TÜRKİYE BU İŞİ BİZDEN DAHA İYİ YAPIYOR

Tanıtım Bülteni... (Değişen dünyada şansımızı artıracak yeni düşüncelere ihtiyacımız var)

1997 yılında Avusturya basınında yer alan “Türkiye den Öğrenmemiz Gerekenler '' başlıklı makalede yaratıcı gücümüze ve sektörümüze yapılan göndermelerin halen geçerli olduğu zaman sürecinin yansıdığı Tanıtma Genel Müdürlüğü tarafından 3 ayda bir yayınlanan “TGMbülten '' posta ile de ulaşmaya başladı.
www.tanitma.gov.tr/TR,133608/tanitma-genel-mudurlugu-bulteni.html

Bu yazılar o günlerde ülkemizin yaptığı mal, hizmet, eğitim gibi tüm üretimlerin gelen ziyaretçilerin ilgisi ile turizmin ihracata katkısı anlamında “Turizm İhracı '' konulu bir makale yazmamız için de cesaret vermişti.
Uzmanlaşma sürecinin yaşandığı turizm medyası alanında bir turizm yazarı olarak da 15. nci sayıdaki konular arasından seçtiklerim için de bazı değerlendirmeler yapmak istiyorum.

Öncelikle, Tanıtma alanında yapılan çalışmaların yorum ve değerlendirmelerin, tüm turizm camiamızda titizlikle izlenmesi gerekenlerin yer aldığı, yaptıklarımız için cesaret veren bu bülteni geçmiş sayıları ile birlikte eğitim dünyamıza da uygulamaların yansıdığı bir ders aracı olarak öneriyorum.

Yenileşime Çağrı
Kapağın arkasında yer alan karikatür sanki ITB de verilen mesajların bir aktarımı gibi. Bazı satır başları da geleceğin turizminin kavramlarını mizah yoluyla hatırlatırken, alınması gereken önlemler ve imkanlar konusunda da güzel izler saklıyor. “Değişen dünyada şansımızı artıracak yeni düşüncelere ihtiyacımız var '' cümlesi ile başlayıp, sektöre yeni yapılanmalar, kurumlar ve işbirlikleri ile açılımlar yapılmasını öneren bir çizgi roman, iyi okunması gerekiyor.

Bana göre bültende Turizmin ve gezginlerin yeniden tanımlandığı yeni dünya yapılanmasında bir süre sonra iç ve dış Üretimin evrenselliğinden ticaretin evrenselliği aşamasına gelen Dünya turizmi de evrensel (global) bir iç Pazar olarak tanımlandığında bildiğimiz turizm kavramlarının yerini Endüstri 4.0 ortamında yaşayanların bu kavramlara hakim olan dünya gezginlerine terk etmesi beklentisi açısından bir çağrı da var.

Ying Yang ve Nazar Boncuğu
Öncelikle 2018 yılı Çin de Turizm Yılı Logosunun hikayesini pazarlarda yöresel etkilerin birbirini etkileyecek tarzda ele alınmasının önemli bir başlangıç olarak değerlendiriyorum. TURKEY HOME un 4 yılı aşan başarı çizgisinde pazarlara, özellikle kendi kadim kültürü olanlara göre geliştirilmiş logolar çağını başlatan bir ülke olabilir miyiz.

Tanıtım otoritelerinin işlevlerinin ve tanıtım ilkelerinin gözden geçirildiği günümüzde 2000 yılında dünya tanıtım piyasasına getirdiğimiz yeni kavramı 20 yıl sonra yine biz yenileyebilir miyiz.

Turizm ve Arkeoloji
Floransa da düzenlenen TOURISM A (Arkeoloji ve Kültür Turizmi Fuarı) ulusal ve uluslararası destinasyonları arkeoloji ve kültür turizmi teması altında birleştiren önemli fuarlardandır. izto.org.tr/demo_betanix/uploads/cms/yonetim.ieu.edu.tr/6637_1520944500.pdf

AB tarafından Türkiye de bir Arkeoloji Enstitüsü kurulması projesi kapsamında desteklenen açılımı da desteklemesi anlamında bir yerindelik olarak değerlendirirken, 12.000 yıllık birikimi ile Anadolu ya diğer arkeoloji fuarlarına da katılımın yolunu açan bir yerindelik olarak görüyorum.
SİNOPIE Müzesinin (Pisa) ve Sinop Kırmızısı renginin tescil edildiği İtalya ve diğer ülkelerdeki farkındalıklarımızın Arkeoloji Fuarları ile dünya kamuoyu ile paylaşılmasının Bakanlığın temel
ilkleri ile de uyumlu olacağını düşünüyorum.


Türkiye de Tatil: Olması Gereken Buydu
Kapaktaki karikatüre de yansıyan yönü ile ITB sırasındaki TÜRKEI: IMMER WIEDER SCHÖN (Türkiye Hala Daha Güzel) tespitini TÜRKEI: KEIN TRAUM KANN SCHÖNER SEIN (Hiçbir Rüya Bu kadar Güzel Olamaz) birlikte değerlendirdiğimde Pazarı tekrar rüyadan gerçeklere döndüren içeriği ile güçlü bulduğumu ve arkasına yüklenen “Die Deutschen Zieht Es Wieder İn Die Türkei '' (Almanlar Türkiye ye Geri Dönüyor) So soll er sein - der Türkeiurlaub yorumlarının da tüm zamanların çabalarını tekrar güçlendiğini düşünüyorum. www.welt.de/wirtschaft/article172389935/Tuerkei-Deutsche-Urlauber-geben-ihre-Zurueckhaltung-auf.html

Benim için anlam ifade eden 2 etkinliğe de burada değinmek istiyorum:

BOOT DÜSSELDORF
1983 yılı dünya yatçılığına rekabet ortamında katılma kararlılığını ortaya koyan Türkiye nin Akdeniz deki o zamanki ilk sınavında, BOOT DÜSSELDORF ta 1984 yılında Erol ÖZÜDOĞRU ile birlikte hizmet verirken duyduğumuz gurur bize yaptıklarımız ve yapacaklarımız için cesaret vermişti. Daha sonraları kardeş ülke ve Sinop ÜLGEN KOTRA gibi bu alanda farklı ilgi konularını da taşıyan her statüde sektörle beraber yakaladığımız başarı çizgisini halen devam ettirenlere şükranlarımı sunmak isterim.

VİYANA Fuarı
Viyana (Ferien Messe Wien) Türkiye nin zor yıllarında INTOUR ve GULET REISEN la birlikte örnek alınacak katılımlarla yer aldığımız fuarlardandır.

1997 yılında Viyana Turizm Büromuzun en başarılı ülke temsilciliği olarak seçilmesi ve aynı yıllarda GULET in en başarılı tur operatörü olarak seçildiği dönemlerin izlerinin sürdüğünü Bültenin sayfalarında tekrar yakalıyoruz.
Yine o yılların, zorlukları yaşadığımız dönemlerin iki basın değerlendirmesine de yer vermek istiyorum.

Diğer sayfalardaki etkinliklerde de başarı çizgisini sürdürebilen, yazımızın başlığına yansıyan bir yapının varlığını yapılanları Türkiye nin kararlılığı olarak değerlendiren Almanya Basınında yer alan “Tatilin her zaman güzel olduğu Türkiye ITB de bir şeyleri örten değil gerçek değeri ortaya çıkaran bir tema ile kendini tanıttı. Almanlar gerçekten Türkiye ye geri dönüşlerini göstermeye başladılar. '' Konulu yazılarda görmekteyiz.

Türk turizm medyasının içinde yer alan turizmhaberleri.com olarak da katılım sağlandıkça yapılanları değerlendirmekten, başarı dileklerimizi paylaşmaktan mutlu oluyoruz.          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
15 Mayıs 2018 Salı
Mesaj Gönder 684 Yorumlar

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
MALTA'DAN GURURLANDIRAN İKİ ÖDÜLLE DÖNDÜK..

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
TURİST REHBERİNİN GÖZÜNDEN FOTOĞRAF TUTKUSU

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
300 DOLARLIK MERMER İÇİN 30 BİN AĞACI KESECEKLER!

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SIRT ÇANTALI TURİST DAHA FAZLA HARCAMA YAPIYOR

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
PRİZREN KAHRAMANLARI II

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TAORMINA, SİCİLYA

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
ANTALYA'DA YAŞANAN FIRTINA VE HORTUM FELAKETİ

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
TUR OPERATÖRLERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİN DEĞİŞİM ELÇİLERİ OLUYOR

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .