DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI TURİZM SEYAHAT ACENTASI SORUSU..

Biz yazar ve gazeteciler bazen bir haberin detayında yakaladığımız bir kaç satırın peşine düşeriz. Merak etmek iyidir, geliştirir, fark yaratır.

Geçtiğimiz günlerde okuduğum haberde ilgimi çeken bir detay için yaklaşık 3 gündür telefon görüşmeleri yapıyor ve e mailler gönderiyorum. Henüz sonuç yok.

MERAKIM DAİMA BOYUMUN ÖLÇÜSÜNÜ AŞAR
Az önce yaptığım bir telefon görüşmesinde, karşımdaki kişi “merakınız boyunuzun ölçüsünde olursa çok sevinirim“ deyip telefonu suratıma kapatınca bu konuyu haberleştirmeye karar verdim. Aslında öncesinde sadece öylesine araştırıyordum. Şimdi ise hep birlikte merak edelim ve öğrenelim diye yazıyorum:

Türkiye Sağlık Turizmi Derneği tarafından düzenlenen 8. Uluslararası Sağlık Turizmi Kongresi nin hazırlık toplantısı geçtiğimiz günlerde Kuşadası nda gerçekleştirildi.
TIKLAYIN: www.milliyet.com.tr/kusadasi-saglik-turizm-kongresi-ne-ev-aydin-yerelhaber-2584156/

Yayınlanan haberde katılımcılar arasında yetki konumu ve isimleri belirtilen şu satırlar dikkatimi çekti:
“Dışişleri Bakanlığı Turizm Seyahat Acentesi Genel Müdürü Atıf Tolga Morgül,

Dışişleri Bakanlığı Turizm Seyahat Acentesi Turizm Koordinatörü Berk Seçkin Yıldız,

Dışişleri Bakanlığı Turizm Seyahat Acentesi Proje Sorumlusu Meltem Şenyurt.


Bir gazeteci ve yazar olarak; Dışişleri Bakanlığı Turizm Seyahat Acentası yetki tanımlaması ile nasıl bir birim oluşturulduğunu ve bu yapılanmada TÜRSAB ın yerini merak ettim.

STK lar ve Bakanlıklar arasında etkili işbirlikleri, yeni yapılanmaların oluşturulması gerektiğini her zaman vurgularım. Okuduğum bu haber Dışişleri Bakanlığı ile TÜRSAB arasında sağlık turizminin gelişimine yönelik yeni bir çalışma ya da uygulama olduğunu düşündürdüğünden TÜRSAB yetkililerine sordum. Ancak bilgileri olmadığını, ilk kez duyduklarını ve Dışişleri Bakanlığı ndan kendilerine bu yönde resmi bir müracaat yapılmadığını söylediler.

Ardında söz konusu toplantıya katılan TÜRSAB Kuşadası BYK Başkanı Gökhan Aydın ve BYK 2. Başkanı Volkan Yırtımcı bey ile yaptığım telefon görüşmeleri ve e mail trafiğinden de bir yanıt alamadım henüz. Konuyu araştırıp bilgilendireceklerini aktardılar.

Türkiye Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Engin Birdal ın merkez telefonları cevap vermiyordu. Daha önce farklı bir kongrede tanıştığım Dernek temsilcisi hanımefendiyi hatırlayıp kartvizitini buldum ve kendisini aradım. Merak bu, sonuca ulaşana kadar devam.

Dernek Başkanı Engin Birdal ın sorularıma yanıt verebileceğini bildiğim için telefonunu istedim, "sormadan veremem" yanıtını doğal karşıladım. Konuyu öğrenmek istediğinde ise yardımcı olabileceğini düşündüğümden Dernek toplantısı haberinde geçen “Dışişleri Bakanlığı Turizm Seyahat Acentası“ yetkililerinin isimlerini aktardım ve detayları araştırdığımı, Dernek temsilcisi olarak bu konuda bilgisi olup olmadığını sordum.

Hem Kamu hem özeli temsil ettiği için bilgi veremeyeceğini, sağlık turizminin gelişimi konusunda bazı yeni uygulamalar planlandığını ama netleşmeden açıklamaya yetkileri olmadığını belirtince; "Dışişleri Bakanlığı ile ilgili bir çalışmanız var ise bu gizli değil ki, haberde zaten yetkili isimlerine kadar yazıyor.“ dedim.

Ancak böyle bir birim ya da görevlendirme yok ise, haberde yanlış yazılmışsa bunun da kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından düzeltme yapılması gerektiğini düşündüğümü, konuyu TÜRSAB a aktardığımı söyledim.

Konuşma uzuyor ancak çok basit olan cevabı alamıyordum. Sürekli “siz kaç senelik gazetecisiniz, Bakanlıkta ne tür çalışmalar yapılıyor siz bilemezsiniz“ şeklinde hiç istemediğim bir hale gelince; “sanırım bu konuda sizi aramamam gerekiyordu, istediğim bilgiyi alamayacağım, zaman kaybetmeyelim teşekkür ederim“ dedim. Ben bunları söylerken hala konuşuyordu, en son şu cümleyi duydum:

“Merakınız boyunuzun ölçüsünde olursa çok sevinirim '' dedi. “Nasıl, ne diyorsunuz, ne demek bu“ diye şaşkınlıkla söylenirken telefonun suratıma kapandığını anladım. Öylece kalakaldım.

Bu hanımefendi bir STK temsilcisi idi, ayrıca bir yazar olduğunu söylüyordu. Meslektaş sayılırdık. Fakat merak ederek boyumdan büyük işlere kalkışmamam konusunda beni uyarması gerçekten çok şaşırtıcıydı.

ŞİMDİ TÜRKİYE SAĞLIK TURİZMİ DERNEĞİ, TÜRSAB, DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI YETKİLİLERİNE SORUYORUM:

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI TURİZM SEYAHAT ACENTASI GENEL MÜDÜRÜ, DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI TURİZM SEYAHAT ACENTASI TURİZM KOORDİNATÖRÜ, DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI TURİZM SEYAHAT ACENTASI PROJE SORUMLUSU“

1-YUKARIDA TANIMLANAN YETKİLENDİRME NE TÜR BİR YAPILANMADIR?.

2- TÜRSAB IN BU OLUŞUMDAN NEDEN HABERİ YOK.

3- BÖYLE BİR OLUŞUM YOK İSE HABERDEKİ HATALI BİLGİLENDİRME İSE NEDEN DÜZELTİLMİYOR?

4- SİZCE DE BU MERAK EDİLMEYECEK BİR KONU MUDUR?
          |                              

Nilgün ATAR
Turizm Yazarı
14 Şubat 2018 Çarşamba
Mesaj Gönder 533 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
SAVAŞIN KISKACINDAKİ SURİYE'DEN 15 BİN TON PAMUK İTHAL ETTİK!

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE KÜLTÜRLERARASI İLETİŞİM

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
ÜLKEMDEN YANSIMALAR: DEVLET FOTOĞRAF YARIŞMASI Yorum VAR !

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
EMNİYET KEMERİNİN FENDİ, ERİK DALINI YENDİ

Dilara Bahtiyar SARI
Yazara Mesaj gönderin
'ANTALYA'NIN SAĞLIK TURİZMİ: POTANSİYELİ, ZORLUKLARI, HEDEFLERİ

Asil S. TUNÇER
Yazara Mesaj gönderin
BAKSI MÜZESİ

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
MEDİKAL TURİZMİN KÜRESEL EĞİLİMLERİ

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
KAYIP ŞEHİR PETRA

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .