TURİST REHBERİNİN GÖZÜNDEN FOTOĞRAF TUTKUSU

21 Şubat Dünya Rehberler Günü’nde fotoğraf tutkunu bir tur rehberinin dünyasını sizlere anlatmak için neden biz rehberler sanatsal veya doğa fotoğrafları çekmeyi severiz diye bir başlıkla bu konuya girmek uygun olur diye düşünüyorum.

Anadolu ve dünya coğrafyasında keşfedilmeyi bekleyen ve fotoğraflanacak milyonlarca rota var. Gezgin olmak yaşadığımız evreni ve insanı anlamanın ve keşfetmenin en güzel yolu. Bir de fotoğrafçı iseniz bu evreni bambaşka bir gözle görürsünüz. Anı yaşarken, anı da yakalarsınız.

Fotoğraf, CARPE DİEM (Anı yakala) ve AMOR MUNDO (Dünya sevgisi) felsefelerinin sanat ve kültürle buluştuğu en güzel uğraşlardan biridir.
Fotoğrafçılık, teknik bilgi ve takım gerektirir ama en önemlisi eğitimli ve duyarlı gözler ister. Bir fotoğrafa yorumu ve duyguyu katmak için öncelikle gidilen yörenin kültürünü ve insanını biraz tanımak ve bilmek gerekir. Öteki türlü o fotoğrafın AURA sı olamaz.

Fotoğraf çekmek için aslında dışarıda bir yerlere çıkmak yeterli. Çünkü ummadığınız yerde veya zamanda doğru ışıkta çekeceğiniz bir fotoğraf karesi hayatınızın en anlamlı fotoğrafı olabilir. Çünkü bazı fotoğraflar orada olduğunuzdan dolayı sadece o ana adanmıştır. Tarihi bir önemi var ise fotoğrafın siz o anı dondurmuş olursunuz. Çünkü fotoğraf bir zaman konservesidir. Zamanı dondurur ve gelecek için saklar.

Gezginler ve biz turist rehberleri bu anlamda çok şanslıyız. Sürekli farklı rotalara düzenlenen turlara profesyonel olarak katılmamız sayesinde çok özel zamanlarda, çok özel kareler yakalayabiliyoruz.

Işığın en güzel anı, bulutun en yoğun olduğu zamanı, renklerin coştuğu anı bulmak için sürekli gezgin olmak en doğrusudur. Çünkü iyi fotoğraf ayağınıza gelmez siz onun ayağına gitmelisinizdir.
Tüm bilgilerden yola çıkarak rahatlıkla diyebiliriz ki; seyahat fotoğrafçılığı günümüzün yaygın turizm çeşitlerinden biri. Turizm acentesi ve profesyonel rehberler eşliğinde yapılan bu tür butik organize turlar gerçekten katılımcılara hoş zamanlar geçirmesini sağlıyor.

Fotoğraf çekmeye farklı seviyelerde hâkim amatör veya profesyonel kişilerin bir araya geldiği bu sanatsever gruplar birbirlerine teknik ve görsel anlamda çok katkılarda bulunuyor.
Özellikle ilginç yerler ve olayların yaşandığı renkli ülke ve şehirler seçilmesi gerekiyor. Festival, tören ve dini ritüellerin belli zamanlarda yapıldığı ülke ve şehirler fotoğrafçılara büyük malzemeler sunuyor.

Rehber kimliğinde olan lider fotoğrafçı çok önemlidir. Teknik bilgi ve değişik açıların ve ışığın olduğu mekân ve zamanları bilen iyi bir fotoğrafçı ile gezmek kalite ve verimi artıracaktır.
Otel, otobüs, uçak ve restoran organizasyonu her ne kadar kurumsal acente tarafından yapılmasa da fotoğrafçı gruplarında profesyonel kokartlı rehberin bulunması hem yabancı ülkelerde iletişim ihtiyacı, hem de operasyonun mükemmel gitmesi açısından zorunluluktur.

Renkli fotoğraf gezileri için ilk adreslerden biri Kapadokya olabilir. Farklı kaya şekilleri ve balon turu gibi aktivitelerle ilginç manzara ve doğa fotoğrafları çıkabilir, artı ışık oyunlarının çok olduğu bir mekân Mardin de ilginç mimarisi ve kültürü ile fotoğrafçıların Midyat ve Hasankeyf i de içine katarak en az iki gün tam fotoğraf çekilebileceği yerlerden biri.
Diğer özgün rota Kars. Baltık mimarisine sahip taş binaları, tamamen donmuş Çıldır gölü, kilise den devşirme camileri, muhteşem cirit sporcuları, farklı flora ve faunası ile fotoğrafçılar için harika çekim rotası.

İstanbul un kadim bölgesi olan Fener, Balat ve Ayvansaray da bulunan Rum, Osmanlı ve Yahudi mirasına ait binalar ve tarihi eserler çevresinde yapılacak yürüyüşlerden de mükemmel fotoğraflar çıkaracağına eminim.

Seyahat fotoğrafçılığı için öncelikle gidilecek rota hakkında ayrıntılı bilgiler edinilmesi faydalıdır. İç ve dış mekân çekimlerine göre günlük programlar yapılır. Mekânlardaki, düşük poz lama ve artı poz lama ayarları için Tripodlu veya tiposu çekim alanlarına karar verilir.

Seyahat fotoğrafçılığında farklı rota ve hava koşullarında fotoğraf çekmek sayesinde ışık farklılıklarına göre örneğin yağmur sonrası ışığı, beyaz kar ışığında artı poz lama tekniği, sisli havada ışık kullanımı gibi tekniklerini gezdiğiniz her rotada öğrenme ve kendinizi geliştirme şansına sahip olabilirsiniz.

Ayrıca gidilecek yerlere göre takım ve kıyafetler ayarlanmalıdır. Örneğin Kars a giderken eski 20 derecelere uygun kıyafetler, kar içinde fotoğraf çekmeye uygun tozluklar, buzlu göllerde yürümek için çivili ayakkabı altlığı gibi aksesuarlar fotoğraf çekimi rahatlığı açısında hayati önem taşır.

Bolu Abant tan başlayarak, Bolu Gölcük ve Yedi göllere kadar bölge içerisinde göl yansımaları ve ağaçların renk dönüşümlerini fotoğraflamak paha biçilemez...

Fotoğraf turlarını, farklı mevsim ve rotalarda yapmak gayet mümkündür. Sadece dikkat edilmesi gereken noktalar; bu turların TÜRSAB Üyesi seyahat acentesi ve kokartlı rehberler tarafından yapılmasıdır. Tabii gerek o tur rehberinin gerekse fotoğraf uzmanı tur liderinin gidilen bölgeyi ve fotoğraf sanatının teknik ve estetik yönlerini çok iyi bilmesi gerekmektedir.

Butik fotoğraf turlarınıza yabancı ülkelerden de konuklar çağırarak turunuzu renklendirebilirsiniz. Tur sonrası, tüm grup üyelerinin çektiği fotoğraflardan en iyi olanları birleştirerek açacağımız fotoğraf sergisi ile gezinizi taçlandırabilirsiniz.

Fotoğraf için tur rotaları ancak çok detay araştırmalar sonucu ortaya çıkar. Örneğin, Londra da Nothing Hill festivali, Yunanistan da İskeçe festivali, Venedik te Maske festivali, Berlin de Işık festivali, Amsterdam da Lale ve kral günü festivalleri gibi etkinlikler nitelik ve nicelik açısından gezgin fotoğrafçıların kaçırmaması gereken tur rotalardır.

Fotoğraf çekmek yanında siz değerli gezginlere gittikleriniz yerler hakkında notlar ve günlükler tutmanızı da öneririm.Çektiğiniz fotoğrafların yanına gezilen yöre hakkında bilgilerle renkli gezi blogları hazırlayarak çektiklerinizi daha çok kitlelere ulaştırabilirsiniz.

Bir turist rehberi ve fotoğraf tutkunu gezgin olarak bu tür turlara katılmaktan ve ayrıca organize etmekten her daim büyük mutluluk duyuyorum. Bu güzel turlarımızdan, çok farklı rotalardan birinde sizlerle de buluşmak diliyorum. Çünkü hayat bir gündür, o da bugündür.
Işığınız ve renkli gezileriniz bol olsun…


          |                              

Kemal ŞENDİKİCİ
Profesyonel Turist Rehberi- Turizm Yazarı/ Seyahat Fotoğrafçısı
20 Şubat 2019 Çarşamba
Mesaj Gönder 800 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
TÜRKİYE'NİN YEDİ RENKLİ GÖLÜ ÖLÜM DÖŞEĞİNDE!

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
DIŞ TURİZM İHTİSAS BAŞKANLIĞINDAN NEDEN İSTİFA ETTİM

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
HAVAYOLLARININ HAKSIZ REKABETİNDE SON NOKTA…..

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
HAYDİ FUARA

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
GÖRDÜK; GEZDİK; İNCELEDİK; YAZDIK

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
CHAMBORD VE CHEVERNY ŞATOLARI, FRANSA

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
FLORANSA

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE SEVGİ VE ÇİÇEK GÜNÜ 20.08.2020 Yorum VAR !

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
ENGELSİZ ÇOCUKLUK…

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .