TURİZM GEZGİNLERİNİN TERCİHİ KÖYLERDEKİ EŞSİZ DENEYİMLER

Turizm ülkesiyiz ama turizm ürünlerinde çeşitlilik ve yaratıcılık konusunda yapacak çok iş var.

Anadolu topraklarımız üzerinde sanat, gelenek, tarih, doğa zenginliği, yaşam biçimi gibi eşsiz değerlerimiz var ve bu değerlerimiz turizmin verimliliğini artırmak üzere maalesef kullanılamıyor.

Özellikle 3.yaş ( 50-75 yaş) arasındaki gezginler yeni yerler görmek, yeni iklimleri solumak, yeni insanlarla kaynaşmak, onların gelenek ve göreneklerini deneyimlemek için her geçen gün daha çok seyahat ediyor. Ülkemiz gelenekleri, görenekleri, kültür mirasları, sanat unsurları için dünyanın iyi gezginleri için aslında bulunmaz bir vaha. Ancak dünyanın gezginleri bu potansiyel deneyimlerden haberdar olmadıkça ve turizm profesyonellerimiz olası deneyimleri turizm paketlerine monte etmedikleri sürece bu potansiyel turizm ekonomimizin bir parçası olamayacak.

Eşsiz deneyimleri yaşamak için fırsatlar köylerimizde…
Köylerimiz ise her şeyiyle turizm hareketinde deneyimleri yaşamak için bin bir zenginliğe sahip. Örneğin gül hasadında gül tarlalarında çalışanlar ile hasada katılmak; üzüm hasadına katılıp bağ bozumunun keyfini yaşamak; yaylalarda kuzuların doğumlarına eşlik etmek, köylerde doğanın nimetlerini fotoğraf karelerine almak, balıkçı köylerinde balıkçılarla balık avına katılmak, köyün ormanları ve çiçek florası içerisinde yürüyüşler yapmak, zeytin hasadında toplama ve zeytinyağı üretimi sürecine katılmak, Edremit sahillerinde altından zengin deniz suyu içerisinde egzersiz ile daha genç ve zinde olmak, eşsiz floramızdan örnekler toplamak, Göreme de balon turları ile doğanın harika görüntülerini fotoğraflama keyfini yaşamak, göç eden hayvanların molalarını gözlemek ve fotoğraflamak, kıyı köylerindeki batıklarda fotoğrafçılık veya dalış keyfi yaşamak, köylerdeki butik otelcilik ile köyün beslenme ve yaşam modelini insanlara yaşatmak (örneğin Çanakkale Yeşilyurt Köyü, Rize Ayder, Trabzon Maçka Sümela bölgesi, Sinop Ayancık Balıkçı Köyleri, Nevşehir Ürgüp köyleri gibi).

Köylerimizin birçok zenginliği, bu zenginlikleri yaşamayan insanlar için ilginç olabilir ve bu ilginçlik insanlara güzel bir hikaye ile anlatılırsa birçok insan birçok deneyimi yaşamak için istekli olabilir. Bu deneyim yaşama arzusu ise insanların tercihlerini yönlendirmede çok etkili olacağı gibi aynı zamanda da kişi başına elde edilen ekonomik kazancın birim fiyatını da anlamlı seviyede yükseltebilecektir.

Rekabetten uzaklaşmak verimliliği artırır…
Hangi ürünü veya hangi hizmeti sunarsak sunalım, sunduğumuz rekabetten ne kadar uzak ise o kadar çok dikkat çekecektir, o kadar çok tercih edilecektir ve bir o kadar da ekonomik kazanımı yüksek olacaktır. Rekabeti yok etmenin en güzel yolu; tamamen yeni, bölgeye has değerleri barındıran bir eylemin sağlayabileceği kazanımları insanlara sunmaktır.

Benzersiz heyecan, cesaret ve deneyimler popüler…
Özetle dünyanın dört bir yanındaki gezginler hala benzersiz ve cesaretli deneyimler arayışı içerisindedirler. Doğada yeniden şarj olmaktan, bir varış yerinin kültürünü öğrenmeye, bir ömür boyu macera arayışına kadar, “seyahat sağlayıcıları, misafir deneyiminin temelinin deneyimin bir parçası olduğunu hatırlamalıdır '' . Pazarlama çabalarını hedefe özgü deneyimleri merkeze alan, etrafına iletilen tecrübe ve varış yerlerinin kalitesini önceliklendiren tur ve etkinlik operatörleri, 2018’de başarılı olanlar olacaktır.

Nesillerin turizm destinasyonlarında karıştırılması…
Turizm endüstrisinde pazarlama profesyonellerinin, her neslin ihtiyaç ve isteklerini özenle değerlendirdiklerini ve tanımladıklarını düşünürsek; seyahat piyasası dünyada tekrardan gelişmektedir. 30’lu - 50’li yaşlardaki kişiler kalabalık ve karmaşa yerine, doğada kendilerini bulacakları rahatlatıcı bir kaçışla daha çok ilgilenirken, 65’lerinde olanların macera ve sosyalleşme fırsatları ile ilgilendiği görülmektedir.

2018’de, macera ile ilgilenen 50 – 70 yaş arasındaki bireyler, teknolojik gelişmelere mecburen uyum sağlamaya çalışan ve iyi seyahat eden 39 – 53 yaş arası kuşak ve 1980 – 1990 yıllarında doğmuş olan nesil ile teknoloji meraklısı 18-20 yaş grubu kişileri turizm destinasyonlarında karıştırmak turizm verimliliği için son derece değerli. Herkes seyahat ederken hayatını değiştirecek bir deneyim için av peşindedir ve belirli bir yaş grubuna değil, yaşam tarzlarına hitap eden turlar ve aktiviteler oluşturan seyahat sağlayıcıları, turizm ekonomisinde sürdürülebilir verimliliğin de mimarları olacaklardır.


          |                              

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Medikal Turizm Derneği Başkanı
16 Ağustos 2018 Perşembe
Mesaj Gönder 924 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
800 YILLIK KERVANSARAYA KALORİFER DÖŞEYİP KLOZET KOYDULAR!

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
TÜRKİYE İŞ BANKASI İKTİSADİ BAĞIMSIZLIK MÜZESİ

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
SMYRNALI HEMŞEHRİLERİM AMİŞLER

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
MARDİN MİDYAT HASANKEYF 2

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
HEORTOLOGİE

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SAKLI CENNET ARTVİN

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMİN GENÇ ROL MODELİ: SİDAL YAŞAR

Elif ÇALIŞKAN
Yazara Mesaj gönderin
HAYVANLARLA KONUŞABİLSEK NE GÜZEL OLUR

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TEOS Yorum VAR !

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
IBO KONSTANZ GÖLÜ FUARI VE KAPANIŞI Yorum VAR !

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .