BİN PINARLI İDA KAZDAĞLARI

Sınır tanımayan, destanların somut sonucu olarak Roma’ya uzanan bu coğrafya yurtdışında tanıtılmalı

Sarıkız Kaz Dağları Etnografya Galerisinde (Güre) yılın 9 ncu Sergisi vesilesiyle Bostancıoğlu Ailesine, Yerel değerlerin tatil ve diğer amaçlarla yer değiştirenlerin bulundukları yerlerde dikkatlerine sunulması ve yaşamdaki toplumsal ve bireysel sonuçlarının farkındalık oluşturmasına yönelik katkı ve emekleri için teşekkürlerimi yinelemek istiyorum. www.facebook.com/sarikizgalerisi/
Haşmet DEMİRBİL in fotoğraflarından oluşan bu sergi 1750 m. de açılan ilk sergi olma ve uluslararası gezici bir sergi olma özelliklerini de taşıyor.


Sevgiye Dayanan Ortak Değerler
Kazdağı Milli Parkı Şefinin açıklamalarından Milli Parkın benimsenen bir karaktere kavuşması için gösterilen emekleri de takdir etme fırsatımız oldu. Ayrıca Kazdağı Alan Kılavuzları Derneği Başkanının açıklamaları da yöresel sahiplenmenin önemini ortaya koyan yönleri ile de değerliydi. Bu anlamda özlenen hedeflere ulaşmanın yolundaki iki önemli kişiyi dinleme fırsatımız oldu.

Bunların Ötesinde Kazdağılarının tüm mevsimlerini, mitolojik ve toplumsal yönlerini birlikte yansıtan fotoğraflarından oluşan Sergiyi ziyaretimiz sırasında Milli Parkları kadrini kıymetini bilenlerin, özel Ziyaretçilerin ilgi alanı olarak tanımlayan Zekai BAYER ve Babam Alaattin GÜMÜŞ ü de tekrar yad etmek fırsatını buldum.

Gönlündeki Derdi At, Senin Annen Tabiat
Eski bir çocuk şarkısının bu nakaratı sanki Kazdağları nın sergiye yansıyan özgün bitki, doğal canlı ve Köy yaşamının bugünkü çeşitliliğini ve esenlendiren özelliklerini anlatmak için yazılmış. Mitolojik anlatıları, Sabahattin ALİ nin DAĞLAR şirini ve Edremit Öykülerini de bir de bu bakış açısı ile yeniden okumak gerekiyor.

İDA Dağlarının kış aylarındaki güzelliklerini de Mitoloji ve Gerçeklik bazında fotoğraflarla yansıtan sergi Kardelenlerin ve tüm endemik bitkilerin bir sunumu idi. İnsanların özelliklerini, giysilerini töreleri ile de yansıtan fotoğrafların gerçek yaşamdaki yerini görmek, bunlardan mahrum olmamak, bunun için de her mevsim buralarda olmak gerekiyor.

Bundan sonraki çalışmalarının yöredeki “Arıcılık '' ve “Peynircilik '' üzerine olacağı bilgisini paylaşan Sanatçımızın deyimi ile Bir botanik parkında olmaktan daha farklı bir ortam burası. Gerçekten her dönemi ayrı yaşanan bir botanik bahçesindesiniz o nedenle bütün yıl çiçekleri, doğayı, mantarları ve insanları burada tanımınız mümkün. Yöresel adetler 1750 m. de Sarıkız Şenlikleri sırasında yaşanabilecek unutulmaz anılar arasında yer alabilecek.

Fark Yaratan Uygulamalar
Mitoloji ise AENAS ın gerçek izinin sürüleceği Şahin Deresi Kanyonu ndan Roma ya uzanan çizgide doğa ve yaşam harikası bir ortam armağan ediyor kadrini kıymetini bilenlere. Son çalışmalar AENEAS ın Truva dan ANTANDROS a kadar olan İDA Dağındaki yolculuğun da önemli olduğunu ve bu izin üzerinden de gidilmesi gerektiğini ortaya koyuyor.

Sınır tanımayan, destanların somut sonucu olarak Roma ya uzanan bu coğrafya yurtdışında tanıtılmalı. TRUVA Festivali diğerlerine de örnek olacak şekilde yeni bir anlam kazanmalı dünya ile paylaşılmalı, ROMA, TÜBİNGEN ve LONDRA başta olmak üzere dünya şehirlerinde gerçekleşmeli.

Proje Çanakkale den başlayıp AENEAS ın karadaki ve denizdeki izinden Antandros tan Roma ya ulaştığında, 25 nci yılda zirve yapacak bir boyutta, BM in uzun vadeli kutlama programları çerçevesinde ve aynı zamanda “3 ncü Kültür Şurası '' , “3 ncü Turizm Şurası '' ve “Kültürel Kalınma Eylem Planları '' kapsamında onların uygulamaya yönelik bir örneği olarak da ayrı nitelikler kazanacaktır..

Günlük yaşamımıza her alanda yansıyan “Esnek Yaşam Anlayışı '' ile yeni bir boyut kazanan geleneklerimizi ve tatillerimizi bir arada değerlendirdiğimiz bayram günlerinin tüm yaşamımız için mutluluklar getirmesini diliyor; büyüklerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum.

          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
18 Ağustos 2018 Cumartesi
Mesaj Gönder 571 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
800 YILLIK KERVANSARAYA KALORİFER DÖŞEYİP KLOZET KOYDULAR!

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
SMYRNALI HEMŞEHRİLERİM AMİŞLER

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
MARDİN MİDYAT HASANKEYF 2

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
HEORTOLOGİE

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SAKLI CENNET ARTVİN

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMİN GENÇ ROL MODELİ: SİDAL YAŞAR

Elif ÇALIŞKAN
Yazara Mesaj gönderin
HAYVANLARLA KONUŞABİLSEK NE GÜZEL OLUR

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TEOS Yorum VAR !

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
IBO KONSTANZ GÖLÜ FUARI VE KAPANIŞI Yorum VAR !

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .