DÜNYA KÜLTÜREL MİRASINDA TÜRKİYE MERKEZİ

TROY 2018

Kültürel Kalkınma Eylem Planı ve 3 ncü Milli Kültür Şurası kararlarının birlikte yorumlaması bundan böyle kültürel tanıtma ve sergileme etkinliklerinde farklı modeller oluşacağını göstermektedir. Dünya çapında da gözlenen bu arayışın öncülüğünün TROY 2018 ile başlangıç yapan Türkiye tarafından yerine getirilebileceğini paylaşmak istiyorum.

Rönesans Sanatçılarının İLYADA dan esinlenerek ürettikleri eserler nedeniyle tanınan, Doğu ve Batı arasında diyalog köprüsü olarak da bilinen TROYA nın Hisarlık Tepe den Göbeklitepe ye uzanan Anadolu Uygarlıkları için bir çıkış noktası olarak seçilmesi son yılların en yerinde kararlarından biri olan “TROY 2018 '' den beklenen faydaların ve katkıların yükselmesi 10 yıllık bir Anadolu projesi olarak ele alındığında sağlanabilecektir. (1)

Sevda YILGAZ ın TROY un Anadolu olduğu yönündeki yol gösterici tanımına döndüğümüzde ITB den iyi değerlendirildiğinde çok önemli kazanımlarla dönülmesinin mümkün olduğunu; Valiliklerin ve tüm katılımcıların Berlin den bu anlamda elleri dolu olarak döneceklerini düşünmek istiyorum.

“Truva Atı '' ve “Kastamonu Mutfağı '' ITB de
2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu nun “Kastamonu Mutfağı '' adıyla katılmış olması gastronomi gibi yabancı sözcüklerden uzak bir sergileme ortamına yer verilmiş olması Türk Dünyası Kültür Başkenti kavramı ile örtüşen önemli bir fark oluşturmaktadır.

Kültür Başkenti Kastamonu nun İlyada nın Paflagonya bölgesindeki konularını mutfakla birlikte değerlendirebileceği bir yapılanma içinde ele alınması gerekir.

Gelecek yıllarda Göbeklitepe, Kapadokya, Hattuşa gibi yerlerin takip edeceği TROY Sanatı konulu bir serginin Bakanlık tarafından ARTANKARA da açılması yararlı olurdu. Ayrıca sahne sanatları ve gösteriler anlamında AIDA gibi dünya klasikleri arasına girecek eserlerin üretilmesi için açılacak yarışmalarla da ülkeye olan ilginin sanat ortamında da oluşmasına katkı sağlanabilecektir.

Bir savaş oyunu yerine toplumsal ve sevgiye dayanan yönleri ile geliştirilecek oyunlar ve sadece MENTOR kavramının bu anlamda ele alınması bile tüm Anadolu Hümanizmi için katkı sağlayacaktır.

Bir tanıtımdan beklenen yararların sağlanabilmesi ancak desteklenen, tamamlayıcı, doğrulacağı unsurlarla tamamlanması ile mümkün olabiliyor. Bu nedenle TROY projesinin de Bozcaada, Antandros başta olmak üzere Anadolu ya yayılan etkilerinin mutlaka dahil edilmesi gerekiyor.

Ulusal Ve Uluslararası Alanda
Bakanlıkta ITB ye katılımla ilgili olarak ilk çalışmaları yaptığımız sıralarda da Berlin den verilecek mesajların kalıcılığı ve belirleyiciliği üzerinde önemle durulmaktaydı. Yıllar boyunca buna gösterilen özenin sonuçları olumlu olarak alınmıştır.

Türkiye adına fuar yönetiminde bulunduğum dönemde ve ITB in özel ödülünü taşıyan Erol ÖZÜDOĞRU nun çabaları ile desteklenen, katkı çabalarla devam ettirilen ülke itibarının bu kez ITB sırasında evrensel ortama taşınacak olan “TROY 2018 '' den uluslararası ve ulusal anlamlar çıkarabilecek sürekliği olan etkinlikleri de ITB sonrasında göreceğimizi tahmin ediyorum. www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp?ID=32965

Anadolu Kültürel Miras Merkezi
Dünya Kültürel Miras Listesi nde yer alan değerlerin dünya ile paylaşımı için öncelikle ait olduğu yerde ve ülkede etkinliklere konu olması bekleniyor.

Dünya Kültürel Miras Listesinde 100 den fazla değerle yer alan ülkemizin bunları öncelikle Ankara da ve mutlaka Avrupa da bir merkezde tanıtılmasını sağlayacak girişimlerin zamanın da gelmiş olduğunu düşünüyorum.

ITB sonrasında yıllara, evrene ve ülkeye yayılan sonuçları ile Türkiye nin farklı bir konumda Dünya Kültürel Miras alanında yeni bir öncülük başlattığını görmek dileği ile

(1) Yörelerin Türkçe isimlerinin de kullanılması değerli dostum Prof. Dr. Hülagu KAPLAN ın yerinde bir önerisidir.
          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
09 Mart 2018 Cuma
Mesaj Gönder 1515 Yorumlar

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
PALERMO, KATANYA, SİRACUSA

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
30 BİN AĞACI KESMEK İÇİN KATLİAM FERMANI ÇIKTI!

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
MANİSA NİOBE'Yİ ARTIK AĞLATMA..!

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE TAM ERİŞİLEBİLİRLİK III

Dilek H. Sipahi Aybar
Yazara Mesaj gönderin
KADIN, İNSAN VE TURİZM

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
HAYAL GÜCÜ GÜÇ VERİR!

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
ŞÖVALYELER ADASI “MALTA“

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
MERHABA: MALTA

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .