TURİZM AKADEMİSİ'NDE İLK KONFERANS

Turizm Akademisi’nin ilk toplantısı tam 14.00’da başladı.

Emeği geçen, özverili değerli çalışmaları ile hatırladığım çalışma arkadaşlarımı da bir daha kez görme fırsatının yanında Son yıllarda en önemli toplantıların bile vaktinde başlamaması üzerine kendime verdiğim “vaktinde başlatılan ilk toplantıyı yazacağıma '' dair sözümün yerine getirilmesine de vesile oldu. Kutluyorum.
Uygarlığın gizli yönlerinden biri olan hususlar arasında yer alan ayrıntılar özen gösterildiğinde ülke algılarının oluştuğu tanıtım faaliyetlerinin tamamlayıcı, destekleyici yönü olarak özde kalıcı olumlu izlenimlere dönüşür.

Sayın Genel Müdürün ayrıntılı ve kapsamlı sunumunda ana hatları ile değindiği, vurguladığı birkaç hususa değinirken "Destinasyon Pazarlamasında Büyük Veri ve Yapay Zeka: Turkey Home Örneği" konulu bu sunumun linkinden izlenmesini de öneriyorum.
(http://212.175.140.87/tanitma_akademi/konferanslar/destinasyon_pazarlamasinda_buyuk_veri_veyapay_zeka/ind)

Söz gelimi turizmin ekonomik katkılarının ölçülmesinde GSMH içindeki payının dünyadaki oranlarla uyumlu şekilde dikkate alınacağı ifadesi bizi 2 önemli noktada uyarmış oldu.
“Gişe Memuru zihniyeti '' ile turist saymanın anlamsızlığını “Bizim Karadeniz '' (Sinop) gazetesindeki yazısı ile çok iyi tanımlayan Fahri TANIR ın endişeleri ile öncelikle artık Gişe Memuru zihniyeti ile turist sayılmayacağını düşünüyorum. “Gerçek Zamanlı Dünya İstatistikleri '' ortamında 2023 Strateji planında da yer almayan bir toplantının sloganından türetilen 50 milyon turist, 50 milyar dolar gelir söylemlerinin de gündeminin kapandığını düşüyorum.

Bundan sonra Uydu hesaplama sistemlerinin ve sektörler arası etkileşimleri dikkate alacak yaratılacak faydaların ön plana alınacağını anlamında ekonomik ,çağdaş yorumlara dönüleceğini Dijital Dönüşüm ve Yapay Zeka konulu bu sunumun elle tutulur katkılarından biri olarak yorumluyorum.

Hayallerimizle Zenginleştirdiğimiz Sürdürülebilir Turizm Tutkusu (Talep)
Bana göre buna bağlı olduğunun düşündüğüm İkinci önemli çıkarım da bana göre Sürdürülebilir Turizm (ARZ) Ve Sürdürülebilir Çağdaş Tutku (Talep) bazında araştırmalara yönelmek olacak. Büyük verinin yapay zekâ ortamında kullanılmasına ilişkin matematik modellerin yer aldığı sunumun bu alanda mutat olan bir kuluçka merkezinde hazırlanması için “Esenlik Ekonomisi '' adı ile oluşturulacak bir oluşuma da neden olması beklenmelidir.
Esenlik Endüstrisinin Emekçileri www.turizmhaberleri.com/koseyazisi.asp?ID=4014

Ülkemizde Akademik Ortamın Zenginliği
Bir başka kavramsal öneri de Türkiye Turizm Akademisi nin hedefi olan “Strateji Merkezinin '' uluslararası hale getirilmesi ile ülkemizdeki kamusal, ticari ve akademik birikiminin dünya ile paylaşılabilirliği ölçüsünde Dünya Turizm Örgütüne faaliyetlerine yaklaşmasını sağlayan Tanıtma Genel Müdürlüğü bugünün sadece demeçlerle geçiştirilmemesi yönünde de evrensel bir mesaja önderlik etmiş oldu.

Türkiye Turizm Akademisi faaliyetlerini Akademik yönü kadar konferanslar yolu ile de uygulamadan örneklerin katılımcılarla paylaşılacağı bir ortama sürdürecek. Bu ortamda Sayın Genel Müdürün Ayrıntılı sunumunda da değindiği gibi Dijital Dönüşüm ve Algının Gerçekleri, turizm arz imkanlarının hayallerimizle zenginleştirdiğimiz sürdürülebilir turizm tutkusu (talep) ile zenginleştirmek, üretmek olarak yenileşimci bir tanım oluşturmanın mümkün olduğunu düşünüyorum.

Nerede Tasarlandığı Önemli
Tasarımların gücünü artıran gelişim ve yenilikçilik akımları arasında hızla yayılan “Üretilmiştir '' yerine “Tasarlanmıştır '' deyimlerinin hızla arttığı evrende gelecek 10 yılda sektörün ve bağlantılarının 300 milyona ulaşacağı tahmin edilen eleman ihtiyacının “Türkiye de Tasarlanmıştır '' ve “Dijital Dönüşüm, Endüstri 4.0 '' kavramları ile Akademik evrensel içerikli bir ortamda nasıl değerlendirilebileceği konusunu gelecek yazılarımızda ele alacağız.

Vefanın Ve Tutkunun Sektörü
Bu aşamada bunun Dünya Turizm Günü uygulamalarına 1997 yılında İstanbul da geliştirilen yeniliğin 20 yıl sonra ülkemizin bir önerisi tekrarlanması içinde Dünya Turizm Örgütü ne gelecek yıl dünyadaki önemli turizmcilerin anılacağı bir nitelik kazandırılması ve bu “Turizmcilere Vefa Günü '' nün ilk toplantısının Türkiye de yapılması önerilebilir.

Dünya Turizm Günü Kabul edildiği 1979 (Torremolinos) dan sonra 40 ıncı yılını kutlayabilirse DTÖ içinde Türkiye konu belirleyici olarak da yeni bir söz sahibi olacaktır. Dünyadaki çeşitli Turizm Örgütlerinde görev yapan isim bırakmış temsilcilerimizin değerli Müsteşarlarımızım önderliğinde hazırlanacak bir vefa etkinliği yenilik arayanlara yol gösterecektir. Sıradan mesajlarla kutlanmayacak kadar önemli bir günün değerini artırmak yine bize düşecektir.

Sunumun sonundaki Faruk KAPÇAK ın karikatürlü yorumları çalışanların Genel Müdürlüğün etkinliklerinin çalışanlar tarafından da benimsediğini gösteren güzel bir izlenim bıraktı.
‘Vefa Yılında Sayın Genel Müdür e vurguladığı ve oluşturduğu izlenimle, Turizm Evreninin etkin, eski söz sahibi bir üyesi olarak mutluluğumuzu arttıracak başarılar diliyorum.

Katkıları nedeniyle Büşra ya teşekkürlerimle


          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
02 Ekim 2018 Salı
Mesaj Gönder 928 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
ANTALYA'DA ATLARA EZİYET SONA ERİYOR!

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SEYAHAT SİGORTASI'NIN ADI 'TÜRSAB SİGORTASI' OLSUN

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
72. CANNES FİLM FESTİVALİ ÖDÜLLERİ

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMİN GENÇ ROL MODELİ: SİDAL YAŞAR

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
SOKAKLARI TATLI KOKAN KENT: VİYANA

Elif ÇALIŞKAN
Yazara Mesaj gönderin
HAYVANLARLA KONUŞABİLSEK NE GÜZEL OLUR

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TEOS Yorum VAR !

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
IBO KONSTANZ GÖLÜ FUARI VE KAPANIŞI Yorum VAR !

Dilek H. Sipahi Aybar
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE ÇALIŞMAK

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .