HONG KONG ANILARIM...

Avenue of Stars, Victoria Zirvesi, Man Mo Tapınağı, Nathan Caddesi,Hong Kong Parkı,Po Lin Manastırı....

Bu yazımda; Türkiye den Uzak Doğu ya doğru uzanan yolculuğumda, yıllarca sabırla ziyaret etmeyi beklediğim ve sonunda gerçekleştirdiğim, 150 yıl İngiliz kolonisi olarak kalan ve dolayısıyla halen birçok yerinde İngiliz etkisini taşıyan Hong Kong u kaleme almaktan, düşünce ve bilgilerimi sizlerle paylaşmaktan onur ve mutluluk duyduğumu belirtmek isterim.

Uzun saatler boyunca uçakta kapalı ortamda kalmanın ve özellikle de yıllarca beklemiş olmanın verdiği duygular ile Hong Kong a vardığım o akşam, valizimi otelimin odasına bırakıp ertesi sabaha kadar sokaklarında gezerken, İngiliz Devlet Başkanı Winston Churchill in Hong Kong u; “alınamayacak kale '' olarak nitelendirdiği sözü hatırlayıp, attığım her adımda Hong Kong un tarihteki önemini daha çok hissettim.

Hong Kong a yaptığım gezimin ilk durağı olan, “TsimShaTsui '' bölgesinde yer alan “Avenue of Stars '' olarak anılan yerde gezerken, aktör ve savunma sanatı ustası olan Bruce Lee nin heykeli; çok sevdiğim, ayrıca bana hayatımın birçok alanında ışık tutan “Zihninizi boşaltın ve su gibi şekilsiz, biçimsiz olun. Çünkü suyu bir bardağa koyarsanız bardağın, şişeye koyarsanız şişenin, çaydanlığa koyarsanız da çaydanlığın şeklini alır. Su gibi olun her zaman '' sözünü adeta fısıldar gibiydi..

Gezime devam ederken; yine aynı bölgede beni karşılayan 1915 yılında inşa edilen 44 metre yüksekliğindeki Hong Kong Saat Kulesi tüm ihtişamı ile bana İzmir imizin simgesi olan Saat Kulesi ni anımsattı.

Hong Kong un büyüleyici atmosferi içerisinde kaybolurcasına gezerken; çevrenin güvenliği, satılan elektronik ürünlerin ucuzluğu, insanlarının bakımlı ve son derece özgüveni yüksek duruşları gözlemlediğim beni etkileyen detaylardan bazılarıdır.

Toplu ulaşım araçlarını kullanırken vakit bularak okuduğum kitaplarda, Hong Kong ile ilgili edindiğim bir takım bilgileri de paylaşmak isterim.

Dünyanın en önemli liman kentlerinden birisi olan Hong Kong; yaklaşık 260 adaya sahiptir ve 1950-1990 yılları arasında gelişiminin büyük bölümünü tamamlayıp, finans ve turizm sektöründe dünyanın sayılı şehirleri arasına girmiş olup, halen de hızla büyümeye ve gelişmeye devam etmektedir.

Hong Kong; yakın tarihinde yaşadığı önemli birtakım olayların yanı sıra, arkeolojik tarihi ile de önemli bir coğrafyada yer almakta olup, üzerinde yapılan kazılar 30.000 yıl öncesinden kalma buluntuları ortaya çıkarırken, bölgedeki binlerce yıllık yerleşim hakkında da bizlere bilgi verebilmektedir.

Hong Kong un görselliği ile beni etkileyen gökyüzüne doğru uzanan oldukça yüksek binalarını bir de Victoria Zirvesi nden (Victoria Peak) görmek için ve ilk olarak yaklaşık 20 sene önce izlediğim ünlü aktör Jean Claude Van Dammeın başrol oynadığı “Blood Sport '' filminin beni en çok etkileyen sahnesini de yerinde yaşamak amacı ile PeakTram biletini alırken, hissettiğim heyecanı hiçbir zaman unutamayacağım. Victoria Zirvesi nden aşağıya doğru bakarken tüm açıklığı ile gördüğüm binaları; 1988 yılında çekilen filmdeki sahne ile karşılaştırdığım zaman, Hong Kong un hızla gelişmekte olduğunu daha net olarak algılayabildim.


Hong Kong a yapılacak ziyaretlerde benim de ilgimi çeken, Edebiyat Tanrısı Man Tai ile Savaş Tanrısı MoTai adına yapılmış “Man Mo Tapınağı '' , 554 metre yüksekliği ile Hong Kong un en yüksek noktası olan “Victoria Zirvesi '' , en önemli ve hareketli caddelerinden biri olan “Nathan Caddesi '' , eğer şehrin gürültülü ortamından uzaklaşmak istiyorsanız; “ Hong Kong Parkı '' , Budist Manastırı olan “Po Lin Manastırı '' , 393 metre yüksekliği ile Hong Kong un en yüksek gözlem noktası olan 2011 yılında açılan
“Sky100 '' , 1970 yılında kurulan “Kowloon Parkı '' ile yazımın başında sözünü ettiğim “Avenue of Stars '' sizlere de görmenizi tavsiye edeceğim başlıca yerler arasındadır.

Hong Kong da yer alan kafelerin iç görsellikleri ile turistleri cezbederek, farklı yemek kültürleri ile de onları etkisi aldığını gözlemlediğimde şaşırmadım. Özellikle; Çin ve Asya mutfağı yemeklerini bulunduran Hong Kong, aynı zamanda bir çok ülkenin de mutfağına sahip restoranları ile ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Congee, Noodles, TongSui ve çeşitli
deniz ürünleri ile hazırlanan yemekler bizlere yemek kültürlerini tanımamız açısından fikir vermektedir.

Eğer fırsat bulup bir gün Hong Kong u ziyaret etme şansına sahip olabilirseniz; Uzak Doğu kültürünü yansıtan, görsel ve kültürel niteliklerini bizzat yaşayarak öğrenebilirsiniz.
          |                              

Berk KARABAŞ
Profesyonel Turist Rehberi-Yeminli Tercüman- Filolog
19 Temmuz 2017 Çarşamba
Mesaj Gönder 2505 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
MİLLİ PARK'I YAPILAŞMAYA AÇAN PLANI YARGI İPTAL ETTİ!

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
GAP YTK BAŞKANLIĞINA KADIN ADAY OLURSA...

Hikmet TOSUN
Yazara Mesaj gönderin
İNANÇ TURİZMİNDE SEYİT BİLAL İBRAHİM HAZİRESİ

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
BESLENME ENGELİYLE SEYAHAT ETMEK...

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
HOŞGELDİN BABACIĞIM I Yorum VAR !

Dursun YILDIZ
Yazara Mesaj gönderin
ÇORLU TREN KAZASININ FAİLİ SU'YUN KUVVETİ Mİ.?

Asil S. TUNÇER
Yazara Mesaj gönderin
SELANİK TÜRKLERİNDİ –I-

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
ANADOLU SU KÜLTÜRÜ MERKEZİ Yorum VAR !

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
BALİ, ENDONEZYA

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .