BİR TURUN ANATOMİSİ – 7

Müze Kart Sendromu

Uzun zamandır yurtdışı çalıştıktan sonra sezonumun belki ya beş ya da altıncı Efes turunu yapıyorum. Efes bölgemdeki hemen her rehber gibi benim de evim, yuvam sanki.

Heyecanım dorukta. Tam gün Efes turum var ve programım dolu dolu. Üstelik misafirlerim yabancı. Dilimi kullanacağım üstelik. Yani fabrika ayarlarıma döneceğim bir anlamda. Yaşasın!

Evet, yaşasın dedim ve grubumu İzmir Hilton dan aldım. Alıncaya kadar da canım çıktı çünkü gerek park ve gerekse alma-bırakma sorunu malum. Ardından şehir trafiği zira grubun alınma saati 09.30. Hilton türev otellerden şehir turu ve günlük çevre turları bu saatte çıkılırsa böyle.

Efes e geldim. Aracımda iki de Türk misafirim var. Şirket temsilcileri. Acentenin verdiği bilet paralarına göre yerli konuklarıma bilet yerine müze-kart alırsam acentenin tur gideri ve bana verilen avans açısından sonuç değişmiyor. Eğer kendilerine müze-kart alırsam bir yıl boyunca çoğu müzeye bedava giriş hakkı sağlamış oluyorum.

Yine de fikirlerini sordum ve çok mutlu oldular, gidecekleri her yerde müze ziyareti yapacaklarına söz verdiler. Uygulamanın ne kadar güzel bir şey olduğunu filan konuştuk… Neyse, Efes Üst Kapı ya geldik. İlk ziyaret burası olduğundan mecburen kartlar da burada çıkartılacak.

Rehber gişesi yok ve Üst Kapı da her zaman kuyruk olur. Oradaki arkadaşlar canından bezmiş halde çalıştıklarından benim en sevmediğim kapıdır ama yapacak bir şey yok. İnanın çoğu zaman sırf bu yüzden alt kapıdan giriş yapmışlığım vardır.

“Rehberler önceliklidir '' yazısını okuyan yok zaten küçücük yazıldığından ancak ısrarla ararsan bulup okuyabiliyorsun. Zaten okusan ne olacak, ipleyen yok. Sıranın sonundayım ve diyorum ki “rehberim… '' ama takan yok. Hem yerli hem yabancı kuyrukta kim varsa, önlerine geçme girişimim karşısında homurdanıyorlar.

Kendilerine göre haklılar zira burada ayrı bir rehber gişesi olması lazım ama gelgelelim Türkiye nin en büyük ören yerlerinden birinde rehber gişesi yok. Yolcularım su-şapka alışverişini tamamladı baktılar ben hala kuyruktayım gittiler kahve içtiler ve geldiler ama ben hala kuyruktayım.

Sonunda sıra bana geldi. Yabancı konuklarıma bilet aldım ama Türk yolcularım için müze-kart çıkartmak istiyorum. Çıkarttım fakat bunun belgesi yok. Yani gider olarak gösteremiyorum. Muhasebeye ne diyeceğim? Biletleri yolcuya vermem ya da bar-kod kısmını götürürüm acenteye ama müze-kart yolcuda kalıyor ve maalesef acentenin muhasebesine ibraz edecek bir makbuz vs hiçbir şey yok.

Efes Ticari Agora da su satışı başlamış. Turist yok ama iyi bir gelişme. Çünkü çok susuz yaz yaşadık daha önce içerde su satışı bir düzene konamadığından… Sonuçta turu tamamlayıp acenteye geldiğimde Müze-Kartların fişi soruldu ama yoktu. Allah tan sadece iki taneydi ve 100 TL ye bir şekilde formül bulunacak. Şayet bir otobüse MK olsaydı o zaman ne yapacaktık?

Lütfen, MK için fiş verilsin ve aynen bilet gibi gider kabul edilsin. Biz de acentede tur dönüşü muhasebeye hesap verebilelim.
          |                              

Asil S. TUNÇER
Profesyonel Turist Rehberi
13 Ekim 2017 Cuma
Mesaj Gönder 795 Yorumlar

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
BÜYÜK BİR GÖBEK İNME VE KALP KRİZİ RİSKİNİZİ ARTIRABİLİR Mİ?

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
SALDA GÖLÜ OLMADI, SAKLIGÖL'DE YAPALIM!

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
KARS'IN SON ALMANLARI

Aydın YAYLACIKLILAR
Yazara Mesaj gönderin
OY HAKKINIZI TURİZMCİ KİMLİĞİNİZİ UNUTMADAN KULLANIN Yorum VAR !

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
FARKLI DÖNEMLERİN EŞZAMANLIĞI

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
12.400 YIL ÖNCE EN GELİŞMİŞ YERLEŞİM KÖRTİK TEPE'DE

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
NEDİR ERİŞİLEBİLİRLİK.?

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
KÜRESEL ISINMA VE KARBON SALINIMINA TURİZM ENDÜSTRİSİNİN OLUMSUZ ETKİSİ.

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .