DRAMA KÖPRÜSÜ

Köprü değil Kemer

Drama Köprüsü gerçekten var mıydı yoka bir benzetmeden dolayı aslında köprü değil de kemer miydi? Hakkında çok şey söylendi, anlatıldı. Hatta köprünün eskiden var olduğu ama sonra da yıkıldığıydı.

İnternette dolaşan görüntülere göre köprü aslında bir su kemeri. Drama-İskeçe yolundan yaklaşık 15-16 km gidilince karşınıza çıkan bir yapı. Nikiforos yerleşiminin orada. Bu yol köy yolu olup bazen dar, çoğunlukla virajlı ve kimi yerde tabelasızdır. Bölgeye yabancı olanlar için geceleyin bu yoldan geçmenin zor olacağını söylemek lazımdır.

Drama kenti pamuk üreticiliği ve tütüncülükte ileri bir kent iken bugün turizm gelirlerini de her geçen günü arttıran bir şirin yerleşimdir. Makedonya Krallığı zamanında kurulmuş olan kentin kanımca kurucusu da Büyük İskender in babası Filip tir. Yakınlarında Kral Filip adına kurulmuş eski bir yerleşim de mevcuttur.

Osmanlı idaresine 1375 lere doğru giren Drama, Balkan Savaşı nda elimizden çıkmıştır. Drama Kalesi ni kılıç sallamadan alan Türkler, kenti yine kurşun sıkmadan neredeyse teslim etmişlerdir. Bölgenin Türkleştirilmek için özellikle Karamanoğullarından getirilen obalar Yıldırım Bayezid döneminden Fatih döneminde kadar kesin iskâna tabi tutulmuştur. Hatta 1603 e doğru en son Tekfur Dağı ndan getirilen Yörüklerden Drama nın yüksek tepelerinde hala yaşayanlar olduğu söylenir.

Drama, Serez beyleri devrinde hareketli günler yaşadı. XIX.yy da Dramalı Mahmud Paşa, Yunan ayaklanmasında Drama dan toplanan gönüllülerle Serasker Selim Paşa komutasında Kolokotroni Savaşı na katıldı ve Tırhala yı ayaklanan Yunanlılara karşı savundu. İmparatorluğun iç yönetimini yeniden düzenlediği XIX.yy ın ikinci yarısında Drama, Selanik vilayetine bağlı 131 köylü ve 53 bin 167 nüfuslu bir sancak merkezi oldu.

Balkan Savaşı nda Ali Yaver Paşa komutasındaki ordu, Ferecik te Bulgarların eline düşmüş, çok zulüm gördü. Daha sonra Yunanlıların eline geçti ve Londra Antlaşmasıyla Yunanistan a bırakıldı. I. Dünya Savaşında yeniden Bulgarların eline geçen Drama, bu savaşın sonunda kesin olarak Yunanistan a bırakıldı. II. Dünya Savaşında bir süre yine Bulgarların eline geçen Drama savaş sonunda tekrar Yunanistan da kaldı. Lozan Konferansı ndan sonra Türkiye deki Rumlara karşılık, Yunanistan daki bütün Türklerle birlikte Drama halkı da Türkiye ye getirildi. Bugün Drama da birkaç aileden başka Türk kalmamıştır.

Osmanlı imparatorluğu döneminde buraya çeşitli mimari eserler yapılmıştı ama bugün bunları görmek pek mümkün değildir. Sadece Yıldırım Bayezid devrinde yapılmış 3 cami, birer küçük kütüphane, 1 idadiye, 1 rüşdiye, birkaç sıbyan mektebi yapılan eserlerin çokluğunu bize kolaylıkla anlatır. Ayrıca dokuma tezgâhları. Drama, Osmanlı zamanında pamuk dokumlarıyla çok ünlüydü.

Drama da Osmanlı eserleri arasında özellikle Kurşunlu Cami (Ferhad Paşa) ve Nasuh Paşa Hanı Balkan Savaşı nda harap olmuştur. 1847 yılında yapılmış çeltik arazisi nehirleri üzerindeki iki köprü (özellikle Dupniçe), 1875 yılına ait bir hapishane, 1907 yılından kalma Mekteb-i İdadi-i Mülkî içine bir bina ve 1858 tarihli Mahmud Paşa Medresesi Osmanlı-Türklerinin kentte imar-bimar anlamında kazandırdıklarındandı ama maalesef…

Türkülere konu olan Drama Köprüsü ise aslen bir su kemeri olup Drama-İskeçe yolu üzerinde Drama dan 17, İskeçe den ise 67 km mesafede yer almaktadır. Nikiforos (Nusratlı) köyüne gelince dikkatlice dere kenarına bakılması tavsiye olunur; bir de gündüz gözüyle gidilmesi ve hava aydınlıkken oradan geçilmesi... Yoksa bizim gibi karanlığa kalır, hele kışın sağanak yağış altında oldukça zorlanırsınız ve bir şey göremezsiniz.


          |                              

Asil S. TUNÇER
Profesyonel Turist Rehberi
16 Mayıs 2018 Çarşamba
Mesaj Gönder 1017 Yorumlar

Hikmet TOSUN
Yazara Mesaj gönderin
ALAADDİN KÜLLİYESİ'NİN SİNOP TURİZMİNDE VE GELECEĞİNDE YERİ VE ÖNEMİ

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
BAKANLIK ÇED RAPORLARINI OKUMADAN MI ONAYLIYOR?

Dilara Bahtiyar SARI
Yazara Mesaj gönderin
ÇİN PAZARINDA KIRMIZI TURİZM

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
ULUSAL DEĞERLER, YEREL KATKILAR

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
ALZHEİMER HASTALARI İÇİN GÜZEL VE KOLAY 50 AKTİVİTE

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE TAM ERİŞİLEBİLİRLİK

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
HAVALİMANLARI TAŞIMACILIĞINDA TEKELLEŞME TARTIŞMASI... Yorum VAR !

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
KİBYRA ANTİK KENTİ

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
TATİL KÖYLERİMİZİN ANATOMİSİ

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .