YAŞLILARLA ÇALIŞMAK İÇİN EN İYİ İŞ FİKİRLERİ

Yaşlılar İhtiyaçları İle Büyük Bir Pazar İmkanı Sunar…


Hızla artan yaşlanma sorunundan dolayı yaşlılara hizmet veya mal sağlayan işletmeler de hızla gelişmektedir. 1946-1964 yılları arasında doğanlar 2011 yılından itibaren 65 yaşına doğru dönmeye başlamıştır. Kanada da, 2041 yılına kadar nüfusun dörtte birini yaşlıların oluşturması bekleniyor. Amerika da yaşlı nüfusun 2050 yılına kadar iki katından fazla artarak 80 milyon olması ve büyümenin büyük kısmını ise 1946 – 1964 yılları arasında doğanların oluşturacağı ve bu kişilerin 2030 yılına kadarda yaşlılık dönemine girecekleri tahmin edilmektedir. ABD Nüfus İdaresi yaşlıların sayısının o dönemde ortalama yüzde 2,8 oranında artacağını öngörüyor. Dolayısıyla yaşlıların bu ihtiyaçlarını karşılamak için yetenekli ve istekli olanlara daha fazla iş fırsatı sağlayan ve hızla büyüyecek bir pazarın olacağını söylemek mümkün.

Yaşlıların İhtiyaçları…
65 veya daha üzerindeki yaşta olan çoğu insan eşleriyle birlikte veya yalnız başına evlerinde yaşamaktadırlar. Yapılan araştırmalara göre yaşlıların neredeyse yüzde 90 ‘ı kendilerine ait evlerde ve bölgelerinde kalarak bağımsız olarak yaşamaya devam etmek istemektedirler. Maalesef, yaşlıların çoğu çeşitli aktivitelerini yardım alarak yapmalarını gerektiren bir engellilik veya aktivite kısıtlamasına sahiptir. Yaşlılar arasında kronik sağlık sorunları yaygındır, evde yaşayan beş yaşlıdan dördü bir tür kronik sağlık problemine sahiptir. Bu sorunların en yaygın olanları, artrit veya romatizma, hipertansiyon, sırt ağrısı, kalp rahatsızlıkları ve katarakt sorunlarıdır. Engeller, sağlık sorunları ve sosyal ilgisizlik evin içindeki veya dışındaki şeylerle ilgilenmek için yaşlılara her türlü iş imkanları yaratır. Bunlara ek olarak, daha genç ve daha sağlıklı yaşlılar genellikle seyahat etmekten hoşlanırlar ve evden uzakta iken ev/bahçe bakımı, ev/evcil hayvan bakıcılığı gibi benzer ihtiyaçlara yönelebilirler.

Evcil Hayvan Bakıcılığı…
Gelişmiş ülkelerde ev ve/veya evcil hayvan bakıcılığı yaşlılar ve yaşlıları sık ziyaret eden diğer insanlar arasında popüler ihtiyaçlardır. Tahminen yeni kedi ve köpek sahipliği her yıl yaklaşık yüzde 4 oranında artmaya devam ederse, ev/evcil hayvan bakıcılığı popüler bir iş olacaktır. Köpeği veya hayvanları olan ve hareket sorunu ile yaşayan birçok yaşlı; yaşlarından ve rahatsızlıklarından dolayı köpeklere düzenli olarak aktivite yaptıramıyorlar, bu yüzden köpek bakıcılığı hizmetleri de talep görmektedir. Sıklıkla yoğun çalışan insanların da zamanları kısıtlı olduğundan dolayı yine köpek bakıcılarına ihtiyaçları vardır.

Evde Bakım…
Yaşlıların onda birinin çamaşır yıkama, soyunma veya yeme gibi kişisel bakım faaliyetlerinde yardıma ihtiyacı varken, dörtte biri ev işlerinde yardıma ihtiyaç duyar. Kanada gibi yaşlılara hizmetlerin geliştiği ülkelerde evde bakım sektörleri patlama yaşamaktadır. Açıkçası, yaşlıların evde bakım hizmetlerini sağlayan bir işe başlanabilir. Fakat aynı zamanda böyle hizmetleri sunan bir bayilik satın alınabilir; evde sağlık bakımı sektörü çok daha yeni olduğu için sağlık anlamında yaşlılara sunulacak birçok yenilik de mevcuttur.

Bahçıvanlık ve Çim Bakım Hizmetleri…
Bahçıvanlık birçok insanın hoşlandığı bir şeydir ancak, yaşlılar için fiziksel olarak emek isteyen bir uğraşı olabilir. Artrit gibi eklem rahatsızlıkları, zararlı otları temizleme, bostan yapma veya çim biçme gibi bahçe işlerinin yapılmasını zorlaştırabilir, tüm bunları ve daha fazlasını yapmak için birine ihtiyaç duyulabilir. Dinç olsalar bile meşgul akrabalarının bahçe bakımlarını yapmaya yeterli zamanı olmayabilir. Gelişmiş ülkelerde birçok yerel düzenleme böcek ilacı kullanımını yasaklamaktadır ve ev sahiplerine su kullanımını azaltmaları için baskı yapmaktadır, böylelikle yeşil ot kontrolü ve kuraklığa dayanıklı peyzaj tasarımı gibi hizmetler yaşlılar için çekici olabilir. Çim bakımı hizmetleri, uygun olduğu yerde kışın kar temizleme de eklenerek her mevsim iş fikrine çevrilebilir.

Ev Temizliği Hizmetleri…
Ev temizlik servisleri yaşlılar ve hareket problemine sahip genç insanlar arasında popülerdir (ya da ev işi yapmayı sevmeyenler gibi). Ev/evcil hayvan bakıcılığı gibi, eğer ev temizliği işine başlamayı düşünenlerin işlerinin teminat altında olması ve sigortalanması gerekmektedir. Müşteri talebi arttıkça bayan hizmetçi sektörü de kolaylıkla genişleyecektir.

Pencere ve Oluk Temizliği…
Düşme, yaşlılar için istem dışı yaralanmaların başlıca nedenidir, bu nedenle merdivenlere tırmanma ile ilgili herhangi bir faaliyet yaşlılar için iyi bir fikir değildir. Aslında çoğu insan bu işi yapmak istemiyor. Gelişmiş ülkelerde yaşlılar evlerindeki biri pencereyi, cephe kaplamasını ve olukları temizletmek için bu işleri yapan şirketlere aylar öncesinden rezervasyon yaptırmaktadırlar. Pencere / oluk temizleme işleri yapan şirketlerin öncelikle güvenliği düşünmesi, tüm çalışanlar için sigorta yaptırmayı ihmal etmemesi gerekiyor.

Evlere Bakım-Onarım Hizmeti…
Mobilyaların taşınması veya perdelerin çıkarılmasından garajın temizlenmesine kadar, evin çevresinde yaşlıların kendi başlarına yapamayacakları veya yapabilecekleri her türlü işler vardır. Evde onarım yapma becerisine sahip olanlar için yaşlıların evlerini dolaşmasını kolaylaştıran, ön-yürüyüş rampaları, banyo yenileme, tutunma kolları kurma gibi, yenilemeler, sonsuz çalışma fırsatları oluşturabilir.

Ulaşım Hizmeti…
Birçok yaşlı kendi başına araba süremez ve tıbbi randevular, toplumsal olaylar ve işlerini yapmak için ulaşım hizmetine ihtiyaç duyar. Asansör donanımlı araçlar özellikle talep edilmektedir.

Evde Bakımı Kolaylaştıracak Ürünler…
Bir düğmeye dokunarak eşyaları kapatan ve açan aygıtları düşünün: Perdeler ve güneşlikler, jakuzi kapakları, gizli kayar kapılar, garaj kapıları, pencereler vb. olaylar bu şekilde kontrol edilebilir. Yaşlıların hayatlarını kolaylaştırmak ve daha güvenli hale getirmek için video güvenlik kapı telefonu, kapı kilidi için özel tuş takımı / kilit dili ve diğer cihazlar da bulunmaktadır. Ve “düğme“ manuel olmak zorunda değildir; bilgisayarlı bir cihazda da bir tıklama ile hızlıca kaydırma olabilir. Akıllı ev teknolojisi bazılarına hitap edecektir; cihazlara duyulan sevginin ve bilimin problemleri çözme yeteneğine güçlü bir inancın olması, 1946-1964 yıllarında doğan neslin özelliklerini oluşturuyor.

Yaşamı Kolaylaştıran Ürünler ve Cihazlar…
El yapımı bastonlar üretmek veya tekerlekli sandalyeler, oksijen verme sistemleri, harekete yardımcı cihazlar gibi tıbbi ekipman satan ve / veya kiralayan bir perakende mağaza işletmek yoluyla bu ihtiyacı karşılayan bir işe başlamak mümkün. Elektrikli küçük motosikletlerin satışı ve servisi başka bir olasılıktır. Geniş banyolar ve içinde taşıyıcı sistemler içeren mobilyalar gibi ürünler de giderek artan bir talebe sahiptir.

Özel Sağlık Hizmetleri…
İnsanlar yaşlandıkça fizyoterapi, masaj terapisi, ortotik gibi sağlık hizmetleri için daha fazla gereksinim duyuyorlar. Bu ihtiyaçlar uzmanlaşmış beceri ve eğitim gerektirir, ancak bugünün demografik eğilimleri göz önüne alındığında mükemmel iş fırsatlarıdır. Akupunktur, Çin tıbbı, aromaterapi ve natüropatik tıp gibi alternatif tıbbi hizmetlerde giderek artan fırsatlar vardır.

Bilgisayarlar, Akıllı Telefonlar, i Pad ler, Televizyonlar için Teknik Destek…
Bugün herhangi bir yaşlının 1950 den önce doğduğunu düşünün ve sonra da var olmayan tüm teknolojik araçları veya son 65 yıl içindeki değişimlerini düşünün. Bazen yaşlılar eşyaları çözmek için yardıma ihtiyaç duyuyorlar ve bazen sadece yardım istiyorlar. Yaşlıların yaşamlarına girebilecek teknoloji sihirbazları için büyük iş fırsatları var ve akıllı TV‘leri yapılandırarak, WiFi yi tabletlerinde kullanarak nasıl şeyler yapacaklarını gösterebilirler.

Bu Kadarla Sınırlı Değildir…
Yukarıdaki fikirler, 65 yaş ve üzerindekilere ürün ve / veya hizmet sunmaya dayalı olarak başlanabilecek iş fikirlerinden yalnızca birkaçıdır. Yaşlılar, büyük bir hedef pazardır, çünkü bir grup olarak, çoğu aynı ihtiyaçlara sahiptir ve bunların birçoğunda ihtiyaçlarını yerine getirmek için gereken finansman mevcuttur. Doğru iş fikrini seçerek hem yaşlıları mutlu etmek, hem de iş kazanımları elde etmek mümkündür.

          |                              

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Medikal Turizm Derneği Başkanı
15 Ekim 2017 Pazar
Mesaj Gönder 1447 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
VALİDEBAĞ ZATEN MİLLETİN BAHÇESİDİR, BETONLAŞTIRMAYIN!

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
CUMHURİYET DÖNEMİNDE TÜRK KADINI

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
CEFALU, SİCİLYA

F.Sema KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
FIJET GENEL KURULU MARAKEŞ İZLENİMLERİ

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
İZMİR İÇİN TARİHİ OLUŞUM:TARKEM

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TOPLUM OLARAK HAYAL ETMEYİ UNUTTUK

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE KÜLTÜRLERARASI İLETİŞİM

Dilara Bahtiyar SARI
Yazara Mesaj gönderin
'ANTALYA'NIN SAĞLIK TURİZMİ: POTANSİYELİ, ZORLUKLARI, HEDEFLERİ

Asil S. TUNÇER
Yazara Mesaj gönderin
BAKSI MÜZESİ

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .