DSİ, HES ÇAMURUNDA BİR SORUN GÖREMEDİ!

Antalya’da köylülerin yüzmeye bile kıyamadığı su kaynağı HES yüzünden aylardır çamur akıyor ancak DSİ bir soruna rastlamadı...

Antalya Manavgat ta köylülerin yüzmeye bile izin vermediği, Marıngözü olarak anılan kaynak suyu Boğazkavak Deresi yaklaşık bir yıldır çamurlu akmaya başlayınca köylüler dilekçeyle DSİ ye başvurdu. DSİ nin verdiği yanıtta, kirliliğin bir süredir elektrik üretimi yapan Kasımlar Barajı ve HES projesine ait yükleme havuzunda oluşan çatlaklardan sızan sulardan kaynaklandığı ortaya çıktı. HES e ait yükleme havuzundan sızan suların alt kotlardaki köylülere ait bazı tarlalardan çıkarak kullanılamaz hale getirdiği kaydedilen DSİ nin yanıtında, kirlilik kurbanı derede yaşayan kırmızı benekli alabalıklardan mavi benekli alabalık olarak söz edilmesi dikkat çekti.

PINARIN GÖZÜ HES YÜZÜNDEN ÇAMURA BULANDI
Antalya nın Manavgat ilçesinde inşa edilen ve bir süre önce elektrik üretimine başlayan Kasımlar Barajı ve HES projesinin uzantısı olan Değirmenözü HES köylülerin kutsal sayıp yüzmeye bile izin vermediği su kaynağını çamura buladı. Köylülerin Marıngözü (Pınarın gözü) diye andığı Boğazkavak Deresi aynı zamanda nesli tehlike altındaki kırmızı benekli alabalıklar için de önemli bir yaşam alanıydı.

Değirmenözü köylüleri Boğazkavak Deresi nde yaşanan kirliliğin HES projesine ait yükleme havuzundan kaynaklandığını belirterek DSİ 13. Bölge Müdürlüğü ne başvurdu. Köyün içme suyu kaynağının da aynı nedenle kirletildiğini öne süren köylülerden Hüseyin Durna, dilekçesinde insan ve canlı yaşamının tehlike altında olduğuna dikkat çekerek yetkililerin önlem almasını istedi.

DSİ, ‘OLUMSUZLUKLARA RASTLAMADIK DEDİ
Durna nın dilekçesini değerlendiren DSİ 13. Bölge Müdürlüğü, yazılı olarak verdiği yanıtta, “Bölge müdürlüğümüz personellerince mahallinde yapılan inceleme ve araştırmada gözlemsel olarak santral çalıştırılmadığından dilekçede belirtilen olumsuzluklara rastlanmamıştır. Bu aşamada köy muhtarı ve HES işletme sorumlusu ile mahallinde yapılan görüşmede, santralın işletilmesi esnasında HES in yükleme havuzunda biriktirilen suyun havuzda oluşan çatlaklardan kaçarak alt kotlardaki yan dere ve içme suyu kaynaklarına karıştığı ifade edilmiştir. Yükleme havuzundaki bu çatlakların giderilmesi için firma tarafından çalışmalara başlandığı görülmüştür '' ifadelerine yer verdi.

DSİ NİN YANITINDAKİ ‘MAVİ BENEKLİ ALABALIK İFADESİ ŞAŞIRTTI
Şikâyete konu olan Boğazkavak deresinde de inceleme yapıldığı kaydedilen DSİ yanıtında, şöyle denildi: “Ayrıca Değirmenözü Mahallesi içme suyu, Kasımlar Barajı ve HES yükleme havuzu besleme kanalı ile bahse konu mavi benekli alabalık olduğu belirtilen derede incelemeler yapılmış herhangi bir olumsuz duruma rastlanmamıştır. Ancak santralın işletilmesi sırasında yükleme havuzundan kaçan suların alt kottaki bazı tarlalardan çıktığı ve bu tarlalarda ekim yapılamadığı, bu zararın işletme sahibi tarafından karşılanacağı Değirmenözü muhtarının da dâhil olduğu bir toplantıda HES işletme sorumlusunca taahhüt edilmiştir. ''

DURNA: ‘DSİ NİN YANITI CİDDİYETTEN UZAK VE GEÇİŞTİRMEYE YÖNELİK
DSİ ye başvurarak köyündeki sorunun çözülmesini isteyen Hüseyin Durna, kendisine verilen yanıtın ciddiyetten uzak ve geçiştirmeye yönelik olduğunu savunarak, bu yönde yaptıkları tüm başvuruların da aynı yöntemle geçiştirildiğini dile getirdi.

KÖPRÜÇAYI KARDEŞLİĞİ: ‘50 YIL DAYANACAK DEDİLER, 1 YILDA DELİNDİ
Değirmenözü köylülerinin şikâyetine yanıt veren DSİ nin kırmızı benekli alabalık yerine mavi benekli alabalık ifadesinin kullanılması ise Köprüçayı Kardeşliği Platformu nun tepkisini çekti. Değirmenözü köylülerinin yüzülmesine bile izin vermediği kaynak suları Boğazkavak Deresi ni çamura bulayan HES yükleme havuzundaki kaçakların bir yıldır tamir edilemediğine dikkat çeken Köprüçayı Kardeşliği nin açıklamasında, “Hiçbir kurum elektrik su salınım ve üretim gününe denk getiremedi kontrolünü. Kaçak noktaları tamir ediliyor deniyor ama neredeyse 1 yıldır tamir edemediler. 50 yıl dayanacak denen betonarme tesisler daha 1 yıl kullanmadan delinmeye başladı. Araştırma cevaplarında göze çarpan ise şikâyet edilen durumlara gidenlerin bir türlü rastlayamaması. Onlarca tarihli saatli fotoğraf ve video da sunuldu bu dilekçelerle. Denetimin şirketin üretim zamanına denk gelmediği belirtilmiş. Denetim günü planlanmadan şirket aranarak üretim döngüsünün olduğu gün ve saatler öğrenilip ona göre inceleme pekâlâ yapılabilirdi '' görüşüne yer verildi.

‘MAVİ BENEKLİ ALABALIK YAZACAK KADAR CEHALET DOLU BİR İNCELEME
“Ayıca resmi bir rapora mavi benekli alabalık yazacak kadar cehalet dolu bir inceleme olmuş. Balık ölümü olup olmadığı su yüzeyinde şişmiş balık aramaktan mı ibaret? '' ifadelerine yer verilen Köprüçayı Kardeşliği Platformu nun açıklamasında, şöyle denildi: “Popülasyon ve geçmiş yılların ölçütleri bile kâğıt üstü karşılaştırılsa daha iyi bir sonuç çıkabilirdi. Suyun sıcaklığının artması bulanıklığın etkisi nedir hiçbir değerlendirme yok. Balık ölümü olan Köprüçayı ana nehir yatağında DSİ nin cevabı neydi hatırlayan var mı?

‘HES ŞİRKETİ İHLAL EDERSE KAPATIRIM DİYEN YETKİLİLER NEREDE?
Bir yıldır kapatamadıkları kaçaklar hangi tarihte kapanacak ve hangi yöntemler uygulanacak. Alttaki düdenler beton şırıngalamakla ne hale gelecek? Köylünün gözü önünde su hakkı kullanım anlaşması diye ıslak imzalı A4 kâğıtları sallayan, bu su kullanım hakkı anlaşmasını HES şirketi ihlal ederse gerekli yaptırımı uygularım; gerekirse kapatırım diyen üst düzey yetkili ve kurumu, gerekli ispatlar yapıldığı halde neden hala bir yaptırım uygulayamadı? HES ten dolayı deresini aldığınız çocukların hakkını parayla karşılayabilir misiniz? Dolarlarınız son 5 yıldır yaşattığınız köylüdeki travmaları unutturmaya yeter mi? Köyümüzdeki yıkılmasına sebep olduğunuz güven dostluk ve arkadaşlıkları tekrar tamir etmeye paranız ne kadar muktedir?“

KÖPRÜÇAY NEDEN HEP SORUNLARLA GÜNDEMDE
Isparta nın Sütçüler ilesinde inşa edilen Kasımlar Barajı ve HES pojesinin bir parçası olan Antalya Manavgat sınırındaki Değirmenözü HES, Isparta sınırından tünellerle taşınan sularla çalıştırılıyor. Değirmenözü köyünün hemen üstünde inşa edilen yükleme havuzunda oluşan çatlaklar ise bölgenin karstik (kireçtaşı) yapısından dolayı hem yeraltı sularını hem de tarım arazilerini kirletiyor. Köprülü Kanyon Milli Parkı na adını veren Köprüçay ın ana kaynağında inşa edilen Kasımlar Barajı ve HES projesinin inşaatı ve işletmesi aşamasında neden olduğu kirlilik hem yörede yaşayan köylüleri hem de canlı yaşamını olumsuz etkiliyor. Geçtiğimiz yıl kirlilikten kaynaklı toplu balık ölümleriyle gündeme gelen Köprüçay eski günlerini arıyor. Yıllardır yaşam alanlarındaki HES tahribatlarına karşı hukuksal mücadele yürüten köylüler, konuyla ilgili denetimsizlikten ve çözümsüzlükten şikâyetçi.          |                              

Yusuf YAVUZ
Gazeteci Yazar
13 Ağustos 2017 Pazar
Mesaj Gönder 587 Yorumlar

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
GAP YTK BAŞKANLIĞINA KADIN ADAY OLURSA...

Hikmet TOSUN
Yazara Mesaj gönderin
İNANÇ TURİZMİNDE SEYİT BİLAL İBRAHİM HAZİRESİ

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
BESLENME ENGELİYLE SEYAHAT ETMEK...

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
HOŞGELDİN BABACIĞIM I Yorum VAR !

Dursun YILDIZ
Yazara Mesaj gönderin
ÇORLU TREN KAZASININ FAİLİ SU'YUN KUVVETİ Mİ.?

Asil S. TUNÇER
Yazara Mesaj gönderin
SELANİK TÜRKLERİNDİ –I-

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
ANADOLU SU KÜLTÜRÜ MERKEZİ Yorum VAR !

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
BALİ, ENDONEZYA

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .