'ANTALYA'NIN SAĞLIK TURİZMİ: POTANSİYELİ, ZORLUKLARI, HEDEFLERİ

’Antalya’nın Sağlık Turizmi: Potansiyeli, Zorlukları, Hedefleri’ panelinden arda kalanlarAkdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi nin ev sahipliği yaptığı panelin oturum başkanlığını Sağlık Turizmi ve Talassoterapi Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi (SATTMER) Müdürü Doç. Dr. Yıldırım Yılmaz yürütmüştür. Antalya İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Turizmi Birimi sorumlusu Uzm. Serpil Gündoğdu, TURSAB Sağlık İhtisas Komitesi Antalya Bölge Başkanı İlknur Fidan Kepez, Ayka Vital Park Healthy Life & Clinical Hotel sahibi Dr. Aynur Doğan ve Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Sağlık Turizmi Birimi sorumlusu Yalçın Beriat panele konuşmacı olarak katılmıştır.

Sektörden aracı kuruluşların, paydaşların, akademisyenlerin ve öğrencilerin biraraya geldiği panelden arda kalanları özetlemek gerekirse, Antalya nın sağlık turizmi bakımından önemli bir destinasyon olması, iklimi, doğal ve kültürel kaynaklar yönünden zenginliği, ulaşılabilirlik açısından şanslı bir şehir olması ve bu sayede daha iyi bir seviyeye yükseleceği vurgulanmıştır.

Kamu tarafından sağlık turizmine yönelik yetersiz kalan mevzuat maddelerinin düzenleneceği ve bu yönde birtakım çalışmaların yapıldığı belirtilmiştir. Sağlık turizminde karşılaşılan sorunlardan biri nitelikli personel sıkıntısıdır. Sağlık turizminde çalışan personelin sağlık bilgisinin yanı sıra yabancı dil bilmesi gerekmektedir. Bu nedenle yabancı dil yetersizliği sağlık sektörü içerisinde önemli bir sorun olarak ortaya çıkmıştır. Yabancı dili bilmekte birlikte o dilin sosyo-kültürel özelliklerinin de bilinmesi gerektiği, hastalara sahip oldukları kültürel özelliklere göre davranılması yine panelde vurgulanan konular arasındadır.

Sağlık turizmi denildiğinde akla gelen ülkeleri Türkiye ile kıyasladığımızda; Hindistan ın kirliliği, Tayland ve Singapur un ulaşım sorunu ve iklimi güçsüz etki yaratırken Türkiye dünyanın merkezinde bulunma fırsatıyla üstünlük kazanmış, ulaşılabilir bir ülke olarak cazip hale gelmiştir. Ayrıca ucuz ve kaliteli hizmetin varlığı, profesyonellerce kurulmuş sağlık merkezlerinin bulunması, Türk doktorlarının yurtdışında tanınmış olması yine Türkiye nin güçlü yanlarını oluşturmuştur.

Türkiye ye sağlık turizmi amacıyla gelen ziyaretçilere bakıldığında; Irak, Azerbaycan, Almanya, Rusya, Gürcistan, Libya ilk sıralarda yer alırken, Antalya ilini bu amaçla ziyaret eden ilk dört ülke Almanya, Rusya, Kazakistan ve Ukrayna olmuştur.

Akreditasyon sistemlerinin yanında ulusal sağlık destek biriminin dünya dillerinde hizmet verdiği panelde ifade edilmiş ve telefon numarası sunulmuştur. (+90 850 288 38 38 Uluslararası Sağlık Destek Birimi)

Sağlık turizmi üzerine hizmet veren seyahat acentelerinin, konaklama tesislerinin sorunları konuşulmuş ve bu yönde ne tarz çalışmaların yapılacağı panelistler tarafından açıklanmıştır.
Panele katılanların da fikirleri sayesinde zenginleşen panelde aksiyon planın yapılması, denetimin arttırılması, nitelikli personel, yabancı dil, eğitimin önemi, mevcut mevzuat ve daha birçok konu üzerinde durulmuş ve daha konuşulacak, paylaşılacak birçok konunun olduğu ortaya çıkmıştır ve bu durum yeni bir panelin yapılacağının sinyalini vermiştir.
          |                              

Dilara Bahtiyar SARI
Yazar
08 Kasım 2018 Perşembe
Mesaj Gönder 2066 Yorumlar

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
MARDİN MİDYAT HASANKEYF 2

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
MARDİN KAPI HİÇ ŞEN OLMUYOR

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
BİR DÖNEMİN TANIĞI YOLCU BEKLEME EVLERİ YOK OLUYOR

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
İSTİKLAL, DOĞA VE KÜLTÜR YOLUNDA BİR MOLA NOKTASI Yorum VAR !

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
HEORTOLOGİE

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SAKLI CENNET ARTVİN

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMİN GENÇ ROL MODELİ: SİDAL YAŞAR

Elif ÇALIŞKAN
Yazara Mesaj gönderin
HAYVANLARLA KONUŞABİLSEK NE GÜZEL OLUR

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TEOS Yorum VAR !

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
IBO KONSTANZ GÖLÜ FUARI VE KAPANIŞI Yorum VAR !

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .