BİR TANITIM AJANSI ÖRNEĞİ: ATOUT FRANCE

Temmuz ayının ilk iki haftasında “Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı“ turizm sektörünün en önemli kurumları kadar siyasilerin de gündeminde idi.


Farklı öngörü ve ön yargıları içeren makale ve beyanların sınırlı sayıda olması en dikkatimi çeken nokta oldu.

Evet – Hayır’la sınırlı olamayacak bu konunun güzellik yarışmalarındaki 90-60-90 gibi ölçülerle belirlenemeyeceği, kendi toplumumuzu tanıdığımız varsayımının ötesinde çağdaş dünyadaki satın alma yöntemleri- yaş gruplarının karar vericileri etkileme oranları- karar vericilerin beklentileri araştırmalarının bugünden yarına hayata geçmesinin mümkün olmadığının vurgulamanın gerekliliğidir.

Turizm ekonomisi ve sektörünün dünyanın en büyük endüstrisi olması, ham maddesi – üretim ve tüketicisinin insan olması bizi çok daha geniş açıdan değerlendirmeğe zorlamaktadır. Paydaşların birkaç bürokrat ve iş insanı ile sınırlı kalması sağlıklı veri toplamaya yeterli değildir.

Fransa Turizmi Geliştirme Ajans’ı ATOUT FRANCE kurumsal yapısı-amaç ve yöntemleri mutlaka incelenmelidir. Başkanlığını Yabancı İşleri ve Avrupa Bakanının yaptığı, Yönetim Kurulu ve Yönetim Ekibi ve Uluslararası ağın oluşturduğu ATOUT FRANCE, paydaşlarına müşteri bilgisi-piyasa bilgisi-eğitim strateji konularında destek verir.

İki yüze yakın üniversitemizin turizm bölümlerinde, seyahat acenteciliği veya turist rehberliği, otelcilik benzeri pek çok bölüm bulunmakta üniversiteler adeta meslek okulu olarak görev yapmaktadır. Asli görevlerinin bilim insanı yetiştirmek olduğu unutulmuştur.

Turizm, tarih bilinci oluşturulup yine bu bilimin dalları (sanat tarihi-arkeoloji-antropoloji-etnografya) ve sosyal bilimler ile desteklenmedikçe Bergama Tapınağı’nın gitmesi hiç kalır. Ülkemizi yabancı gruplar pazarlar ve biz sadece hizmet ederiz. Tohum-gübre-akaryakıt-ilaç ithal eden köylü katledilen toprağında işçileşmiştir. Yatak kapasitesinin %30’u civarında istihdam yerine %20’lerde olması, haftalık izinliler düştükten sonra geri kalanının 12 saat vardiya yapması sonucu servis personelinin pek çoğunun ayakları yara olması pahasına turizm yapılmaktadır. Bazı işletmelerin restaurantlarını hazır yemek firmalarının işletmesi sonucu müşteri memnuniyeti tavan yapmaktadır.

Turizmcilerinin çoğu daha dünyaya gelmediği 1970 yılı başlarında Club Med. musluklarından şarap akan bir oteli Uçhisar’da diğerini Foça’da bir diğerini Kuşadası’nda ve Antalya’da hizmete sunmuştur.

Seksen kişilik Tour d’Argent bir milyonuncu ördek servisini bilmem kaç yıl önce kutlarken biz Pandelli’yi bir açıp bir kapatmaktayız. Fizyonomist personelin olmadığı, altın anahtarlı concierge’lerin bulunmadığı hatta ismini duymadığı yemeklere not verenlerin yer aldığı televizyon programları rahmetli Tuğrul Şavkay’ın kemiklerini sızlatıyordur. Ülkemiz insanının adeta kimyager olduğu bir konuda Tour d’Argent’ın mahzenlerindeki rezerv yaklaşık 500 bin şişe olduğunu en pahalısının 60 bin avro binlercesinin ise 15-30 bin avro olduğunu bilmem biliyor musunuz ?
Katma değersiz turizm ülkemizi sadece kirletir.

Bir siyasi parti programında TUR OPERATÖRLERİNE destek vereceğine yer vermiş, her halde tur operatörü ile seyahat acentesi arasındaki farkı bilmiyor. TUİ, 30 milyona varan müşteri portföyü ve 30 milyar avroluk cirosu ile bizim yardımımıza ne çok ihtiyaç duyuyordur ?

Dünyanın en büyük 15 otel zincirinin otellerinin sayısı 5 bin civarındadır ve bazı otellerin sadece şarap rezervleri 100 milyon dolar civarındadır. Milyarlarca dolar yatırım yapmadan önce hangi koşulların uygun olduğunu araştırmadıklarını düşünmek saflıktan öte değildir.
Yüz yılı aşkın süredir yapılan Efes-Bergama-Truva-Kapadokya kazıları yabancılar tarafından yürütüldüğü için tanıtımdan başka şeylere gereksinim vardır. 20 bine yakın arkeolojik ve doğal sit dünyanın hiçbir yerinde bulunmamaktadır.

Nihai tüketicilerin yaş grupları-ekonomik yapıları-ülke insanlarının beklentileri araştırılarak yapılacak e-turizm geleceğin pazarlama yöntemidir. Eş dost-akrabaların deneyimlerinin giderek öne çıktığı, teknolojiyi kullanan gençlerin ailelerin kararında etkin olduğu bir dönemde ülkemizi hala bir lale ile tanıtmak pek de çağdaş değildir.

Ülkemiz bilim insanlarının kurulan ajansa proje karşılığı değil vatan borcu olarak katkıda bulunacağına belki de ilk aşamada ATOUT FRANCE’ın eğitim seminerlerine katılarak ve var olan yayınlarını tercüme ederek başlayacaklarını umut ediyorum.

Zor şartlar altıda dünya devleri ile mücadele eden tüm işletmeleri, çalışanlarını en içten duygularımla selamlar ve saygılarımı sunarım.          |                              

A.Nejat  Şardağı
European Network for Accessible Tourism ENAT Türkiye Temsilcisi
22 Temmuz 2019 Pazartesi
Mesaj Gönder 617 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
DOLARDAKİ ARTIŞ TÜRKİYE'NİN ORMANLARINI VURABİLİR!

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
TÜRSAB SEÇİMLERİNDE ZAFER KADINLARINDIR!

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
REHBER EKSİĞİ Mİ, FAZLASI MI VAR?

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
ALZHEİMER HASTALARINA KÖYLERDE MUTLU YAŞAM

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
FRANSA ŞATOLARI

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
ARTIK KADIN ELİ TÜRSAB'A DA DEĞMELİDİR

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
TURİZM ELÇİLERİNİZ MİSYONUNUZU DEVAM ETTİRECEK

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
DÖRT GÜNDE PARİS

Dursun YILDIZ
Yazara Mesaj gönderin
BÜYÜK KENTLERDE SU İÇİN ENERJİ VERİMLİLİĞİ KONUSUNDA NE YAPILMALI ?

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .