TÜRSAB'A DEĞİŞİM DAYAKLA MI GELECEK...

TÜRSAB’ın dayak ve tartışmalarla gündeme gelmesi tüm dikkatleri tekrar yeni yönetimin izlediği yola, attığı adımlara, neler yaptıklarına çekti.


25 Şubat tarihinde gerçekleştirilen TÜRSAB Genel Kurul seçimlerinin ardından geçen sürede tırmanan gerginlikler suların durulmadığını gösteriyor. Oysa Turizm sektörü ne sert krizlerden çıktı, bunlara dayandı, dik durdu, şimdi yeni bir sezona umutla bakıyor ama TÜRSAB Binasından gelen dayak haberleri seyahat acentalarının enerjisini ve iyi bir sezon umudunu aşağı çekiyor.

MALİ MÜŞAVİR PAKÖZ E BİRLİK TE DAYAK...
Birkaç gün önce TÜRSAB Mali Müşaviri Timuçin Paköz ün Birlik Binasında darp edilmesi sektörde geniş tepkilere neden olurken Türsab da değişimin dayakla mı olacağı yönündeki sorular da ortada dolaşmaya başladı.


TÜRSAB OLAY HAKKINDA SUSKUNLUĞUNU KORUYOR
Uzun yıllardır TÜRSAB a mali müşavirlik hizmeti veren Paköz; yeni yönetimde yaşanan sorunlar nedeniyle görevini yapamadığı konusundaki şikayetlerini gündeme getirince Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Boynueğri nin saldırısına uğradı. Gözünden aldığı darbeler sonucu hastanelik olan Paköz, rapor alarak olayı emniyete intikal ettirdi. Ardından Boynueğri ve olaya karışanlar da emniyette ifade verdi. Türsab Yönetimi ise olay ile ilgili sessizliğini halen koruyor.

DEĞİŞİM DAYAKLI MI OLACAK.!
TÜRSAB ın dayak ve tartışmalarla gündeme gelmesi tüm dikkatleri tekrar yeni yönetimin izlediği yola, attığı adımlara, neler yaptıklarına çekti. Seçimden sonraki geçiş sürecinde yaşanan sıkıntılar, yeni bir düzen ve sistemin kurulması için stratejik bir planın olmadığı düşüncesini getiriyor akıllara. “Değişimciler, değişime hazırlıksız mı geldiler '' sorusu da yanıt bekliyor. Personel stratejine bakıldığında işten çıkarılanlar ve maaş almayanların sorunları, Türsab ın şirketlerinin durumu gibi pek çok sorunun acilen çözümlenmesi gerekiyor.

DAYAK TABLOSU SERT SEÇİM STRATEJİLERİNİN SONUCU…
TÜRSAB da değişimin reçetesi; baskı ve dayak olamaz. Ancak gelinen bu nokta da HİÇ tesadüf değil. Ne ekersen onu biçersin misali. Seçim sürecinde öylesine gergin bir strateji ile hareket edildi ki; belgeler, iftiralar, hakaretler havada uçuştu. Başkan adaylarının o koltuğa oturması için Seyahat acentaları bölük pörçük oldu, kendilerini parçaladılar. O'nun Adamı, Bu'nun Adamı Dönemi bu süreçte zirve yaptı. ŞU Platformun Üyesi ile BU Platformun Cephesi şeklindeydi acentaların ilişkileri.

KİM, KİMİN ADAMI...
Karşı tarafın adamıyla sohbet eden, resim çektiren, dostça bir yemeğe çıkan sorguya çekildi, platformdan çıkarıldı, yarı yolda bırakıldı. KİM, KİMİN ADAMI diye yaklaşıldı herkese. Ve daha neler neler.. Bunlar hep seçim pazarlıklarında mevzu oldu. Ben çok iyi görüyorum ve biliyorum bunları; dışardan ve tarafsızca bakınca.

TURİZM BASINI VE DERNEĞİ DE TARAF TUTARSA..
Ha, bir de tarafsız olması gereken turizm basını da bu oyunun bir parçası oldu. Sipariş sorularla tarafsızmış gibi haberler yapıldı, sosyal medya röportaj videolarında bir kişinin kazanması için uysal görüntüler verdi turizm gazetecileri. 23. TÜRSAB seçimlerinde Turizm basını tarihine böyle bir iz kaydı düştü. TUYED Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği nin adı ilk kez TÜRSAB Seçim kampanyalarında taraflı kullanıldı. Başkan ve üyeleri de başrol oynadı. O videoları tekrar seyrederseniz ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız. Önceki TUYED Başkanı Kerem Köfteoğlu yıllardır derneği bu tür seçim oyunlardan koruma konusunda çok hassastı ve tarafsız bir yönetimi vardı.

TÜRSAB ÖNCE GÜVEN VE BARIŞ ORTAMI GETİRMELİ BİRLİK İÇİNE...
Artık herkes kendine çeki düzen vermeli. Ayrımcı, ön yargılı, bölücü davranış ve söylemlerden uzaklaşılmalı. Değişim önce böyle başlamalı. Güven ve dostluk ortamı yaratılmalı TÜRSAB camiasında. Başkanların SEÇİM savaşında seyahat acentaları çok yıprandı. Yeni bir sayfa açılacaksa dayakla değil, barış ve güç birliği çağrısıyla, SEKTÖRE KUCAK AÇAN BİR ANLAYIŞLA HAREKET EDİLMELİ. AKSİ HALDE BU KAVGALAR HİÇ BİTMEZ.
          |                              

Nilgün ATAR
Turizm Yazarı
09 Nisan 2018 Pazartesi
Mesaj Gönder 1658 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
İSKAMBİL MASASINDA HAZIRLANAN SKANDAL PROJEYE VALİLİK İZNİ

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
NE GÜZEL DOSTUMUZDUN SEN ARTUN BABA

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
OTELLER DOLDU, VİLLA TURİZMİ PATLADI

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
PALERMO, KATANYA, SİRACUSA

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
MANİSA NİOBE'Yİ ARTIK AĞLATMA..!

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE TAM ERİŞİLEBİLİRLİK III

Dilek H. Sipahi Aybar
Yazara Mesaj gönderin
KADIN, İNSAN VE TURİZM

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
HAYAL GÜCÜ GÜÇ VERİR!

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .