CUMHURİYET DÖNEMİNDE TÜRK KADINI

Kadınlara hakları olan milletvekili seçme ve seçilmelerini sağlayan Anayasa değişikliğinin kabul edilişinin 84’ncü yılı BAŞKENT Üniversitesi bünyesindeki “Ord. Prof. Enver Ziya Karal Tarih Uygulama ve Araştırma Merkezi”nin Birinci Kuruluş Yıldönümünde ele alındı. (1)

Modern Türkiye nin yönetim biçimine uygun yapılanmaların devam ettiği süreçte, 5 ARALIK 1934 kadınlara seçme ve seçilme haklarının teslim edildiği aşama cepheden devrimlere uzanan süreçte kadınların düşünce gücünden de savaşta olduğu gibi sorunları toplumun fertleri ile birlikte çözmeyi amaçlayan bir bilinçlenme, çağdaş toplumlar arasında bulunmayı hedefleyen bir evrensel açılımlar arasındadır. (2)

Çağdaş Yönetim Bilincine Ulaşmak
Prof. Dr. Seçil Karal AKGÜN ün açılış konuşmasında da belirttiği gibi Türk ulusunun kurutuluş savaşı, çağdaş yönetimine kavuşması için bilinçlenme savaşı ile de devam eden bir süreçtir. Her ikisi de Atatürk ün ortaya koyduğu sistemli politikaların ürünüdür. Özgürlüğüne cumhuriyetine kavuşan Türkiye nin kurtuluş savaşının devamı onu Çağdaş yönetim biçimine ulaşmanın, bilinçlenme aracı haline getiren özgür düşünceli, kendini ifade edebilen bireylerden oluşmasını amaçlayan devrimlerden oluşur.

Atatürk ün kadınlarımızı yücelten pek çok demeci arasında “Dünyada hiçbir milletin kadını, ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadını gibi emek verdim diyemez '' tespiti sorunların birlikte çözülmesi için erkeklerle birlikte hareket etmelerinin gereğini ortaya koyan, kadınların düşünce gücü ile desteklenen, Orta Asya dan beri geleneklerimizde yer alan gelişmelerin önemini vurgulamaktadır.

NUTUK İlkeleri
Sorunun haklarda olmadığını bir demokrasi ürünü olan haklara kullanılmaları ve meşruluklarının tanınması yönündeki çalışmalara siyasi partiler ve tüm kurum ve kuruluşlarca, Anayasal ortamda teşebbüs gücü kazandırılması ihtiyacına değinen Dr. Derya DOĞRU, İlk seçimler sonrasında 18 kadın milletvekili ile TBMM dünyada ikinci sırada yer alırken günümüzdeki sorunun düzenleme ve uygulamadaki uyumsuzlukların bir göstergesi olduğunu da değindi.

Prof. Dr. Özer OZANKAYA Temsilde kadının yerinin kadın ve erkeklerin birlikteliğinin Nutuk un, güvene dayanan ilkeleri kapsamında ele alınması halinde bir demokrasi sorunu haline gelmeden çözüme yaklaşılacağı, endüstri devrimlerinde de birlikte olmanın bunu kolaylaştıracağı önerisi ile destekledi. (3)

Toplantı sonrasında değerli katılımcıların görüşlerinden:
Türk kadının siyasal hakları ve kamusal alanda yer alma talebinin her fırsatta dile getirildiği ve sırası geldiğinde haklarını elde etmiş olduğu; tartışılması gereken konunun ise bugünkü TBMM de yer alan 104 milletvekili (%17) ile bu kazanımın kadınların toplumsal haklarının ve yerinin yeterince sağlanmasına olan yeterliliği olarak karşımıza çıktığını,
Yükselme ve çağdaş uygarlıkların üzerine çıkma ilkesinin gerçekleşmesi için kadınların ve erkeklerin kadın hakları ve erkek hakları ayrımcılığı yerine birey ve insan hakları, evrensel ortamda fırsat eşitliği bakış ile tüm bireylerin her alanda eşit sosyal, siyasal ve hukuksal haklara sahip olmaları konusunda birlikte çalışmaları gerekeceğini,
Tanınan hakların temsil ortamında daha çok kullanılması için yönetim, ticaret ve sanayi alanında da eşitliğin yansıyacağı daha çok katılımın oluşacağı ortamlardan da gelmesinin üzerinde durulması gerektiğini
Düşünüyorum.

Toplantılarda ve sunumlarda gençlere öncelik verilmesi ile sağlanacak bakış açısının önemini ortaya koyan düşüncemizin bir örneğini de bu panelde yaşadık. Bana göre bu panelin bir başka özelliği de bu yıl katıldığım pek çok toplantı arasında vaktinde başlayan ikinci toplantı olmasıydı.

(1) Başkent Üniversitesi bünyesindeki “Ord. Prof. Enver Ziya Karal Tarih Uygulama ve Araştırma Merkezi '' , Ord. Prof. Enver Ziya Karal ın zengin kütüphanesinden, arşivinden, haritalar, fotoğraf albümleri, ile Prof. Dr. Seçil Karal Akgün ün kütüphanesi ve araştırma dosyalarından oluşmaktadır. Merkezin amacı, yakın dönem Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti Tarihi üzerine bilimsel çalışmalar yapmak isteyenlere bir araştırma birimi olarak hizmet vermektir.

(2) Anayasanın 10. ve 11. Maddeleri değiştirilmesi Önerisi, 5 Aralık 1934 te kabul edildi. İntibah-ı Mebusan Kanunu (Milletvekili Seçimi Kanunu) nda ile de kadınlara 22 yaşında seçme, 30 yaşında seçilme hakkı düzenlendi. 8 Şubat 1935 seçimlerinde 17 kadın milletvekili olarak ilk kez TBMM ye girdi.

(3) 8 KASIM tarihinde yapılan NUTUK sunumunun KANAL B yayınları arasında da paylaşılmasını önermek istiyorum.
          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
07 Aralık 2018 Cuma
Mesaj Gönder 761
 Yorumlar
TAHSIN DENIZ ARPACI yorum yaptı... Yorum Ekleyin
Güzel yazı 09.12.2018

Güzel bir yazı daha olmuş. Ellerinize sağlık Hüsnü Bey Amca ...

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
MARDİN MİDYAT HASANKEYF 2

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
MARDİN KAPI HİÇ ŞEN OLMUYOR

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
BİR DÖNEMİN TANIĞI YOLCU BEKLEME EVLERİ YOK OLUYOR

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
HEORTOLOGİE

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SAKLI CENNET ARTVİN

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMİN GENÇ ROL MODELİ: SİDAL YAŞAR

Elif ÇALIŞKAN
Yazara Mesaj gönderin
HAYVANLARLA KONUŞABİLSEK NE GÜZEL OLUR

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TEOS Yorum VAR !

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
IBO KONSTANZ GÖLÜ FUARI VE KAPANIŞI Yorum VAR !

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .