KUŞADASI TARİH SEMPOZYUMU

Sempozyum izlenimleri ve değerlendirmesi...

Türk Tarih Kurumu himayesinde Aydın Adnan Menderes Üniversitesi ve Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneğinin ortaklaşa düzenlediği “Kuşadası ve Çevresi Türklük ve Türk Tarihi Sempozyumu“ 01 Aralık 2017 Cuma günü Kuşadası Derici Otel de icra edildi.

Saat 10.00 da başlayan açılış törenine; Adnan Menderes Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Turizm Fakültesi Dekanı Törün ÖZER, Kuşadası Esnaf Sanatkarlar Başkan Vekili Mustafa Temel KÜÇÜKTEPE, Kuşadası Müftüsü Vehbi AKŞİT, Türk-Eğitim-Sen Kuşadası Temsilcisi Ahmet SAMANCIOĞLU, Selçuk MHP İlçe başkanı İbrahim ALİ, Selçuk Ülkü Ocakları Başkanı İbrahim ÇERÇİOĞLU, M.H.P Kuşadası İlçe Yönetim Kurulu, Kuşadası Ülkü Ocakları Yönetim Kurulu, Aydın Gazeteciler Cemiyeti Eski Başkanı Mehmet ÖZÇAKIR, Kuşadası Mezarlık Amiri Gökhan SÖVÜT, Okkıran Turizm sahibesi Tuğba OKKIRAN, ADA-ÇEV başkanı Mustafa DİNÇOĞLU, Kuşadası Yerel Tarih Gurubu, Kuşadası 105 FM Radyo programcısı Belma Bircil ÖZGÜN, Ödemiş Geleneksel Sanatlar Derneği Başkanı Dr. Mehmet KAMER, Aydın SES Gazetesi Kuşadası Muhabiri Enver ÖNDER , Türkiye Jeoloji Derneği Üyesi İsmail Hakkı KARAMENDERES, Tire Belediyesi Tarih Danışmanı Ali ÖZÇELİK, Adnan Menderes, Dokuz Eylül, Ege, Marmara, Pamukkale, Batman ve Yıldız Teknik Üniversitelerinin tarih bölümü akademisyenleri, ADÜ Tarih bölümü yüksek lisans öğrencileri, Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Halk Bilimi doktora ve yüksek lisans öğrencileri, Kuşadası STK temsilcileri, ADÜ Turizm Fakültesi Öğrencileri ve çok kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

Saat 11.00 de başlayan 1. Oturumda 5 bildiri sunuldu. Öğle yemeğinin ardından başlayan 2. Oturumda 5 ve 3. Oturumda ise 6 bildiri ile toplam 16 tebliğ izleyicilere okundu. Mazeretleri nedeni ile 5 katılımcımız ise sempozyuma gelemedi. Saat 18.00 başlayan değerlendirme oturumu ile Kuşadası Tarih Sempozyumu genel olarak değerlendirildi. Oturum kapanış konuşmasını yapan dernek başkanımız 2017 yılında 2 adet , 2016 da 1 adet toplamda şu ana kadar 3 büyük sempozyum düzenleyerek Kuşadası kültürüne ve tarihine ışık tutuklarını ve önümüzdeki yıl da 1 Uluslararası Sempozyum düzenleyeceklerini belirtti. Toplu hatıra fotoğrafı çekilerek gün sona erdi

KUŞADASI TARİH SEMPOZYUMU DEĞERLENDİRMESİ:
“ Kuşadası ve Çevresi Türklük ve Türk Tarihi Sempozyumu “ oturumlarında sunulan bildiriler gerçekten doyurucu bilgilere sahipti. Katılımcı akademisyenlerin titiz olmaları, Kuşadası kültürü ve tarihi hakkında sundukları bildirilerin özenle hazırlanmaları, hocalarımızın konularına olan uzmanlığı ve salon hakimiyetleri sempozyuma katılan Kuşadası ndan , Aydın dan, Ödemiş ten, İzmir den ve çevre iller ve ilçelerden gelen katılımcıları son derece memnun etti.

01 Aralık 2017 Cuma günü dinlediğimiz ve notlar aldığımız 16 adet bildirilerin ana fikri Kuşadası nın çok önemli bir kent olduğunu, çok zengin bir tarihi geçmişinin bulunduğunu, göçlerin bu kentin tarihine büyük katkılar sağladığı vurgulandı. Hocalarımızın çoğu Kuşadası nın TÜRK tarihinin pek bilinmediğini, bu konuda çok sayıda belgelerin Osmanlı arşivlerinde ve diğer kaynaklarda bulunmasına rağmen pek çalışılmadığını söylediler. Kuşadası tarihi alanında yapılacak yüksek lisans ve doktora tezlerine destek verilmesini ve araştırmacıların bu alana yönlendirilmesi istendi. Bu durum bizim yıllarca ısrarla üzerinde durduğumuz ve savunduğumuz tezin doğruluğunu da bilimsel yolla kanıtladı.

İZ BIRAKANLAR
Kuşadası Tarih Sempozyumunda bazı akademisyenler gerçekten belleklerde iz bıraktı. Ege Üniversitesinden Prof. Dr. Mehmet Akif ERDOĞRU “Kuşadası nın Kurulmasında ve Gelişmesinde Öküz Mehmed Paşa Vakfının Rolü “ adlı bildirisi ve sunumundaki itina ve vurucu noktalar yaşadığımız kentin banisinin-kurucusunun- kim olduğunu belleklere kazıdı. Bir diğer iz bırakan hocamızda sevgili Günver GÜNEŞ idi. Bildirisi “ M. Kemal Atatürk ve Kuşadası “ idi ve Atatürk ün Kuşadası ziyaretlerini nefis anlattı ve kafalardaki karışıklara son verdi.

Kadın akademisyenler arasında katılımcıları en çok etkileyen isim Ege Üniversitesinden Dr. Şule Sevinç KİŞİ idi. Bildirisini adı “M. Esat Bozkurt un Bozkurt-Lotus Davası“ idi ve Cumhuriyetin ilk yıllarındaki bu önemli davadaki Atatürk ün dirayetini, milli meseleler hakkındaki hassasiyetini, Türk ün gururunun nasıl onore edildiğini ve büyük önderin emaneti ehil ellere ve layık olanlara nasıl teslim ettiğini çok güzel örneklerle anlattı. Katılımcıların çok sevdiği genç bir akademisyen gerçekten belleğimizde iz bıraktı.

Tire belediyesi Tarih Danışmanı Ali ÖZÇELİK “Kuşadası Zeybekleri ve Kuşadası Kuva-i Milliyesindeki Zeybeklerin Rolü “ adlı bildirisini şiirsel bir dille görsel bir şölene dönüştürmesini bildi. Geleceğin önemli akademisyenlerinden biri olacak bu genç yeteneğin adını bir kenara yazmanızı tavsiye ederim. Birbirinden değerli akademisyenlerin emekleri ve katılımları ve enfes bildirileri için hepsine candan TEŞEKKÜR ederiz.

“Kuşadası ve Çevresi Türklük ve Türk Tarihi Sempozyumu “ Kuşadası nın kültürünü ve tarihini ortaya çıkarmak için yaptığımız çalışmaların gerçekten kabul gördüğünü, takdir edildiğimizi anladık. Sempozyumlarımıza ve etkinliklerimize yoğun katılımın olduğuna bizzat şahit olduk ve yaşadık. Sempozyumda sunulan bildiriler ile de doğru yolda olduğumuzu, bilimin rehberliğinde çalışmalarımızın onaylandığını ve Kuşadası tarihine karşı yoğun bir merak ve ilgi olduğunu tespit ettik. Bundan dolayı gerçekten mutluyuz. Dernek olarak iki konu hakkında ise üzüntülerimizi ve sitemlerimizi Kuşadası halkına duyurmak da bizim görevimizdir:

1- Sempozyumun yapılacağı tarihin çok önceden duyurulmasına, bu sempozyum için özel bir web sitesi açılmasına, afişlerinin kentin önemli ve kalabalık yerlerine asılmasına, facebook gruplarında defalarca ilan edilmesine ve iki gün önce çok sayıda kişi ve kuruma davetiye verilmesine rağmen ilgi beklediğimizden de azdı. Evet salon doldu taştı ve hocalar memnun oldu ancak biz bu sempozyumda kendilerini bu kentin sevdalıları olarak gören gurupları, bazı STK ları, önemli kurumları ve yerel yöneticileri göremedik. Milli Eğitimde görevli tarih, edebiyat, din kültürü ve sanat tarihi öğretmenleri de ne yazık ki bu sempozyuma katılmadı. Gönül isterdi ki bu kentin okullarındaki bilhassa tarih öğretmenleri bildirileri dinlesin ve hatta bildirileri ile katkıda bulunsun. Kuşadası güzide basını da bir temsilcisi hariç teşrif bile etmedi. Tarih bir milletin geçmişi değil geleceğidir. Mehmet Akif in dediği gibi; “Tarih ibret alınsa ve bilinseydi tekerrür eder miydi ? “

2- Kuşadası tarihi ve kültürü gerçekten çok zengin. Biz bunu yıllardır ısrarla söylüyoruz ve dikkat çekmek için sempozyumlar düzenliyoruz, etkinlikler yapıyoruz , arşivleri tarıyoruz ve kitaplar yayınlıyoruz. Şu ana kadar yaptığımız tüm çalışmalarımızda bilim rehberimiz, üniversitelerimiz ise proje paydaşlarımız oldu. Bu çalışmalarımızda halkımızın ve bilhassa yerel idarecilerimizin katkısını bekliyoruz. Yaptığımız üç Ulusal sempozyumda belediyemizin hiç desteğini alamadığımız gibi her defasında bizzat davetiyelerini özel kalemlerine bırakmamıza ve meclis üyelerine davetiye vermemize rağmen ne sayın başkanımız , ne de belediye meclis üyelerimiz hiçbir etkinliğimize bugüne kadar gelmediler. Bazı derneklere gösterilen özel ilgi ve yardımlara karşı değiliz ancak biz de bu kentte kurulu bir dernek olduğumuza göre eşit muamele istiyoruz. Sözün kısası ; Biz bu kenti karşılıksız sevdik, engellemeler ve çelmeler bizi yıldıramaz ve hak bildiğimiz yoldan döndüremez.

          |                              

Mahmut Ökçesiz
Profesyonel Turist Rehberi
04 Aralık 2017 Pazartesi
Mesaj Gönder 750 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
SAVAŞIN KISKACINDAKİ SURİYE'DEN 15 BİN TON PAMUK İTHAL ETTİK!

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE KÜLTÜRLERARASI İLETİŞİM

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
ÜLKEMDEN YANSIMALAR: DEVLET FOTOĞRAF YARIŞMASI Yorum VAR !

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
EMNİYET KEMERİNİN FENDİ, ERİK DALINI YENDİ

Dilara Bahtiyar SARI
Yazara Mesaj gönderin
'ANTALYA'NIN SAĞLIK TURİZMİ: POTANSİYELİ, ZORLUKLARI, HEDEFLERİ

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
REHBER İN AŞAĞI..! İŞTE SEKTÖR GERÇEKLERİ...

Asil S. TUNÇER
Yazara Mesaj gönderin
BAKSI MÜZESİ

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
MEDİKAL TURİZMİN KÜRESEL EĞİLİMLERİ

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
KAYIP ŞEHİR PETRA

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .