SAĞLIĞA YOLCULUK İÇİN 5 TAVSİYE

Tıbbi amaçlı seyahat Avrupa Kıtasında özellikle İngiltere’de daha popüler hale gelmektedir.

Medikal turizm, yani tıbbi tedavi için başka bir ülkeye seyahat uygulaması çok büyük bir küresel sanayidir. Ancak İngiltere’de geniş ölçüde desteklenmemiş veya hakkında konuşulmamış bir konudur. Diğer bir deyişle İngiltere tıp amaçlı turist elde etmek için fırsat ülkesi sayılabilir. Bununla birlikte, İngiltere Ulusal İstatistik Bürosu tarafından toplanan veriler ile 2015 yılında ülke genelindeki havaalanlarında röportaj yapılan 100.000 İngiliz’in tıbbi nedenlerden ötürü yurt dışına çıktığını göstermektedir.

1. İnsanlar tedavi ile tatili birleştirir…
Yurtdışında tıbbi tedavi aramak, daha önce hiç karşılaşmadığınız bir ülkeyi ziyaret etme fırsatı olarak da işlev görebilir ve evinizdeki günlük yaşamın streslerinden, zorlamalarından uzaklaşmaya odaklanabileceğiniz rahatlatıcı bir ortam sağlayabilir. Şu anda Tayland çekici bir tatil beldesi olmasının yanı sıra yüksek kaliteli bakımı nedeniyle çeşitli seçmeli (zorunlu olmayan) tedavilerle tatil kombine etmek için en popüler yerdir. Tedaviyi tatil ile birleştirmenin bir başka yararı da azalan maliyettir.

2. Farklı tıbbi alanlarda uzmanlaşmış farklı ülkeler…
Bazı ülkeler belirli tıbbi alanlarındaki uzmanlıkları ile ünlüdür. Örneğin, Türkiye göz sağlığı ve kaser tedavileri için tercih edilirken, estetik bakım için ve karaciğer nakilleri için en popüler yerlerden biri Güney Kore’dir. Bu nedenle, farklı ulusların bazı prosedürleri yerine getirme konusunda daha ileri araştırma ve deneyim sahibi olma olasılıkları yüksektir.

3. Diş implantları medikal turistler için en popüler tedavidir…
Daha fazla insan mükemmel Hollywood gülümsemesine ulaşmak için çabalarken, medikal turistler için en popüler prosedürün diş implantları olması şaşırtıcı değildir. Diş implantlarının pahalı yapısı, bu özel prosedüre yönelik talebin öncelikle daha uygun fiyatlı seçenekler arayan ABD, Batı Avrupa ve Avustralya’daki insanlar tarafından yönlendirildiği anlamına geliyor. Örneğin, Macaristan’da standart bir implantın maliyeti £800 iken İngiltere’de £2.700 ‘dir..

4. Sadece zenginler için değil…
Birçok kişinin düşüncesine rağmen, medikal turizm yalnızca zenginler için olan bir şey değildir. Bakım kalitesinden ödün vermeksizin size uygun fiyat noktasında bir prosedür bulmak mümkündür. Örneğin, Macaristan’ın diş hekimleri için çok sayıda ülkeden daha ucuz olmasının nedeni, hükümetin ülkede turizmi teşvik etmek için KDV ’yi hariç tutmasıdır. Bu nedenle, kısıtlı bir bütçeye sahip olsanız bile, başka yerde daha pahalı bir klinikte olduğu gibi yüksek bir tedavi standardı almayı bekleyebilirsiniz. Araştırmalara göre, uygun fiyatlı sağlık merkezi arayan hastalar, tüm giderler (seyahat, yiyecek, konaklama ve tedavi) ödendikten sonra %15 ile %75 oranında bir tasarruf sağlamayı bekliyorlar.

5. Tedavi için yolculuk, bekleme süresini azaltabilir…
Bu çok saçma gelebilir, ancak tedavide yurtdışına seyahat bazen evde beklemekten daha hızlı olabilir, özellikle de hasta talebine boğulmuş NHS’nin bulunduğu İngiltere’de. Örneğin, İngiltere deki Hasta Birliği raporuna göre 2015’te, bir bademcik ameliyatı için ortalama bekleme süresinin 108.4 gün olduğu saptanmıştır. Başka yerde tedavi aramayı seçmek, bekleme süresini önemli ölçüde düşürebilir, teorik olarak bekleme zamanı yoktur. Karşılaşma olasılığınız olan tek gecikme, tedavi, seyahat ve konaklama düzenlemenin lojistiğidir. Tabii ki, tıbbî seyahat herkes için uygun değildir ve kapsamlı araştırma gerektirir. İngiltere dışında tedavi arayışı düşünüldüğünde olası planların doktorla veya diş hekimiyle tartışılıp en iyi seçeneği belirlemeye çalışmak akılcı yoldur.

          |                              

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Medikal Turizm Derneği Başkanı
24 Şubat 2018 Cumartesi
Mesaj Gönder 1367 Yorumlar

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
SARAT PROJESİ SERTİFİKA PROGRAMI KAYITLARI BAŞLADI

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
PALERMO, KATANYA, SİRACUSA

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
30 BİN AĞACI KESMEK İÇİN KATLİAM FERMANI ÇIKTI!

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
MANİSA NİOBE'Yİ ARTIK AĞLATMA..!

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE TAM ERİŞİLEBİLİRLİK III

Dilek H. Sipahi Aybar
Yazara Mesaj gönderin
KADIN, İNSAN VE TURİZM

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
HAYAL GÜCÜ GÜÇ VERİR!

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
ŞÖVALYELER ADASI “MALTA“

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
MERHABA: MALTA

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .