YEŞİL MÜREKKEP

Bize şifalar armağan eden Prof. Dr. Ali Uğur URAL’ın bu seferki armağanı olan Sabahattin ALİ’nin yaşam öykülerini ülkenin politik ortamı ile bağdaştıran “YEŞİL MÜREKKEP” kitabını büyük bir keyifle okudum.

Değerli Hocama Şükranlarımı tekrar iletirken üstadın yeşil mürekkep kullanma tercihini de çözmeye çalışıyoruz.

Dolmakalem Keyfi
Dolmakalemle yazı yazma, onların bakımlarını özenle yapma, mürekkebin kâğıdın üzerindeki sesini duyarak yazı yazma mutluluğunu yaşamış kişilerden ve fırsat buldukça da halen mürekkeple yazmaya çalışan biri olarak ben de Değerli Dostum Turizm Bankası İşletmeler Başkanı Engin TÜRKER den etkilenerek yeşil mürekkebi bir heves olarak kullandığımı hatırlıyorum.

Yeşil Mürekkep
Bazı kaynaklar yeşil mürekkep konusunu:
*Bir zamanlar yeşil mürekkep konusu vardı, bunu hatırlıyorum. Yeşil renkli kalemle imza attırılmazdı, yeşil mürekkebin müfettiş rengi olduğu söylenirdi.
*Siyah mürekkebin yaygınlığına karşın, özellikle zincifre bazı kırmızı toprak çeşitlerinden elde edilen kırmızı mürekkep imparatorlar tarafından, yeşil mürekkep de imparator varisleri tarafından kullanılmıştır.
Başlıkları ile inceliyorlar.
O dönemlerde müfettişlik yapmış üstatlarımıza karşılaştığımızda soracağım.

Aklımıza gelen anlık sorular arasında;
• Acaba kendisinin ilgilendirilmek istendiği, Konya da başlayan iftiralarla içine çekilmeye çalışıldığı düşüncenin rengine karşılık bir tepki miydi,
• Her renk mürekkebin renk veren maddesinin farklı olması nedeniyle kimyasal olarak bir dayanıklılık farkı mı vardı. O devirlerde resmi yazışmalarda sabit kalem denen bir yazı aracı kullanılmaktaydı.
• Bunun yanıtı halen saklanmakta olan mektuplar incelendiğinde görülecektir diye düşünüyorum.

“Yok Bi şey, Acımadı ki...
Prof.Dr. Filiz ALİ nin Güre de katıldığım yeni kitabının sunumunda ifade ettiği gibi “üzüntü ve sıkıntıların ötesine geçerek güzel şeylerin yer aldığı hayatın güzelliklerini, yaşamındaki örnek olayları ve kişileri geleceğe ümitle bakmak isteyenler için aktardığı '' bu kitabını da hoşgörünün ötesinde bir vakar ve takdirle burada paylaşırken, yeşil mürekkep için de “Bekleyelim soru uzaya çıktığına göre yanıtını da evrende bir yerde bulur '' diye düşünüyorum. /KoseYazisi.asp?ID=3986

“YEŞİL MÜREKKEP “ Semineri
Bildiğim kadarı ile üstadın yaşam izlerini taşıyan tek mekân Sinop Cezaevi ndeki odası. Sinop ta bir “Yeşil Mürekkep Semineri '' düzenlenmesi nasıl olur.

DOST Kitapevi
Karanfil sokaktaki Dost Kitapevi ALİ Ailesinin Ankara da oturduğu binanın alt katında ve bu bir kadirşinaslık örneği olarak bir plakette belirtiliyor. Fotoğraf alıntıdır.
          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
15 Ekim 2018 Pazartesi
Mesaj Gönder 896
 Yorumlar
TAHSIN DENIZ ARPACı yorum yaptı... Yorum Ekleyin
Güzel Yazı 16.10.2018

Güzel bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık Hüsnü Bey Amca...

REFIK HUSNUH yorum yaptı... Yorum Ekleyin
Yeşil Mürekkep 15.10.2018

“YEŞİL MÜREKKEP “ Semineri Bildiğim kadarı ile üstadın yaşam izlerini taşıyan tek mekân Sinop Cezaevi’ndeki odası. Sinop’ta bir “Yeşil Mürekkep Semineri” düzenlenmesi nasıl olur. DOST Kitapevi Karanfil sokaktaki Dost Kitapevi ALİ Ailesinin Ankara’da oturduğu binanın alt katında ve bu bir kadirşinaslık örneği olarak bir plakette belirtiliyor.

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
TUR OPERATÖRLERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİN DEĞİŞİM ELÇİLERİ OLUYOR

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
2018 TROYA YILI BİR İLETİŞİM STRATEJİSİNİN SONUCUDUR.

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
VEYSEL EROĞLU SU SORUNUNU ÇÖZMEK İÇİN IRAK'A ATANDI

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
YENİ YASADA SON DÖNEMEÇ...

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
GEORGE V HOTEL ÖRNEĞİ: HARCAMA MI, YATIRIM MI..

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE TAM ERİŞİLEBİLİRLİK-II

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
ŞEHR-İ KARS

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
CEFALU, SİCİLYA

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .