YETİŞKİNLER VE YETİŞENLER

Daha iyiyi hak ediyoruz düşüncesi süzgecinden geçirdikleri taleplere dolu bir yaşam kuran insanlıkla uyum halinde yaşamak için şansımız X-Y-Z kuşaklarının oluşturduğu ortamdan geçiyor.

Geleceğin yenileşim ortamı, yetişkinlerin deneyimleri ile yetişenlerin yaratıcılıklarının birleştiği Yetişkinler ve Yetişenlerden oluşan iki “Y Kuşağı '' nın birlikte oluşturacağı çözümlerden oluşacak. Geleceğimize yeni bir pencereden bakmak tıkanıklıkları çözmek, işimizin ve kendimizin İtibarını, ününü artırmak ve Nesiller arası iletişimin “Bilgi Kayması '' ve “Bilgi Kaybı '' olmadan devamı açısından her iki kuşağın birlikte olacağı eşgüdüm ortamı gerekiyor.

Ortamları Tanımak
Türkiye nin Kültür Portalı na da (https://www.kulturportali.gov.tr/) yeni bir bakış açısı getireceğini düşündüğüm Yazarımız Olay SALCAN ın yazısından bir paragrafa, Y kuşaklarının etkileşimlerine yüksek değerli bir örnek olarak, yer vermek istiyorum. (1) /haberayrinti.asp?ID=33624

2000 yılından sonra doğanların yer aldığı “Z Kuşağı '' ise Yazarımız Şebnem BAŞDERE ORMAN ın bizlerle paylaştığı bilgiler kapsamında bu önerileri dijital ortamda veriler haline getirebilecek büyük bir potansiyel olarak yetişiyor. www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp?ID=33627
Bu kuşağın içinde yetiştiği teknoloji çağının kendileri için kazandırdığı niteliklerden mutlu olmaları için bunları kullanabilecekleri ortamlara ihtiyaçları olacak.

Başarıyı artırmak adına doğru zamanda doğru hamlelerle yapılacak düzenlemeler için Şebnem ORMAN ın yazısındaki satır araları iyi okunmalı, turizmde dijitalleşmenin pazarlama ve satış alanlarının dışında da çok geniş bir alanda kullanılması gerekeceği için Araştırma Üniversitelerinde yaratıcı turizmcilere TEKNOKENT lerin kapıları açılmalıdır.

Aynı şekilde Turizm Fakültelerinin de öğrenci seçme ölçütlerini yeniden, bir mühendislik alanı çerçevesinde eğitime baz olacak yeniden yapılanmalıdır. Konuya ilişkin önerilerimizi bir başka yazımızda sunmayı düşünüyoruz.
Yetişkin deneyimli (Senior) Y Kuşağı ile Yetişen, dijital dünyaya yatkınlığı ile tanınan (Junior) Y Kuşağı (1980-1994) arasındaki uzun yaş dönemini kapsayan nöbet devrinin 50 yaşın üzerindeki gurubu ifade eden “X Kuşağı '' ile (1965-1980) daha sık oluşacağı görülüyor.

Kuşakların Söz Hakkı
Günümüzde günlük hayatta kullanmak için kararlar üreten, teknoloji ile ilgili danışmanlıklarından yararlandığımız, gelecekte yaşayacakları saygı gösterecekleri ortamı ve kuralları oluşturmak açısından gençlere ihtiyacımız var.

Cumhuriyetimizle birlikte yüzüncü yaşını kutlayacak olan Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu nun tarihimizdeki ilkleri arasında yer alacağını düşündüğüm bir faaliyetine de bu kapsamda değinerek; TURİNG dergisinin 394 ncü sayısında yer alan bilgiye göre 20 ye yakın öğrencimize İstanbul ve Ankara da sunumları ile güncel konuları X-Y-Z kuşaklarının bakış açısı ve beklentileri ile gündeme aktarma imkânı sağlayan TURİNG i kutluyorum.

TURİNG'de Kültür Ve Sanat adını taşıyan İstanbul ve Ankara da gerçekleşen etkinliklerin en önemli farkı sunumların öğrenciler tarafından yapılması. Kendini donatmak ve ilerleme kaydetmek isteyen gençlerimiz için sağlanan bu imkanın tüm kurum ve kuruluşlar tarafından örnek alınmasını diliyorum.

Tanıtma Genel Müdürlüğü Bültenleri
Teknolojinin tanıtmada da yerini ortaya koyan, 20 yıl evvel Viyana da başlattığımız hamle, evrensel anlamda en yüksek ilgi seviyesine taşınmıştır. https://hometurkey.com/en
Tanıtma Bültenlerinde örneklerine rastladığımız bu tür yenilikçi düşüncelerin daha çok paylaşılması için bültenlerde uzman tezlerinin özetlerine de yer verilmesini önermek istiyorum. Ayrıca Bültenleri eğitim malzemesi olarak müfredatta yer alması da çok katkı sağlayacaktır.
Yeteneklerin ortaya çıkmasına imkân hazırlayan bu ortamların daha da sık ve bir yönetişim ilkesi olarak benimsenmesi gerekiyor. İdarenin yeniden yapılandığı bu dönemde de Bakanlıklar ve kamu kuruluşlarının da bu oluşuma ayak uydurmaları gerekiyor.

Bakanlıklarda da uzmanların geleceği belirleyen önerilerini paylaşılması, yenilik ve yenileşim önerilerinin deneyimlerle birlikte geliştirilmesi gerekiyor. Bugün neyi değişik yapmalıyız arayışını içeren sunumlar envanter, tespit noktalarında sıkışıp kalan bildirilere yeni bir kavram ve görüş açısı getirecektir.
Ortamında yetiştikleri teknolojiyi yaşam alanlarına aktarabilecek önerilerin yeni yetişen kuşaklarda gizli olduğunu keşfeden kuruluşların ve ticari şirketlerin kurullara bu yaş gurubundan üyeler aldıklarını, danışma kurulları oluşturduklarını görüyoruz.

Kamu Diplomasisi
Turizm Diplomasisi Kültür ve Turizm Bakanlığının kuruluşundan beri içinde olduğu ve deneyim kazandığı bir faaliyet alanıdır. www.turizmhaberleri.com/koseyazisi.asp?ID=2305
Uluslararası bir nitelik kazandığına inandığım Tanıtma bültenlerinin dünyada dağıtılması TURKEY HOME kampanyasına Kamu Diplomasisi, Kültür Diplomasisi ve Turizm Diplomasisi aracı olarak da en önemli destek sağlayacak, bu alandaki çalışmaların yolunu açacak etkiler oluşturacaktır. www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp?ID=29896 (Turizm Sanatı ve Diplomasisi)

Yeni Fikirler
Başarı öykülerini hemen her gün okumaktan mutlu olduğumuz gençlerimiz için karar vericileri yenilikçi bir yönetişim ortamına davet ediyorum.
Sanatta da teknolojiyi uygulanabilir çözümlerle dile getiren fikirlere örnek olarak Yudum ÇETİNER in şeffaf piyano kapağı gerçek olan önerisine de yer vermek istedim. (2)

Pek çok gencimizin becerilerini dilimizdeki kavramlarla geliştireceklerine, hazırladıkları tezlerin yaşantıdaki boyutlarını görmeyi de hak ettiklerine inanıyorum.

Bu özellik ülke tanıtımda değerlendirildiğinde, kültür ve sanata dayanan ülke imajların gerekliliğini ve geçmişteki uygulamaların yerindeliğini ortaya koyuyor.

Sanatsal alanda söylenenlerin ve sanatsal doğruların oluşturduğu anlatılar kalıcılık özelliğine sahip evrensel bir anlatım dili oluşturuyor. Bu anlamda yeni kuşaklara deneyimli sanatçılar, eserleri ve paylaşıma yansıtan çabaları ile Ayşecan HİZMET gibi Sanatçılar, bu anlamda birer duygu ve kurgu editörü olarak da nitelenebiliyor.

Yaşamını daha iyi sürdürebilmek için düşünce ve teknoloji bazında sürekli gelişmeler içinde olan evrende yeni nesillerin payının doğayı ve sunduklarını iyi anlayabilmelerinin akıl ve farkındalık ölçütlerinde ele alınıp daha çok ortaya konmasının gereğini görüyoruz.
-------------------------------------------------------------------------
(1) Ancak ben ilk önce Anadolu'yu tanıyayım ve gezmeye Anadolu dan başlayayım ve bitirdikten sonra dünyayı gezerim derseniz son derece yanılırsınız. Çünkü hayatınızın tamamı, Anadolu' yu gezmeye yetmez ve bu nedenle de dünyayı gezmeye başlamadan bu proje sona erer. Peki öyleyse ne yapmalıyım.? Yapılacak şey; geziye ilk önce Anadolu yu gezmekle başlayın, ama arada dünyayı gezmeyi ihmal etmeyin. Ömrünüzün Anadolu daki görülecek yerleri görmeye yetmeyeceği gerçeğinden hareket ederek zamanınız el verdiğince önemli yerlerden başlayın derim.

(2) Bir hayaldi gerçek oldu, yılın icadı her piyano markasına ve uzunluğuna uyumlu şeffaf piyano kapağı. Yıllardır orkestra ile ya da vurmalı ensturmanlarla çalarken hep kapaksız çalıyordum, bu şekilde hem müzisyenlerle hem de şefle ve piyano ikilimle kontağım daha iyi oluyordu fakat sesin dinleyiciye gidişi bu durumdan dolayı akustik olarak değişiyordu. Bu şeffaf kapak sesi gerçek piyano kapağı gibi dışa aktarabiliyor...Aklıma bir fikir geldi ve neden olmasın dedim, Bernhard Kolberg de bu fikri gerçekleştirmek için girişti, çok teşekkür ederim. Bir fikrin bir tasarıma dönüşünü gördüm ve daha çok hayal kurmaya karar verdim. İyi fikirler çalınamaz paylaşılır derler, umarım birçok piyanistin işine yarar.


(Ressam Ayşecan Hizmet)
          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
28 Temmuz 2018 Cumartesi
Mesaj Gönder 1393 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
800 YILLIK KERVANSARAYA KALORİFER DÖŞEYİP KLOZET KOYDULAR!

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
SMYRNALI HEMŞEHRİLERİM AMİŞLER

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
MARDİN MİDYAT HASANKEYF 2

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
HEORTOLOGİE

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SAKLI CENNET ARTVİN

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMİN GENÇ ROL MODELİ: SİDAL YAŞAR

Elif ÇALIŞKAN
Yazara Mesaj gönderin
HAYVANLARLA KONUŞABİLSEK NE GÜZEL OLUR

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TEOS Yorum VAR !

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
IBO KONSTANZ GÖLÜ FUARI VE KAPANIŞI Yorum VAR !

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .