SEZON BAŞLIYOR –I-

Ama Nasıl Başlıyor?

Geçen hafta devlet misafiri yolcularımla 1 haftalık bir tura çıktım. Bildiğiniz gibi böylesi turlar paket turdur. Bana önerilen günlük tur ücreti üzerine müzakeremizi geçiyorum; sorunu çözdük. TÜRSAB açıkladığı fiyatları üyelerine uygulatamıyor. Rehberin imzaladığı sözleşme üzerinden yaptırım uygulamaya çalışıyor. Denetime takılmak istemeyen yani düşük ücrete itiraz eden rehber de işsiz kalıyor.

Öte yandan rehber ve kaptan çoğunlukla normal otellerde eğer çok yıldızlı değilse misafirlerle birlikte kalıyoruz ama özel delux olanlarda yakındaki daha mütevazı otelde konaklıyoruz. Pahalı konaklama yapılan tüm otellerde bizleri yani rehber ve kaptanı yakındaki bir otelde yatırırlar. Yolcudan ayrı kalmak dezavantajının yanında, kaynaşma ve de otelde olabilecek sorunlara müdahale edememe gibi sıkıntıları beraberinde getirse de bunu normal karşılıyoruz çünkü maliyetler açısından acentelerin yanındayız. Neticede rehberle kaptanın istediği temiz bir yatak, sıcak suyu akan bir duş ve yiyeceği iki kap yemek.

Konaklama sorunu özellikle Alaçatı da karşımıza çıkan diğer bir sorun. Alaçatı da yaşadığımız problem; otellerin çoğunluğunun butik olması hele büyük odalı ve geniş mekânlı otellerde toplam 4-5 odanın olması. Bu tip konaklama birimleri en fazla 8-10 yolcu ağırlayabiliyorlar ama oda fiyatları yüksek mi yüksek. Dolayısıyla acente de rehber ve kaptanı yakın otelde yatırıyor. Buraya kadar her şey güzel yalnız Alaçatı da rehber-kaptan konaklaması yapabilecek çok az yer var. Misal biz kaldık mezarlığın yanında zira ancak o civardaki pek iş yapmayan bir otelden uygun fiyat alınabilmiş. O da olmasaydı ya az ötedeki otobanda yatacaktık ya da abartayım biraz mezarlıkta.

Yolcuların kaldıkları odanın geceliği 450 TL, bizim odanın 250 TL. Bunlar oda-kahvaltı fiyatlar. Akşam yemekleri dışarda. Biz sabah bizim otelden misafirlerin kaldığı otele ulaşabilmek için -daracık sokaklara giremediğimizden- dışarıdan Alaçatı yı tavaf edip misafirlere yaklaşıyoruz ve bıraktıktan sonra da aynı şekilde. Akşam yemekleri dışarda olduğundan yine aynı sıkıntı. Hele ilk gün çoğu yerde inşaat ve tadilat olduğundan girdiğimiz sokağın kapalı olmasından dolayı geri geri yaklaşık 1 km gittik, o da ayrı bir eziyetti.

Akşam yemeklerinde her türlü ot ve nebat mevcuttu. İki günde neredeyse hemen tüm otları tattım diyebilirim. Hatta bilmediğim bir otla da tanıştım. Öğlen ayrı ot akşam ayrı ot. Az kalsın vejetaryenliğe adım atıyordum. Bundan memnunum zira başka zaman bu kadar farklı ot yemeğini tekrar yakalamam mümkün değil, biliyorum. Sorun bu ot yemeklerin fiyatlarında. Yemeği yerken misafirler soruyor bu otları kendileri mi yetiştiriyorlar, diye. Onlar da dağdan topladıklarını söylüyorlar. Ot dağdan, su çeşmeden yağ da zeytin dalından. Yalnız sekiz tabak ot yemeğine 200 TL gelince direk vejetaryen olmaktan vazgeçiyorsunuz. Etçi kalmak evla diyorsunuz.

Son gece gittiğimiz restoranda bir-iki çeşit et yemeği de vardı ve denemek istedik. Yok. Alaçatı da hemen hemen en iyi restoranların birinde yediğimiz et yemeği rezaletti. Eksantriklik olsun diye herhalde reçeteyle o kadar oynanmış ki, et yemeği gerçek lezzetini kaybetmiş, aslını yitirmiş ve farklı bir tada bürünmüş. Bir ete dökülmeyecek baharat mı ararsın ya da etin pişirilmeyecek yöntemi mi dersin olmamış, olmamış. Kulağımda küpe. Alaçatı da pahalı da olsa paraya kıyıp ot ye ama ucuz da olsa et yemeği yeme. Ekmek arası veya döner filan demiyorum sakın yanlış anlamayın. Et yemeği.

Demek otla et aynı elden çıkmıyor, çıkamıyor layıkıyla. Eskiden derdim ya illaki niye bir çeşit çünkü bazen grupta farklı bir şey isteyen oluyor ve menüde, listede olmayınca memnuniyetsizlik olabiliyor. Yalnız Alaçatı da şunu gördüm: Kardeşim neyin uzmanıysanız onu… Neyse rehberliğin verdiği her soruna bir çözüm ve her soruya bir cevap bulma alışkanlığımıza dayanarak yemekteki bu ufak tefek sorunların üstesinden geliyoruz. Allah tan adamlar da ilk defa tattığından sanıyorlar bu hep böyle, bize tuhaf geldi. Yalnız bir gün tadı bilen, daha önce gurme turuna katılmış birine rast geleceğiz; o zaman halimiz duman.

Bozuk yollar, toplanmamış çöpler ve sağa-sola atılmış pet şişeleriyle sigara izmaritlerine bir açıklama getirmek ve çaktırmadan “excuse us '' demek her zaman kolay olmuyor. Üstesinden gelemeyebileceğimiz sıkıntılardan biri çöp ve pis tuvalete açıklama getirmektir. Daha yenileyin bir grup kullanmıştır… Rüzgâr herhalde tüm çöpleri buraya topladı yoksa bu kadar olmazdı falan filan… Bu sefer yine şanslıydık herhalde… Günlerden Pazar ve akşamüstü olmasından istifade burnumuz pek uzamadı.

Citta-Slow bir yerde misal Sığacık ta otoparkın çok pejmürde olması, tuvalet sorunu ve tuvaletinizi yapmak için yakında bir tuvalet bulabilmek için koşmanızın lazım geldiği yoksa dakikalarca tuvalet bulmak için yürürken altınıza kaçırabileceğinizi biliyor musunuz? Ayrıca citta-slow bir yerin ne kadar gürültülü olduğunu? Arabaların daracık yollarda ne kadar süratli gittiğini, egzozlarını çıkık motosikletlerin resmen anırdığını, öndeki araç ilerlemeyince nasıl kornalara basılıp kulakların sağır edildiğini. Sabah erken veya gece geç saatte transfer yapan veya yemeğe-eğlenceye giden otobüslerin gırgır dakikalarca çalışıp sinirlerinizi alalk-bullak ettiğini.

Birgi de tuvaleti gelen yolcuyu Ödemiş e götürmek zorunda kaldım, müzeye. Programımda olmasa da sırf tuvalete girebilmek için programıma müze ekledim. Yeni açılan Birgi Sofrası nın yemeklerinden tadan insanların çaprazındaki tuvalete ihtiyaç gidermek için uğrayacağını ve bu tuvaletlerin güzel Birgi ve yemekleri kadar en az yine temiz ve bakımlı olması gerektiğini unutan yetkililer biz rehberleri öyle zor durumda bırakıyorlar ki anlatamam. Evet, Birgi de tuvalet büyük sorun. Öte yandan Çakırağa Konağı; kışın ölü sezonda açık ama tam sezona girilecekken kapalı ya da işler yetiştirilemeyip açılamadı. Birgi de başka ne göreceksin dersen bir şeyler bulursun ama Çakırağa Konağı özeldir, ayrı güzeldir. Yeri doldurulamaz.

Grup özel ve her şeye meraklı, her şeyi soruyor. Sen de bu ülkenin turist rehberisin; kültür elçisisin; aracı-yorumcu ve organizatörsün. Dolayısıyla, rehberliğinin yanı sıra daha birçok işin, işlevin var. Öyle ki söylediğin her söz ve sergilediğin her davranış Türk Milletini, Ülkeyi temsil ediyor, karşındaki insanlara Türkiye yi gösteriyor, tanıtıyorsun. Tanıtırken iyi ve güzel tanıtmak; olumlu izlenim bırakmak zorundasın… Selçuk ta Yeni Açılan Balık Pişiricisi var; pazaryerinin orda. Tavsiye ediyorum: Taze ve leziz balığı çok uygun fiyata yiyebileceğiniz yerdir. Yalnız yemek yerken, tam da sohbet ortamı kurulmuşken -ki yabancılar yemekte bize oranla daha çok sohbet eder, soru sorar- sohbet arası sorulara cevap beklerler, hoparlörden acayip anonslar yapılıyor. “İlan, Belediye Başkanlığı ndan… '' .

Kardeşim hangi devirde yaşıyorsunuz ve hangi kafayı taşıyorsunuz? Bu nedir? İnternet var, cep telefonu var ve diğer sosyal medya iletişim araçları var, Belediye İlan Panoları var. Var da var. Siz hala benim çocukluğumda, bundan kırk yıl önceki uygulamalardan olan belediye hoparlöründen bağırtmayla mı duyuru yapıyorsunuz? Üstelik taşra değil turistik bir kentte? Yaklaşık 5 dakika süren ilanla hem kafalarımız şişiyor, hem kulaklarımız patlıyor hem de o güzelim sohbet bitiyor. Yemekse tatsız tuzsuz öylece yenip kalkılıyor. Selçuk bir turizm cenneti ama bu belediye hoparlöründen anons gibi Orta-Çağ dan kalma uygulamalara bir son vermezse turizmde cehennemi yaşar.

Hemen Selçuk değil: Bergama da aynı kafa ve aynı düzen. Akropol den bile duyulan belediye hoparlörünün anonsu için gelen soruya cevabınız ne olabilir? Turist, anlatımın arasına girip benim duymazlıktan geldiğim anonsa dikkatimi çekerek soruyor: Bu ne, neden tüm kentte hoparlörlerden bağırılıyor? Beklentisi şu ve mantıklı olarak şunu söyleyeceğimi düşünüyor ya da beklentisi içinde: “Bayım kentte savaş çıktı, halka kaçın diyorlar '' … “Hava bombardımanı tehlikesi var, sirenler bozuk bu yüzden halk böyle uyarılıyor '' … “Deprem yüzünden kentin tüm altyapısı çöktü; internet ve telefon gitti bu nedenle herkese haber veriliyor çünkü su ve elektrik kesintisi de olabilir, tedbir alsınlar diye… '' .

Hayır! Bir turist rehberi olarak ben tabi ki bunları söylemiyorum. Çok uygun bir beyaz yalan buluyorum. Sorunu bir şekilde hallediyorum ama bir gün içlerinden birisi Türkçe anlayan veya daha önce gelmiş, deneyimli biri çıkacak ve o zaman tepetakla olacağım. Grubun yüzüne bakakalacak, ne diyeceğimi bilemeyerek; “kem küm '' edeceğim. Buradan bu kentlerin Sayın Belediye Başkanlarına sesleniyor, böylesi bir durumda grubuma ne cevap vereceğimi soruyorum. Lütfen bana nasıl bir açıklama yapmam yolunda sizden yardım, cevap bekliyorum. Mantıklı ve makul cevabınız yoksa o zaman şu belediye hoparlöründen anons saçmalığına artık bir son vermenizi rica ediyorum.

Sürecek…
          |                              

Asil S. TUNÇER
Profesyonel Turist Rehberi
12 Nisan 2017 Çarşamba
Mesaj Gönder 1076 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
PARKE TAŞININ ÜSTÜNE ASFALT DÖKTÜ, İLK YAĞMURDA EVLERİ SU BASTI

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TURİZM EĞİTİMİ DİYARBAKIR'DA HALKA İNİYOR…

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
TURLARLA GEZME KÜLTÜRÜ ÜZERİNE

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
20 YIL SONRA VİYANA

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
BÜYÜK BİR GÖBEK İNME VE KALP KRİZİ RİSKİNİZİ ARTIRABİLİR Mİ?

Aydın YAYLACIKLILAR
Yazara Mesaj gönderin
OY HAKKINIZI TURİZMCİ KİMLİĞİNİZİ UNUTMADAN KULLANIN Yorum VAR !

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
NEDİR ERİŞİLEBİLİRLİK.?

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
KÜRESEL ISINMA VE KARBON SALINIMINA TURİZM ENDÜSTRİSİNİN OLUMSUZ ETKİSİ.

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .