BUĞDAY DOSTLUĞU

Kamu Diplomasisi içeriğinde Kültür ve Turizm Diplomasisi etkinlikleri gerçekleştirebileceğimiz yönündeki tezimizi güçlendiren çalışmalardan biri de Avrupa birliği Delegasyonu tarafından yayınlanan TOHUM 2019 Takvimi oldu.
Takvim, Büyükelçi Sayın BERGER in de değindiği gibi AB ile Türkiye arasındaki ortak kültürel tarihe dikkat çekmek için hazırlatılan TOHUM Filminden seçilen kareler ve bunların anlatımlarından oluşuyor.

TOHUM 2019 takviminde de; 2018 Avrupa Kültürel Miras Yılı çerçevesinde insanoğlunun ektiği ilk tohumun yolculuğunun hikayesini görselleştirdiği belgeselden sonra ilk kez Anadolu da evcilleştirilip yetiştirilen buğday ve diğer tohumların Avrupa ya uzanan yolculuğu, arkeologların anlatımı; Avrupalı ve Türk bilim insanlarının çalışmaları ile ele alınıyor.

Avcı toplayıcı toplumdan sonra yerleşik düzene ve tarıma geçişin ilk izlerinin yaşandığı Neolitik çağın ve günümüz uygarlıklarının temeli olarak kurucusu olarak kabul edilen buğday, arpa gibi tohumların tarihsel yolculuğunu arkeolojik, arkeobotanik, etnobotanik gibi arkeolojinin farklı dallarındaki verilerle anlatıyor.
www.youtube.com/watch?v=Jqu3tIhsmic&index=2&list=PLw5V7dmdvArQDW_ytAALVcO42Qf5kjKBr

AB Fonlarının arkeolojik araştırmalara ve uluslararası arkeolojiye verdiği desteğin de vurgulandığı takvimden aldığım verileri burada paylaşırken; Besin üretimi ve yerleşik düzene geçişin, Neolitik kültürün, izlerinin Anadolu daki kaynaklarını tekrar dile getirme fırsatı olarak değerlendirmek ve yakında katıldığımız gelişmelerle birleştirmek istiyorum.

Kentler Ve Köyler Arası Bütünleşme
Bu kültürün evrensel kaynağı olan Bereketli Hilal in zirvesinde bulunan 2019 un Göbeklitepe Yılı olarak ilan edilmesi sırasında 5 ili kapsayan bir genişliğin öngörülmesinin Kentler Arası Bütünleşme kuramından uygulamaya yönelik sonuçlara, ulusal ve evrensel anlamda Kardeş Şehirlere ulaşılmasının ve ekonomik ve toplumsal yararlarının gündeme getirilmesini sağlayacak yerinde bir tanımlama olarak üzerinde önemle durulmalıdır.

Evrensel Tarım / Ekmek Buğday Kardeşliği
AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian BERGER in takdimi de bunu içermektedir.

Bereketli Hilal deki Göbeklitepelere ve buralardan yayılan evrensel Tarım / Ekmek / Buğday Kardeşliğine yeni bir bakış açısı ile ele alma amanı geldiğine de işaret etmek istiyorum.
Dünyadaki tüm dillerde çalışmanın amacının “Ekmek Parası “olarak ifade edilmesinden yola çıkarak bu anlamda yeni bir tanıma ulaşılması zamanla yerine oturacaktır.
Buğday ve neolitik anlayış Orta Anadolu ya geçerken, bir taraftan da Mersin Yumuk Tepe den deniz yoluyla Avrupa ya yayılmaya başlıyor. Yunanistan daki SESKLO bu anlamda ilk Tarım ve Buğday kardeşliği kenti olabilecektir.

Bursa Aktopraklık, Kırklareli Aşağıpınar ve Bulgaristan da Seki Zağra (Stora Zagora) ise buğdayın Avrupa ya geçtiği karayolu olarak karşımıza çıkıyor. Bu ağda, İtalya daki Salento Üniversitesi Arkeobotani çalışmaların yapıldığı önemli bir merkez olarak yer alıyor.

Diyarbakır Altın Elma
TOHUM Belgeselinden esinlenerek hazırlanan takvimde ışık tutulan konulardan yola çıkarak tüm insanlığa ait olduğu kabul edilen kültürel mirasın, zenginliğinde yol alırken Diyarbakır a FIJET-ATURJET tarafından verilen Altın Elma ödülünün yerindeliği de bir kez daha desteklenmiş oluyor.

MÖ 10.000 de Karacadağ da yetiştirilen buğdayla Körtik Tepe de yerleşik düzenene geçilmesi ile başlayan Neolitik Çağ da Körtik Tepe de yaşayanlar da doğal kaynakları kullanabilen, estetik değerler oluşturmuş bir toplum olarak kabul ediliyor.

Köy yaşamın ilk örneği olan Çayönü (Diyarbakır) Köyünde arpa ve mercimeğin de yetiştirildiğini görüyoruz; Malatya Aslantepe de bu başlangıcın en iyi örneklerinden birinin izlerini saklıyor.
Böyle bir başlangıcın merkezinde olan FIJET Altın Elma ödülü, belki dünyadaki en anlamlı anlatımlara konu olabilecek veren ve alan açısından yeni bir nitelik de kazanmış olacak.

TROAS Kültür Rotaları Projesi
Uygarlığın Avrupa ya açıldığı ve TRUVA Savaşı sonrasında Roma Devletinin kuruluşuna uzanan gelişmelere, tarihe kültüre ev sahipliği yapan TROA Bölgesindeki kültür yolları projesi dünyada en fazla bilinen kültürel miras değerlerinden bir tanesi olan TRUVA dan Homeros un İlyada ve Odessa eserleri dünyanın 7 kıtasına yayıldı ve entelektüel hayatın sinemanın, bilimin eğitim müfredatının içine giren dolayısıyla herkesin bildiği bu yörede geliştiriliyor. Bu anlamı projenin ayrıntılarını Gazetemizde Editörümüz Nilgün ATAR ın yazılarından izlemek mümkün.
Köylere yayılan bu projenin içeriğinin de Neolitik kültürün izlerini bulmak Truvalı olmanın batıya ulaşan değerlerin başında olmak anlamındaki anlayışa, TOHUM Projesi ile de karşılıklı katkı ilişkisi içeresinde ele alınabilecek tamamlayıcı etki sağlayacağını düşünüyorum.

Harman Yerleri, Taş Değirmenler Ve Soframız
Yazımı

www.turizmhaberleri.com/koseyazisi.asp?ID=3470 makalemizde yer alan bir öneri ile bitirmek istiyorum:
“Mine ATAMAN, Tohumun toprakla buluştuğu günden başlayan Harman, Değirmen ve tüm çalışanların sanayi devrimden sonra dünyada adı “ekmek parası olan çabalarının 10 bin yıl önce Göbeklitepe de başlayan serüvenini günümüzde Anadolu Projesi olarak anlatırken bu heyecanın paydaşlarını da Meraklı bir Turizmci, Yenileşimci bir Çiftçi ve Hevesli bir Girişimci olarak tanımladı.

Buğdayın gen kaynağı, üretimi ve Avrupa çapında tescilli ürününü temsil eden Göbeklitepe, Karacadağ ve Zeugma üçgeninde gerçekleşecek bir etkinliğin ile 2023 yılında Dünya Turizm Ödülü (WTA) ne aday olması bunun sembolünün bir dilim ekmek olan bir yemekle kutlanması önerisinin unutulmamasını diliyoruz. ''
          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
22 Ocak 2019 Salı
Mesaj Gönder 450 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
800 YILLIK SELÇUKLU MEZARLIĞINA RULO ÇİM DÖŞENDİ!

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
İÇİNDEN NEHİR GEÇEN ŞEHİR: ROMA

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
NEJAT ŞARDAĞI'NDAN İKİ ÖNEMLİ ULUSLARARASI KATILIM ÇAĞRISI!

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
MENÇUNA

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMİN GELECEĞİ... GELECEĞİN TURİZMİ

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
ENGELSİZ ÇOCUKLUK…

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
CHENONCEAU ŞATOSU, LOIRE VADİSİ, FRANSA

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SAKLI CENNET ARTVİN

Elif ÇALIŞKAN
Yazara Mesaj gönderin
HAYVANLARLA KONUŞABİLSEK NE GÜZEL OLUR

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .