ÜÇ ÜLKENİN SINIRINDA BİR BAŞKENT: BRATİSLAVA

Bratislava Orta Avrupa’da üç komşu ülkenin sınırlarına çok yakın bir noktada yer alan eşsiz bir şehir: Slovakya, Avusturya ve Macaristan.

Şehrin çeşitli yerlerinden bu üç ülkenin topraklarını görmek mümkün. Slovak Milli Diriliş Köprüsü nün üzerindeki UFO Kulesinin gözlem terası veya Devin Kalesi bu anlamda güzel örnekler. İtiraf etmeliyim ki özellikle Devin Kalesinin etrafındaki o sakin, huzurlu ve muhteşem güzellikteki yeşilliklerle çevrili sınır bölgesine hayran oldum.

Bratislava gastronomi, mimari, tarihi ve sanat ile ilgilenen turistler için son derece güzel ilgi çekici bir destinasyon. Avrupa nın pek çok şehrinden oldukça kolay ulaşılabilir durumda. Örneğin Viyana dan sadece 65 km, Budapeşte den 200 km, Prag dan 330 km uzaklıkta olan bir şehir. Bu muhteşem şehre araba, tren, otobüs, uçak ve Tuna da seyreden feribotlarla ulaşabilirsiniz. Bratislava Viyana dan tren ile sadece 1 saatlik uzaklıkta ve bilet ücreti de gayet makul. Slovakya da para birimi olarak Avro kullanılıyor ve tren bileti 8 Avro. Otobüs bileti daha da ucuz tek yön sadece 5 Avro. Dahası son derece rahat bir yolculuk yapılıyor.

Bratislava nın nüfusu yaklaşık 500.000 kişi ki bu da şehrin sessiz, sakin ve sorunsuz bir şehir olmasını sağlıyor. Ben şehri çok sevdim ve özellikle tarihi bölgesi yani Eski Şehir gerçekten görülmeye değer bir yer. Bratislava geçmiş yüzyılları yansıtan muhteşem tarihi binaların olduğu romantik dar sokakları, kaleleri, müzeleri, ve galerileri ile insanı büyüleyen bir şehir. Ayrıca şehrin bu bölgesinde karşınıza çıkan temalı kafeler de son derece ilgi çekici. Örneğin müzik, antika eşya, kukla, seramik ürünler veya eski silahlar gibi temaların işlendiği kafeler şehrin sokaklarına renk katıyor.

Bunların yanı sıra eski şehirde gezerken karşınıza çıkıveren bazı ilginç heykeller var. Örneğin “İyi Yürekli Nazi '' “The Schöne Naci '' 20.y.y. başlarında Bratislava da yaşamış iyi kalpli yardımsever bir Nazi nin heykeli. Bir başka ilgi çekici heykel ise yerdeki rögar kapağından başını çıkarıp dışarıyı seyreden “Meraklı İşçi '' “The Čumil '' . Yanında bir de “Man at work '' “Çalışan var '' tabelası olması da komik bir sahne oluşturuyor. Bu nedenle etrafında sürekli olarak onun hikayesini dinleyen, resimlerini çeken turistlerle çevrili oluyor. Hikayeye göre Čumil Bratislava da yaşamış bir kanalizasyon işçisiymiş ve yorulup, biraz dinlenmek ve temiz hava almak istediğinde rögar kapağından dışarı bakarak kızların bacaklarını seyredermiş. Bir diğer ilginç heykel ise parktaki bir banka yaslanmış olan bronz Napolyon askeri. 1805 ve 1809 yıllarında Fransa nın Bratislava yı kuşatması anısına yapılmış.

1919 yılından yani Birinci Dünya Savaşı bitiminden önce Bratislava Pressburg olarak bilinirmiş ve Tuna nehri kıyısındaki diğer önemli şehirlerle bağlantılı bir ticaret şehriymiş. Bratislava tarihte Macar Krallığının taç giyme törenlerinin yapıldığı bir şehirmiş ve 1536-1783 tarihleri arasında Habsburg Hanedanı yönetimi sırasında krallığın başkenti olarak kullanılmış. Bu nedenle, Old Town Hall-Eski Şehir Binası, taç giyme törenlerinin yapıldığı St. Martin s Cathedral- Aziz Martin Katedrali, 47 metrelik kulesinde kraliyet mücevherlerinin saklandığı Bratislava Kalesi ve 18 y.y da klasik tarzda yapılmış ve galerisinde antika el dokumalarına ev sahipliği yapan Primate s Palace- Baş Piskopos Sarayı gibi pek çok görülmeye değer önemli tarihi binalar var.

Eski Şehir in önemli noktalarından biri de Michael s Gate-Michael ın Kapısı. Bu son derece iyi korunmuş 14. Yüzyıla ait yapının kulesi çok güzel bir Bratislava manzarası sunuyor.
Devin Kalesi de bölgenin son derece güzel manzarasını seyredebileceğiniz yerlerden biri. Devin Kalesi Tuna ve Morova nehirlerinin birleştiği noktada oldukça yüksek bir kayalık zemine oturtulmuş. Şehirden biraz uzak olsa da turistlerin rağbet ettiği yerlerden biri. Eğer vakit ayırıp gidebilirseniz pişman olmazsınız çünkü kalenin yüksek surları ve terasları son derece büyüleyici bir doğal güzelliği seyretme imkanı sunuyor.

Sahip olduğu tarihi değerlerin yanı sıra Bratislava aynı zamanda gerçek anlamda bir müzik şehri. Pek çok dünya çapında ünlü müzisyenin Bratislava da yaşamış olduğu ya da konser vermiş olduğu biliniyor. İlk örnek olarak Mozart ı vermek istiyorum. 1762 yılında henüz 6 yaşındayken Venturska Caddesinde bir konser verdiği biliniyor. Daha sonra 1860 yılında Franz Liszt henüz 9 yaşındayken Üniversite kütüphanesinde bir konser vermiş. Hatta Rus piyanist Anton Rubinstein da Bratislava da konser vermiş ünlülerden. Dolaysıyla müzik Bratislava nın kültüründe önemli bir yer sahibi olmuş. Hatta en güzel opera ve filarmonik orkestra müziği örneklerini burada izleyip dinleyebileceğinizi söyleyebiliriz. Dünya çapında ünlü Slovak Milli Tiyatrosu nun muhteşem bale ve opera performanslarını izleyebileceğiniz iki ayrı mekâna sahip. Ayrıca Slovak Filarmonik Orkestrası nın evi sayılan “Reduta Binası '' da var. Kısacası Bratislava kültürünün önemli bir parçası olarak, Avusturyalılar tarafından bile son derece takdir edilen zengin bir müzik ve performans seçeneği sunmakta. Bu nedenle eğer yolunuz Bratislava ya düşerse lütfen bir opera veya baleye gitmeyi deneyin, inanın ki çok beğeneceksiniz.

Ve son olarak unutmamamız gerekir ki Bratislava aynı zamanda bir gastronomi şehri. Gurmeler için müthiş bir destinasyon. Pek çok yerel şarap ve birayı deneme şansınız var tabii beraberinde geleneksel yiyecekler veya uluslararası füzyon mutfağı seçenekleri de var. Slovak mutfağı aslında Slovak, Avusturya ve Macar mutfaklarının bir birleşimi gibi. İçi peynirli patates mantısı “Halusky '' , patates kekleri “lokše '' , fırınlanmış ördek veya kaz, Avusturya şinitzeli, ve Macar gulaş gibi lezzetli yemekleri deneyebilirsiniz.

Eski şehirdeki kafelerde veya UFO Kulesindeki Altitude Restoranda Bratislava nın panoramik manzarası eşliğinde güzel bir yemek yemenizi ısrarla tavsiye ederim.

O halde bir sonraki hafta sonu tatilinizde neden Bratislava ya gitmeyesiniz ki? Tarih, kültür, müzik, gastronomi açısından son derece zengin, sevimli ve güzel bir şehir. Unutamayacağınız bir seyahat olabilir.----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A capital on the border of three countries: Bratislava
By F. Sema Kutlu

Bratislava is a unique city located at a very close point to the borders of three countries in the Central Europe; Slovakia, Austria and Hungary. Therefore, it s possible to see the lands of these countries from many different points in Bratislava. For example; the observation deck of the UFO Tower on the Slovak National Uprising Bridge and the Devin Castle are two points we saw. I must confess that I really admired the peaceful, relaxing, and beautiful greenery zone around the Devin Castle.

Bratislava is a very good and attractive destination for tourists who love gastronomy, architecture, history and arts. It s easily reachable from many cities in Europe. For example it is just 65 km. from Vienna, 200 km. from Budapest and 330 km. from Prague. You can reach this fantastic city by car, train, bus plane or the Danube River ferries. It s only one hour ride from the Vienna train station to Bratislava and it s really cheap. The currency in Slovakia is Euro and the train ticket is 8 Euros. The bus ticket is even cheaper, it s only 5 Euros one way. Moreover, it s a very comfortable travel.

The population of Bratislava is approximately 500.000, which helps the city to be quiet and hassle-free. I loved the city very much and especially the historical part of the city, the Old Town is really worth visiting. It is full of gorgeous historical buildings, palaces, castle, museums, galleries, in romantic narrow alleys reflecting the experiences of the past. It was amazing for us to see that most of the cafés in this part of the city are thematic, such as music, antiques, puppets, ceramicware, old weapons etc. These thematic cafés add a different color to the streets of the city. In addition to these, there are some interesting statues in the Old Town which will appear suddenly in front of you. For example, the statue of The Schöne Náci, a local person who lived there during the first half of the 20th century and he was famous for his kind-heartedness. The statue of The Čumil, Rubberneck, is another famous one. It is a bronze figure of a man peeking out from under a manhole cover. There is also a “Man at work '' sign ironically right next to it, which makes the scene funny. That s why it is usually surrounded by many tourists who are listening to its story. Rumor has it that Čumil was a sewer worker who lived in Bratislava and he used to watch the beautiful legs of girls whenever he got tired and needed to breathe in some fresh air. The Napoleonic Soldier is bronze statue leaning on a park bench commemorating the siege of Bratislava by Napoleon in 1805 and 1809.

Before 1919, until the end of World War I. Bratislava was known as Pressburg and it was an important trade city closely linked to the other cities on the banks of the Danube River. Bratislava was the coronation city of the Kingdom of Hungary for centuries and it was the capital city from 1536 to 1783 during the reign of Habsburgs. Therefore, there are many important historical buildings such as the Old Town Hall, St. Martin s Cathedral which was the coronation cathedral in the past, the Bratisava Castle, the coronation jewels used to be kept in its 47m high crown tower, and Primate s Palace which is a classicist palace built in the 18th century housing a collection of antique tapestry in its gallery.
Micheal s Gate is another interesting point in the Old Town. This well preserved gate dates back to the 14th century and its tower has a wonderful view of the city of Bratislava. Devin Castle is another place where you can enjoy the wonderful view of the area. The castle was built on a high rock at the merging point of the Danube and Morova Rivers. Even though it is a bit far from the city center, it is one of the most preferred tourist sites in Bratislava. If you can spare some time to go there you won t regret it because the Devin Castle offers a fascinating natural scenery at its thrilling high fortification walls and terrraces.

In addition to its historical values, Bratislava is certainly a city of music. Many worldwide famous composers are believed to have lived or given a concert in this city. First, Mozart he was only 6 years old in 1762 when he gave a concert on Venturska Street. Then Franz Liszt performed in 1860 in the University library when he was 9 years old. Russian pianist Anton Rubinstein had a concert in Bratislava too. Therefore, music has always been important in the culture of Bratislava. It is believed that you can watch the best examples of opera and philarmonic orchestra in Bratislava. The worldwide famous Slovak National Theatre has two venues where you can enjoy their wonderful ballet or opera performances. And secondly there is the Reduta Building, the home of Slovak Phillarmonic. As an important part of Slovak culture Bratislava offers a rich music and performance life which is appreciated a lot even by the Austrians. So please try going to a ballet or an opera in Bratislava. Believe me, you will love it.

And finally, we shouldn t forget that Bratislava is also a city of gastronomy. It s a perfect destination for gourmets. You can taste various local wines and beers with some traditional food or examples of international fusion cuisines. The Slovak cuisine is a combination of Slovak, Austrian and Hungarian traditional meals. You can try various delicious meals such as Halušky, potato dumplings with cheese in them, lokše which are potato dough pancakes, roasted goose or duck, Austrian shcnitzel or Hungarian goulash. I strongly suggest that you have a good meal combined with the panoramic view of Bratislava at the UFO Tower, Altitude Restaurant or maybe in one of the cafés/restaurants in the Old Town.

So, why don t you go to Bratislava for your next city break. It is a cosy, beautiful city rich in history, culture, music, and gastronomy. It can be an unforgettable journey.


          |                              

F.Sema KUTLU
FIJET ve ATURJET Yönetim Kurulu Üyesi
16 Haziran 2017 Cuma
Mesaj Gönder 6702
 Yorumlar
DOĞA SEVER yorum yaptı... Yorum Ekleyin
Edirne 07.07.2017

Edirne'de ; üç ülkenin ortasında (eski)bir başkent , ama yeterince tanıtılamıyor!

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
GAP YTK BAŞKANLIĞINA KADIN ADAY OLURSA...

Hikmet TOSUN
Yazara Mesaj gönderin
İNANÇ TURİZMİNDE SEYİT BİLAL İBRAHİM HAZİRESİ

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
ATATÜRK'ÜN MİRASI BOTANİK BAHÇESİ ŞİMDİLİK KURTULDU!

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
BESLENME ENGELİYLE SEYAHAT ETMEK...

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
HOŞGELDİN BABACIĞIM I Yorum VAR !

Dursun YILDIZ
Yazara Mesaj gönderin
ÇORLU TREN KAZASININ FAİLİ SU'YUN KUVVETİ Mİ.?

Asil S. TUNÇER
Yazara Mesaj gönderin
SELANİK TÜRKLERİNDİ –I-

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
ANADOLU SU KÜLTÜRÜ MERKEZİ Yorum VAR !

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
BALİ, ENDONEZYA

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .