KÜRESEL ISINMA VE KARBON SALINIMINA TURİZM ENDÜSTRİSİNİN OLUMSUZ ETKİSİ.

(8 Mayıs 2018 tarihli Fransız Doğa ve İklim Değişikliği Dergisi araştırmasından..)

Yaklaşık on gündür sadece ülkemizde değil dünyanın pek çok şehirlerinde etkin olan sağanak sonucu sel felaketleri can kayıplarına yaralanmalara ve ciddi ekonomik zararlara yol açtığı haberleri gündemden düşmüyor.
30 mayıs 2018 sabah haberlerinde Konya-Karapınar daki Meke gölünün, kuraklık ve küresel ısınma nedeni ile kuruması, 8 mayıs 2018 de Fransız Doğa ve İklim Değişikliği Dergisinde yayınlanan çalışmadan alıntıları size yollamama neden oldu

Araştırma özetinden önce bir anımı paylaşmak isterim: “Yetmişli yılların başında Kapadokya önce Fransız ve İtalyanlar tarafından adeta keşfedilmiş ancak henüz ASMALI KONAK dizisi çevrilmediği için ülkem insanları tarafından patatesi ile tanınıyordu. Özellikle Yeraltı şehri bulunan Derinkuyu su olmadığı için kıraç patates yetiştiriyordu; civar adeta bir çöl görünümünde idi ve yerli halk tarafından bu yörenin adı KELLAH diye anılıyordu. Öyle ki işler kesat oldu denmez “Kellah a döndü“ denirdi. Ne zaman sondajlar vurulmaya başladı; ilk önce 10-15 metrede çıkan su sonraları dibe kaçarak 150 metreleri buldu. Birkaç tondan binlerce tona çıkan üretimin getirisi kesme taştan villalari bakır dövme kapılara ve her hasat sonrası tarlalarda yakılan şenlik ateşinde yapılan alemlere yatırıldı. Su bitti sondajlar betonlandı ve orası KELLAH A DÖNDÜ.“

Küresel ısınma ve karbon salınımına turizm endüstrisinin olumsuz etkisi araştırmasından çarpıcı başlıklar:
Olağanüstü büyümesi beklenen turizmin şimdiye dek olduğundan %8 daha fazla ağırlığa sahip sera gazı emisyonu üretmesi bekleniyor. Araştırmacılar, 2009-2013 yılları arasında sektörün küresel ayak izinin 3.9 dan 4.5 (GtCO2) ulaştığını, bunun daha önceki değerlendirmelerin 4 katı arttığını belirtiyor.

Bu beş yıl boyunca dünyadaki turizm harcamalarının 2500 milyardan 4700 milyar dolara ulaştığını belirtiliyor ve % 4 lük sektör büyümesinin en az 2025 yılına kadar devam etmesi bekleniyor. Burada şahsen dikkatinizi çekmek istediğim nokta 4700 milyar gibi bir hacimde %4lük büyüme 188 milyar gibi çok ciddi bir artışı ifade etmesidir.

Turizmin büyümesi ve karbon yoğunluğu göz önüne alındığında küresel sera gazı emisyonlarının artan payına dikkat edilerek durumun sürekli izlenmesi uyarısında bulunuluyor. 160 ülke örneğini araştıran yazarlar özellikle hava taşımacılığının turizm emisyonlarının %20 sini oluşturduğunu belirtiyor.

Akademisyen Ya-Yen-Sun Hindistan ve Çin den gelen turizm talebinin hızla büyüdüğünü ve bu trendin en az daha on yıl devam edeceğini beklediğini ifade ediyor. Nüfus büyüklüğü yanı sıra endişe verici olan insanların daha SIK ve daha FAZLA uçakla seyahat etme eğiliminde olmasıdır.

2013 yılında ABD turizmde en yüksek karbon salınımına sahipti ve sırası ile Çin-Almanya-Hindistan-Meksika ve Brezilya ABD yi izlemişti. Öte yandan Hırvatistan-Yunanistan-Taylan gibi popüler yerler de yabancı ziyaretçilerden etkilenmişti.

Etki sadece ulaşımdan değil tüketilen mal ve hizmetlerden de kaynaklanmaktadır.
Sydney Üniversitesi akademisyenlerinden Arinuma Malik; Analizimiz gerçek turizm maliyetine eşi görülmemiş bir bakış sunuyor“ demiştir. Alınan önlemlere bağlı olarak 2025 teki projeksiyonlarının 5 ila 6.5 GtCO2 aralığında olacağı düşünülmektedir.

Birleşmiş Milletler iklim sekreteri Patricia Espinosa alınacak her türlü önlemin turizm sektörü lehine olacağını, her + satışın çevrenin korunmasına bağlı olacağını ifade etmiştir.

Ya-Yen-Sun ise “Yolcuların daha az ve eve daha yakın seyahat davranış değişikliği marjinal olup teknolojik gelişmeler -örneğin enerji verimliliği gibi- ilerlemeler de yavaştır" demektedir.

Yazarlar, “hava basıncını da içeren bir karbon vergisi veya emisyon ticaret planının uygulanması baskısının artırılması gerekli olabilir“ demektedir.

İATA ya göre toplam yolcu sayısının 2036 yılına kadar iki katına kadar artması beklenmektedir. Havacılık faaliyetleri tüm insan faaliyetlerinden üretilen CO2 emisyonlarının %2 sidir. Uluslararası toplum tarafından kabul edilen Paris antlaşması 2C altında ısınmayı sürdürmeyi amaçlamakta ancak havacılık ve turizm dikkate alınmamaktadır. Bu aşamada tüm ülkeler taahhütlerini gerçekleştirse bile araştırmacılara göre dünya en az +3C ‘yi görecektir.

Yorumsuz olarak dikkat çekmek istediğim diğer bir husus ise; 28-mayıs ENVIRONNEMENT.COM Haberine göre, Fransa- Vauclus da bulunan Saint-Christol d Albion kışlası fosil yakıt kullanımını terk ederek güneş enerjisi destekli bio enerji ile havuz-spor salonu-lojmanlar dahil 80300 metre kare alanı ısıtıp-soğutmakta ve sıcak su temini sağlamakta olup karbon emisyonunda %91 ve enerji faturasında ise %70 azalma sağlamıştır.

Voyageons-autrement projesi uygulaması ile Fransa da doğa gezileri ön plana çıkarılarak yürüyüş-bisiklet veya daha farklı ulaşım önerilmektedir.

Son olarak bir Avrupalı günde ortalama 22 litre su tüketmektedir. Tatil amaçlı ülkemize gelen turistlerin her havuza girişlerinde duş yaptığı düşünülürse, (ki haddimi aşmak istemiyorum, en doğrusunu otelcilerimiz bilir) bu konuda da farklı önlemler alınabileceğini düşünüyorum.

Yerel ve merkezi yönetimlerin denetimlerine bırakmadan iç denetimimiz ile konunun paydaşları TÜROFED-TÜROB-TÜRSAB-TUREB-TTYD, üniversite ve çevre kuruluşları ile bir araya gelerek çözümler üreteceği umudu ve saygılarımla.

A.Nejat Şardağı
National Contact Point
For ENAT in TURKEY
      |                              

A.Nejat  Şardağı
European Network for Accessible Tourism ENAT Türkiye Temsilcisi
01 Haziran 2018 Cuma
Mesaj Gönder 2336 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
36 GÖLÜ KURUTTUK, 14 GÖL DE TEHLİKEDE!

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
OTELLER DOLDU, VİLLA TURİZMİ PATLADI

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
AKDENİZ TURİZMİNİN ANAHTARI KUZEY KIBRIS'TA..

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
ANADOLU'YA AÇILAN KAPILARIN ÖRNEK İŞLETMELERİ...

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
PALERMO, KATANYA, SİRACUSA

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
MANİSA NİOBE'Yİ ARTIK AĞLATMA..!

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE TAM ERİŞİLEBİLİRLİK III

Dilek H. Sipahi Aybar
Yazara Mesaj gönderin
KADIN, İNSAN VE TURİZM

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .