HAYAL GÜCÜ GÜÇ VERİR!

“Hayal gücü her şeydir. Sizi bekleyen güzelliklerin ön izlemesi gibidir. Hayal gücü bilgiden daha önemlidir.”Hayal gücünüz geleceğinizi belirler.
Einstein şöyle der: ‘Zekanın gerçek göstergesi hayal gücüdür, bilgi değil .
Bu yüzden hayal gücünüzün hantallaşmasına izin vermeyin. İşte böyle söylemiş Einstein.

Çocukluğumu hatırlıyorum, büyüklerimiz aralarında konuşurken; “Bırak allahını seversen adam hayalperest, ayakları yere basmıyor !...derdi.

BENİM DE ŞU AN AYAKLARIM ADETA YERE BASMIYOR.
Ülkemi ziyaret eden turistler ortalama 6 gece 7 gün kalıyor. Programlarını yeni ürünlerle zenginleştirirsek bu süreyi 10 güne çıkardığımızda geceleme sayısını yaklaşık %50 artacağı için 10 milyon turist yerine 15 milyon turist gelmiş gibi olacak.

Sadece bir gün bile uzatsak 30 milyon turistte 30 milyon geceleme. Altı geceleme ortalamasına göre 30/6= 5 milyon turist sayısına eşit.
Kağıt üstünde kolay, ayakların yere basmıyor dediğinizi duyar gibi oluyorum, ancak her şeye rağmen ben size gerçekten ayaklarınızı yerden kesecek bir ürün önereceğim.

ZEPLİN
Paris i yerden 300 metre yüksekten görebileceğiniz azami 70 km /saat yapan zeplin dikey iniş-kalkış yaptığı için havaalanı gerektirmiyor. Yönlendirildiği için balondan çok daha kullanışlı. Günde 7 kez tur düzenleniyor ve her defasında 12 yolcu taşıyor. 30 ila 90 dakikalık tur ücreti 250 ila 650 avro arasında değişiyor. Yaklaşık 17 milyon avroluk maliyet 3yıl gibi bir sürede kendini amorti ediyor. 5 dakikadan kısa sürede çok yumuşak bir iniş yapabilen zeplinden müşteri memnuniyeti çok yüksek.

Almanya da on yıldır hizmet veren zeplin yaklaşık on yılda 118 bin yolcu kapasitesine ulaşmış ortalama 450 avro ücret alındığında 55 milyon avroluk ciroya ulaşmıştır. İngiltere de daha büyük kapasiteler ve daha süratli zeplin için çalışmalar son aşamasında olup karbon salınımı dolaysıyla için çevre kirliliği yanında küresel ısınmaya karşı önlem açısından etkili olacağı, havaalanı gereksinimi de olmayacağı için yakın mesafelerde uçakların yerini alacağı düşünülmektedir.

İstanbul – Antalya – Kapadokya yı ziyaret eden turist sayısını düşünürseniz birkaç zeplin için yolcu bulmak güç olmasa gerek diye düşünüyorum..

Ben, zeplin derken, siz belki tur + Türk mutfağı kursu dersiniz veya engellileri rehabilite edebilecek çömlekçilik kursu açarsınız..

NOT:8 MART
Bu günün esas adı Çalışan Kadınlar Günü dür.

Tüm dünyada kadınların daha az istihdam edilmesine, eşit işe daha düşük ücret verilmesine dolayısıyla ayrımcılığa karşı olması, günümüzde artan taciz- mobing eylemlerinin protesto edilmesi açısından önemlidir.
Tüm çalışan kadınların bu gününü içtenlikle kutlarım.

          |                              

A.Nejat  Şardağı
European Network for Accessible Tourism ENAT Türkiye Temsilcisi
08 Mart 2019 Cuma
Mesaj Gönder 529 Yorumlar

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
MARDİN MİDYAT HASANKEYF 2

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
MARDİN KAPI HİÇ ŞEN OLMUYOR

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
BİR DÖNEMİN TANIĞI YOLCU BEKLEME EVLERİ YOK OLUYOR

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
İSTİKLAL, DOĞA VE KÜLTÜR YOLUNDA BİR MOLA NOKTASI Yorum VAR !

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SAKLI CENNET ARTVİN

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMİN GENÇ ROL MODELİ: SİDAL YAŞAR

Elif ÇALIŞKAN
Yazara Mesaj gönderin
HAYVANLARLA KONUŞABİLSEK NE GÜZEL OLUR

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TEOS Yorum VAR !

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
IBO KONSTANZ GÖLÜ FUARI VE KAPANIŞI Yorum VAR !

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .