KASTAMONU, 2018 TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR BAŞKENTİ

Esenlik Arayanlar İçin


Ilgaz Dağı Oteli nde 20 yıl öncesinden başlayan ve günümüzde FERKO tarafından devam ettirilen başarılı Devre Tatil uygulamaları ve otel işletmeciliği ortamında bu yıl da esenlik kazandık. http://trend.mynet.com/daglarin-insan-sagligina-5-sasirtici-faydasi-1036076

Buranın, sunduğu imkanlarla, Yüksek Rakım Esenliği olarak nitelendirdiğimiz, HEIDI nin diyarı Alplerde yaygın bir tatil türü olan, iklimsel dinlence ortamlarının örnek alınabilecek güzel bir uygulaması olarak önerilmeye değer olduğunu da belirtmeliyim.

Ankara ve İstanbul başta olmak üzere Kastamonu Havaalanı nedeniyle tüm ülkeden 5 saat içerisinde ulaşılabilen bu tesisler ve bulundukları ortam yaşam iksiri olarak gerçekten denenmeye ve bizim gibi müdavimi olmaya neden oluyor. www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp?ID=30829

Çevrede bulunan diğer işletmelerin de dahil edileceği Kalkınma Ajansı desteği ile gerçekleştirilecek projeler yöre kadar buraya gelecek kişilerin de yararına olacaktır.
FERKO Ilgaz Dağı Oteli ve Tatil Beldesine gelirken, FERKO Ilgaz Mountain Hotel & Resort işaretlerini izlemek zorunda kalsak da çoğu kimsenin Resort sözcüğünün anlamını bilmeden tesise geldiğine tanık olduğum için buranın bir “Dinlence Beldesi '' ve “Esenlik Ortamı '' olarak tanımlanmasının daha benimsenebilir bir etki sağlayacağını düşünüyorum. Tesis bulunduğu ortam, sunulan destekleyici etkenlikler ve özellikle çalışanları ile bu anlamda tüm donanıma fazlasıyla sahip, her türlü hak ediyor.

Turizm Dilimiz
11 milyon kişiye ve 700 milyona yaklaşan geceleme büyüklüğüne ulaşan iç turizmde İngilizcenin yoğun olarak kullanılması sadece burada değil müşterisinin neredeyse tamamı Türk olan tatil beldelerimizde de yaygın olarak görülüyor. Yörelerin ve işletmelerin tanıtımında kullanılan, nedenini bilemediğim, sorduğumuz da çalışanların da açıklayamadığı İngilizce Sözcükler var. Oysa Dünya turizmindeki yerimiz ve iç turizmdeki gelişmeler Türkçe nin de kullanılabileceğini gösteriyor.
www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp?ID=32052

İstiklal Yolu
23NİSAN ı bize emanet edenleri İstiklal Madalyalı İnebolu dan Ankara ya uzanan İstiklal Yolu üzerinde bulunan Ilgaz Dağı Geçidinde, FERKO nun bahçesinde bulunan Şerife Bacı nın kağnılı heykelinin önünde Dedem Şükrü BARBAROS un İstiklal Madalyası nın gururu ile şükran, minnet duygularımızla ve rahmetle andık.

Ankara Kastamonu yolu üzerindeki bir doğa olayından da bahsetmeden geçmek istemiyorum. Ilgaz ilçesinden 8 Km geçtikten sonra araçları ters istikamette hareket ettiren bir güç var. Yıllardır her geçişte denediğimiz bu olay göz yanılması mı, yoksa başka bir etki mi bilemem ama Karayolu ndan gidenler için yaşanması önerilebilecek bir olay.

Ilgaz ve Küre Dağları
Tesis merkez alındığında esenlik ortamının kazandırdığı enerji ile Çankırı ve Kastamonu illerini kapsayan Ilgaz Dağı Milli Parkı (http://ilgazdagi.tabiat.gov.tr/) içerisinde yer alan Ilgaz Dağı zirvesinin yakınlarındaki göle, Kastamonu ya ve hatta İnebolu ya kadar gitmeden Küre Dağlarının bahar çiçeklerinden oluşan halılarını görmeden, yaşamadan, fotoğraflarını paylaşmadan dönmemek gerekiyor.

Türk Dünyası Kültür Başkenti
Otelde iken Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri ile ilgili herhangi bir bilgi olmaması dikkatimi çekmişti. Ankara da yapılan Kastamonu Tanıtım günlerinde değinilmesine rağmen ayrıntılı etkinlik programı yola çıkmadan önce bir derginin eki olarak verilen Kastamonu broşüründe de yer almıyordu. Anlaşılan Sosyal Medyada yapılan paylaşımlar düzenleyiciler tarafından yeterli görülmüştü.

Bu düşünceleri kendime açıklamaya çalışırken sorularımı yanıtını Kastamonu ya uğradığımız gün Valilik te Kültür Dünyası Başkenti ile ilgili olarak yapılan, öncelikle MAYIS ayı İçerisindeki toplantıların ele alındığı İstişare Toplantısı haberlerinde buldum.

Hem Sayın Vali, hem de Sayın Belediye Başkanı çok haklı olarak iyi niyetler içeren, Açılış Törenleri sırasındaki evrensel mesajlarla ile başlayan bu önemli etkinliğin son 6 ayında kalıcı izlenimlerle sona ermesini istiyorlar; Kentin her tarafının afişlerle donatılmış olmasını onlar da yeterli görmüyorlardı.

Yöneticilerin de üzerinde durdukları gibi temel sorun kentsel fizik yapıdan çok yaşayanların buna sahip çıkmaları, kendilerini katılımcı olarak tanımlamaları, bu etkinliklerden yararlanabilecekleri gibi sonuçlar aramaları noktasında düğümleniyor.

Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul ve Eskişehir den sonra, Kastamonu nun da etkinlikten sonra özelliği unutulan bir Türk Dünyası Şehri olmasını istemiyorlar. Bundan sonra seçilecek şehirlerle birlikte yapılanların kalıcılık ve nesillere aktırılması önem taşıyor.
Değinildiği gibi şimdiye kadar sadece eğlence amaçlı yapışan festivallerin yaşayanlar üzerinde bıraktığı izlenimlerin etkisi ile bu alamdaki etkinliklerin boyutlarını, kalıcı ve sürekli etkilerini algılamak zor oluyor.

Tanıtım Yaklaşımımızın Ürün Ve Hizmetler Kadar Önemli Olduğu Unutulmalı
Shangai EXPO için bulunduğum sırada dikkatimi tüm gençlerin, öğrencilerin konu hakkında bilgi sahibi olmaları; kente gelenlere bu konuda yardımcı olmaları idi. Konuştuğumuz gençler 1 yıl önceden bu konuda okullarda dersleri sırasında bilgiler aldıklarını evlerinde, çevrelerinde bu bilgileri paylaştıklarını söylemişlerdi.

İstişare toplantısı haberlerinde bu anlamada da bir eksiklik olduğunu sezdim. Orada herkes Gençler, mağaza çalışanları, taksi sürücüleri, otel çalışanları Shanghai EXPO hakkında bilgi sahibiydiler ve bunu aktarıyorlardı.

Sonrası için de örnek olacak bir yapılanma ile Kastamonu da yıl sonuna kadar planlanan Kültür Etkinlikleri okullar kapanmadan tekrar ele alınmalı yaz tatiline çıkacak öğrenciler kentte ve gittikleri yerlerde bu güzellikleri taşıma imkânı bulmalıdır. Yaz döneminde öğrenciler kendilerini birer tanıtım görevlisi gibi hissetmeli konukları bilgilendirmelidir.

KUZKA nın görev bölgesindeki iller için belirlediği Travel (nedense bu da İngilizce) uzantılı İnternet sitesi yapısı kapsamında Kastamonu Travel başlığı altındaki öneriler ve gezginlerin gözü ile yapılan anlatımlar da bu alamda güncel ve yeterli olamıyor; Kültür Başkenti programı günlük olarak duyurulmadığı için o gün Kastamonu da olanlar da izleme ve katılma imkanı bulamıyor. www.kastamonu.travel/Home/Anasayfa

Sayın Vali nin tespitlerinden ve Sayın Belediye Başkanı nın çağrısından tanıtımın destekleyici, doğrulayıcı etkilerini içeren yönleri ile tamamlanmasına, hedeflerin iyi seçilip onlara yönelinmesine ihtiyaç duyulduğu anlaşılıyor. Dijital ortamda oluşturulacak bir iletişim programı ile panolardan ve akıllı telefonlar üzerinden anlık bilgilendirmelerin sağlanması gibi.

Basının Etkin Olarak Kullanılması
Toplantıların sadece çağrılılara özel bir ortamda, basın bültenlerinde aktarldığı şekli ile kalmaması için Ulusal Basın, Yerel Basın ve Turizm Basınının katılımı sağlanmalıdır. Kastamonu dan geçen turlar için bir özendirici yöntemle Gecelemelerin kentte yoğunlaşması için seyahat acentelerine destek sağlanabilir.

Yerel ürünler çarşılarını, el sanatları merkezlerini gezmeden, yemeklerini tatmadan ve Kastamonu daki önemli mekanları görmeden dönmeyin başlığı altındaki 10 tavsiye arasında Kültür Başkenti etkinliklerine katılınması gibi bir öneri de yer almıyordu. Kastamonu daki Tanıtma Bürolarında da bilgi, belge ve program yoktu.
Yıl sonuna kadar sürecek 100 den fazla etkinliğin sadece sosyal medya uzantılı hesaplardan izlenmesi ve sadece çağrılılara hitap etmesi yerine kentin çeşitli merkezlerinde günlük ve anlık olarak duyurulması, seyahat acentelerine ve turizm medyasına da bültenler halinde güncel olarak gönderilesi yerinde olacak, bir anlamda telafi edici katkı sağlayacaktır.
Bu anlamda gazetemizde bir uygulama başlatabiliriz.

Uzun Vadeli Programlar
Kastamonu Üniversitesi nin bünyesindeki Turizm Fakültesi nin şimdiye kadar gerçekleştirdiği başarılı alışmalar gibi bu anlamda geliştirileceği uzun vadeli Öğrenci değişim programlarının desteklenmesi ve öğrencilerin etkinliğin her aşamasında, ilgili kurum ve kuruluşlarda görev almaları, bir turizmci gözü ile öneriler sunmalarına imkân hazırlayacak, deneyim kazandıracaktır.

Türk Dünyası Kültür Başkentleri etkinliklerinin başarısı için Eylem Planları, Milli Kültür Şurası Kararları, Kültürel Kalkınma Eylem Planı ve Turizm Şurası kararları kapsamında tekrar irdelenmeli; kısıtlı yöresel imkanların ötesinde sağlanacak desteklerle uzun yıllar devam edecek bir unutulmazlık planı olarak ele alınmalı; bu büyük emek ve çabanın, fuarlarda yapılan tanıtımların ilgilenen, Kastamonu da yaşayan, çalışan ve yolu uğrayan herkese hitap etmesi ve isteyenler için özel gezilere konu olması sağlanmalıdır.
Son 6 ayda hem Kastamonu hem de ülkemiz için kalıcı sonuçlara ulaşılması dileği ile.
---------------------------------
İlgili linkler:
http://www.kastamonu2018.com/v2/
http://www.kastamonu2018.com/v2/etkinlikler/
http://www.kastamonu.gov.tr/2018-yili-turk-dunyasi-kultur-baskenti-kastamonu-etkinlik-program-katalogu


          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
09 Mayıs 2018 Çarşamba
Mesaj Gönder 1344 Yorumlar

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
KARS'TA DÖRT YANLIŞ TÜM DOĞRULARI GÖTÜRÜYOR

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
ŞEHİRLERİMİZİ PLANLAMA DEĞİL, RANT YÖNETİYOR!

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
4 KUŞAK TURİZM...

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
ALZHEİMER HASTALARINA KÖYLERDE MUTLU YAŞAM

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
FRANSA ŞATOLARI

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
ARTIK KADIN ELİ TÜRSAB'A DA DEĞMELİDİR

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
TURİZM ELÇİLERİNİZ MİSYONUNUZU DEVAM ETTİRECEK

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
DÖRT GÜNDE PARİS

Dursun YILDIZ
Yazara Mesaj gönderin
BÜYÜK KENTLERDE SU İÇİN ENERJİ VERİMLİLİĞİ KONUSUNDA NE YAPILMALI ?

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .