GAP'I GAPTIRMAMAK ADINA KORSAN REHBERLİĞE HAYIR

2001yılında Gaziantep ilinden kokartımı bölgesel rehber olarak alıp mesleğime ilk adımımı attım

İki yıl faal olarak bölgede turist rehberliğini sürdürerek daha sonra ülkesel kokart alarak tüm ülkede çalışmaya devam ettim. Bu süreç içinde Gap bölgesine dair ilginç gözlemlerimiz oldu.
Bölge; o yıllarda GAP projesinin vermiş olduğu sinerji ile turizm alanında da ivme kazanmaya çalışıyordu ve de çok ürkek ve temkinli de olsa bölgeye yatırımlar geliyordu .

Yerel halk turizm olgusunu Nemrut a gelen birkaç sırt çantalı turist dışında pek tanımıyordu. Bölgede terör saldırısı sonucu gelen şehit haberleri canımızı acıttığı gibi bölgeye gelecek olan yerli ve yabancı turist üzerinde de korku ve olumsuz bir psikoloji oluşturuyor. Halen de bu gerçeklik kendini tekrar etmeye devam ediyor. Bıçak sırtı bir bölge ve turizm yapmak burada kaygan bir zeminde yürümek gibi bir şey. Bölge her daim böyle “git gel“ler ile turizm ve rehberlik açısından bir türlü istediği seviyeye gelemiyor.

Bölgede yaşayan rehber sayısı sadece orada ikametgâh edenlerle sınırlı ve gerisi tur zamanı gelen giden ve farklı şehirlerden gelen rehberlerin gruplarını getirmesinden ibaret.
Ve bu durum bölgede büyük bir boşluk yaratıyor. Sadece orada yasadığı için kendini rehber sanan, turizmi ve rehberliği bilmeyen insanlar başta Balıklı göl bölgesi olmak üzere korsan rehberlik faaliyetleri yapıyorlar.

Özellikle batıdan gelen güneydoğu mistizimden başı dönen bazı kültür âşıkları bu yerel ve korsan rehberlerin arkalarından umarsızca gidiyorlar. Sanki orada yaşayan insan en iyi bilen insan; yalan yanlış bilgilerle, bol lahmacunlu ve çiğ köfteli bir gün geçiyorlar.

GAP projesi bölgede başta enerji olmak üzere bölgede eğitim, spor artırmayı ve işsizliği azaltmayı en önemlisi batı ile doğu arasındaki kültürel ve ekonomik uçurumu azaltmayı hedefleyen bir proje. Ve özellikle Atatürk barajı kendisini defalarca amorti ederek amacına ulaştı ve bölgede birçok tarihi yerler su altında kalsa da hızlı bir süreçte müzelere eserler taşındı.

Bugün GAP ta dünyanın en eski tapınağı olan Göbekli tepe, ihtisas olarak dünyanın en büyüğü olan Zeugma Müzesi, Doğunun Efes i Dara Harabeleri ve de Türkiye nin en çok arkeolojik kazısı yapılan Şanlıurfa şehri bulunuyor.
Bu saydığım üç yer bile burada kokartlı ve bilinçli bir rehberlik mesleğinin ne kadar öne çıkması gerektiğini bize gösteriyor.

Bölgelerde sizi yollarda karşılayan ve rehberlik yapmak isteyen gençler ve çocuklar para kazanma ve sosyalleşme amaçlı olarak yıllarca bir boşluğu istemsiz bir şekilde doldurmaya çalıştılar.

Bu yerel rehber görünümlü çocuk ve gençler her ne kadar cep harçlığı için bu işi yapıyorlar gibi görünse de bir süre sonra bu bölgeye ve işe sahipleniyorlar, hak iddia etmeye başlıyorlar.
Bu durumda bölgeye gelen kokartlı rehberlerin işini güçleştiriyor, zorlar ve yılışık bir şekilde ısrarcı hareketlerle özellikle Urfa bölgesinde gruplarımıza adeta yapışıyorlar ve birkaç müşteri ile samimi olarak gruplara sahip olmaya çalışıp kokartlı rehberin çalışma alanını daraltıyorlar.

Bölgeye yeni gelen veya grubunu eğlendirme amaçlı gelen grup başkanlı veya acentesiz gelen grupların yarattığı bu yerel canavarları bugünlerde durdurmak pek zor.

Rehberin görevi bölgeye ülkenin batısından gelen misafiri, yaşayan yörede yaşayan halkla tanıştırmak ve onları tanıtmak olduğu doğrudur ama yılışık ve açgözlü ve para tuzağı kuran kişilerle tanıştırmak değildir. O nedenle bölgeye yeni giden turizm acentaları ve yeni öğrenen rehberler turizm il müdürlüklerinden veya bölgesel rehberler odalarından destek almalıdır.

Harran veya Hasankeyf de bölgede yaşayan ve kültürel kimliğini yansıtmak adına kitap yayınlamış ve etnografı müzeler açmış kişileri turlarımıza davet ettiğimiz doğrudur. Onlar da bu işleri tabii ki maddi kazançlar için yapıyorlarsa da tura renk ve kalite kattıkları da doğrudur.
Ama Urfa Balıklı göl gibi savunmasız ve başıboş olan alanlarda alacağınız bir yerel genç ve çocuk sizin kontrolünüz dışına rahatlıkla çıkabiliyor.
Grubunuzu pahalı dükkânlara götürmek ve zorla bahşiş istemek gibi kötü alışkanlıklar edinmiş bu yerel gençlerin acilen bölgeden uzaklaştırılması ve bölge rehberlik odalarının daha sık denetim yapması gerekiyor.

Ayrıca özellikle Urfa Balıklıgöl de bulunan kokartlı rehber ve turizm acentalarının bir information desk yani turizm masası kurarak gelen turist gruplarında yüksek sezonda ilgilenmesi oldukça faydalı olacaktır.

Kokartlı rehberliğe en çok ihtiyaç duyulan bölge şu anda GAP bölgesidir. Özellikle yeni mezun olan rehberlerin bu bölgeye yoğunlaşması ve ivedikle bu bölgede çalışmaya başlaması çok gereklidir.

İstanbul da bile o kadar kontrol olmasına rağmen 8 bin kaçak rehber faaliyette bulunuyorsa GAP bölgesinde bu sayının daha az olduğunu sanmıyorum.

Önerilerim:
Bölgede daha çok uzmanlaşma eğitimi verilsin.

Bölgeye gelen kokartlı rehber kendi bilgisi geliştirerek böyle kişileri yardımcı olarak kullanmasın.

Hareketli tarihi noktalara turizm bilgi masaları konulsun.

Denetimler sıklaşsın, zorla yerel rehberlik yapmak isteyen kişilere kolluk engel olmalıdır.

Gelen grup ve acentacılar bu yerellere karşı ılımlı bir şekilde olumsuz tavır takınsın.

Kısacası en büyük görev bize düşüyor bölgeyi iyi öğrenelim, kendimizi geliştirelim, batılı da olsak doğu hayatını anlayalım ve müşteriye bunu yaşatalım.

Unutmayalım farklı kültürlere dışarıdan bakmak bazen içeridekilerden daha fazla renkleri ve ayrıntıları görmenize neden olabilir.

          |                              

Kemal ŞENDİKİCİ
Profesyonel Turist Rehberi- Turizm Yazarı/ Seyahat Fotoğrafçısı
11 Ekim 2018 Perşembe
Mesaj Gönder 988 Yorumlar

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SEYAHAT SİGORTASI'NIN ADI 'TÜRSAB SİGORTASI' OLSUN

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
TÜRKİYE'NİN EN GÜÇLÜ YANI NASIL EN ZAYIF YANI HALİNE GETİRİLİYOR

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
72. CANNES FİLM FESTİVALİ ÖDÜLLERİ

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMİN GENÇ ROL MODELİ: SİDAL YAŞAR

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
ATATÜRK BİZİ SAMSUN'DA KARŞILARKEN Yorum VAR !

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
SOKAKLARI TATLI KOKAN KENT: VİYANA

Elif ÇALIŞKAN
Yazara Mesaj gönderin
HAYVANLARLA KONUŞABİLSEK NE GÜZEL OLUR

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TEOS Yorum VAR !

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
IBO KONSTANZ GÖLÜ FUARI VE KAPANIŞI Yorum VAR !

Dilek H. Sipahi Aybar
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE ÇALIŞMAK

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .