HAVALİMANLARI TAŞIMACILIĞINDA TEKELLEŞME TARTIŞMASI...

Havalimanları Taşımacılığında SHY 22 Yönetmeliği değişikliğine ilk tepki Denizli’den geldi. BAYTUR ‘un sahibi İsmail Bay, "20 yıllık hizmetimiz SHY 22 değişikliğiyle sonlandırılmaya çalışılıyor“ dedi.


28.8.2018 tarihli Resmi Gazete de yayınlanan Havalimanları Yer Hizmetleri Yönetmeliği'nde (SHY 22) çok önemli bir değişiklik yapıldı ve henüz ne turizm sektörü ne de UKOME ler bu değişimin dengeleri nasıl bozacağının, haksız rekabet yaratarak ne büyük sorunları beraberinde getireceğinin farkında değil.... Haberimizle birlikte sektörde tartışma ve tepkiler başlayacaktır.

Denizli de 20 yıldır bu alanda faaliyetlerini sürdüren BAYTUR Seyahat Acentası Sahibi İsmail Bay; gazetemizi arayarak konunun gündeme taşınmasını talep etti. İsmail Bay ile SHY 22 değişikliği konusunda gerçekleştirdiğimiz röportaj, aslında tabloyu çok net sergiliyor. Anadolu dan yükselen bu sese kulak verelim

Havalimanları yer hizmetlerinde tüm yetkilerin A grubu yetki belgesine sahip Havaş a geçtiğine dikkat çeken BAYTUR ‘un sahibi İsmail Bay, “bu değişiklikle havalimanları yer hizmetlerinde yerel firmalar ve belediyelerin önü kesilmiştir. Yasal yollar ile hakkımızı korumak için gerekli mercilere başvurularımız olacaktır '' ifadelerine yer verdi.

17.06.2017 tarih ve 30099 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan değişiklikte DHMİ işletmesinin yapacağı ihale ile yerel firmaların ve belediyelerin önü açılmıştı. Havalimanı yer hizmetleri yönetmelikte şu başlıklarla belirtiliyor: “Temsil, Yolcu hizmetleri, Yük kontrolü ve haberleşme, Ramp, Kargo ve posta, Uçak hat bakım, Uçuş operasyon, Ulaşım, İkram servis, Gözetim ve yönetim, Uçak özel güvenlik hizmet ve denetimi. '' ... Havalimanlarında tüm bu hizmetlerin yapılması için de artık A Grubu yetki belgesine sahip olunması gerekiyor.

TEKELLEŞMEYE YOL AÇAN SHY 22 DEĞİŞİKLİĞİNE TEPKİLER BAŞLADI..
28.08.2018 tarih ve 30519 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan SHY-22 Yönetmeliğindeki değişiklik ile Havalimanları yer hizmetlerinde belirtilen yetkilerin tamamı sadece A grubu çalışma ruhsatı olanlara geçti. A Grubu yetki belgesi SHY-22 Yönetmeliğinde belirtildiği gibi Havalimanlarında verilecek hizmetler için düzenlenen bir belge. A grubu belgesi olmayan firmaların bu işi yapmayacağına yönelik alınan karar ile belediyeler ve taşra firmaların önü kesilerek tekelleşmeye geçildiğine dikkat çeken İsmail Bay; sorunun çözümü noktasında yaptığı açıklamalarla öncü ve örnek bir rol üstleniyor.

Baytur Seyahat Acentası sahibi İsmail Bay ile SHY 22 değişikliğini, sektöre etkilerini ve düzeltilmesi yönündeki görüş ve önerilerini sorduk. İşte Anadolu dan yükselen, mesleğine ve sorunlarına sahip çıkan Baytur Firması ve yanıtları:

20 YILLIK HİZMETİMİZ BİR YÖNETMELİKLE SONLANDIRILMAYA ÇALIŞILIYOR.
SHY-22 Yönetmeliğindeki bu değişikliği nasıl yorumluyorsunuz? Değişiklikten nasıl etkileneceksiniz? İptal edilen ihaleniz var mı?

SHY-22 de yapılan son değişiklik ile bizim gibi faaliyet gösteren ve yanında çalıştırdıkları personeller için yapılan büyük bir haksızlık olduğunu düşünüyorum. Bundan sonra yerel firmalar ve belediyelerin önü kesilmektedir. A grubu yetki belgesi olmayan hiçbir firma bu hizmeti bundan sonra yapamayacak sadece HAVAŞ A.Ş. tarafından tekelleşmiş olarak A Grubu belgesi ile havalimanı-şehir merkezi arasında taşımacılık yapacak olması usulsüzdür. 20 yıldır faaliyet göstermiş olduğumuz havalimanı yolcu taşıma hizmetimiz bir yönetmelikle sonlandırılmaya çalışılıyor bu hem bizim hem de yanımızda çalıştırmakta olduğumuz personellerimiz için büyük bir sorun teşkil etmektedir. Şu ana kadar herhangi bir şekilde iptal edilen bir ihalemiz bulunmamaktadır.

A GRUBU YETKİ BELGESİ ŞARTLARI...
Havalimanı taşımacılığında tüm yetkiler A grubu yetki belgesine sahip olana geçti. Peki A sınıfı yetki belgesi almanın şartları nedir?

A grubu belge alma şartları içerisinde 3.000.000 ABD doları karşılığında ödenmiş sermayelerinin bulunması ve en az 3 uluslararası trafiğe açık havalimanlarında yer hizmetleri için yolcu hizmeti yük kontrolü ramp ve kargo hizmetleri gibi hizmetler ile teşkilatlanmış olma şartları bulunmaktadır.

HAKKIMIZI KORUMAK İÇİN YASAL YOLA BAŞVURACAĞIZ
Anadolu da Havalimanları yolcu taşıma hizmetleri yapan kaç firma bulunuyor.? SHY-22 değişikliği ile devre dışı kalan sektörünüz çözüm için ortak bir tepki verecek mi? Firma olarak sorunun çözümü için nasıl bir yol izleyeceksiniz?

Yaklaşık 20-25 firma havalimanı yolcu taşıma hizmetinde bulunmaktadır. Diğer firmalar ile iletişim halindeyiz ve ortak bir şekilde hareket ederek tepkimizi göstereceğiz. Firma olarak yasal yollar ile hakkımızı korumak adına gerekli mercilere başvurularımız olacaktır.
Havalimanı içersinde yapılacak hizmetler için verilen A grubu yetki belgesi HAVAŞ A.Ş. de bulunmaktadır. Havalimanından şehir merkezine ulaşım hizmeti veren firmaların A grubu belge ile bağlaştırılması bu işin tekelleşmesi anlamına girer. Eğer ayrı bir sertifika istenecek ise biz taşıyıcılardan istenebilir. SHY 22 ye göre havalimanı şehir merkezi arası hizmet verecek firmalardan ayrı bir teminat istenebilir.

BAKANLIK VE TÜRSAB'A ÇAĞRI....
Meslek birliğiniz TÜRSAB bu konuda harekete geçti mi? Beklentiniz nedir?

Hem Türsab hem de Ulaştırma Bakanlığı na bu konu ile ilgili gerekli uyarıları aktarıyoruz ve yetkililerden çözüm noktasında çabalar beklemekteyiz. Sonuç olarak karayolunda yapılacak bir taşımacılığının Karayolları taşıma kanunu, karayolları taşıma yönetmeliği ve Büyükşehirlerde UKOME yönetmeliklerine göre gerekli izin ve prosedürleri yerine getirerek yapılmaktadır. Önceki SHY-22 yönetmeliği de bu şekilde idi.

          |                              

Nilgün ATAR
Turizm Yazarı
03 Eylül 2018 Pazartesi
Mesaj Gönder 934
 Yorumlar
NUSRET ERTÜRK yorum yaptı... Yorum Ekleyin
Adrese teslim İhale 04.09.2018

Bayram sonrasında tatil rehavetiyle 28 Ağustosta yayınlanan Havalimanları yer Hizmetleri YönetmeliğiSHY 22 de yapılan değişiklikle Karayolu Yolcu Taşımacıları'nın Hava Limanlarından kent merkezleri ve çevre illere yolcu taşımacılığı yapma izni tamamen kaldırıldı. Yolcu taşımacılığı Hava limanı yer hizmetleri veren işletmeler tarafından yapılacak. Dolayısıyla bu gün İETT Tarafından İhalesi yapılan, Yeni Hava Limanı Kent merkezi arasında lüks otobüslerle yapılacak yolcu taşımacılığı faaliyeti A Grubu İşletme belgesine sahip, TAV, HAVAŞ veya ÇELEBİ Tarafından gerçekleştirilecek, İhalenin bu üç firma arasında geçeceği anlaşılıyor. İhaleye Bu firmaların dışında işletmelerin de çağrılması Manidar!

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
GODOT'YU BEKLERKEN

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
YENİ HAVALİMANI “TAKSİCİ HAVALİMANI“

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
ANADOLU'NUN YİTİK KENTLERİ: ESKİ VAN

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
KENDİNİ AŞMAK Yorum VAR !

Elif ÇALIŞKAN
Yazara Mesaj gönderin
HAYVANLARLA KONUŞABİLSEK NE GÜZEL OLUR

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TEOS Yorum VAR !

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
IBO KONSTANZ GÖLÜ FUARI VE KAPANIŞI Yorum VAR !

Dilek H. Sipahi Aybar
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE ÇALIŞMAK

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .