgelere operasyon yapan Booking.com bu ülkelerde hangi şartlarda çalışıyor, iyice bir incelerdim. Bu arada booking benzeri 20’ye yakın global siteyi de aynı yöntemlerle incelerdim. Çünkü vergi kaçırıyorsa, haksız rekabet yapıyorsa bunu hepsi yapıyor.

2. Booking.com ’dan şikayetçi olan ülkeler ne yapmış onu irdelerdim.

Mesela, Türkiye ile Hollanda arasında çifte vergilendirme anlaşması var. Yani bu anlaşmaya göre Booking.com Hollanda’da vergi ödüyorsa 2. kez Türkiye’de vergi ödemesine gerek yoktur.

3. Somut örnekleri yani bu verileri elime aldıktan sonra booking.com ’un kapısını çalardım.

4. Eğer booking.com ile bir uzlaşı sağlayamaz isem, maliyeyi de yanıma alıp booking.com ’a ilan veren otelcilerle bir uzlaşı yolunu arardım. Maliyenin vergi kaybı, siteye ilan veren otelciden tahsil edildiği takdirde Otelcilerin artık booking’e %30 indirim verme şansı kalmayacaktır.

5. Diyelim hiç bir şey olmadı. Diğer ülke örnekleri işe yaramadı. Sonuç çıkmadı. Maliye yüzümüze bakmadı. VPN diye de bir şey icad edilmedi. Ve iş mahkemeye kaldı.

Bu durumda ben olsam 10 bin acentamı Türk Halkının önüne atmaktansa, ülkemi dünyaya rezil etmektense birkaç gönüllü acenta bulup şikayeti ona yaptırır mahkemeyi onlar adına Türsab avukatları aracılığı ile takip ederdim. Aynen, Türsab’ın Baracudatour’un kapatılması sürecinde aynı gün ve 2 saat içerisinde 11 acenta ve kişiyi bulup faks ve mail yolu ile Baracudatour’u şikayet ettirdiği gibi...
          |                              

Cem POLATOĞLU
Andiamo Tur
09 Nisan 2017 Pazar
Mesaj Gönder 1457
 Yorumlar
ALI FUAT ER yorum yaptı... Yorum Ekleyin
"Kral Çıplak" demek ne kadar zor... 09.04.2017

Cem beyin saptamaları ve önerilerini yılların birikim ve imbikten süzülürcesine bize ulaştırdığını okuyorum. Bu ülkede kral çıplak demek neden bu kadar zorlaştı onu anlamak istemiyorum. Görüyoruz, duyuyoruz, acı çekiyoruz fakat konuşmuyoruz...Sevgi ve dostlukla.

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
KÜRESEL VERİLER VE KANITLAR TURİZME YÖN VERECEK

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
HİROŞİMA, JAPONYA

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
ZEYTİNLİK ARAZİYE MERMER OCAĞI İZNİ İSYAN ETTİRDİ!

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
DÜNYA TURU AENEAS'IN İZİNDEN BAŞLIYOR Yorum VAR !

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
KAPTAN MR. DİK Yorum VAR !

Asil S. TUNÇER
Yazara Mesaj gönderin
YUGOSLAVYA'NIN DAĞILMA SÜRECİ –II- Yorum VAR !

Berk KARABAŞ
Yazara Mesaj gönderin
HONG KONG ANILARIM...

F.Sema KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
ÜÇ ÜLKENİN SINIRINDA BİR BAŞKENT: BRATİSLAVA Yorum VAR !

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .