MALTA'DAN GURURLANDIRAN İKİ ÖDÜLLE DÖNDÜK..

Akdeniz Turizm Vakfı (Mediterranean Tourism Foundation – MTF) tarafından düzenlenen 6. Akdeniz Turizm Forumu’ndan notlar.

“Akdeniz in Yıldızları '' temasıyla Malta da 6.ncısı gerçekleştirilen Akdeniz Turizm Forumu; programı, etkinlikleri, toplantıları, gezileri, Türk heyeti olarak bizleri gururlandıran ödülleriyle katılımcılardan tam not aldı. Duayen Rehberlerimizden Tolon Sökmen Malta günlerimize dostluğu, pozitif enerjisi, bilgi ve birikimleriyle değer katan kişilerdendi. Usta Gazeteci ve belgesel yapımcısı Coşkun Aral ile muhteşem bir röportaj gerçekleştirdik. turizmhaberleri.com yazarı Hüsnü Gümüş ise Forumu yılların deneyim ve birikimlerinin süzgecinden geçirerek takip etti ve değerlendirmelerini çok yakında paylaşacak. Gezi izlenimlerimizi, çok özel röportajlarımızı MALTA DOSYASI kapsamında hazırlıyoruz.

Akdeniz Turizm Vakfı (Mediterranean Tourism Foundation – MTF) tarafından düzenlenen Forum önceleri Akdeniz ülkeleri arasında düzenlenirken, gördüğü büyük ilgi üzerine çeşitli ülkelerden gelen katılımcılarla büyümeye ve Akdeniz den tüm dünyaya turizm, barış ve kardeşlik köprüleri kurmaya devam ediyor. 34 ülkenin katıldığı 6. Akdeniz Turizm Forumu nda hem bölge ve dünya turizmi ile ilgili beyin fırtınaları yaratıldı, hem de katılımcılar arasında büyük bir işbirliği, dostluk ve paylaşım ortamı en dikkat çeken gözlemler arasındaydı. Turizmin birleştirici ve bütünleyici gücü her zaman olduğu gibi bu önemli Forum un en güzel tablosunu yarattı.

SEMAZENLER HERKESİ BÜYÜLEDİ...
Açılışta sahne alan Semazen Gösterisi büyük ilgi ve hayranlıkla izlendi. MTF Yönetim Kurulu Üyesi Barbaros Kon tarafından organize edilen Sema gösterisini Konya'dan katılan semazenler gerçekleştirdi. Yaklaşık 1500 kişilik katılımla izlerken Türk heyeti olarak ülkemiz adına büyük heyecan duyduk ve Malta'da önemli bir tanıtım oldu.

GURURLANDIRAN İKİ ÖDÜL...
Turizmhaberleri.com un basın destekçisi olduğu Akdeniz Turizm Forumu na ATURJET-FIJET Yönetim Kurulu Üyeleri, Troas Kültür Rotaları Proje ekibi, akademisyenler, turizmciler, STK temsilcileri, yatırımcılardan oluşan 56 kişilik bir heyet ile katılım sağlandı. Bu seneki Forumun en güzel sürprizi ise iki ödül birden Türk Turizmcilerine verilmesiydi. ATURJET FIJET Başkanı Delal Atamdede ve Aturjet FIJET YK Üyesi Hüseyin Kurtoğulları nın ödüle layık görülmesiyle Türk heyeti olarak ülkemiz adına büyük gurur duyduk. Akdeniz Turizm Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Barbaros Kon ise organizasyonun hazırlanmasında titizlikle çalışması ve emekleriyle dikkat çekti.

MUHTEŞEM KONSER ANILARIMIZDA ÖLÜMSÜZLEŞTİ
Akdeniz ülkeleri sanatçılarından oluşan 55 kişilik Akdeniz Turizm Orkestrası nın konseri ise tek kelime ile büyüleyici idi. Tarihi mekan, görsel zenginliğiyle renkli sahne tasarımı, değerli sanatçılar bizlere unutulmaz anlar yaşattı. Aynı zamanda Akdeniz Turizm Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi de olan Maestro Bruno Santori yönetimindeki konser ve ödül töreni Forumun en unutulmaz anıları arasında yerini aldı.


TROAS KÜLTÜR ROTALARI EKİBİ PROJEYİ TANITTI...
Çanakkale Valiliği himayesinde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü öncülüğünde, GMKA desteği ile yürütülen 800 km, 19 Etap, 3 bölümden oluşan Troas Kültür Rotaları Projesi ekibi de Akdeniz Turizm Forumu'na ATURJET FIJET Yönetim Kurulu Başkanı Delal Atamdede'nin daveti ile katıldılar. Forum ve etkinlikler süresinde farklı ülkelerden gelen katılımcılara projeyi tanıtan Proje Genel Koordinatörü Ali Öztüfekçi; "Foruma Basın Danışmanımız Nilgün Atar, Bilim Kurulu Danışmanımız Turgay Yenidünya ile katıldık. Resepsiyonda görüştüğümüz Malta Cumhurbaşkanı Marie Louise Coleiro Preca, projeye özel önem vererek ilgilendi ve geçtiğimiz ay ziyaret ettiği Türkiye yi çok sevdiğini aktardı.

FIJET Başkanı Tijani Haddad, Malta Hotels and Restaurants Association Başkanı Andrew Adius Muscat ve pek çok ülkeden katılımcılarla projeyi paylaştık, çok değerli geri dönüşler aldık. Bu anlamda hem forumda elde ettiğimiz yeni bilgiler, hem de projenin uluslararası tanıtım altyapısını oluşturmamız açısından önemli bir çalışma oldu. Proje ekibi olarak ATURJET Başkanı Delal Atamdede, MTF Yönetim Kurulu Üyesi ve ATURJET FIJET YK Üyesi Dr Barbaros Kon, ATURJET FIJET YK Üyesi Hüseyin Kurtoğulları'na projemize verdikleri destek ve davetleri nedeniyle teşekkür ediyoruz." dedi.

FORUM DAN NOTLAR...
Malta Cumhurbaşkanı Marie Louise Coleiro Preca; yakın ilgisi, samimiyeti ve mütevazi yaklaşımı ile dikkat çekti. Forumun açılış konuşmasında verdiği mesajlar sadece Akdeniz ülkeleri değil tüm dünya turizmini ilgilendiren ve sahiplenilmesi gereken başlıklardı.

Akdeniz Bölgesi nin dört bir yanından turizm endüstrisinde farklı paydaşları bir araya getiren MTF nin 2013 yılında kurulduğundan bu yana girişimleri ve Projeleriyle bölge genelinde somut ve olumlu katkılar sağladığını belirten Cumhurbaşkanı Preca; “turizmde sürdürülebilirliği önceleyen stratejiler geliştiren Malta olarak, hızlı ve geniş kapsamlı değişiklikler geçiren bir dünyada sürdürülebilir yaklaşımları izlemenin önemini çok iyi biliyoruz. Bu nedenle Akdeniz ulus ailesi olarak birlikte çalışmamız, çevresel ve iklim kaygılarını ve önemini ele almamız gerekiyor. Turizm endüstrisinin küresel barışı yaratmaya ve sürdürmeye etkili bir katkıda bulunduğuna inanıyorum. Akdeniz Bölgesinde ortak bir ilgiyle, çeşitli paydaşlar arasında siyasi ve ticari girişimlerin güçlendirilmesi için ideal bir platform Turizm. Bu nedenle, Akdeniz in küresel tüketiciler arasındaki popülaritesinin de tırmandığını görmek güven veriyor“ dedi..

AKDENİZ DESTİNASYONLARINA TALEP ARTIŞTA
Geçtiğimiz yıl yayınlanan Avrupa Travel Komisyonları Turizm Trendleri raporundaki göstergelere göre, Akdeniz destinasyonlarını ziyaretlerde çift haneli artışlar olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Preca; Malta nın da yüzde 19 un üzerinde bir artış kaydettiğini, gelecekte küresel seyahat edenler arasında Akdeniz destinasyonlarına daha güçlü bir talep olacağının raporda belirtildiğini aktardı.

SAĞLIK TURİZMİ YÜKSELİŞE GEÇECEK
Forbes 2019 un öngördüğü turizm trendlerine göre sağlık ve refah turizminde üst düzey artış görüleceğini belirten Preca; Global Sağlık Enstitüsü nün, bu alt sektörün diğer turizm alanlarından iki kat hızlı büyüyerek 2022 de 919 milyar dolara ulaşacağını öngördüklerine dikkat çekti. Özetle tüketicilerin tatil deneyimlerinde zindelik, duygusal sağlık, şifa ve pozitif yaşam tarzı seçimlerine odaklanması ve öncelik vermesi nedeniyle bu alanlar daha önemli olmaya devam edecek.

DAHA YEŞİL BİR GELECEK VE TURİZM...
Forumda sürdürülebilir turizm, ekosistem, iklim değişimleri ve çevreye saygı önemli başlıklar arasındaydı. Global turizm sektörünün öncülerinin daha yeşil bir gelecek için çalışan şirketler ve bireyler olması gerektiğinin altını çizen Preca; “sürdürülebilirlik ve yenilenme stratejisi forum kapsamında yıllardır büyük önem taşıyor. Turizm endüstrisi, zorlukları, yenilik ve sürekli gelişim anlayışıyla heyecan verici fırsatlara dönüştürülmelidir.. UNWTO nun özel Büyükelçisi olarak, sürdürülebilir turizmi teşvik etmek en önemli önceliklerimizden biri olmuştur. Turizmin toplumlarımız ve ülkelerimiz için daha sürdürülebilir, barışçıl ve müreffeh bir gelecek sağlamak için önemli bir rolü olduğuna inanıyorum. '' Dedi.

AKDENİZ'DE ÇEVRE BİLİNCİNE SAHİP TURİZM MODELİ GELİŞMELİ..
Akdeniz Bölgesi ni çevre bilincine sahip turizm konusunda örnek bir rol modeli haline getireceklerine, sürdürülebilirliğin, turizm gelişimi, yönetiminin her yönüyle bütünleştirici bir rol oynayarak tüm turizm faaliyetlerini desteklemesi gerektiğine inandığını belirten Preca;“Tüketiciler arasındaki çevre bilincinin arttığına da dikkat çekerek; BM Çevre Programı ve UNWTO tarafından yayınlanan Yeşil Ekonomi Raporu nda, turizmi ve seyahat severleri daha yeşil-çevreci bir sanayiye dönüştürmenin bir değişiklik gerektireceğini vurguluyor. Sürdürülebilir turizm için ülkelerimizdeki ticari toplulukların aktif katılımı ve işbirliği gerektirmektedir.“ dedi.

TURİZMİ ÇEŞİTLENDİRMEYEN GERİDE KALACAK
Turizmi çeşitlendirmenin, bölgesel dayanıklılık için önemli bir strateji olduğunu vurgulayan Preca; '' bu gerçek, bilim ve teknoloji vakfı tarafından finanse edilen ve Akdeniz turizmini ele alan bir raporda vurgulandı. Raporda, yalnızca güneş ve plaj turizmine dayanan Akdeniz destinasyonlarının giderek daha istikrarsız bir durumda olduğu belirtiliyor. Yaşlanan bir nüfus ve iklim değişikliği ile ilgili zorluklar da Akdeniz turizminin gelişmesi üzerinde uzun vadeli sonuçlara yol açacaktır. Bu bağlamda değişen demografik ve çevresel bozulma bu bölgeler boyunca yıkıcı bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Bölgesel dayanıklılığı arttırma stratejisi, ana akım turistik etkinliklerden, çevresel ve kültürel inisiyatifler gibi alternatif ve daha sürdürülebilir turizm fırsatlarına sorunsuz bir şekilde geçişi zorunlu kılmaktadır.

Malta nın tarihi, kültürel ve doğal kaynaklarını en üst düzeye çıkartan çeşitlendirilmiş turizm portföyü, yetkililerimizin ve özel sektörün ortaklarının bu yeni genişleme fırsatlarını nasıl benimsediğinin bir örneğidir

Turizm sektörü değiştikçe tüm bölgemizde bir potansiyel fayda kaynağı haline getirmek için ortakların işbirliği yapması hayati önem taşımaktadır. Bunun nedeni, günümüzde hepimizin Akdeniz ulusları ailesinin üyeleri olduğumuzdur. Ortak bir vizyonu paylaşıyoruz ve bölgemizdeki turizm endüstrisinin büyümesi sağlandığında hepimizin faydalanmaya hazır olduğunu biliyoruz.“ şeklindeki konuşması forumun adeta bir özetiydi. Tüm katılımcı ülkeler adına alınması gereken pek çok ders vardı.

BAKAN MİZİ:PAZAR ÇEŞİTLİLİĞİNDEN YARARLANDIK..
Akdeniz Turizm Forumu nun açılışında konuşan Malta Turizm Bakanı Konrad Mizi ise; 2018 yılında 2.8 milyon turist ağırladıklarını, turizmdeki Pazar çeşitliliğinden çok etkilendiklerini ve bu çeşitliliğin işe yaradığını gördüklerini, yılın ilk aylarında yeni pazarlarda (Portekiz) girişimleri olduğunu söyledi.

Rakamlara göre ABD en önemli Pazar. Turizm Bakanlığı olarak bazı temel pazarlara ve büyük havayollarına önem verdiklerini, THY ile yeni anlaşmalar yapmak istediklerini belirten Bakan Mizi şu açıklamalarda bulundu:

“Malta dan gidecek 61 Rota tespit ettik. Kahire ye yeni rota açılacak. Turizm ekonomisinin ana kaynaklarından biri olmayı hedefliyoruz. Maltalılar olarak Malta fikrini ve farkındalığını yaratmak için çok uğraşıyoruz. Bu amaçla dünya çapında organizasyon ve eventlerle ilgileniyor, Cumhurbaşkanlığı ve Bakanlık olarak önem veriyoruz. Dünya çapında spor ve sanat aktivitelerini burada yapmaya çalışıyoruz. Malta Restoranlar Birliği bu bölgede daha modern oteller kurulması ve olanların geliştirilmesi için İngiltere ile anlaşma yaptılar. St Julians bölgesinde bu konuya çok önem veriyor ve yeni bir destinasyon yaratmaya çalışıyoruz. Akdeniz Turizm Vakfı ile Sürdürülebilir ve yönetişim modeliyle modern bir turizm yapılacağına inanıyorum dedi.          |                              

Nilgün ATAR
Turizm Yazarı
21 Şubat 2019 Perşembe
Mesaj Gönder 1121 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
TÜRKİYE'NİN YEDİ RENKLİ GÖLÜ ÖLÜM DÖŞEĞİNDE!

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
DIŞ TURİZM İHTİSAS BAŞKANLIĞINDAN NEDEN İSTİFA ETTİM

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
HAYDİ FUARA

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
GÖRDÜK; GEZDİK; İNCELEDİK; YAZDIK

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
CHAMBORD VE CHEVERNY ŞATOLARI, FRANSA

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
FLORANSA

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
AGRESİF TURİZMCİLER...!

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE SEVGİ VE ÇİÇEK GÜNÜ 20.08.2020 Yorum VAR !

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
ENGELSİZ ÇOCUKLUK…

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .