HAKLI OLDUĞUMUZ KONULARDA DİK DURMAMIZ LAZIM

Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği ATURJET Yönetim Kurulu Üyesi, Plan Turizm’in sahibi Hüseyin Kurtoğulları ile sohbetimizden öne çıkan haberler, fikirler, projeler, öneriler.......


Turizm sektöründe “Ustaların Ustası '' olarak tanınıyor. Plan Turizm in sahibi Hüseyin Kurtoğulları; Türkiye turizmine yön veren, her döneme tanıklık eden, hiç yaş almayan bir ruhla yarım asırdır çalışmaya devam eden duayen turizmcilerimizden. 10 yıl sonrasını görerek konuşan ve hareket eden Kurtoğulları aynı zamanda ATURJET FIJET Yönetim Kurulu Üyesi.

Turizm tarihimize ışık tutacak kitabının hazırlıkları içinde olduğunun müjdesini de buradan vermek isterim. Anlattıklarını dinlediğimde turizmciler ve turizm öğrencileri için tam bir başucu kitabı olacağına eminim.

Malta da gerçekleştirilen Akdeniz Turizm Forumu nda Yaşam Boyu Onur Ödülü ne layık görülen Hüseyin Kurtoğulları ile çeşitli tarihlerde Diyarbakır, Malta, KKTC de bir araya gelme ve sohbet etme fırsatını yakaladım.

KKTC ziyaretinin ön planda olduğu, çeşitli görüş ve değerlendirmelerin yer aldığı sohbetimizden öne çıkan başlıklar ise şöyle:

HAKLI OLDUĞUMUZ KONULARDA DİK DURMAMIZ LAZIM
“ATURJET VE FIJET çatısında Mart ayında gerçekleştirilen KKTC ziyareti bizim için önemli ve milliyetçi tarafımızı da hareketlendiren bir proje oldu. Çıkartma harekatından sonra Kıbrıs a ilk yerli turist kafilesini gönderen firmayım. Ayrıca geçen zaman içinde Almanya da Türkiye için imzaladığım uluslararası bir anlaşmaya KKTC yi de dahil ettiren kişiyim. Bunu kabul etmek istemediklerinde ise projeden vazgeçeceğimi söyleyerek kabul ettirdim ve dönemin Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş tan teşekkür aldım. Türkiye yi alakadar eden haklı olduğumuz konularda dik durmamız lazım. Şu günlerde yeni hükümet kurulmasına yönelik çalışmalarla gündemde olan KKTC ile ilgili tüm konular büyük önem taşıyor '' . dedi.

BİRLİKTE HAREKET ETMEK EN DOĞRU MODEL
KKTC den Prof.Dr. Olgun Çiçek in konuşmacı olarak davet edildiği, Türkiye yi temsilen ATURJET heyeti olarak 56 kişinin katıldığı Akdeniz Turizm Forumu- Malta da büyük bir kıvılcımın yakıldığını belirten Kurtoğulları; “FIJET in komite toplantısının KKTC de yapılması önerisi iletildiğinde teklif hemen kabul edildi ve tüm üyeler geldi. Bölgeyi yakından tanıyınca KKTC nin farklılığı konusunda önemli bir adım daha atılmış oldu. Kıbrıs ın Türk misafirperverliğini gösteren zengin sıcak karşılaması eklenince algılarda çok şey değişti. FIJET 60 yıllık uluslararası bir federasyon, Aturjet ise hem Türkiye de Bakanlık onayı ile 1966 yılından beri faaliyette, hem de FİJET in çok aktif bir temsilcisi.

ZİYARETİN SONUÇLARINDAN MEMNUNUZ...
Mart ayında gerçekleştirilen bu ziyaretimiz sırasında hem FIJET KKTC 34.ncü üye olarak resmen kuruldu, hem de FIJET AKADEMİ nin 17-23 Haziran tarihlerinde KKTC de yapılmasına karar verildi. Ayrıca dernek olarak KKTC de gerçekleştirdiğimiz bir dizi üst düzey resmi ziyaret neticesinde sizlerin yayınladığı detaylı haberler Türkiye de farkındalık yaratarak ulusal basını da harekete geçirdi. Bu gelişmeleri izlemek bizleri fevkalede memnun etti. Tüm bunlar ziyaretimizin sonuçlarıdır. ATURJET olarak ülke turizmini ve uluslararası ilişkileri hep bir adım daha nasıl ileri götürürüz anlayışı ile devlet, STK lar, Üniversite, kurum ve kuruluşların gönüllü çabalarıyla birlikte hareket ediyoruz. KKTC ziyareti de bu modelin uygulamalı bir örneği oldu.

CRUİSE LİMANI TAMAMLANIRSA GETİRİSİ ÇOK BÜYÜK OLACAKTIR
Turizmle ilgili olarak hazırladıkları ticaret yolu çalışmaları içinde Karadeniz de cruise çalışmalarının yer aldığını ve bu bölgede önemli bir proje hazırlığında olduklarını belirten Kurtoğulları; “Cruise turizmi için Akdeniz çanağında Celbi adası, Malta ve Kıbrıs a odaklandık. Kıbrıs ın bu konuda bazı eksiklikleri var; büyük gemilerin yanaşacağı liman yok ama eğer gerçekleşme aşamasına gelinirse buradaki limanları kısa sürede ön plana çıkarmak mümkün. Bunun adaya tanıtım, ekonomik ve politik açıdan çok büyük getirisi olacaktır.

TANITIMDA OTHELLO BÜYÜK BİR ÇEKİM GÜCÜ OLABİLİR
KKTC nin deniz kum güneşin dışında turizme sunacağı çok fazla kültür ve turizm değeri olduğunu vurgulayan Kurtoğulları, OTELLO KALESİ nin etkinlikler, festivallerle tanıtım çalışmalarında daha fazla yer alması gerektiğinin altını çizerek; “Hırvatistan ın çok başarılı bir çalışması var. Her sene Marco Polo hakkında bir toplantı yapılıyor. Dünyanın her yerinde bu konuda en fazla yazan gazeteciler bu toplantıya katılıyor. Bu çok akıllıca. Marco Polo Hırvatların mı İtalyanların mı olduğu konusunda bir kargaşa var, paylaşılamıyor. Bana göre insan doğduğu yer ile anılır, Korfu adasında doğmuş bana göre Hırvatistan., Asya da 17 yıl kalmış, İstanbul a da uğramış.Her ne kadar Shakespeare buraya gelmese de Otello nun kalesi burada. Ama Kuzey Kıbrıs bu avantajdan hiç yararlanamamış.

ESKİ TARZ TANITIM ANLAYIŞINDAN VAZGEÇMEK ZORUNDAYIZ
Her sene belli bir tarihte bir Shakespeare oyununu tercihen Otello ile birleştirilerek turizm yazarları ve gazetecileri, edebiyatçılarını buraya çekmekte fayda var. Önemli olan tanıtım. Eski tarz tanıtımlardan vazgeçmek zorundayız. Kültür sanat spor etkinlikleri ön plana çıkıyor artık tanıtımda. Türkiye aynı hataları yapıyor, tanıtımda istenilen sonuçları alamıyoruz. Elimizdeki değerlerin kıymetini bilmek ve farkında olmak zorundayız “

BAKAN ERSOY SEKTÖR VE ÜLKE TURİZMİ İÇİN BİR ŞANSTIR
Sohbetimizin sonunda sözü TÜRSAB ın KKTC de yaptığı çalışmalara getiren Kurtoğulları, bakın turizm sektörüne de nasıl bir "takipçilik" mesajı gönderiyor:

“TÜRSAB Yönetim Kurulunda görev almış birisi olarak size şunu söylemek istiyorum, hangi konuda ve nerede olursa olsun, yapılan işbirliği protokolleri sözde kalmamalı, imza atmak çok kolay; önemli olan devamını getirebilmek ve sonuca ulaştırmak. TÜRSAB çok önemli bir kuruluş, yeni bir çehreye kavuştu, kısa sürede başarılı bir yola girdi. Bakanımız sektör ve ülke turizmi için bir şanstır. Biz politik değiliz. Bakanlığın KKTC ye ilgi gösterdiğini, TÜRSAB ın da üstüne düşeni yaptığını görüyoruz. Tüm bunları sonuçlandırma konusunda bizlerin de takipçisi olması lazım. Bu açıdan bakıldığında sektör temsilcilerine de büyük görev ve sorumluluk düşüyor."          |                              

Nilgün ATAR
Turizm Yazarı
15 Mayıs 2019 Çarşamba
Mesaj Gönder 415 Yorumlar

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
BİR TANITIM AJANSI ÖRNEĞİ: ATOUT FRANCE

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
CHENONCEAU ŞATOSU, LOIRE VADİSİ, FRANSA

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
BAKANLIK KERVANSARAYDA KALORİFER VE KLOZETİ UYGUN GÖRDÜ!

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
TÜRKİYE İŞ BANKASI İKTİSADİ BAĞIMSIZLIK MÜZESİ

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
SMYRNALI HEMŞEHRİLERİM AMİŞLER

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
MARDİN MİDYAT HASANKEYF 2

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SAKLI CENNET ARTVİN

Elif ÇALIŞKAN
Yazara Mesaj gönderin
HAYVANLARLA KONUŞABİLSEK NE GÜZEL OLUR

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
IBO KONSTANZ GÖLÜ FUARI VE KAPANIŞI Yorum VAR !

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .