9 KASIM 1989 POSTDAM BERLİN

Berlin duvarı, geçmişten günümüze Türk Alman Dostluğu, Almanya Yolu ...

Berlin e giden otoyolda Sonbahar renklerinin ve “Berlin de Hakimler Var '' sözcüğünü kazandıran değirmenle aynı bahçedeki Sarayı ile ünlü Postdam civarındaki motelde TRABİS lerin kendine özel benzin kokusu ve sesleri ile karşılaştığımızda televizyon başındaki pek çok kişinin de gece yarısı yaşananları yeni izlediğini fark ettik.

O dönemde Berlin de bulunan Çalışma Müşaviri Alaaddin ÖZMERT in de yaşadığı izlenimlerinde paylaştığı gibi gece yarısı Berlin Duvarı sessiz sedasız şekilde yıkılmış; Doğu Berlinliler biraz da endişe ve merakla yürüyerek ve bazıları da TRABANT larla Doğu Berlin den çıkmışlar, ilk kez gördükleri ürünleri tanımaya, mutlu bir yapıda olmaya çalışıyorlardı.

Otoyol Radyosunun TRABİS lere dikkat uyarısı ve batılı kardeşlerinin yardımları ile belki de ilk kez otoyola çıkan Doğulularla birlikte biz de Berlin e ulaştık. Gözlükçü Günter Bey den başka yabancı işyeri olmayan Kreuzberg de Doğu Alman Markı ile alışveriş yapan, Batıyı tanımaya çalışanlarla birlikte yaşadığımız bir gündü.

Ertesi gün CHECK POINT CHARLIE başta olmak üzere kontrol noktalarının kalktığı, metronun bir gün önce durmadığı duraklarda birbirleri ile kucaklaşanların ve Berlin Duvarı boyunca iki yakanın dostluk gösterileri ile devam eden bu güzel günü yaşamış olduk.

3 EKİM 1990 a kadar geçen sürede de Almanya nın yeniden birleşmesi süreci 3 Ekim 1990 tarihinde eski Alman Demokratik Cumhuriyeti topraklarının Almanya Federal Cumhuriyeti nin topraklarına dâhil olması ile sonuçlandı.

30 yıl sonra, 5 EKİM 2018 günü Federal Almanya Cumhuriyeti Büyükelçisinin davetine Ankara Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Seçim AYDIN la birlikte katıldık. 9 KASIM a ve kendisinin Almanya ile ticaret yaptığı günlerdeki anılara döndük; günün izlenimlerini de oluşturmaya çalıştığımız, ülkeler arasında “Kültür Ve Turizmde Sivil Diplomasi '' kavramları kapsamında tekrar yorumlayıp, birlikte geliştirilebilecek oluşumları değerlendirdik.

Dostluk
Sayın Büyükelçinin demeçlerinde de ağırlıkla ele aldığı gibi “Dostluk '' kavramının Cumhuriyet ten sonra Türkiye ye gelen Alman Bilim insanlarının katkıları ile hukuk, sanat, tıp, dil eğitimi konularında sağladıkları katkılarla yeniden şekillenen ortamında bir araya gelindiği bu yıl da her zamanki gibi Almanya nın dostlarını, dostluk ortamında bir araya getiren bir kutlama oldu.
Türkiye nin farklı illerinden gelen yerel gazetecilerin 4 ve 5 EKİM tarihlerinde Büyükelçilik çalışanlarıyla da fikir alışverişinde bulundukları “Açık Kapı Günü“ ise, yeni bir noktada olduğumuzu da ifadesi olarak ilk kez gerçekleşti.

Ticaret Bakanımız Ruhsar PEKCAN ın, Büyükelçi nin demeçlerinin hazırladığı bu ortamda yeni projelerin de farklı bakış açıları ile yer alabileceği kurumsal yapıların da içinde bulunduğu evirilmeye hazır bir oluşumdan bahsettiği ortamın hızla gelişeceğine inanıyorum.
Prof. Dr. ZUCKMAYER in ülkemize geldikten sonra Almanca “Dostluğun Sevgisi '' isimli çocuk şarkısını DOSTLUK adı ile Türkçe olarak yeniden bestelemesi de bu anlamdaki gelişmelerin odağında yer almaktadır. www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp?ID=33855

Bu arada Almanca Dil Eğitimine uzun yıllar kitapları ile de katkıda bulunan öğrencileri tarafından saygı ile anılan değerli hocalarım Bay ve Bayan KRISTINUS ların anısını da tazelemek istiyorum.

Türk-Alman Dostluğunun 60 ncı yılı
Gelişmeler, Cumhuriyet ve Dünya Savaşı sonrası gelişen yenilikleri bir başlangıç olarak kabul edilerek düzenlenen Almanya Cumhurbaşkanı Theodor HEUSS un Türkiye yi ziyaret tarihi olan 1957 yılını esas alan Bodrum da katıldığımız “Türk-Alman Dostluğunun 60 ncı Yılı '' etkinliği de Almanya-Türkiye arasında Sivil Diplomasi koşullarına uygun ip uçlarının bulunduğu bir ortamın varlığına işaret ediyor. www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp?ID=32440 www.turizmhaberleri.com/koseyazisi.asp?ID=3646

Bodrum daki toplantı sırasında “Almanya da ve Avrupa da Türkiye nin başat rolünü yeniden yerine koymadan her iki ülkede de turizm ekonomisinin yeterli ivmeye ulaşamayacağı görüldü değerlendirmesi bundan sonrası için yapılacaklar açısından ipuçları verirken katıldığımız toplantının yerindeliğini ortaya koyması açısından da önemli bir tespitti.

Serbest Gazetecilik
Bu açılımın Almanya da yaygın bir uygulama olan “Serbest Gazetecilik “gelişiminin Sivil Turizm Ve Kültür Diplomasisi alanındaki gelişmelerle desteklenmesi açısından Ankara Kalkınma Ajansı, ATURJET (Türkiye Turizm Gazetecileri ve Yazarları Derneği), TAU - Türk-Alman Üniversitesi, Basın-Yayın Genel Müdürlüğü nün işbirliği ile toplumsal, ekonomik ve sanat alanlarını da kapsayacak geniş bir “Serbest Gazetecilik Eğitim Programı '' halinde devam ettirilmesinin yolunu açmış olduğunu düşünüyorum.
Turizm Medyası Serbest Gazetecilik www.turizmhaberleri.com/koseyazisi.asp?ID=1900

Almanya Yolu
Tophane den Sirkeci ye oradan da Münih e ulaşanların, tatil dönemlerinde Almanya dan ülkelerine dönerken oluşturdukları karayolunun yaşayan anıları kaybolmadan, yaşatanlarla birlikte gündeme taşınmasının önemini “Ardahan dan, Çukurca dan Tüm Avrupa ya uzanan İpek Yolları kadar ekonomik değer ve toplumsal katkılar sağlamış bu yolun kadim yollar arasında yaşarken, yaşayanların gerçek izlenimlerinin de yer alacağı bir projeye konu olabileceğini '' değerlendiriyor; Tarihteki tüm Antik Yollardan daha önemli sonuçlara ulaşılacağını tahmin ediyorum.

Bu yolun kara, demir ve hava yollarında oluşturduğu özgün modellerle her anlamda kendini aştığını ve yenilendiğini biliyoruz. “Almanya da Yabancı, Türkiye de Almancı '' olma hissine kapılanların günümüzün Dostluk çağrıları ile yeniden kimlik kazanmaları için bir fırsat olmalıdır.

Dostluğa ulaşım yolu olarak duyurulması ve tanımlaması halinde gerçekten Türkiye, Almanya ve evrensel anlamda gelecek nesillere bırakılabilecek izler, izlenimlerin çokluğu ve değerleri dikkatimizde bir kez daha yerini alacaktır.

Anadolu yu toplayan bir büyük kum saatinin Edirne den tüm dünyaya, okyanuslara, kutuplara kadar uzanan ikinci büyük haznesinin yarım asırda Almanya üzerinden yarattığı ekonomik, toplumsal, anısal ve politik etkilerin ölçülmesi için henüz yaşayanların olduğu dönemlerde yapılmalıdır.

Değerli dostlarım Turizm Yazarı Adil ÇULHAOĞLU nun düşüncesinden yola çıktığımız bu kavram, Çalışma Eski Müşaviri Alaaddin ÖZMERT ve iş dünyasından Seçim AYDIN ile yaptığım ön görüşmelere dayanarak, bu yolda doğru yerlere varılabileceğini gösteriyor.
Almanya nın yakın tarihini özetleyen kupa ve Lale Çiçeği tohumu ile uğurlayan ev sahibi Federal Almanya Cumhuriyeti nin Sayın Büyükelçi sinin kişiliğinde teşekkürlerimizi projeler bazında devam ettirebilme dileği ile iletiyoruz.
--------------------------------------------------------------------
Deniz e fotoğrafları için “Hüsnüm Amcası '' olarak teşekkür ediyorum.


          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
09 Kasım 2018 Cuma
Mesaj Gönder 371 Yorumlar

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
FIJET AKADEMİ'DE HEM EĞİTİM, HEM KKTC TANITIMI

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TEOS Yorum VAR !

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
TÜRKİYE'NİN DAYANAĞI OLAN TARIM İŞTE BÖYLE ÇÖKERTİLİYOR!

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
TURİZM VE İNOVASYON

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
BARACUDA TOUR'DAN SONRA TUR ANDIAMO'DA KAPATILACAK MI?

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
IBO KONSTANZ GÖLÜ FUARI VE KAPANIŞI Yorum VAR !

Dilek H. Sipahi Aybar
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE ÇALIŞMAK

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
ALAÇATI OT FESTİVALİ KAPIDA

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .