BU BİR TAKIM OYUNUDUR...

43.Turizm Haftası’nı kutladığımız şu günlerde başarılı rol modellere ve örnek çalışmalara yer veriyoruz. Fark yaratan çalışmalarıyla Rol Model Akademisyenimiz ise KKTC YODAK Yönetim Kurulu Üyesi, FIJET KKTC Kurucu Üyesi Prof. Dr. Olgun Çiçek...


Akademisyenlerin ulusal ve uluslararası çalışmalarda aktif roller üstlenmesi, yayınladığı makaleler, konuşmacı olarak katıldığı konferanslar ve zirveler, yürüttüğü projeler, masa başı ve sahada olmanın yarattığı fark, yerel dinamiklerle paslaşmalar, sektörle kurduğu yakın iletişim ve işbirliği yeteneğinin ne kadar başarılı sonuçlar yarattığını KKTC deki FIJET Komite toplantısı kapsamındaki ziyarette çok net izleme fırsatı buldum. Rol modelimiz yavru vatan KKTC den....

Geçtiğimiz günlerde uluslararası alanlarda aktif çalışmalarına yakından tanık olduğumuz KKTC YODAK Yönetim kurulu Üyesi Prof. Dr. Olgun Çiçek in katkılarıyla Acapulco Resort Hotel ev sahipliğinde FIJET Üyesi 8 ülkeden turizm yazarı ve gazetecisinin katılımıyla 4 günde sonuçları hızla alınan önemli bir çalışma yapıldı.

Malta da düzenlenen Akdeniz Turizm Forumu na konuşmacı olarak davet edilen Prof. Dr. Olgun Çiçek; Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri (FIJET) ile Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (ATURJET) üyesi olmasının yanında ulusal ve uluslararası pek çok sivil toplum kuruluşuna üye. Aynı zamanda sektörle yakın temasta ve sürekli sahada olması nedeniyle fark yaratan bir akademisyen profili sergiliyor.

BİR AKADEMİSYEN.. BİR ORGANİZASYON....
Prof.Dr. Olgun Çiçek; FIJET in komite toplantısının KKTC de yapılmasında, FIJET KKTC nin kurulmasında, FIJET Akademi nin eğitim programının KKTC de gerçekleştirilmesinde, FIJET-ATURJET heyetinin üst düzey resmi ziyaretleri ve misafirlere bölgenin tanıtımının mükemmel bir ev sahipliğinde yapılmasında önemli bir rol üstlendi.

HIZLI ATILAN ADIMLAR VE ALINAN KARARLAR..
Kendisine bu başarılı İşbirliği sürecinin nasıl başladığını sordum. Malta daki forum sonrasında bireysel olarak Aturjet ve Fijet üyesi olduğunu belirten Prof. Dr. Çiçek; "ardından KKTC de FIJET i kurma önerisini komiteye sunduk, kurucu üyeleri ve tüzük çalışmaları dernek oluşumu ilgili çalışmalarımızı da başlatmıştık. FIJET Komite toplantısında sunum yaptık ve resmi başvurumuzu ilettim. Sayın başkan ve komite üyeleri oy birliği ile kabul ettiler. Böylece 34.ncü yeni üye olarak Kuzey Kıbrıs da FIJET e katıldı. Bundan gurur ve onur duyuyoruz.

BU BİR TAKIM OYUNUDUR...
KKTC açısından baktığımızda burada en üst kademeden başlayarak destek aldık. Sayın Cumhurbaşkanımız, başbakanımız, T.C. Büyük elçimiz, Turizm ve Çevre Bakanımızı ziyaret ederek turizm ile bilgilendirmeler yapıldı, destekler ve sözler verildi. Bu da bizi gerçekten gururlandırdı, daha güçlü hissediyoruz. Acapulco Resort grubu ev sahipliğinde KITOB Başkanı Dimağ Yalçıner sponsorluğunda güzel bir organizasyon gerçekleştirildi. İnanıyorum ki misafirlerimiz KKTC den çok memnun ayrıldılar.
Tüm bunlar organizasyonla ilgili önemli adımlar ve sonuçlardır. FIJET KKTC nin önümüzdeki yıllarda ses getiren projelere imza atacağına inanıyorum. Bu bir takım oyunu ve organizasyonun yarattığı sinerji bizleri de çok motive etti. ''
dedi.

HEM TURİZMCİ HEM AKADEMİSYENİM.
FIJET ve ATURJET işbirliğinde gerçekleştirilen çalışmalarda hem bölgenin turizm potansiyelinin tanıtılması, keşfedilmesi, dünyaya aktarılması , hem de bu iki önemli stk nın çalışmalarına Kuzey Kıbrıs olarak nasıl dahil olabiliriz konusunun belirlenmesinin esas amaçları olduğunu vurgulayan Prof. Dr Çiçek, şu açıklamalarda bulundu:

“Ben hem turizmciyim hem akademisyenim. Birçok uluslararası etkinliğe katılıyorum, birçok dernek federasyonlarda görev aldım, uluslararası anlamda da bir networküm var. Bu ziyarette yabancı katılımcı arkadaşlar ile birlikte gerçekten büyük bir uluslararası ailenin üyesi olduğunu hissettim, bu profesyonel camianın çok başarılı işler yaptığını gördüm. Gerek Türkiye den gelen dostlarımız, profesyonel üst düzey yöneticilerimiz gerekse uluslararası düzeyde FIJET desteğiyle kuzey Kıbrıs ın turizm potansiyelinin keşfedileceğini, tanıtımının daha doğru kanallarla yapılacağına inanıyorum.

BU ZİYARETLER SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMALI..
En büyük beklentim bu ziyaretlerin daha fazla artması ve sürdürülebilir olması, daha detaylı verimli projeler ile geliştirilmesidir. O zaman inanıyorum ki hem bölge barışı, hem ülkemizin geleceği ve tanınması, hem de Akdeniz deki turizm potansiyelinin gelişmesi adına çok önemli hareketlilik olacaktır. Biz de dünyada turizm ile doğası ile güzelliği ile küçük şirin bir Akdeniz adası olarak hak ettiğimiz yeri alacağız diye umut ediyorum. ''
İfadelerine yer verdi.

FIJET AKADEMİ DE BÜYÜK İŞBİRLİĞİ
FIJET Akademi Komitesine de üye olarak katıldığını belirten Prof. Dr. Çiçek; “bu sene FIJET Akademi nin eğitimi KKTC de gerçekleştirilecek. Türkiye ikinci kez FIJET Akademi ye ev sahipliği yapacak. Uluslararası Final Üniversitesi nin değerli yöneticileri de bu projeye destek olacaklarını bildirdiler. Bunun için hazırlıklarımızı hızla tamamlayıp kısa sürede aktif hale getirmeyi planlıyoruz. Fijet Akademi nin çalışmalarını daha zenginleştirmek ve geliştirmek bizim için çok önemli, buradaki üniversitelerin FIJET Akademiye katkı sunacağını düşünüyorum“ şeklinde görüşlerini aktardı.

KKTC DE 3 YAŞ VE SAĞLIK TURİZMİ ÇOK HIZLI BÜYÜYECEK..
KKTC de Sağlık turizmi ve 3. Yaş turizmini çok önemsediklerini belirten Prof. Dr. Çiçek; adanın iklimi, doğası nedeniyle kuzey ve batı Avrupa dan büyük talep olduğunu, özellikle 3 yaş grubunun gelip belli bir süre yaşadıktan sonra ev aldıklarını aktardı.

Üniversite hastanelerinin sigorta kapsamında sunduğu hizmetlerin Avrupa ile kıyaslandığında daha ucuz olmasından dolayı sağlık turizminde büyük bir talep olacağına ve gelişeceğine inandıklarını belirten Prof.Dr Çiçek; "tüm hastanelerimiz ve sağlık hizmetlerimiz yeni yapıldığından dolayı tıbbi araç ve gereçler en son model ve teknoloji olduğu için avantajımız var. Bu nedenle de sağlık turizmin teşviki çok önemli. Sağlık bakanlığı, ilgili sağlık kuruluşları, üniversite hastanelerinin ortak projeler ve çalışmalar var. Sağlık turizmi konseyimiz yurtdışı fuarlarda tanıtım ve görüşmeler yapıyorlar Üniversiteler bu alana çok açık ve çok hazır, ben gelecekte sağlık turizmi ve 3 yaş turizminin KKTC de çok daha hızlı büyüyeceğini inanıyorum.“ dedi.
          |                              

Nilgün ATAR
Turizm Yazarı
19 Nisan 2019 Cuma
Mesaj Gönder 381 Yorumlar

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
'GELDİKLERİ GİBİ GİDECEKLERİ' O GÜN PROGRAMLANMIŞTI

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
SALDA GÖLÜ'NÜ BESLEYEN DERE ÜZERİNDE YAPILAN GÖLETİN İNŞAATI DURDU!

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
MENÇUNA

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMİN GELECEĞİ... GELECEĞİN TURİZMİ

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
GÖNÜL GÖZÜYLE İTALYA

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
ENGELSİZ ÇOCUKLUK…

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
CHENONCEAU ŞATOSU, LOIRE VADİSİ, FRANSA

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SAKLI CENNET ARTVİN

Elif ÇALIŞKAN
Yazara Mesaj gönderin
HAYVANLARLA KONUŞABİLSEK NE GÜZEL OLUR

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .