TURİZM HAFTASININ TÜM OKULLARDA KUTLANMASINI ÖNERİYORUZ

Eğitim kökenli Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’ya önerimizdir: 15-22 Nisan Turizm Haftası tüm okullarda turizm açılış dersleri ve etkinlikleriyle kutlanmalı. Yaşlılarımız da Turizm Haftasında unutulmamalıdır

Bu yıl 41.nci kez kutlanacak olan “Turizm Haftası“; içinden geçtiğimiz zorlu turizm sezonu şartlarında büyük öneme sahip... Tüm Türkiye de çeşitli etkinliklerle 40 yıldır 15-22 Nisan tarihlerinde kutlanan Turizm Haftası; yetkililerin yıllardır aynı cümlelerle tekrarladığı gibi “toplumumuzda turizm bilincini geliştirmeyi, iç turizmi canlandırmayı ve halkın turizm hareketlerine katılımını '' gerçekten sağlıyor mu?...

Her ilde Atatürk Anıtı na çelenk sunma, saygı duruşu ve İstiklal Marşı nın okunmasının ardından açılış konuşmaları ile devam eden Turizm Haftası etkinlikleri gerçekten halkla buluşuyor mu?. Düzenlenen paneller, sergiler halkımızda turizm farkındalığı, merakı ve sevinci yaratıyor mu?

40 yıldır kutlanan Turizm Haftası etkinliklerine artık yeni pencereler açma zamanı gelmedi mi? Alışılmış tanımlar, standart etkinlikler, istatistikler, açıklanan hedeflerle 40 yıldır kutlanan Turizm Haftasına çok katkı sağlamadığını kabullenmeliyiz. Özellikle son yıllarda Turizm Haftası kutlamalarının sönük geçmesi dikkat çekici hale geldi.

SAYIN BAKAN AVCI NIN DİKKATİNE....
Siyasi, politik ve ekonomik krizler, güvenlik sorunları turizm ezberlerini bozmamız ve iç turizm gerçeğini hatırlamamız gerektiğini öğretti. İşte bu nedenle 15-22 Nisan tarihlerinde 41.nci defa kutlanacak olan Turizm Haftası nın okul öncesi de dahil tüm okullarda “Gezgin olma Sevinci '' başlığı ile ele alınmasını eğitim kökenli Kültür Ve Turizm Bakanımız Nabi Avcı ya önermek istiyoruz. Bu öneri yazarımız Hüsnü Gümüş tarafından gazetemize iletilmiş olup, Yayın kurulumuz tarafından desteklenmiştir.

TURİZM HAFTASI AÇILIŞ DERSİ VE ETKİNLİKLERİYLE İLE OKULLARDA BAŞLASIN
Kendi özümüze uygun, kültürümüzü, coğrafyamızı ve tarihimizi tanıma amaçlı tatil ve turizm kavramına ulaşılabilmesi için okul öncesi eğitimden başlayarak tüm kademelerde hazırlanan etkinlik ve ders programlarıyla Turizm Haftasının kutlanmasını diliyoruz. Çocukların ve gençlerin okullarda katılacakları Turizm Haftasının büyük bir değişim, ayrı bir renk ve farkındalık katacağına inanıyoruz.

KENDİMİZ İÇİN YAŞAM BOYU GEZGİN OLALIM
Öneriyi gündeme getiren Yazarımız Hüsnü Gümüş “Yürümeye başladığı anda gezmenin mutluluğunu yaşayan insan, hayatının her aşamasında farklı gezi tercihleri ile yaşamda yer alıyor. Yaşam döngüsü çocuğunun gezme tercihlerini ön plana alan ebeveynleri bir süre sonra çocuklarının tatile taşıdığı bir süreçte sonuçlanıyor. En az 60 yıl süren “gezginlik '' süreci turistle terkedilmeyen bir toplumsal ortamı tanımlıyor. Kendimiz için yaşam boyu gezgin olalım“ diyor.

TURİZM HAFTASINDA YAŞLILARIMIZI UNUTMAYALIM
Turizm Haftası etkinliklerinde yaşlıların unutulmaması gerektiğine inanıyoruz. Medikal Turizm Derneği Başkanı Uzm. Dr Sinan İbiş; öncülüğünde gerçekleştirilen Uluslararası 3 Yaş Baharı ve dinamikleri Kongreleri, bir ilk niteliğindeki belgeseller, araştırmalar, TV programları ve kurumlarla yapılan örnek çalışmalar kapsamında yaşlılarımız sıklıkla tatil ihtiyaçlarını dile getirmişlerdir. Turizm Haftası nda başka şehirler olmasa bile yaşadıkları şehrin tarihi, doğal, kültürel değerlerini tanıtacak turların düzenlenmesi, otel ve seyahat acentalarının sponsorluğunda yaşlılarımızın birkaç gün otellerde konaklamasını sağlamak hepimiz için sosyal sorumluluktur. Bakanlık, TÜRSAB, TÜROB, TUROFED işbirliğinde gerçekleştirilecek böyle bir proje Turizm Haftası nın en anlamlı etkinliklerinden olacaktır.

15 NİSAN DÜNYA SANAT GÜNÜ TURİZM HAFTASI İLE BİRLİKTE KUTLANMALI
Bakan Nabi Avcı ya İkinci önerimiz ise şu: 15 Nisan Dünya Sanat Günü, Turizm Haftası nın başlangıcına denk geldiğinden birlikte kutlanması, sanatsal etkinliklere ağırlık verilmesi turizm-sanat işbirliğini güçlendirecektir.

Bilindiği gibi, ünlü sanatçı Leonardo Da Vinci nin doğum günü olan 15 Nisan, tüm ülkelerin katıldığı 2011 UNESCO AIAP Genel Kurulu nda, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Başkanı Bedri Baykam ın teklifiyle “Dünya Sanat Günü '' olarak kabul edildi.

Turizmciler ve sanatçıların 15-22 Nisan tarihinde çeşitli etkinliklerle buluşması Turizm Haftası na yeni açılımlar ve projeler kazandıracaktır.

Turizm Haftası nın ülkemize ve turizm sektörüne bolluk, bereket ve hayırlar getirmesini diliyoruz.
          |                              

Nilgün ATAR
Turizm Yazarı
10 Nisan 2017 Pazartesi
Mesaj Gönder 1426 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
PARKE TAŞININ ÜSTÜNE ASFALT DÖKTÜ, İLK YAĞMURDA EVLERİ SU BASTI

Asil S. TUNÇER
Yazara Mesaj gönderin
RUMEN SİYASETÇİYE YOLSUZLUK HAPSİ

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
TURLARLA GEZME KÜLTÜRÜ ÜZERİNE

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
20 YIL SONRA VİYANA

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
BÜYÜK BİR GÖBEK İNME VE KALP KRİZİ RİSKİNİZİ ARTIRABİLİR Mİ?

Aydın YAYLACIKLILAR
Yazara Mesaj gönderin
OY HAKKINIZI TURİZMCİ KİMLİĞİNİZİ UNUTMADAN KULLANIN Yorum VAR !

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
NEDİR ERİŞİLEBİLİRLİK.?

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
KÜRESEL ISINMA VE KARBON SALINIMINA TURİZM ENDÜSTRİSİNİN OLUMSUZ ETKİSİ.

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .