ANADOLU'YA AÇILAN KAPILARIN ÖRNEK İŞLETMELERİ...

KÜÇÜK HAVAALANLARI

Çanakkale İstanbul arasında başlatılan bağlantı da rahat ve güvenli bir ulaşımın yanında Türkiye nin kültürel değerlerini turizm aracılığı ile dünyaya aktarmakta hava ulaşım imkanlarının ulaştığı seviyenin bir göstergesi olması yanında kültür ve turizm değerlerinin paylaşımındaki önemini de ortaya çıkarması açısından özel bir önem taşıyor.

Çanakkale Havalimanındaki bu ortamı pek çok kentimizde bulunan küçük havaalanlarından ikisinden yola çıkarak örnek bir çalışma ortamı olarak değerlendirmek istiyorum.

Burada, Yenileme yatırımlarından sonra da devam eden ortamlarda Devlet Hava Meydanları İşletmesi nin Yöneticileri, THY/Anadolu Jet in Görevlileri, Çelebi Hava Servisi Çalışanları ve Güvenlik Elemanları hep birlikte konukların dostça karşılanıp uğurlandığı konukseverliği, Anadolu içtenliği ile sunuyorlar.
Teşekkürlerimi iletirken pek çok kişinin de bu yöndeki düşüncelerine yardımcı olduğumu da düşünüyorum.

Çanakkale Havaalanı
Çanakkale Havalimanı ndan Anadolu Jet tarafından yapılan Çanakkale- Ankara uçuşlarının da Körfez den Ankara ya ve buradan da Anadolu ya ve tüm dünyaya bağlantı veren bir hat olarak ne kadar yerinde bir karar olduğuna yaşadıkça tanık olduğumuz İzlenimleri, 2014 yılında gazetemizde “ÇANAKKALE HAVALİMANI Körfezden Anadolu ya Açılan Kapı.. '' (www.turizmhaberleri.com/koseyazisi.asp?ID=2691) başlıklı yazımda paylaşmıştım.

Çanakkale ve Ankara üzerinden ulaşılabilecek iç ve dış noktaların isimleri THY Tarifelerinde yer alıyor. En çok 6 saat içerisinde Türkiye nin herhangi bir noktasından Çanakkale ye ulaşmak mümkün.

Sinop Havaalanı
Avrupa Birliği Günü nedeniyle Sinop isimli uçakla yıllar sonra ilk kez Sinop a gittiğimde memleketimin insanlarının uçakta başlayan yakın dostluklarının inince de devam ettiğini görmekten mutlu olmuştum.
Yıllar boyunca pek çok hava yolunun dergisinde, gazetelerin eklerindeki Sinop sayfalarında bu ilk noktadan başlayan izlenimlerin etkisini görebiliyoruz. Fuarlarda ziyarete gelenlerin bu yazılara atıfta bulunmaları da, Sinop u tanıyan dostların varlığının hiç de az olmadığını gösteriyor.

Sinop Yolunda başlayan olumlu izlenimler havaalanında ve kentte ziyaret edilen otellerde, gemi modeli yapımcılarının atölyelerinde, lokantalarda, müzelerde ve halkın arasında kendini kanıtlayarak devam ediyor.

Çanakkale Yeni oluşumlara Açılıyor
2019 yılında TROAS Yürüyüş Rotaları Projesi nin tanıtım toplantısı için 5 yıl sonra tekrar Çanakkale ye uçtuğumda hava alanının yenilenen yapısında aynı hizmetin, güler yüzlü anlayışın sürdüğünü görmekten tekrar çok mutlu oldum. Toplantılarımıza bundan sonra gelecek olanlar artık havayolunu kullanabilecekler.

Her yıl 8 AĞUSTOS ta Barbaros Zırhlısı Gönüllüleri (BZG) olarak düzenlediğimiz Barbaros Zırhlısı Anma Günü ne de (BZGünü) İstanbul üzerinden daha kolay ulaşım imkanı oluştuğunu da düşünüyorum.

Tanık olduğum bir izlenimi de burada paylaşmak isterim. Amasya Üniversitesi nden gelen Dr. Öğr. Üyesi Şerif BALDIRAN ın öğrencisi Esra GÜLER ile karşılaşması gerçekten tüm öğrenim yaşamımızda aldığımız, ders verdiğimiz dönemlerden kalan Anadolu kültüründe var olan bu saygı ortamının en güzel ve anlamlı bir göstergesi idi.

Çanakkale Havalimanı nda hakim olan anlayışın yalın bir ifadesi ile bizlere ulaşan bu izlenim nedeniyle Esra GÜLER e şahsında tüm çalışanlara, bu ortamı devam ettirenlere tekrar teşekkür ediyorum.

Tarihe ve Tatile Ulaşan Yol...
O tarihte Ankara için yazdıklarımı şimdi İstanbul için yinelemek istiyorum. Bu uçuşun aynı zamanda Anadolu dan Truva, Assos, Bergama ve Bozcaada ya gezi düzenlemek isteyen acenteler için de yeni ve uygun bir seçenek olduğunu düşünüyorum. Çanakkale Havalimanı Truva Filminin gerçek ortamlarına, Zeus Sunağı nın tarihteki yerine, Gökçeada ve Bozcaada nın canlılığının yaşanabileceği bağbozumlarına ulaşacak Anadolu bağlantılı turlar için yeni bir seçeneği de sağlıyor.
Unutulmaması gereken bir nokta da Çanakkale Savaşlarının geçtiği Gelibolu Yarımadasına ulaşmanın ve burada 100 yıl öncesinin kahramanlarına saygılarımızı ve minnetlerimizi iletmenin en yakın yolunun da yine bu havalimanından geçtiğidir.

TEMPO Turizmde ziyaret ettiğim İhsan ALBOĞA nın projeye gösterdiği ilgi ve bu ortamda TRUVA Destanlarını (İlyada, Odiseus ve Aeneas) birlikte görüşme talebi bir örnek olarak haklı ve doğru yolda olduğumuzun bir başka kanıtı oldu.

Tur programlarında GÖKÇEADA, BOZCAADA, KAZDAĞLARI, AYVALIK TURLARI olarak yer almaya tur seçeneklerine yakın tarihte ekleneceğini düşündüğüm TROAS Projesi kapsamında geliştirilen yürüyüş yollarının bitiş noktası olan Küçükkuyu hem geliş hem de dönüş açısından gezginler için Çanakkale ve Edremit Koca Seyit Havalimanlarını kullanma imkanı da sağlıyor.
          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
21 Mart 2019 Perşembe
Mesaj Gönder 303 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
MERMER OCAĞI RUHSATI VERİLEN ARAZİ GENETİK HAZİNE ÇIKTI!

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
MARDİN MİDYAT HASANKEYF 2

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
MARDİN KAPI HİÇ ŞEN OLMUYOR

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
HEORTOLOGİE

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SAKLI CENNET ARTVİN

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMİN GENÇ ROL MODELİ: SİDAL YAŞAR

Elif ÇALIŞKAN
Yazara Mesaj gönderin
HAYVANLARLA KONUŞABİLSEK NE GÜZEL OLUR

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TEOS Yorum VAR !

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
IBO KONSTANZ GÖLÜ FUARI VE KAPANIŞI Yorum VAR !

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .