'ANTALYA'NIN SAĞLIK TURİZMİ: POTANSİYELİ, ZORLUKLARI, HEDEFLERİ

’Antalya’nın Sağlık Turizmi: Potansiyeli, Zorlukları, Hedefleri’ panelinden arda kalanlarAkdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi nin ev sahipliği yaptığı panelin oturum başkanlığını Sağlık Turizmi ve Talassoterapi Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi (SATTMER) Müdürü Doç. Dr. Yıldırım Yılmaz yürütmüştür. Antalya İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Turizmi Birimi sorumlusu Uzm. Serpil Gündoğdu, TURSAB Sağlık İhtisas Komitesi Antalya Bölge Başkanı İlknur Fidan Kepez, Ayka Vital Park Healthy Life & Clinical Hotel sahibi Dr. Aynur Doğan ve Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Sağlık Turizmi Birimi sorumlusu Yalçın Beriat panele konuşmacı olarak katılmıştır.

Sektörden aracı kuruluşların, paydaşların, akademisyenlerin ve öğrencilerin biraraya geldiği panelden arda kalanları özetlemek gerekirse, Antalya nın sağlık turizmi bakımından önemli bir destinasyon olması, iklimi, doğal ve kültürel kaynaklar yönünden zenginliği, ulaşılabilirlik açısından şanslı bir şehir olması ve bu sayede daha iyi bir seviyeye yükseleceği vurgulanmıştır.

Kamu tarafından sağlık turizmine yönelik yetersiz kalan mevzuat maddelerinin düzenleneceği ve bu yönde birtakım çalışmaların yapıldığı belirtilmiştir. Sağlık turizminde karşılaşılan sorunlardan biri nitelikli personel sıkıntısıdır. Sağlık turizminde çalışan personelin sağlık bilgisinin yanı sıra yabancı dil bilmesi gerekmektedir. Bu nedenle yabancı dil yetersizliği sağlık sektörü içerisinde önemli bir sorun olarak ortaya çıkmıştır. Yabancı dili bilmekte birlikte o dilin sosyo-kültürel özelliklerinin de bilinmesi gerektiği, hastalara sahip oldukları kültürel özelliklere göre davranılması yine panelde vurgulanan konular arasındadır.

Sağlık turizmi denildiğinde akla gelen ülkeleri Türkiye ile kıyasladığımızda; Hindistan ın kirliliği, Tayland ve Singapur un ulaşım sorunu ve iklimi güçsüz etki yaratırken Türkiye dünyanın merkezinde bulunma fırsatıyla üstünlük kazanmış, ulaşılabilir bir ülke olarak cazip hale gelmiştir. Ayrıca ucuz ve kaliteli hizmetin varlığı, profesyonellerce kurulmuş sağlık merkezlerinin bulunması, Türk doktorlarının yurtdışında tanınmış olması yine Türkiye nin güçlü yanlarını oluşturmuştur.

Türkiye ye sağlık turizmi amacıyla gelen ziyaretçilere bakıldığında; Irak, Azerbaycan, Almanya, Rusya, Gürcistan, Libya ilk sıralarda yer alırken, Antalya ilini bu amaçla ziyaret eden ilk dört ülke Almanya, Rusya, Kazakistan ve Ukrayna olmuştur.

Akreditasyon sistemlerinin yanında ulusal sağlık destek biriminin dünya dillerinde hizmet verdiği panelde ifade edilmiş ve telefon numarası sunulmuştur. (+90 850 288 38 38 Uluslararası Sağlık Destek Birimi)

Sağlık turizmi üzerine hizmet veren seyahat acentelerinin, konaklama tesislerinin sorunları konuşulmuş ve bu yönde ne tarz çalışmaların yapılacağı panelistler tarafından açıklanmıştır.
Panele katılanların da fikirleri sayesinde zenginleşen panelde aksiyon planın yapılması, denetimin arttırılması, nitelikli personel, yabancı dil, eğitimin önemi, mevcut mevzuat ve daha birçok konu üzerinde durulmuş ve daha konuşulacak, paylaşılacak birçok konunun olduğu ortaya çıkmıştır ve bu durum yeni bir panelin yapılacağının sinyalini vermiştir.
          |                              

Dilara Bahtiyar SARI
Yazar
08 Kasım 2018 Perşembe
Mesaj Gönder 456 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
İMAR AFFI GELECEĞE İHANETTİR!

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE KÜLTÜRLERARASI İLETİŞİM

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
ÜLKEMDEN YANSIMALAR: DEVLET FOTOĞRAF YARIŞMASI

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
EMNİYET KEMERİNİN FENDİ, ERİK DALINI YENDİ

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
REHBER İN AŞAĞI..! İŞTE SEKTÖR GERÇEKLERİ...

Asil S. TUNÇER
Yazara Mesaj gönderin
BAKSI MÜZESİ

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
MEDİKAL TURİZMİN KÜRESEL EĞİLİMLERİ

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
KAYIP ŞEHİR PETRA

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .