CİNAYET GİBİ KAZA 19 YAŞINDAKİ ÖĞRENCİYİ CANINDAN ETTİ

Antalya Akdeniz Üniversitesi’nin kuzey çıkışında yıllardır yaya geçidi yapılmasını isteyen öğrencilerin talepleri yerine getirilmedi. Cinayet gibi kaza, 19 Yaşındaki Mimarlık öğrencisi Aslıhan Kocapınar’ın canına mal oldu. Öğrenciler, 1 milyon lira harcayarak giriş kapısını yenileyen üniversite yönetimine ve Karayolları’na tepkili…

Antalya da Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü 2. Sınıf öğrencisi Aslıhan Kocapınar, 14 Kasım Çarşamba günü geçirdiği trafik kazasının ardından kaldırdığı hastanede yaşamını yitirdi. Üniversitenin kuzeyinde, Hürriyet Caddesi üzerinde bulunan yaya geçidinde karşıdan karşıya geçerken otomobilin çarpmasıyla ağır yaralanan 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi nde tedavi altına alınmıştı. Antalya Öğrenci Kolektifleri bugün akşam saatlerinde Aslıhan Kocapınar ın yaşamını yitirdiğini duyurdu. Kocapınar ın yaşamını yitirmesine neden olan yaya geçidine üst geçit yapılması için öğrencilerin yaklaşık 3 yıldır çaba harcadıkları ortaya çıktı. İki hafta önce üst geçit için imza kampanyası başlatan üniversite öğrencileri, Akdeniz Üniversitesi yönetiminin 1 milyon TL harcayarak Meltem girişi kapısının değiştirmesine tepki gösterdi.

CİNAYET GİBİ KAZA 19 YAŞINDAKİ ASLIHAN IN CANINI ALDI
Antalya da Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümünde öğrenim gören 19 yaşındaki Aslıhan Kocapınar, öğrencilerin aylardır üst geçit yapılmasını istediği yaya geçidinde bir otomobilin çarpması sonucu ağır yaralandı. 14 Kasım Çarşamba akşamı saat 19:30 civarında üniversitenin kuzey çıkışında bulunan Hürriyet Caddesindeki yaya geçidinde meydana gelen ve sürücünün kaçtığı öne sürülen trafik kazasının ardından Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ne kaldırılan Kocapınar, iki gündür yoğun bakımda tedavi görüyordu. Ancak genç üniversite öğrencisi tüm çabalara rağmen kurtarılamadı.

MİMARLIK ÖĞRENCİSİ ASLIHAN KOCAPINAR KURTARILAMADI
Antalya Öğrenci Kolektifleri bugün akşam saatlerinde Aslıhan Kocapınar ın yaşamını yitirdiğini duyurdu. Akdeniz Üniversitesi nin ‘Kültür Kapısı olarak anılan çıkışındaki kavşakta ihmaller sonucu trafik kazası geçirerek yaşamını yitirdiğini duyuran Antalya Öğrenci Kolektifleri, “Üniversitelilerin sürekli şikâyette bulunmasına rağmen Karayolları 13. Bölge Müdürlüğü hiçbir önlem almayarak üniversitelilerin katledilmesine göz yumdu. Acilen Akdeniz Üniversitesi öğrencileri olarak Karayolları 13. Bölge Müdürlüğü nün Kültür Kapısı çıkışına alt geçit ve ya üst geçit yapmasını talep ediyoruz. Can güvenliğimiz alınarak üniversiteye girmek istiyoruz '' açıklamasında bulundu.
Cinayet gibi kaza sonucu can veren Aslıhan Kocapınar ın organlarını bağışladığı öğrenildi.

ÖĞRENCİLER TEPKİ GÖSTERDİ, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ AÇIKLAMA YAPTI
İhmaller sonucu yaşanan trafik kazasının gencecik bir cana mal olmasının ardından üniversite öğrencileri ve yaşamını yitiren Aslıhan Kocapınar ın arkadaşları tepkilerini sosyal medya hesaplarından duyurdu. Öğrencilerin tepkilerinin ardından sosyal medyadan bir açıklama yapan Antalya Büyükşehir Belediyesi, kaza olan bölgenin Karayolları 13. Bölge Müdürlüğü nün sorumluluğunda olduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi: “Daha önce yapılmış olan taleplerine ilişkin Karayolları 13. Bölge Müdürlüğü ile koordinasyona geçilmiş, ‘Antalya Batı Çevre Yolu ile Gazi Bulvarı arasında bulunan bağlantı yolunda Sanayi ve Uncalı farklı seviyeli kavşak projeleri hazırlanmış olduğu, imar planı tadilatı ve terkinlerin tamamlanmasını takiben yapımlarının başlayacağı ve eş zamanlı hemzemin yaya geçitlerinin üst geçide dönüştürüleceği yönünde tarafımıza bilgi verilmiştir. ''

REKTÖR MUSTAFA ÜNAL: ‘İLGİLİ MERCİLERE BİRÇOK DEFA İLETTİK
Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal ise trafik kazasının ardından öğrencilerin konuyla ilgili twitlerine “Evet haberim var, ne yazık ki öğrencimiz yaralanmış, doktor arkadaşlardan bilgi aldım. Daha önce de yazdığım gibi bölge kampüsümüzün dışında olduğu için biz yapamıyoruz arkadaşlar. Ancak ilgili mercilere sözlü ve yazılı olarak bu sorunu çok defa ilettik '' yanıtını vermişti.

(foto:iha)
ÖĞRENCİLER İKİ YIL ÖNCE ÜST GEÇİT YAPILMASI İÇİN EYLEM YAPMIŞTI
Bir öğrencinin canına mal olan yaya geçidinin bulunduğu kavşağa yıllardır üst geçit yapılması çaba harcandığı ortaya çıktı. Üniversite öğrencileri iki yıl önce kazanın olduğu alana üst geçit yapılması için eylem yaptı. İki hafta önce ise bu konuda bir de imza kampanyası başlatıldı. Ancak tüm uyarılara rağmen üst geçit konusunda adım atılmaması öğrencilerin tepkisini çekti. Aslıhan Kocapınar ın yaşamını yitirmesine neden olan yaya geçidinin bulunduğu alana bir an önce üst geçit yapılmasını isteyen öğrenciler, üniversite yönetiminin 1 milyon lira bütçeli giriş kapısı yapmasını da eleştirdi.

(Kazanın yaşandığı yaya geçidi öğrencilerin en sık kullandığı alanlardan biri)

TEPKİ ÇEKEN GİRİŞ KAPISI 1 MİLYON LİRAYA MAL OLACAK
Akdeniz Üniversitesi nin Meltem girişinde bulunan doğu kapısında başlatılan çalışmayla “Laçin kartalı '' motifli yeni bir giriş kapısı yapılıyor. Rektör Prof. Dr. Mustafa Ünal, doğu kapısının yenilenmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Üniversitemizin en eski ve en çok kullanılan kapısı olan Doğu Kapısı için Üniversite nin Şehre açılan kapısı demek abartı olmayacaktır. Bu nedenle Doğu Kapısının Üniversitemize gelen öğrencilerimizi ve misafirlerimizi karşıladığımız, vizyonumuzu ve misyonumuzu ortaya koyan, gözlere estetik görünen, gönüllerde saygınlık uyandıran Akdeniz Üniversitesi ne yakışır bir kapı olmasını istiyoruz '' ifadelerine yer vermişti. 1 milyon 94 bin lira sözleşme bedeli olan ve geçtiğimiz Temmuz da inşasına başlanan doğu kapısı projesinin yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.          |                              

Yusuf YAVUZ
Gazeteci Yazar
19 Kasım 2018 Pazartesi
Mesaj Gönder 619 Yorumlar

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SEYAHAT SİGORTASI'NIN ADI 'TÜRSAB SİGORTASI' OLSUN

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
72. CANNES FİLM FESTİVALİ ÖDÜLLERİ

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMİN GENÇ ROL MODELİ: SİDAL YAŞAR

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
ATATÜRK BİZİ SAMSUN'DA KARŞILARKEN Yorum VAR !

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
SOKAKLARI TATLI KOKAN KENT: VİYANA

Elif ÇALIŞKAN
Yazara Mesaj gönderin
HAYVANLARLA KONUŞABİLSEK NE GÜZEL OLUR

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TEOS Yorum VAR !

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
IBO KONSTANZ GÖLÜ FUARI VE KAPANIŞI Yorum VAR !

Dilek H. Sipahi Aybar
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE ÇALIŞMAK

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .