RUMEN SİYASETÇİYE YOLSUZLUK HAPSİ

Gideceği limanı bilmeyen bir kaptana, zaten hiç bir rüzgâr yardımcı olmaz.

Türkiye bu Pazar seçime gidiyor. Gittiği yeri ve yönü biliyor mu, bunu Pazartesi günü sabah kesin sonuçlar açıklanınca göreceğiz.

Amacım kesinlikle siyaset yapmak değil zira ben hiçbir siyasi partinin ne üyesi ne de sözcüsü oldum. Ayrıca hiçbir ideolojinin de çığırtkanlığını yapmadım. Biliyorsunuz sözlerimiz ağzımızdan çıkmadığı sürece bize aittir fakat sarf ettikten sonra biz onlara… İşte bu yüzden yine her zamanki gibi doğruları yazdım.

Seçim nedeniyle ertelenen Romanya turuma üzüldüm ister istemez ama oradaki gelişmeleri yakından izleyen biri olarak da Romanyalılar adına sevindiğim bir olay yaşandı. Ülkeyi neredeyse harap eden ve son bir buçuk yıldır UE’deki pozisyonunu riske atan, en yozlaşmış parti lideri Liviu Dragnea dün 3,6 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bunun devamında hükümetin dahi iktidardan düşmesi ve seçime gidilmesi de ufukta görünenlerden.

Büyük şehirlerde tekrarlanan büyük kalabalıkların katıldığı protestolar yine bu hafta sonu da yapılacak. İnanılmaz olan siyasette bile zor bir araya gelen ve çok farklı seslerin, değişik eğilimlerin olduğu geçmiş yılların 22 milyonluk ama günümüzde 18 milyona düşen nüfusuyla Romanya nın halen iktidardaki hükümetinin anayasa ve diğer kanunları değiştirme, parti çıkarına ve işbaşındaki iktidarın yolsuzluklarını örtecek siyasi yapılanmasına karşı tedbirli olmak, birlikte hareket ederek tek ses durumundaki iktidarı zayıflatıp düşürmek amacındalar.

Romanyalılar, gelecekleri, ülkenin refahı, milletin adilane yaşaması için bir araya gelip, tek ses ve tek yürek hükümeti ve onun politikalarını protesto etmeyi, yolsuzluğa bulaşmış lidere hapis cezasına çarptırmayı başardılar. Hatta protesto ve mitinglerin daha kalabalık yapılması, sayıca çok daha fazla olup daha güçlü ses getirebilmeleri adına yurtdışında bulunan Romanyalıların duyduğuma göre ve yanılmıyorsam 10 Temmuz Salı günü hepsinin ülkeye dönerek meydanları doldurmaları planlandı. Böylece “tek adam '' konumuna gelen Liviu Dragnea nın ve de hükümetteki partinin kendisini hapisten kurtarma için çıkarmaya çalıştığı kanunları istemediklerini gösterecekler.

Yolsuzlukla Mücadele Kararnamesi nde yolsuzluğa bulaşmış Sosyal Demokrat Parti (PSD) liderinin hapse girmesini engelleyen ve yaptıklarının üstünü örtmeye çalışan maddeler sayesinde Dragnea, hapisten kurtulmayı planlıyordu ama sinsi planı suya düştü çünkü halk onu affetmiyor ve cezalandırılmasını istiyor. Uyuyan halk uyandı ve Dragnea nın bir tabu olmadığı aksine kendilerini uyutup tabiri caizse “deveyi havuduyla götürdüğünü '' gördü. Okuma-yazma bilmeyen ve gerçekten aptal ama aynı zamanda çok iyi birer hırsız olan bu adamlar, iki sene boyunca tüm sistemleri mahvettiler. Sağlık, mali, eğitim ve en ciddi şekilde yasalarını değiştirmeye cüret ettiler.

Emekli sandıklarını hatta emeklilik fonlarına müdahale ettiler, çaldılar insanların haklarını. Devlet kasasında para bırakmadılar, yıllardır süregelen geleneksel ne varsa değiştirip yerine kendi kafalarına göre sistem oturtmaya çalıştılar. Romanya, neredeyse Afganistan ve Irak gibi göç veren ülke durumuna düştü. Yetişmiş insan gücü ve beyni diyebileceğimiz yaklaşık 5 Milyon Rumen, artık bu ülkede yaşanmaz diyerek ABD, İngiltere, Kanada, Almanya, Fransa, İspanya ve İtalya başta olmak üzere başka ülkelere göç etti. En ilginç olanı ise Dragnea nın 2000 yılından beridir adının yolsuzluklarda geçmesi ama buna rağmen önlenemeyen sivrilişi ve yükselişi. Dragnea, kendisi suçlarından dolayı başbakan olmayınca yerine kuklası Viorica yı başbakanlığa taşıdı.

Komedi programlarına malzeme olan başbakan ve hırsız parti başkanı aynı partideler. Devlet Başkanı Klaus Johannis kendisine karşı, karşı olmasına ama hükümet ve ana muhalefet birlikte olunca “demokrasi için bürokrasiden kurtulalım '' diyen bu işbirlikçilere pek bir şey yapamıyor zira parlamentoda da çoğunluğu ele geçiren hükümet neredeyse istedikleri gibi at oynatıyor. Yaklaşık 200 bin kişinin 1989 da katıldığı protestoda Çavuşesku devrilmişti. Son gösteri 2 milyondu. Bu o günden bu yana düzenlenen en büyük gösteriydi. Gelecek protesto gösterisinde 5 milyon gösterici hedefleniyor ve “her türlü güce sahibim, istediğimi yaparım '' diyen yüzsüzleri alaşağı edeceğe benziyor. PNL Partisi (Liberal Ulusal Party) Başkanın partisi olup diğer USR gibi partilerle birleşip ve halk desteğini de arkasına alıp bu işi başaracaklar gibi gözüküyor.

Romanya halkına bol şans, darısı benzer durumları yaşayan diğer ülkelerin başına…

          |                              

Asil S. TUNÇER
Profesyonel Turist Rehberi
22 Haziran 2018 Cuma
Mesaj Gönder 1093 Yorumlar

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
MALTA'DAN GURURLANDIRAN İKİ ÖDÜLLE DÖNDÜK..

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
TURİST REHBERİNİN GÖZÜNDEN FOTOĞRAF TUTKUSU

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
300 DOLARLIK MERMER İÇİN 30 BİN AĞACI KESECEKLER!

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SIRT ÇANTALI TURİST DAHA FAZLA HARCAMA YAPIYOR

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
AKDENİZ TURİZM FORUMU: MALTA

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
PRİZREN KAHRAMANLARI II

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TAORMINA, SİCİLYA

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
ANTALYA'DA YAŞANAN FIRTINA VE HORTUM FELAKETİ

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
TUR OPERATÖRLERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİN DEĞİŞİM ELÇİLERİ OLUYOR

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .