BANSKO

Turist Var, Kar Yok


Bu sene ikincisini yapacağım Drama-İskeçe-Gümülcine-Dedeağaç turunda, Drama konaklamam mevcut. Geçen turda sadece öğle yemeği yemiş ve zaman darlığından Müzeyi bile hızlıca gezmiştik. Drama da, Göl çevresinde turlamak keyifli ama zaman alıyor. Otobandan gidilmeyip ara yollardan seyir de zaman kaybı. Konaklama sayısını bir gün arttırmak alternatif çözüm önerisi fakat bunun da maliyeti var.

Bizim bu turumuzda aksaklıklar daha ilk gün başladı zira Turing in bulunduğu binada elektrik arızası sebebiyle hiçbir alet çalışmıyor dolayısıyla bizim triptik zamanında çıkmıyor ve yola bir gün geç çıkıyoruz… Feribotta oyalan, sınırda bekle derken akşam hava erken kararıyor ve Serez e ancak akşam karanlığında giriyoruz. Tek karanlık değil yorgunluk da basıyor. Oradan Doyran a doğrultuyoruz dümeni ama Yunanistan ın Makedonya ile olan sorunu nedeniyle neredeyse tabela ve yol levhası koymak istemeyen Yunanistan hükümeti yüzünden gittiğiniz yolun Doyran mı yoksa Sofya mı olduğunu anlamakta zorlanıyorsunuz.

Dönüşte Bulgaristan üzerinden geleceğimizden dolayı çok sıkıntımız olmayacak çünkü Bansko da olmadı bir gece yatabiliriz. O zaman yol daha az yoracak bizi. Derken, başka bir olumsuz haber alıyoruz; Bansko da kar yokmuş. Makedonya da bekliyoruz kar yağsın ama yağmıyor. Bu sefer Bansko ya gitmek için en son güne kadar bekliyoruz ki kar belki yağar ama yağmıyor, inat ediyor.

Son gecemizde biraz olsun kar yağıyor ve biz ertesi günü sabah erkenden yola koyuluyoruz. Yağmur var, yol sisli. Önümüzü zor görüyoruz. Strumica dan sonra görüş mesafesi biraz daha uzuyor ve sürüş kolaylaşıyor. Sonrası Bansko. O kadar saçma yön levhası koymuşlar ki sanki yolunuzu kaybedin de sonra bulduğunuza sevinin der gibi.

Bansko ya kuzen de grubuyla gelmiş. Haberleşiyoruz ve karın çok az olduğunu öğreniyoruz. Hatta adamlar suni kar bile yağdırmışlar. Fakat makinelerin kapasitesi sınırlı. Bütün bölgeyi karla kaplayacak değil ya. Tonlarca suyu saatlerce çalışarak buz taneciklerine dönüştüren bu aletlerden onlarca olması lazım ki pistler karla kaplansın. Videoda izlemiştim. Bizim Uludağ ve Erciyes e de kar yağdırmışlardı yılbaşında.

Neyse Bansko merkezde çay molası verdik. Kar olsaydı ve bir gün erken gelseydik Grand Bansko da kalacaktık ama karın azizliğine uğradık. Yalnız pistlere doğru tırmanmaya başlayınca kar kalınlığı da artmaya başladı; bu sevindirici haber. İlk uygun yerde iniyoruz; etrafta herkes kayıyor. Bizimkiler durur mu? Ardından ben de iniyorum. Kar yumuşak ve hava ılık ya hemen eriyor. Yukarı çıkanların hepsi ıslak iniyor. Suya girmiş gibi.

İtalyan bir aile Napoli den buraya kaymaya gelmiş. Dedim kendi kendime bizim geldiğimiz yol hiçbir şey bunlarınkinin yanında. Kayak takımı, kıyafetler vs kiralama ve konaklama filan derken iki günlük paket oldukça iyi para bırakmışlar. Etraftaki kayanların çoğu aynı şeyi yapmışlar. Bizim memleketin nesi eksik diyorum kendi kendime. Bu paralar bize döviz olarak gelemez miydi? Gelirdi ama maalesef yanlış turizm iç ve dış siyasetten, makro politikalardan çok etkileniyor. Memleket şuan turizmde dibe vuruyorsa bunun birincil sebebi yanlış izlenen dış politikalar.

Bansko kayak merkezine çok farklı yollardan gidebilirsiniz. Sofya dan gelirseniz Blagoevgrad dan üzerinden gidebilirsiniz. Bu da 160 kmlik bir yol ve 2,5 saat tutuyor. Filibe den gelecekler için 150 km lik bir yol var, 3 saat sürüyor. Bu yol biraz daha zorlu o yüzden km ye bakmayın. Sofya yolu daha rahattır. Bizim izlediğimiz güzergâh Yunanistan-Makedonya-Bulgaristan rotası için alternatif bir yol şebekesi. Tenha olması ve gümrük kapılarının rahat olması sebebiyle bu yolu seçiyoruz.

Bansko dan ayrıldık. Karda kaymak için iyi bir gün değil. Kalmak için zaman yok zira son günümüz ve dönmek durumundayız. Bulgaristan dan Yunanistan a geçerek doğruca İpsala ya yöneleceğiz. Kapımız Koprivlen ve Katonevrokopi. Yol Goce Delcev den doğruca güneye yöneliyor; dümdüz yol. İnanın navigasyon arkadan takip ediyor aracı… Bir anda karşımızda sınır kapısı.

Makedonya dan Bulgaristan a giriş bu sefer Devebayırı yani Kriva Palanka değil Novo Selo ile Zlaterevo kapıları tercihimiz. Rota ve güzergâha göre değişiyor izleyeceğiniz yol haritası. Kapılar sakin ama bizim şanssızlığımız burada da sürüyor. Tam işlem sırası bize geldi; scanner yani tarayıcı bozulduğundan bekliyoruz. Normal kimlikle giriş yapan ülke vatandaşları gösterip gösterip geçiyorlar ama biz Koreli bir grubun arkasında tam bir saattir bekliyoruz. Bu kadarı da olmaz dedirten bir durum.

Tek olumlu durum bu bekleyiş esnasında tuvaletlerin beklenmedik şekilde temizliği. Sınırda bir tuvalet bu kadar temiz nasıl olur, diye sorasım geldi neredeyse. İpsala sınır kapımızdaki pislikten geçilmeyen o leş gibi tuvaletlerin kulakları çınlasın. Aynı derece pislik içinde tuvaletler Kapıkule de Bulgaristan tarafında da var. Iaşi den sonra Moldova ya girerken de tuvaletler aynı. Hadi, Moldova fakirlik filan tamam anlarım. Ama bize, Müslüman-Türk bir ülkenin temizlik kültürüne yakıştıramıyoruz.

Bulgaristan dan bana ne ama benim ülkemde bunun gerekçesini anlamam zor. Sınır kapılarımızdaki tuvaletlerin pis olmasının hiçbir mazereti olamaz. Olsa olsa sadece ihmali olur. Milyonlarca lira harcayarak ülke imajını kurtarırken çok az para da tuvaletlere harcayarak buraları temiz tutmalı ve ilk olumlu imajı vermeliyiz. Hiç olmadı, tut bir temizlik görevlisi. Nerelere paralar harcanıyor, bir işçinin maaşı mı çok geldi?

Sınır kapılarındaki tuvaletler turiste nasıl bir ülkeye geldiğini gösterir: Temiz veya pis. Haliyle, temiz ülke mi yoksa pis mi karar vermeliyiz. Lütfen! Tertemiz tuvaletler istiyoruz. Mazeret yok.          |                              

Asil S. TUNÇER
Profesyonel Turist Rehberi
11 Mart 2018 Pazar
Mesaj Gönder 976 Yorumlar

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
SARAT PROJESİ SERTİFİKA PROGRAMI KAYITLARI BAŞLADI

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
PALERMO, KATANYA, SİRACUSA

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
30 BİN AĞACI KESMEK İÇİN KATLİAM FERMANI ÇIKTI!

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
MANİSA NİOBE'Yİ ARTIK AĞLATMA..!

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE TAM ERİŞİLEBİLİRLİK III

Dilek H. Sipahi Aybar
Yazara Mesaj gönderin
KADIN, İNSAN VE TURİZM

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
HAYAL GÜCÜ GÜÇ VERİR!

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
ŞÖVALYELER ADASI “MALTA“

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
MERHABA: MALTA

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .