AKDENİZ TURİZM FORUMU: MALTA

Dünyanın en çok turist kabul eden ve gönderen bölgesi olan Akdeniz’in Ege ile birlikte bütünlüğü sağlanmış bir turizm hedefi olarak seçilmesi ve geliştirilmesi 1970 li yıllarda OECD tarafından hazırlanan gelişim planlarına da konu olmuştur.

Özgün değerlerin günü koşullarına ve türeticinin taleplerine uygun olarak üretilmesi ve o ortamlarda sunulması olarak tanımlanan sürdürülebilirlik kavramı ile uyumlu bir süreçte Malta Merkezli olarak kurulan Akdeniz Turizm Vakfı (Mediterranean Tourism Foundation – MTF) da yeni kuramlar ve kavramlarla 2019 yılında da turizmin sürdürebilirliği için başlatılan projeleri gündemine almış bulunuyor.

AB ve Dünya Turizm Örgütü nün de desteklediği Vakfın ilgi alanları arasında Eğitim, turizmde kültürler etkiler, turizm ve kadın gibi konular yanında turizm Akdeniz Turizm Enstitüsü gibi yapılanmalar da üye ülkelerin paylaşabileceği oluşumlar olarak yer alıyor.

Bu içerik kapsamında 2019 yılı toplantısında ele alınacak konuların ve bu anlamda ülkemizde bazı merkezlerin Ege, Akdeniz ve hatta Karadeniz de oluşturulmasının Malta ve Vakıf ile aramızda başlatılan işbirliği ortamının konusu olmaya başladığını da görüyoruz.

Bu bağlamda kültür, spor, sanat ve müzik ile ilgili ise en büyük projelerden biri olan 55 işi ile kurulan Akdeniz Turizm Orkestrası na farklı Akdeniz ülkelerinden yeni sanatçıların katılması kararı kapsamında Türkiye nin başlattığı JUNGGENÇ Orkestrası deneyiminin aktarılması gündeme taşınabilir.

Avrupa da başarıları ile tanınan en iyi Fazıl SAY yorumcusu olarak bilinen grup, Londra da başarı ile temsil eden klarnet sanatçımız, özgün besteleri ile de güzel yorumlar alan obua sanatçımız ve yine özgün eserleri ile Besteci Rene GIESSEN eserleri ile bu orkestraya yeni bir güç katabilir; CSO önderliğinde bir yapılanma ülkemizde gerçekleşebilir.

Kültür Diplomasisi ve İnanç turizmi anlamında da ülkemizdeki kurum, kuruluş ve diplomatların önemli katkıları olacağını düşünüyorum.
2019 yılında Çanakkale TROAS projesi ile başlatacağımız gerçekleşebilir fikirler ortamının, ATURJET vasıtasıyla sağlanan desteklerle yapılacak FIJET Akademi bünyesinde de gelişeceğini, ülkemizin katılımcıları ile 150 yılı aşan turizm tarihinin izlerini evrensel anlamda bu platformlara taşımasının mutluluğunu yaşayacağımız bir katılım olmasını diliyorum.

          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
11 Şubat 2019 Pazartesi
Mesaj Gönder 854 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
TÜRKİYE'NİN YEDİ RENKLİ GÖLÜ ÖLÜM DÖŞEĞİNDE!

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
DIŞ TURİZM İHTİSAS BAŞKANLIĞINDAN NEDEN İSTİFA ETTİM

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
HAVAYOLLARININ HAKSIZ REKABETİNDE SON NOKTA…..

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
HAYDİ FUARA

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
GÖRDÜK; GEZDİK; İNCELEDİK; YAZDIK

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
CHAMBORD VE CHEVERNY ŞATOLARI, FRANSA

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
FLORANSA

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
AGRESİF TURİZMCİLER...!

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
ENGELSİZ ÇOCUKLUK…

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .