ETİ SUDAN'DAN, BALIĞI SOMALİ'DEN YİYECEĞİZ!

Meralarda hayvancılık, denizlerde balıkçılık bitti. Sudan’dan ucuz et ithalatının gündeme gelmesinin ardından hükümet şimdi de Somali ile balıkçılık anlaşması yaptı…

Hatalı tarım politikaları yüzünden ortaya çıkan kırmızı et açığını ithalatla kapatmaya çalışan Türkiye’nin Afrika ülkelerinden Sudan’dan ucuz et ithal etmesi gündeme gelmişti. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı şimdi de Türk halkına bir başka Afrika ülkesi olan Somali’den balık yedirmek için kolları sıvadı. Türkiye ve Somali arasında yapılan anlaşmayla Türk balıkçılarının bu ülkede avlanmalarının önü açıldı. Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba, Somali ile balıkçılık alanında imzalanan anlaşmanın her iki ülke içinde faydalı olacağını belirterek, “Bu anlaşmadan sonra farklı alanlarda da anlaşmaların devam edileceğine inanıyorum“ diye konuştu.


Türkiye’nin Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) aracılığı ile yaklaşık 30 bin hektar (300 bin dönüm) arazi kiraladığı Sudan’dan ucuz kırmızı et ithal edebileceği tartışmaları soğumadan şimdi de bir başka Afrika ülkesi olan Somali’de balıkçılık yapması gündeme geldi.

TÜRKİYE SOMALİ İLE BALIKÇILIK ANLAŞMASI İMZALADI
Hint Okyanusu ve Aden Körfezi ne kıyısı olan Somali ile Türkiye arasında yapılan bir anlaşma ile Türk balıkçıların bu ülkede avlanmalarının önü açıldı. Türkiye ile Somali arasında, balıkçılık ve kültür balıkçılığına ilişkin mutabakat zaptı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile Somali Balıkçılık ve Su Kaynakları Bakanı Abdirahman Abdi Hashi tarafından imzalandı.

BAKAN FAKIBABA: ‘SOMALİ HALKINI REFAHINI YÜKSELTMEK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ
Bakanlığın Toplantı Salonu’nda düzenlenen imza töreninde konuşan Bakan Fakıbaba, iki ülkenin dostluğunun uzun yıllara dayandığını belirterek, Türk halkının Somali’nin zor zamanlarında olayları yakından takip ettiğini dile getirdi. Somali’de yaşanan kuraklık dönemlerinde Türkiye’nin Somali’nin yanında olduğunu ve olmaya devam edeceğini dile getiren Fakıbaba, “Bundan sonra inşallah Somali halkının refah seviyesini yükseltmek için elimizden gelen tüm çabaları sarf edeceğiz“ diye konuştu.

‘BALIKÇILIĞIN ARDINDAN FARKLI ANLAŞMALAR DEVAM EDECEK
Balıkçılık alanında imzalanan anlaşmanın her iki ülke için de faydalı olacağını savunan Bakan Fakıbaba, “Bu anlaşmadan sonra farklı alanlarda da anlaşmaların devam edileceğine inanıyorum“ ifadelerini kullandı.

SOMALİLİ BAKAN HASHİ: ‘AVRUPA VE ORTA ASYA PAZARINA TÜRKİYE DEN ULAŞACAĞIZ
İmza töreninde konuşan Somalili Bakan Hashi ise, tüm Somali halkının özellikle kıtlık döneminde Türkiye’nin yaptığı yardımların farkında olduğunu dile getirdi. Türkiye sayesinde birçok ülkeye açılabildiklerinin altını çizen Hashi, Türkiye bağlantılı olarak birçok ülkeye uçuş yapabildiklerine işaret ederek, ürünlerini Türkiye üzerinden Orta Asya ve Avrupa pazarlarına pazarlayabileceklerini düşündüğünü anlattı.

‘BALIKÇILIK ALANINDA İLK ANLAŞMA
Türk şirketlerinin Somali’de yatırımlarının birçok kişinin hayat standartlarını değiştirdiğini söyleyen Bakan Hashi, “Türk kardeşlerimiz desteğe ihtiyacımız olduğu zamanlarda bizleri yalnız bırakmadılar ve geldiler. Şimdi Türkiye ile birlikte Somali’nin kalkınması ve önemli bir ekonomik güç haline gelmesi için çalışmalar başlattık. Balıkçılık alanında bugün bir ilk olan anlaşmanın onurunu yaşıyorum. Birçok alanda takip edecek iş birliklerinin başlangıcı olur umarım“ görüşünü dile getirdi.


TÜRK BALIKÇILAR SOMALİ KIYILARINDA AVLANABİLECEK
İmzalanan anlaşma kapsamında, Türk balıkçıların Somali karasularında avcılık yapma imkânına kavuşacağı kaydedilirken, özel şirketlerin karşılıklı anlaşma yaparak Uluslararası Balıkçılık ve Denizcik Hukukuna uygun olarak balıkçılık yapabilecekleri belirtiliyor.


SOMALİ KIYILARI SİLAHLI DENİZ KORSANLARIYLA ANILIYOR
Somali kıyıları uzun yıllardır deniz korsanlarıyla gündeme geliyor. Uluslararası deniz trafiğinin korkulu rüyası haline gelen Somalili silahlı korsanlar, aralarında Türk bandıralıların da bulunduğu gemilere saldırarak fidye için insan kaçırmalarıyla gündeme gelmişti. Somali kıyılarında ava çıkmaları beklenen Türk balıkçıların halen devam eden Somalili korsan sorunundan nasıl etkileneceği ise merak konusu oldu. Somali deniz korsanları, 2017 yapımı Dabka adlı filme de konu olmuştu. Amerikalı Yönetmen Brayn Buckley in yönettiği filmde, Al Pacino, Melanie Grıffıth, Evan Peters ve Barkhad Abdı gibi oyuncular rol aldı.          |                              

Yusuf YAVUZ
Gazeteci Yazar
16 Ocak 2018 Salı
Mesaj Gönder 840 Yorumlar

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
TUR OPERATÖRLERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİN DEĞİŞİM ELÇİLERİ OLUYOR

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
TURİZM MEDYASI SERBEST GAZETECİLİK KONUSUNDA ÖNDER OLABİLİR Yorum VAR !

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
2018 TROYA YILI BİR İLETİŞİM STRATEJİSİNİN SONUCUDUR.

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
YENİ YASADA SON DÖNEMEÇ...

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
GEORGE V HOTEL ÖRNEĞİ: HARCAMA MI, YATIRIM MI..

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE TAM ERİŞİLEBİLİRLİK-II

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
ŞEHR-İ KARS

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
CEFALU, SİCİLYA

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .