TURİZMCİLERE YENİ FIRSAT YAŞLI TURİZMİ

Turizm pazarlamasında stratejik 4 taktik

Yaşlı turizmi, turizm endüstrisinde büyük önem taşımayan bir bölüm olsa da bu trend değişiyor. Pazardaki yaşlı kimselerin bölümü genel olarak ihtiyarlamaya göre şekilleniyor, bu da grubun ekonomik statü ve sağlık koşullarındaki iyileşmeler ile bağlantılı. Bu bağlamda, nüfusun demografik yapısında daha önce görülmemiş bir değişimin pazarda bir yön değişimine neden olacağını söylemek mümkün.

Dünya nüfusunun giderek yaşlanmasıyla, yaşlıların en değerli müşteri segmenti haline geleceği gerçeği turizm ekonomisinde iştahları kabartıyor. Yaşlıların seyahat etmek için ayırdıkları zamanları artıyor ve seyahat etmeyi birincil istek olarak görerek harcanabilir ekonomik birikimleri var.

Dünya Turizm Örgütü ne (WTO) göre 2020 nin gelecek pazar trendlerinin bazıları şu şekilde:
1. Yaşlı turist sayısında artış,
2. Aktif tatillerden deneyim bazlı tatillere değişim
3. Geleneksel seyahate göre farklı amaç ve hedefler ile uyumlu olabilecek, daha yeni ve karmaşık talepleri içeren seyahat planları (örneğin; güneş ve kumsal erişimli evlilik yıldönümü veya yaş günü, kültürel veya gemi seyahatiyle bağlantılı ürünler gibi).

Bu nedenle, genel olarak turizm taleplerindeki güncel trendlerin aşağıdaki senaryolar ile devam edeceğini söyleyebiliriz:
• Tüm talebi ele aldığımızda 55 yaş üstü turist segmentinin artan önemi
• Kalite ve kapsamlılık yönünden artan talep
• Segmentlere daha fazla ayrılmış pazar payı
• Az zamanda yüksek kazanç
• Çevre ve sürdürülebilirlik konularında artan farkındalık
• Pek çok durumda bireysel olarak planlanan seyahat planı ile daha fazla katkı sağlanan aktif tatiller

Dünya üzerindeki servetin %60 ı yakın zamanda “yaşlı '' ‘larda olacak. 1946 ile 1964 arasında doğan nüfus; daha önce olmadığı kadar dünya turizmine egemenler ve el yapımı kişiselleşmiş deneyimler talep ediyorlar. Onların isteklerini anlayıp kişiselleştirilmiş deneyimler sunabilecek seyahat noktaları elbette değerli bir rekabet avantajına sahip olacak.

Turizm pazarlamasında stratejik 4 taktik…
1. Gerçek sadakat ödülleri (2. defa ziyaretinde önerilecek teklifler gibi) ve geniş turistik ürün yelpazesine dayanan başka değerli seçenekler yaratarak müşterilerin ihtiyaç ve ilgilerini daha iyi anlamamıza yardımcı olacak CRM stratejisi geliştirin.
2. Kazancınızı tümleyici deneyimler yoluyla arttırmak için çapraz satış yöntemlerini kullanarak üst kalite turizmde daha karlı turistik segmentler geliştirin.
3. Sadece uygun konaklama ve bu yaş grubunun özel gereksinimlerine uygun seyahat paketleri sağlamayıp; ayrıca iletişim adına online içerik uyarlamalarından stratejik ortaklıklar kurmaya uzanan ayarlamalar yapan yaşlı turizmi programına yatırım yapın.
4. Var olan birinci sınıf otel zincirleri gibi her turizm segmentinin lider firmaları ile; güvenilir ve karar verme aşamasında anahtar etkileyici olduklarından stratejik ortaklıklar kurun ve yaşlı pazarının potansiyeline inanarak bu alanda yatırım yapmaları için onları cesaretlendirin.


          |                              

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Medikal Turizm Derneği Başkanı
10 Şubat 2018 Cumartesi
Mesaj Gönder 961 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
SAVAŞIN KISKACINDAKİ SURİYE'DEN 15 BİN TON PAMUK İTHAL ETTİK!

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE KÜLTÜRLERARASI İLETİŞİM

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
ÜLKEMDEN YANSIMALAR: DEVLET FOTOĞRAF YARIŞMASI Yorum VAR !

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
EMNİYET KEMERİNİN FENDİ, ERİK DALINI YENDİ

Dilara Bahtiyar SARI
Yazara Mesaj gönderin
'ANTALYA'NIN SAĞLIK TURİZMİ: POTANSİYELİ, ZORLUKLARI, HEDEFLERİ

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
REHBER İN AŞAĞI..! İŞTE SEKTÖR GERÇEKLERİ...

Asil S. TUNÇER
Yazara Mesaj gönderin
BAKSI MÜZESİ

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
KAYIP ŞEHİR PETRA

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .