18 MAYIS DÜNYA MÜZELER GÜNÜ

“Dünyanın en büyük açık hava müzesi olarak kabul edilen Anadolu’nun bu özelliği evrensel ortamlarda tartışılmalı ve farkındalık yaratılmalıdır.“

Müzecilik anlayışına getirdiği yeniliklerle tanıdığımız Rahmi KOÇ Müzesi Müdürü Mine SOFUOĞLU nu bugün Müzeciler Derneği üyesi olarak paylaştığı etkinlik haberini gazetemizde yayınladık.

Ülkemizde de yerini bulmaya başlayan Müzeler Günü uygulamalarına güncel bir bakış açısı getiren Müzecilik anlayışına tüm yıl ve kitlelere ulaşan uygulamalar getiren tüm müzelerimize de bu anlayış ve paylaşımları için teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Kentlerimize Yeni Bir Anlam Kazandırmak
ICOM un 2019 yılı için belirlediği '' Kültür merkezleri olarak Müzeler: Geleneğin Geleceği “ ana başlığı kapsamında Ankara PTT Müzesini gezerken yaşadığım bir izlenimi de paylaşmak istedim. Öğrenci gruplarına müzeyi tanıtan görevli açıklamaları sırasında Ankara konulu pullara geldiğine öğrencilere bu pullarda gördüğünüz eserler Ankara nın her yerinde; şimdi onları yerlerinde de tanımayı deneyim önerisinde bulunmuştu. Müze kentte yaşayanların her izlenimden sonuçlar çıkarması ve çevresini bu anlayışla görmesi için önemli bir yaklaşımdı. Arkadaşımızı gıyabında tekrar kutluyorum.

Müzelere Ulaşım İçin Özel Hatlar
Bugün yapılacak Ulus Kale ve Çevresi Gezisini de bir örnek olarak sunarken Dünya Müzeler günü uygulamalarını dile getirdiğimiz ilk yıllardan beri kamusal yaklaşımların önemini vurgulamaya çalışıyoruz. Bu bağlamda Kültür Şurası kararları arasında yer alan bir ilkeyi de (1) hatırlatarak bu yıl yapılacak kutlamaların temel ögesinin müzelere tüm dünya kentlerinde olduğu gibi toplu ulaşımı sağlayacak hatların ve durakların oluşturulması olarak belirlenmeliydi görüşümü de dile getirmek istiyorum.

Dünyanın En büyük Açık Hava Müzesi
Bir başka özel gündem konusu da dünyanın en büyük açık hava müzesi olarak kabul edilen Anadolu nun bu özelliğinin evrensel ortamlarda tartışılması olabilirdi.

(1) 3 ncü Milli Kültür Şurası Komisyonu Yerel Yönetimler Raporunda; Medya ve halkla ilişkiler, kültür politikalarının oluşmasında önemsenmeli, ancak sadece “ses getirsin ’’ veya “haber olsun’’ yaklaşımlardan vazgeçilmeli, kurdele kesimi ve açılış töreniyle biten (bitmiş gibi olan) etkinlikler yapılmamalıdır. Dileği yer almaktadır.’
          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
18 Mayıs 2019 Cumartesi
Mesaj Gönder 431
 Yorumlar
TAHSIN DENIZ ARPACI yorum yaptı... Yorum Ekleyin
Güzel yazı 19.05.2019

Güzel bir yazı olmuş, elinize, kaleminize sağlık...

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
KARS'TA DÖRT YANLIŞ TÜM DOĞRULARI GÖTÜRÜYOR

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
ŞEHİRLERİMİZİ PLANLAMA DEĞİL, RANT YÖNETİYOR!

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
4 KUŞAK TURİZM...

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
ALZHEİMER HASTALARINA KÖYLERDE MUTLU YAŞAM

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
FRANSA ŞATOLARI

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
ARTIK KADIN ELİ TÜRSAB'A DA DEĞMELİDİR

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
TURİZM ELÇİLERİNİZ MİSYONUNUZU DEVAM ETTİRECEK

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
DÖRT GÜNDE PARİS

Dursun YILDIZ
Yazara Mesaj gönderin
BÜYÜK KENTLERDE SU İÇİN ENERJİ VERİMLİLİĞİ KONUSUNDA NE YAPILMALI ?

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .